01 May
2009

– Bu yazıyı aslında hiçbir şekilde yazmazdım ama Sonuçlar açıklanmadan önce ve açıklandıktan sonra Blog Ödülleri organizasyonu hakkında çeşitli yazılar yazıldı. Ben tüm yazıları okumaya ve bir sonuç çıkartmaya çalıştım. Bu yazımda da bu sonucu Google‘a bildirmek, popüler olmak, istatistiklerimin yükselmesi için yazıyorum.

– Bu işler her zaman bu şekilde olur.Bu sebeple kazanan ve yarışmaya katılan diğer site sahiplerinin bu ödüller hakkındaki yazılarını okudum. Kazanan kazandığına seviniyor, teşekkür ediyor ama katılan diğer sitelerin sahipleri tarafından yazılan değerlendirme yazılarından da etkilenmiş olarak şu cümleyi yazısına ekliyor: “Kazandım ama hiç tanıtım yapmadım.” Benim çıkış noktam da bu olacak.

– Blog Ödülleri adında bir yarışma var karşımızda. Site sahipleri kategorilerine göre sitelerini yarışmaya kayıt ettiriyorlar. Belli bir oylama sisteminden sonra ise oylar yeniden sayılarak kategori ilk 3 belirleniyor. İşte kıyamet bundan sonra kopuyor. Bu kıyamet alametlerine hiç girmeyeceğim için direkt kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum.

1 Ben yarışmaya katılıyorum. Sitemi daha çok kişiye duyurmak amacındayım. Öyleyse hem sitemden hemde rss abonelerime bu yarışmayı duyurmak zorundayım. Bu benim en doğal hakkım.
2 Hiç kimse bir yarışmaya laf olsun – aa bu yarışma kaydettireyim de ne olursa olsun diye girmiyor. Hiçkimse bunu yazarak kendini kandırmasın. Ben 1 olmak için kayıt ettim sitemi. Otomobil kategorisinde 7 yarışmacı olmasına karşın. Ama 2.oldum. Aslında kategoride 6 siteyede ödül verilmeli hepsi farklı açılardan Otomotiv üzerine yazılar yazmaktalar. 1 tanesi hariç çünkü o kişi benim bazı yazılarımı direkt kopyalamakta. Kendim şahit oldum.
3 Güzellik görecelidir kişiden kişiye göre değişir. Biri boş bir sayfaya Kiss You yazar popüler olur. Bir diğeri ise sayfalarca döküman yazar popüler olur. Yarışmaya katılan siteler arasında bir ayrım yapılamaz. Çünkü hepsi kendi içersinde güzeller. Bunu ancak oy verenler yapabilir.
4 Sitenin içeriği ve yazının kalitesine bakarsak 3.maddedeki gibi 1 cümle, 1 fotoğraf karşıdakine belkide yüzlerce cümleyi anlatabilir. Blog diyince kişisel yada ilgi duyulan alanlar hakkında yazılar geliyorsa akla, yazan kişi istediği gibi yazabilir. Bu tamamen site sahibinin görüşürüdür. Kimse buna göre yarışmada bir ayrım yapamaz. Bunu ancak oy verenler yapabilir.
5 Sitenin farklı siteler tarafından kaynak gösterilmesi,PR değeri, alexa-analytics istatistikleri veya arama sonuçlarındaki popüleritesine bakarak yapılacak bir ayrımda ise uzun süreli açık olan siteler ile yeni açılan ve belkide 3 ay sonra popüler olacak siteleri birbirinden kesin çizgilerle ayırmış ve yeni siteleri elimizin tersiyle itmiş olacağız. Yarışmanın amacı tüm blog camiasını içersine alarak büyük bir organizsyon oluşturabilmek. Yine burada ayrımı Bunu ancak oy verenler yapabilir.

– Tüm maddeleri toparlarsak “Kazanan şu ve bu siteden başka diğerlerinin kazanmasını yadırgadım.”, “Bir çok kritere göre bir yarışma sistemi oluşturulmalıydı.”, “Hiç yarışmaya katıldım diye kendimi parçalamadım.”, “Popüler sitelerin değilde hiç beklenmeyen sitelerin kazanması çok ilginç.”, “Adı üstünde BÖ!” gibi cümleleri gördüğümde pek anlam veremiyorum. Bu mantığa göre hareket edersek, Popüler siteler, istatistikleri yüksek siteler, yorumcuları fazla olan siteler, hiç yarışmaya katıldığını duyurmayan siteler, tasarımı ve kaliteli yazıları olan siteler kazanmalıydı. Neden kazanamadılar. Neden Oy verenler direkt onlara oy vermedi de gittiler hiç beklenmeyen sitelere oy vermeyi tercih ettiler.

– Neyse ben yine bilindik cümlelerimi tekrarlayayım. BÖ! geçen seneden dah iyi bir düzende organizsyonu yavaş yavaş güzelleştirmeye başladıklarının sinyallerini verdiler. Herhangi bir kriter aramadan tüm siteleri kaydetmeleride bu organizsyonun hem çok kişiye ulaşmasını hemde bloglar içersinde tek organizsyon olacağınında sinyallerini vermiş oldu. Benim için bir plaket önemli değil – benim için ödül töreni önemli değil, benim için önemli olan onun üstünde kategoride 1000’in üzerinde siteyi 2 haftalık sürede gezip hepsini tek tek kontrol etmiş olmam, aralarında beğendiklerimi RSS listeme katmış olmam, aralarında en çok beğendiğimede oyumu vermiş olmam.

2009 Blog Ödülleri Kazananları

Coca-Cola Aile Blogları Kategorisi
1. www.aliozdil.blogspot.com
2. www.babaolmak.com
3. www.savascocuklari.com

ntvmsnbc Haber-Gündem Blogları Kategorisi
1. www.yazburaya.com
2. www.turkiyevehayatadair.blogspot.com
3. www.kursatsenturk.com

Binrota Hobi Blogları Kategorisi
1. www.geziyorum.net
2. www.gezipgorduk.com
3. www.misssgibi.com

İş Dünyası Blogları Kategorisi
1. www.chatterboxtr.com
2. www.designyoursummer.blogspot.com
3. www.cingunlugu.com

Kadın Blogları Kategorisi
1. www.devletsah.com
2. www.yelizindunyasi.com
3. www.kadinlar.net

Letoonia Resorts Kişisel Bloglar Kategorisi
1. www.yicit.com
2. www.gurkankalkanweblog.blogspot.com
3. www.blogdevri.com

Efes Pilsen Kültür-Sanat Blogları Kategorisi
1. www.maddebagimlisi.com
2. www.gunesintamicinde.com
3. www.sanatlog.com

Peugeot Otomobil Blogları Kategorisi
1. www.carluvr.com
2. www.otomot.net
3. www.arabadelisi.blogspot.com

Project House Reklam-Pazarlama Blogları Kategorisi
1. www.hergunkampanya.com
2. www.elmaaltshift.com
3. www.kreativme.com

TTNET Teknoloji Blogları Kategorisi
1. www.yakuter.com
2. www.apostylee.com
3. www.ogren.tv

Ülker Spor Blogları Kategorisi
1. www.footballiswar.com
2. www.fenerlig.blogcu.com
3. www.eskrimaktuel.com

Topluluk Blogları Kategorisi
1. www.fasulyeden.com
2. www.bobiler.org
3. www.mtv.com.tr/anime

Tefal Yemek Blogları Kategorisi
1. www.tarifiyemek.com
2. www.nefisyemektarifleri.com
3. www.hafiftarif.com

Microsoft Windows Live Spaces Blogları Kategorisi
1. gamzetuysuz.spaces.live.com
2. leothemaster.spaces.live.com
3. elifingunlugu.spaces.live.com

2008 Blog Ödülleri Hakkında yazdığım yazıya Buradan ulaşabilirsiniz. Geçen sene Hobi kategorisinde yarışmaya katılmıştım ve 34 oy almıştım.

2009 Blog Ödüllerinde Otomobil Kategorisi altında yarışmada ___ oy alarak 7 sitenini katıldığı kategoride 2.oldum.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

3 Yorum - 2009 Blog Ödülleri HakkındaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi