19 Tem
2008

DonanımHaber Forumlarda 4 Temmuzda açılan konu başlığında ilk kez Symbol 2 Bursa çevre yolunda görüntülendi ve ilk resimleri yayınlandı. Ama Renault firması diğer Magane3 , Scenic 3 modelleri gibin çok iyi saklıyor araçlarını. Ama artık hem gizlenmemiş fotoğralarını görebildiğimiz ve ancak kendisi 26 Ağustosta Karşımızda olacak.

– Sonunda Symbol yada diğer adıyla Thalia adıyla yeni yüzünü gösterdi. Türkiye’de üretiliyor ama nedense Yeni Renault Symbol ile 26 Ağustos’tan itibaren Moskova Fuarında tanışmak kısmet olacak. 4,26 metre uzunluğu ve 1,43 metre yüksekliğe sahip yeni sedan araç, bilindik Renault motorlarıyla donatılmış olarak satılacak.

– Araç hakkında ne desek bilemiyorum. Honda City, Dacia Sandero, Fiat Sedici modellerine benzetmeden geçemiyorum. Belkide güzel bir araç beklediğim için bu araç bana tamamen kötü gözüktü. Tabiyki bir kaç fotoğrafa bakarak aracın kötü göründüğü söylenemez ama tasarım olarak beklediğim araç bu değildi kesinlikle. Renault umarım bu farkı, zengin donanım (en azından devir göstergesi var.), düşük fiyat, sunabileceği en iyi düzeyde malzeme kalitesiyle birlikte sunarak kapatır.

Press Release:

NEW RENAULT SYMBOL:

ELEGANCE AND SEDUCTIVE APPEAL:

Renault will shortly be releasing a new three-box model which features expressive, flowing lines. New Renault Symbol exudes an elegance that is underpinned by the status-enhancing design of its front end, as well as by its harmonious styling which is worthy of that of a prestigious saloon. Inside, the driver and passengers will appreciate the comfortable, carefully-appointed cabin. The range of sprightly petrol and diesel engine is at the market’s leading edge when it comes to low fuel consumption, while the suspension and running gear have been engineered for comfort and efficiency.

The public will be given an opportunity to see New Renault Symbol at the
forthcoming Moscow Motor Show which opens on August 26.

Elegant, status-enhancing lines:

New Renault Symbol is a new three-box car that boasts expressive lines and seductive appeal.

Its length of 4.26 metres and height of 1.43 metres ensure nicely balanced proportions, while the design of the headlamps emphasizes the front end’s status enhancing styling.

The harmonious side view is that of a prestigious saloon, while the robust lines of the rear are also suggestive of status. The presence of chrome trimming for the grille and rear panel adds a further note of refined distinction. The newcomer’s seductive appeal and perceived quality are immediately apparent inside the cabin, too. New Renault Symbol also provides generous boot space which is as ideally suited to professional use as it is to a weekend in the country.

Economical to run and excellent roadholding:

New Renault Symbol is powered by a range of latest-generation engines, all of which combine performance, low fuel consumption and respect for the environment. These powerplants – whether petrol or diesel – are the most fuel efficient of this three-boxcar’s category and make it truly economical to run. The front end’s distinctive looks point to the vehicle’s outstanding on-road performance and travelling comfort. New Renault Symbol benefits from the same suspension as Clio II which is acclaimed for the quality of the balance it strikes between comfort and roadholding and the quiet ride it delivers.

New Renault Symbol has plenty of arguments in its favour to win over families in Central and Eastern Europe, Russia, Turkey and the Maghreb countries. The first public airing of the latest addition to the line-up outlined in the Renault Commitment 2009 plan will be the forthcoming Moscow Motor Show, which opens its doors on August 26.

İlk FotoğraflarKaynak: http://arsiv.sabah.com.tr/2008/06/23/haber,080DA6577D9644A3ADCCC6F45DC4528B.html
Yeni Symbol sınıf atlayacak tanıtımı Türkiye’de yapılacak

Türkiye’nin en çok satan otosu Symbol yenilendi. Moncondhuy, Bursa’da deneme üretimine başlanan Yeni Symbol için “Üst sınıfa hitap edecek” dedi. Son çeyrekte satışa sunulacak Symbol’ün tanıtımı Türkiye’de yapılacak..

2007 yılında elde ettiği 2.5 milyar dolarlık ihracat cirosuyla son 10 yıldaki ihracatını 11.2 milyar dolara çıkaran Oyak Renault, 2007 yılında Türkiye’nin en çok satan otomobili olan Symbol’ün yeni versiyonunun deneme üretimine başladı. 2008 başında Clio Grand Tour üretimini yüzde 50 artırmak, yeni bir dizel motor tasarlamak ve Yeni Symbol’ü üretmek için toplam 200 milyon dolar ayıran Oyak Renault, 2008 yatırımında son viraja yaklaştı.

BİR GECEDE DEĞİŞECEK
Renault’nun Euromed Bölgesi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gilles Moncondhuy, daha üst sınıfa hitap edecek yeni Symbol’ün satışına ekim-kasım ayında başlanacağını söyledi. Moncondhuy, “Symbol son çeyreğe girerken Bursa’ya veda edecek. Tamamen yenilenen ve daha üst sınıfa hitap eden Yeni Symbol ise eski versiyonun yerine Bursa’da üretilecek. Bu aracın ön üretimine başladık. Eski versiyonun üretimi ise duracak. Fabrika bir gecede yeniyi üretmeye başlayacak. Bütün bunlar son 3 ay içerisinde gerçekleşecek” diye konuştu. Türkiye’de yeni bir modelin uluslar arası lansmanını yapacaklarını da söyleyen Moncondhuy, daha önce Dacia Logan’nın dünya tanıtımının Türkiye’de gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Moncondhuy’in sürpriz olarak nitelendirdiği bu tanıtım Yeni Symbol’ün lansmanı olacak.

60 BİNLİK EK ÜRETİM
Başkan Carlos Ghosn’un ‘2009 kontratı’ adıyla duyurduğu plan çerçevesinde, 2008 yılında 8 yeni modeli Renault ve Dacia markası altında Türkiye pazarına çıkaracak Renault bu hedefe çok yaklaştı. Renault, yeni Symbol ile bu planın 8’inci ve son modelini gerçekleştirecek. Yeni Symbol; Megane Sedan, Clio III ve Clio Grand Tour’dan sonra aynı banttan çıkan ‘yeni’ dördüncü model olacak. Son 10 yılda 1.3 milyar dolarlık yatırım yapan, 2008 için 60 bin araçlık ek üretim ile 200 milyon dolarlık yatırım planlayan Oyak Renault, 2008 sonunda üretimini 340 bin adete çırakacak. 60 bin adetlik ek üretimin yarısını ise hem yurtiçi hem de yurtdışında büyük talep gören Clio Grand Tour kapacak. Clio Grand Tour üretimi bu sayede 90 bin adete çıkacak. İlk etapta Türkiye için ayrılan 800 adetlik Clio Grand Tour miktarı, üretim artışı ile 2 bin adede çıkacak, iç pazardaki talep karşılanmış olacak. Üretim artışı yaz aylarında yapılacak kapasite kaydırması ile karşılanacak.

* Araç güncel Symbol’ün izlerini halen taşımakta. Üst model miş neymiş yok efendim. Bildiğimiz Symbol işte. Kalkıp bir üst segmente geçirirsen o segmentteki araçlarını nasıl satacaksın. Güzel olmuş diyelim…

İşin garip tarafınıda yayınlayalım. Ne gariplikse ilk kez Donanımhaber forumlarında Otomobil kategorisinde yayınlanmış bu fotoğrafları, başka siteler hiçbir kaynak belirtmeden yayınlamaktalar. Bunu yapanda büyük bir kuruluş. Yazdığım hiçbir yoruma onay bile verilmiyor. Madem sen telifini ödedin fotoğrafların neden bilgisinide vermiyorsun kalkıp haklıysan bile haksız duruma düşüyorsun. Sıkıyosa onayla yorumların hepsini..

NOT: Detaylı bilgilere, güncel yorumlara http://forum.donanimhaber.com/m_24508280/mpage_1/key_/tm.htm başlık altından ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: 13 Eylül 2008 Saat: 20:33

– Fransa’da Renault mühendisleri tarafından Technocentre’da hayata yeni nesli ile devam edecek olan Symbol modeli tasarlandı. Renaul’a bağlı farklı markalarda aynı aracı görebileceğiz. Araç daha çok Türkiye ve Rusya ‘da satılacak. Bursadaki Oyak-Renault Fabrikasında ve Romanyada üretilecek olan Symbol kendi görüşüm pek göze hitap eden – etkili bir araç olamayacak.
– 2008 Eylül ve Aralık ayları arasında satışına başlanacak yenilenmiş model 4.26 metre uzunluğunda, 1.43metre yüksekliğinde olacak. Aracın ön, arka ve iç bölmelerinde kullanılan krom kaplamalar güzel bir etki yarattığını söylememek haksızlık olacaktır. 506ltlik bagaj hacminide unutmamak gerekiyor.

– 1.5 dCi 85hp dizel ve 1.2 16V 75hp benzinli motorlar sırasıyla dizel, 4.3 litre/100km (CO2 emisyonu: 116g/km) ve benzinli, 5.9 litre/100km (CO2 emisyonu 140g/km) değerlerini sunmaktalar.
– Symbol 2000 yılında ilk nesli ile karşımıza çıkmıştı ve bu geçen sürede 600bini aşkın adette satılarak 2007 yılında Türkiye’de En Çok Satan Otomobil ünvananı kazanmıştı. Bu nedenle Renault 100milyon paund yatırım ile yeni Symbol’ü tekrar canlandırdı.

Güncelleme: 22 Ekim 2008 Saat 23:14

– Renault Symbol artık Türkiye’de reklam filmide ekranlarımızda dönmeye başladı bile.Benzinli 1.2 lt 75BG, 1.4lt 75 BG,Dizel 1.5lt 65BG ve 1.5lt 85BG motor seçenekleri 2 adet donanım paketiyle satışta.

Authentique 1.2 16 V 23,700 YTL
Expression 1.2 16 V 25,200 YTL
Authentique 1.4 23,500 YTL
Expression 1.4 25,000 YTL
Authentique 1.5 dCi 65 bg 28,500YTL
Expression 1.5 dCi 65 bg 30,000 YTL
Expression 1.5 dCi 85 bg 31,300 YTL

Aksesuarları: Çeki Demiri, Tavan Çubukları, Ön ve Arka Paçalıklar, Sis Farı Yuvaları, Arka Rüzgarlık, Kapı Eşik Kaplamaları, Yan Cam Rüzgarlıkları, Duo Plus Çocuk Koltuğu, Paspaslar, Bagaj Koruma Kaplaması, Bluetooth® Parrot Eller Serbest Telefon Kiti-Ck 3100, Park Sensörü, Alarm, Navigasyon….

Detaylı Bilgiyi Renault Ana Sitesinden edinebilirsiniz.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

41 Yorum - 2009 Renault Symbol 2Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Yorumcu / Necip Yardımcı / 16 Ocak 2009

  Arabadan hiç memnun değilim.Aldığıma pişmanım.Yeni symbolü türkiyede ilk alanlardan biriyim ama arabaya halen hiç ısınamadım.

 2. Yorumcu / kocabalık / 12 Şubat 2009

  yeni symbol ün dizel versiyonlarını kulllanan arkadaşlardan yorumlar bekliyoruz. çünkü renault un dizel versiyonları ile ilgili kafamızda eskiden kalma soru işaretleri var.dizel symbol almayı düşünüyorum fakat bu terreddütleri kafamdan bir türlü atamıyorum.

 3. Yorumcu / onur048 / 20 Şubat 2009

  bende 85bg olanı var araba gerçekten az yakıyor ortalama 135-136 kuruş yakıyor km de.symbol seçmemdeki sebebler bende 1990 model skoda vardı 4.000 ytl saydılar kredi avantajı vardı 15000 ytl kredi çektim kendi anlaştığı bankasından 36 ay 516,64 ytl ödüyorum ayda faiz oranı %1,01 geldi.TEB CELEREM bankasıydı.ben aldığımda(18.12.2008) symbolfiyatı 31.400 ytl int fiyat buydu.bayi 29000 ytl söyledi Expression 1.5 dCi 85 bg
  banagöre ekskleri;
  1-dış hava sıcaklık göstergesi türkiye versiyonunda yok avrupa versiyonunda var.
  2-kullanılan plastik malzemesi zayıf sürücü tarafı hava çıkışı kenardaki,hareketli parçalarında oynama var yolda giderken ses yapıyor rahatsız ediyor.
  3-koltuk malzemesi de zayıf
  yolda gidişi güzel şimdilik bu kadar…

 4. Yorumcu / kocabalık / 24 Şubat 2009

  onur bey motoru nasıl gerçi yeni araba olduğundan pek bir şey anlaşılmaz ama önceki dizel versiyonlar ve şimdiki kango larda 70-80 binde sorun çıkardığı söyleniyor.asıl tereddütlerimiz bunlar

 5. Yorumcu / Youla..! / 26 Mart 2009

  bence çok güzel bir araba ama 90 bin de felan arıza yapıor diye duydum ne kadar doğru bılmıorum

 6. Yorumcu / onur048 / 16 Nisan 2009

  -merhabalar 3ay demeden arabadan sesler geldi.sürücü tarafı camda boşluk, konsoldan tıkırtı, vitesin bulunduğu yerdeki plastik oynamaya başladı.servise götürdüm görevlilerle test ettik doğruladıllar.bir arabada 3 ay gibi kısa sürede ses gelirmi?
  -arabadan hiç memnun kalmadım.bu arabayı daha doğrusu renault marka almanızı tavsiye kesinlikle etmiyorum. kullanılan malzemeler iç dış olsun yaramaz.
  -arabadan beklentisi olmayan ayağımı yerden kessin az yaksın bagajı büyük olsun diyenler için alabilirsiniz ama konforu, güvenliği beklemeyin.bir de uzun yol için ideal bir araba değil.
  -ve ben 3 ay sonunda arabamı değiştirdim.zarar etetim ama önemli değil.honda civic dream otomatik aldım.
  -görüntü mükemmel
  -kullanılan malzeme mükemmel
  -konsola söyleyecek lafım yok harika
  -iç kısmı rahat

 7. Yorumcu / ufuk / 02 Mayıs 2009

  slm lar.bazı arkadaslar 90bin de arıza yaptıgını solemiş araba cıkalı ne oldu da 90 bin yaptı millet.anlamadım.ama arabanın kullanımı oldukça rahat…

 8. Yorumcu / ASLAN- AĞRI / 04 Haziran 2009

  BU YAZIYI DİKKATLİ OKUYUN…. sembol II konfort 2009 u aldım, araç için ful dediler, aracın ön tekerleri diskli arkalar kampanalı, sadece ön kapılarda iki tane höparlör var arkada ise yeri var ama hoparlör takmamışlar, sürücü ve yolcu hava yastığı var (sadece iki adet)…. FUL DENİLEN ARAÇTA BÖYLE OLUR MU?? satış elemanları yalan yanlış bilgiler veriyorlar, renault firması da sahtekarlık mı yapıyor, milleti mi kandırıyorlar. YANLIŞ BİLİYORSAM BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

 9. Yorumcu / yasin / 19 Temmuz 2009

  ya hepiniz kötülemişsiniz (çoğunuz…) hatta sedici linea ile kıyaslamışsınız bir bakın fiyatları aynımı sybol 21.000TL sıfır km onların 2. elleri bile 21000TL den fazla bi arkadş civic demiş..symbol orta direk arabası lüks değil…

 10. Yorumcu / filmci / 21 Temmuz 2009

  bu arabaya hala ısınamayanlardanım arkadaşlar maalesef

 11. Yorumcu / cihan / 21 Eylül 2009

  ya bu türk milletini anlamak mümkün değil arabadan memnun değilim niye neyinden memnun değilsiniz ben nisan ayında ötv indirimi olunca aldım 1,5 dizel full paketini şuan arabam 15000 km ilk bakımına gidicem yarın hiç bir sorun olmadı yol tutuşu bence iyi yakıt zaten süper idael bir orta direk arabası memnun olmayanlar yanlış yapar

 12. Yorumcu / metin / 12 Aralık 2009

  bence harikaaaaaaaaaaaaa ve müthiş bir araba renault grubunu seviyorum… kötü diyenler halt etmiş…

 13. Yorumcu / cemo can / 19 Aralık 2009

  arkadşlar hepiniz aracın saat ve dış hava sıcaklık göstergesinin olmadığını söylemişsiniz.ama benimkinde var.benim aldığım tarih 08 kasım 2008.acaba benimki avrupa üretimmi.şimdi heyecanlandım valla.

 14. Yorumcu / ali osman / 21 Aralık 2009

  arkadaşlar bendede var symbol ALLAHA çok şükür hiç bir sorun yasamadım mukkemmel bir araba hemde cok az yakıor kullanmayı bılene araba güzeldır arkadasın bırı demıs konsoldan falan ses gelıo sen önundekı badal dan veya cukurdan arabayı sakınmasan her arabada yasarsın bu sorunu 😀

 15. Yorumcu / ali / 22 Aralık 2009

  senbolun sürüşü mükenbel ama arka cam düğmesi orta yerde çok çirkin birazcık konforuna önem verilmemiş.kapı anahtarı,koltuk dirsekliği,cam sensoru,arka koltuk çok dar,kumaş kalitesiz,iç kısımda çalınmış bağaja eklenmiş,kapı fitilleri,arka hopörlör yok.bunlar düzelirse bu araba tok satar.bende dci 85 bg.ful paketi var,bu saydığım eksikliğe katlanan varsa ,alsın diğer taraflarına diyecek yok mükemmell….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi