31 Eki
2009

2009 yılında 110 yaşını kutlamaya hazırlanan İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın tarihsel yolculuğu esnasında başlangıcından bugüne geçirdiği evrimi ve değişimi Türk otomobilseverlere anlatmayı hedefleyen Fiat Türkiye, yeni bir reklam iletişim kampanyasını Ekim ayında hayata geçiriyor.

Fiat’ın tarih boyunca birçok yenilikçi buluş ve teknolojiye imza atan, halk çoğunluğu tarafından sevilen ve talep gören otomobiller üreten bir marka olduğuna dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “ Tüm dünyada etkili bir yönetim ve üretim anlayışıyla çıkışını istikrarlı biçimde sürdüren ve başta teknolojik avantajları sayesinde A.B.D’nin üç büyüklerinden Chrysler’i çatısı altına alma başarısı gösteren Fiat marka değeri, tüm ülkeler gibi Türkiye’de de her geçen gün değerini arttırmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı. Fiat Türkiye olarak çektikleri tarihsel evrimi yansıtan ve kutsayan reklam filmini Fiat İtalya’ya da göndereceklerini belirten Okan Baş, “Fiat’ın 110. yaşını kutlayan bu reklam filminin Türkiye’nin ardından diğer ülkelerde de gösterime girecek şekilde kabul göreceğini düşünüyoruz” dedi.

Fiat Türkiye’de Yeni Reklam Filmiyle

İtalyan Markanın 110. Yaşını Kutluyor!

2009 yılında 110 yaşını kutlamaya hazırlanan İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın tarihsel yolculuğu esnasında başlangıcından bugüne geçirdiği evrimi ve değişimi Türk otomobilseverlere anlatmayı hedefleyen Fiat Türkiye, yeni bir reklam iletişim kampanyasını Ekim ayında hayata geçiriyor. Fiat’ın tarih boyunca birçok yenilikçi buluş ve teknolojiye imza atan, halk çoğunluğu tarafından sevilen ve talep gören otomobiller üreten bir marka olduğuna dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “ Tüm dünyada etkili bir yönetim ve üretim anlayışıyla çıkışını istikrarlı biçimde sürdüren ve başta teknolojik avantajları sayesinde A.B.D’nin üç büyüklerinden Chrysler’i çatısı altına alma başarısı gösteren Fiat marka değeri, tüm ülkeler gibi Türkiye’de de her geçen gün değerini arttırmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı. Fiat Türkiye olarak çektikleri tarihsel evrimi yansıtan ve kutsayan reklam filmini Fiat İtalya’ya da göndereceklerini belirten Okan Baş, “Fiat’ın 110. yaşını kutlayan bu reklam filminin Türkiye’nin ardından diğer ülkelerde de gösterime girecek şekilde kabul göreceğini düşünüyoruz” dedi.

Son zamanlarda uluslararası anlamda gerçekleştirdiği işbirlikleri ve satın alma operasyonlarıyla olduğu kadar yeni modelleriyle de imaj ve satış başarısı anlamında da global anlamında gücünü artıran Fiat, Brezilya ve Türkiye gibi önemli ülkelerde ulaştığı pazar liderliği ile başarısını global anlamda taçlandırmaya devam ediyor. Ekonomik durgunluğun damgasını vurduğu 2009 yılında 110. yaşını kutlamaya hazırlanan İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın ülkemizdeki temsilcisi Tofaş çatısı altındaki Fiat Türkiye, markanın tarihsel yolculuğunu yansıtan bir reklam filmiyle Türk otomobil severlerin karşısına çıkıyor. Ekim ayından itibaren TV ve gazetelerde start alacak olan yeni reklam kampanyasının TV filmi ise Fiat’ın efsaneleri adını taşıyor. Fiat’ın tarihine imza atan birçok model arasından Tipo Zero, Balilla, 500, Dino’nun yanı sıra Linea, Bravo ve yeni nesil 500 ile Punto modellerinin rol aldığı reklam filminin çekimleri İspanya’da, prodüksiyon işlemleri ise Türkiye’de tamamlandı.

Fiat’ın 110 yıllık köklü ve aynı zamanda evrimsel yenilikçi geçmişini Türkiye’de yaygın olarak yansıtmak amacının öncelikleri arasında yer aldığını belirten Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “Fiat, 2009 yılında 110. yaşgününü kutlayacak. Bu önemli tarihsel dönemeç, global açıdan baktığımızda küresel kriz gibi bir sürece denk geldi. Fakat Fiat’ın bu noktada krizi fırsata çevirmek anlamında her zaman yetkin potansiyeli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Örneğin yönetimsel vizyonerliğini kullanarak, Chrysler gibi A.B.D’nin en büyük üretici gruplarından birini ekolojik ve ekonomik motor teknolojisi ve küçük otomobil üretimi konusundaki ustalığı sayesinde bünyesine kattı. Fiat Grubu CEO’su Sergio Marchionne, yılda 2 milyon adeti aşan üretim kapasitesine sahip Fiat’ı bir anda 4.5 milyon adete varan bir global otomotiv devine dönüştürdü. Tüm bunlara ek olarak böylesi bir krizin yaşandığı dönemde yeni ürün lansmanları ve yatırımları hız kesmeden devreye alınırken, başta Türkiye ve Brezilya gibi stratejik ülkelerde elde edilen pazar başarıları tüm bu gelişmeleri taçlandırdı. Biz de Türkiye olarak bu noktadan yola çıkarak Fiat markasının gurur duyulacak geçmişini kamuoyunun ağırlıklı olarak hiç bilinmeyen yönleriyle hatırlatmak ve aynı zamanda anlatmak istedik. Böylece Türkiye’deki tüm otomobil severlere, Fiat’ın başlangıcından günümüze hatta geleceğe uzanan yolda geliştirdiği ve ilkleri temsil eden teknolojileriyle birlikte sıra dışı karakterdeki otomobilleri bir kendiyle yarış konseptiyle anlatmaya çalıştık. Zira Fiat’ın tüm dünyada ana prensebi, kendi sürekli aşmak ve geliştirmek üstüne kuruludur. Kuruluş tarihinden beri müşterilerinin beklentileri karşılamayı ve hatta bu beklentilerin ötesine geçmeyi kendine amaç edinen Fiat, global olarak kullanmaya başladığı ve bizim reklam filmimizde de kullandığımız “Driven by the future” sloganıyla çatı yaklaşımını özetliyor. Bu sloganla Fiat, daima geleceğe bakarak, ihtiyaçlardaki değişimleri öngörerek ve bu ihtiyaçları karşılayacak unsurları günümüze taşıdığını ifade ediyor.

Türkiye’de de köklü bir geçmişe sahip Fiat markası, 1960’lı yılların sonundan beri 124, 131, Kuş Serisi olarak bilinen Regatta ile başlayıp Uno, Tipo, Tempra, Bravo, Marea gibi sevilen otomobil modellerinin yanı sıra günümüzde Linea, Grande Punto, Albea Sole, 500 ve yeni nesil Bravo gibi modellerle etkinliğini devam ettirmektedir. Bu noktada hem mevcut modellerin etkinliği arttırmak hem de global sinerjiyle oluşan işbirliğinin yaratacağı yeniliklere hazırlık amacıyla böyle bir iletişim çalışmasını gerçekleştirerek, Fiat markasının gerçekleştireceği devinim için zemini kamuoyu nezdinde daha uygun hale getirmek istedik” açıklamasını yaptı. Fiat Türkiye olarak çektikleri tarihsel evrimi yansıtan ve kutsayan reklam filmini Fiat İtalya’ya da göndereceklerini belirten Okan Baş, “Fiat’ın 110. yaşını kutlayan bu reklam filminin Türkiye’nin ardından diğer ülkelerde de gösterime girecek şekilde kabul göreceğini düşünüyoruz” dedi.

Fiat 110. Yaşını Kutlamaya Hazırlanıyor!

1899 yılında Giovanni Agnelli liderliğindeki bir grup yatırımcı tarafından kurulan grubun ilk otomobili 3.5CV aynı yılın sonlarında yola çıktı. 1908 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde de üretime başlayan Fiat, İtalya’nın sanayileşmesinin simgesi oldu. 1900’lü yılların başında S76 300 hp Record ile 290 km/saat hıza ulaşarak kırdığı hız rekorundan 1903’te çıkardığı dünyanın ilk gerçek yarış otomobili 24-32hp Corsa’ya, ilk 4 vitesli otomobilden, kardan şanzımana, 1936’da ürettiği zamanının en kompakt otomobili 500 Topolino’dan, 1949’da otomobillerde ilk defa standart olarak uygulanan havalandırma ve ısıtma sistemine, 1978’de otomobil sektöründe ilk defa neredeyse tamamı robotlarla üretime imkan veren Robogate sisteminden, 1983’de ilk Stop and Start Sistemine, 1988’de ilk direkt enjeksiyonlu dizel motordan günümüz modern dizel motorların teknolojisi Common Rail Dizel’in icadına kadar otomotiv dünyasına birçok ilki kazandıran İtalyan otomotiv devi 110 yıl içinde birçok efsane model de yarattı.

Bu efsanelerin içinde Balilla, Fiat 1400, 500, 850, 8V, 127, Dino, 124, Ritmo, Regata, Panda, Uno, Punto, Tempra, Tipo, Coupé, Barchetta ve Bravo gibi modeller bulunmaktadır. Müşterilerinin ihtiyaçlarını her zaman en önde tutan otomotiv devi “herkes için bir otomobil” yaklaşımıyla başta Avrupa kıtası olmak üzere yıllar içinde tüm dünyaya yayıldı. Fiat 124, Fiat 128, Fiat 127, Uno, Tipo, Punto, Bravo, Panda ve Fiat 500’le aldığı “Yılın Otomobili” ünvanlarıyla en çok bu ödülü kazanan marka ünvanını da elinde tutuyor.

Fiat Efsaneleri Yolda!

Fiat Türkiye’de 2009 yılında ulaştığı satış liderliğinin yanında kuruluşunun 110. Yılını kutlamak için bir iletişim kampanyasına start vermeye hazırlanıyor. Fiat’ın Zero, Balilla, 500, Dino gibi efsane modellerinin kullanıldığı bu reklam filminde Fiat aynı zamanda, mevcut gamını da ortaya koyuyor. “Driven by the Future” yaklaşımını Türkiye’de ilk kez lanse ettiği bu reklam filmi dev bir prodüksiyon olmasıyla da dikkat çekiyor. TBWA İstanbul’un yaratıcı fikri ortaya koyduğu, Depo Film’in prodüksiyon sorumluluğunu üstlendiği ve Avrupa’nın en iyi yönetmenlerinden Martin Werner’in Madrid’de 2 günde çektiği reklam filmine hazırlık aşamaları 6 ay aldı. 60 kişilik yapım ekibi ve farklı ülkelerden 4 cast’ın yer aldığı filmde kullanılan Russian Arm, helikopterle çekim gibi teknikler de dikkat çekiyor.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Tofaş’tan Fiat’ın 110. Yaşına Özel Reklam FilmiYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi