Volvo S60 – Eşref Armağan ikilisini acaba neden aynı karede görüyoruz. Volvo’nun Blind Preview isimli reklam kampanyasında Ressam Eşref Armağan’ın kendi gözünden yeni Volvo S60‘ı keşfetmesinin öyküsünü anlatılmakta. Sanatçınında Türk olması belkide Türkiye’nin bu araca sempatisini 10 kat daha arttıracaktır. Hatırlatalım Volvo S60 Mart ayındaki Genova Auto SHow’da görücüye çıkacak. Hadi hayırlısı.

http://www.facebook.com/Volvo adresinden ulaşabileceğiniz Volvo sitesinde Eşref Armağan’ın aracın her noktasını dokunarak resmetmesini konu alan bir reklam çalışması. 26 Ekim 2009 tarihinde yayına giren tüm videolarla birlikte toplam 6 video yer almakta. Eşref Armağan hem aracı bölüm bölüm tanıtırken hemde aracı tamamiyle resmederek bizlere sunuyor. Videonun sonundaki resmedilen araç ve Eşref Armağan bir harika….

Agency: Euro RSCG Amsterdam
Agency Producer: Nicole Siers
Creative Director: Lotte de Rooij
Creative: Niels Arnbak; Marco Antonio Morales
Director: Shearer
Production: Great Guns
Producer: Sheridan Thomas
Director of Photography: David Griffiths
Post Production: Rushes Postproduction
Editor: Andy Phillips
Brand: Volvo

Ek Videolar:Eşref Armağan Kimdir?

Eşref Armağan, çok özel bir Türk ressamdır. Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dısında çeşitli sergilerde yer almıştır.

Geçmişte İtalya’dan bir süre önce de Şangay Büyükşehir Belediye Başkan’dan davetler almıştır. Birçok kereler hem Türk televizyon kannallarında hem de CNN ve BBC gibi kanallarda adından söz edilmiş olmasına rağmen değerli sanatçı ve ressamlarının bulunduğu kitapta Eşref Armağan’ın adı geçmemektedir.

Eşref doğuştan görmez olan bir ressamdır. Hiç bir zaman gün batımını, baharda yeşeren, çiçek açan doğayı, renklerini göremedi. Tuttuğunu koparan, mücadeleci kişiliği ona, duygularını dile getirbilmek için ses, bir anlamda da görmek için göz kazandırmıştır.

Görmeden bu kadar mükemmel eserler ortaya çıkaran bır dehanın eserleri karşısında büyülenmemek elde değil. Eşref Armağan’ın biyografisi çok acıklı;

Bundan 52 yıl önce İstanbul’da, Fatih’nin çok mütevazı mahallelerinden birinde, dünyaya gelir. Eşref, ne çocukken ne de yetişkin çağda hiçbir öğrenim görmedi. Kendi kendine yazmayı öğrendi. Eşref, bütün gün babasının dükkanında baca boruları keserek babasına yardım ederdi, boş zamanını da resim çizerek geçirirdi. 6 yaşındayken kalem ile kağıt üzerine çizmeyi, 18 yaşında ise önce parmakları ile kağıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya ile resim yapmaya başladı. Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuale geçti. Elleri artık onun gözleri olmuştu. Görmemesine rağmen çizdiklerinin bu denli gerçeği yansıtması, resim yapmanın onda bir tutkuya dönüşmesini sağladı.

Bütün dahilerde olduğu gibi Eşref’teki bu zeka da olağanüstü birşey. Ğitim görmemiş olması ona, kendisi gibi ihtiyacı olan, bir şeyler yapma arzusunda olan birçok kişiye bu işin sırrını ya da kendi kendine öğrenme metodlarını aktarabilme imkanı vermiyor.

1994 senesinde senesinde Joan Eröncel isimli 30 sene evvel Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir. Hatta onun adına bir internet sitesi açar (www.armagan.com) Şu an yenilenmiş bir sitesi daha bulunmaktadır (www.esrefarmagan.com).

Eşref Armağan – Discovery Channel

Kaynak:
– www.esrefarmagan.com
– www.armagan.com

Basın Bülteni

Turkish artist Esref Armagan is renowned throughout the world for his unique feel for perspective and shape. He was the very first non-employee to be invited to Volvo Cars in Sweden to see and paint the still-secret new Volvo S60. Although the car will not be launched until 2010, Volvo is already revealing his interpretation on Facebook.
But there is an exciting twist to the story: Esref Armagan is blind.

How can one generate interest in a product that has not yet been launched? That was the challenge given to Lukas Dohle, director of Live Communication and Social Media, and his team at Volvo Cars in Göteborg, Sweden.
The team came up with the idea of inviting renowned Turkish artist Esref Armagan to Sweden and to let him experience the new Volvo S60 and paint a picture of it. The film documenting the S60 blind preview is available on Volvo Car’s own website on Facebook, the address is www.facebook.com/volvo. It is also available on YouTube

Since the car itself is not being launched until the Geneva Motor Show next year, this is a unique way for us to show an extraordinary artist’s rendition of the forthcoming model,” says Lukas Dohle.

Esref Armagan uses his hands and the rest of his senses to identify the shape of the object he is painting. He has participated in a number of scientific research projects. For instance, TV channel Discovery produced a fascinating documentary in which Professor John Kennedy of Toronto University demonstrates Esref’s ability to capture the right perspective. It defies everything that science previously believed about blind people and their perceptive abilities. Esref Armagan has painted everything from historic buildings, seascapes, flowers and forests to a portrait of former US President Bill Clinton.

This, however, is the very first time he is putting a car on canvas!
“It was an honour for me to be asked to do this and I take it as a confirmation of my ability as an artist,” says Esref Armagan.

At the Volvo Cars design studio in Göteborg, Sweden, Esref Armagan met design director Peter Horbury. It was a fruitful meeting in which Peter Horbury showed the artist the jealously guarded secret.
“I’m proud of the new Volvo S60. It has a much more dynamic and sculpted form than any previous Volvo – it’s a very emotive form. That’s why this feels like such an exciting project – introducing our forthcoming model to someone as unusual as a blind artist,” says Peter Horbury.

On October 19, the first trailer was made available to 400 blogs globally, offering tantalizing glimpses of the car. It is possible to see and discuss the video on Volvo Car’s own website on Facebook. Car enthusiasts could also ask Esref Armagan to draw specific details of the car.

Tolday on October 26, the entire film is available on Facebook. That is the first time the blind artist’s interpretation of the new Volvo S60 has been made public.
“It’s an amazing experience to work together with Esref Armagan, because he truly embraces life and lives it to the full despite his handicap. It’s an approach that exactly matches how we at Volvo embrace life,” says Lukas Dohle.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi