17 Eki
2008

Bayram nedeniyle ara verdiğimiz yazılarımıza kaldığı yerden devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde sona eren Paris Otomobil Fuarında göze çarpan araçların haberlerini toplayacağımız başlığımızı RSS listenize almayı unutmayın. Tanıtacağımız bu yeni otomobillerin çoğu günlük hayatımızda yollarda görebileceğimiz türden araçlar değiller.Bir 10 yıl belkide 5yıl kimbilir 1 yıl sonra bile piyasada olabilecekleri gibi belkide hiçbir zaman satışa çıkarılmayacak modeller.

-İlk modelimiz bir Fransız. 2008 Citroen GT Concept adıyla tanıtılan araç bu senenin modeası gereği üzerindeki örtü fuarın açılış gününe kadar yavaş yavaş çekilerek açıldı.Citroen karşımıza Gran Turismo oyunundan firlamış bir GT modeli çıkarttı. Adını ilke kez 2008 Genova Fuarında duyduğumuz araç artık gerçek. Önde çirkin bir surat, arkada kanatçıkları olan bir araçla karşı karşıyayız. Kısaca Audi’nin R8’i varsa Citroen’inde GTsi var diyebiliriz. Dış görüüşüne aldanmayın aslında tam bir çevreci otomobil olan GT, siz her ne kadar motoru arkadadır diye düşünsenizde hidrojen yakıtı ile çalışarak öndeki tekerleklere yerleştirilmiş tekerlek içi motorlarla gücünü yola aktarıyor. Playstation 3’te Gran Turismo 5 – Prologue oyununda da bu aracı kullanabileceğiz.

– Citroen ile başladık yine Citroen ile devam edelim. Citroen Hypnos concept modeli Dış tasarımı güncel Citroen modellerine benzese de, özellikle içersinde barındırdığı teknolojilerle görülmesi gereken bir otomobil. HYmotion4 dizel teknolojisi sayesinde 2lt HDi DPFS dizel motor 200hp güç 420nm tork üretebilmekte. Arka akslar üzerindeki 50hplik elektrik motoruda sıfır emisyon değerini yakalaması için yeterli gücü tekerleklere aktarmakta. 4 çeker olan araç bu teknolojiler sayesinde 100kmde 4.5lt yakıt tüketirken 120gr/km CO2 salınımı yapmakta.

– Diğer fransız Peugeota geçelim. Peugeot RC HYmotion4 isimli aracı yine aynı hibrid teknolojisi kullanmakta. 1.6lt benznli motor 218hp güç çıkışı sınarken 70kwlık elektrik motoru benznli motora yardımcı olmakta. 100km hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlamasıda oldukça etkileyici.

– Mini markası artık boyundan büyük araçlar da üretmeye başladı. Mini Clubman ile başlayan seri boyunu biraz daha uzatarak ve yükselterek Mini Crossman’i ortaya çıkardı. Yani Mini markasıda artık SUV piyasasının içinde yer alacak. Resimlerden de görebileceğiniz gibi araçta B sütunu yok ve buda sürücüye çok ferah bir geri görüş sağlamakta.
NOT: Mini her yerde geçen Crossman ismini kesinlikle reddederek Crossover isminin doğru olduğunu söyledi. Bu onuca göre yeni aracın adı Mini Crossover

– Lamborghini markası 2 hafta boyunca yapboz parçaları dağıtarak yeni aracının ipuçlarını verdi. Aslına bakarsanız verilen resimlerden sadece jantlar üzerinde marka logosu olmazsa anlayamayacağımız derecede alakasız resim parçalarlıydı. Sonuçta modelin adı da sanıda belli oldu Lamborghini Estoque. Kısaca Fuarın Yıldızı diyelim. 4 kaplılı olduğunu söylersem bana inanırmısınız. Muhtemelen görmeden inanmazsınız. Firma artık farklı bir boyuta geçtiğini bize anlatmak için yada şöyle söyleyebiliriz Porschede Panamera modelini yapmasında ki asıl amaçta buydu. Zengin çocuklu aileleride kendi araçlarını almalarını sağlamak. Gerçi Lamborghini firması ile aynı çatı altında olmalarına rağmen bu iki araçta birbirleriyle kıyasıya yarışacaklar. Lamborghinin bir adım önde olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde. Aracın dış tasarımı Reventon modelini anımsatmakta, iç mekanı ise tamamen farklı ve elit bir kitleye hitap etmekte. Blu-ray okuyucu, gizlenebilir kabin televizyon yani her şey ferah için düşünülmüş. 5metreden uzun, 2 metre genişlikte 1.33 metre yüksekliğindeki araçta bilindik V10 motorun yanına V8 dizel motorda ekleneceği belirtiliyor.

– Sırada bir diğer sporcu Aston Martin One-77 var. 2 spor koltuğa sahip V12 700hp motoru karbon – fiber şasi üzerinde duruken alüminyum gövde ile etrafı sarılmış 1 milyon poundlük bir Aston Martin.

– Artık BMW’nin sürekli yeni sınıf yaratma çabalarına alıştık. X serisini dizmeye hazırlanan BMW X5, X3,X6 ile giden seriye X3’e kardeş X1 ile destek olmaya çalışacak. SAV olarak açıklanan sınıftaki BMW X1 modeli Avrupa Pazarında 2010 yılında satışa sunulması bekleniyor. 2lt 170hp, 3lt 265hp benznli motorlara 2lt 177hp, 3lt 245hp dizel motorlar eslik edecek.

_ Bmw varsa Mercedeside unutmamalıyız. Mercedes ConceptFASCINATION aracıda önümüzdeki yıllarda Mercedes modellerinin tasarım ve diğer ayrıntılarının nasıl olacağının en güzel kanıtı. 2010 Mercedes E-serisi desek yanlış söylemiş olmayız.

– Toyota’da yenilediği Avensis ile fuardaydı. Eski kasaya sadık kalarak hazırlanan yeni araç daha çok küçük bir tankı anımsatıyor. 1.6 130hp, 1.8lt 147hp, 2lt 150hp benznli motorlara, 2lt 126hp ve 2.2 lt 150hp dizel motorlar eşlik etmekte.

– Seat markası da Exeo isimli 2 yıldır geliştirdikleri ilk D sınıfı araçlarını tanıttı. Artık Opel İnsigni, BMW 3 serisi, Mercedes C serisi, Audi A4 ile yarışmak zorunda kalacak. 2009 yılının ilk üç ayında Avrupada satışına başlanacak. Önden seat hatları taşıyan araç arka görünüşte eski bir A4 olduğunu göstermekten çekinmiyor. Kolay gelsin Seat.

– Honda yeni bir hibrid geliştiriyor diye haberini yapmıştık. hatta Toyota Priusa o kadar benziyorki acaba Honda kopya Prius mi yapacak diye bir an korkmuştuk. Ön görünüşte tamamen Honda olduğunu kanıtlayan araç arka bölümünde ise tam bir Prıus kopyası olduğunu kanıtlıyor. 2009 sonbaharında satılmaya başlanacak.

Ssangyong markasıda o biçimsiz araç tasarımından sırılıp yepyeni bir araçla fuarda boy gösterdi. C200 ismini verdikleri SUV yada CUV olarak tanımlanan sınıfa giren, Genova fuarında Actyon Concept adıyla tanıttıkları araca bir çok yönden benzeyen bana göre Land Roverın Lrx modelinden esinlenilerek oluşturulmuş Giugaro tasarımı bir model. 2lt dizel 175hplik EURo 4 normu motorla iyi işler yapabilir.

Ferrari California modelini de unutmadık tabiyki. 2008 ve 2009 yılı içersinde üreteceği tüm araçları satan Ferrari 2010 yılı için gün vermeye başladı. 4.3lt V8 460hplik California modelini almak isterseniz en erken 2010 yılında elinizde olacak.

– Lada firmasıda Fuarda Revolution 3 konspetiyle hala hayatta olduğunu hissettirdi. 2003 yılında Frankfurtta tanıttığı konseptini geliştirerek satmayı planlamakta. Renault’dan alınan 2lt turboşarjlı 245hplik motor veya Nissandan alınan 3.7lt V6 arasında tercih yapılabilecek olan araç 1ton ağırlığında ve en erken 2010 yılında piyasada.

– Sırada Mazda Kiyora Şehir konsepti var. Mazda 2 platformunda geliştirilmiş bu araç 1.3lt 4 silindirli motorla donatılmış. 6 ileri otomatik şansımanı, 2+2 oturma kapasitesi, akıllı start-stop sistemi ile yakın gelecekte Mazdanın Zoom Zoom felsefesinin yansıması olan Mazda Kiyora modelini yollarda görebileceğiz.

Renault Kangoo Be Bop, 3 kapılı minivan aracı, ilk olarak 2007 Frankfurt Motor Show’da sergilenmişti. Arka koltukların ön koltuklara göre 7cm yüksek olması, gerektiğinde tamamen sökülebilir yapıda tasarlanmaları sayesinde minimum 174 lt kare maksimum 1462 lt bagaj hacmi sunmasını sağlamakta. 3.87 metre uzunluğundaki araçta 2 farklı renk tonu ile boyanmış ve tavan yapısı oldukça farklı dizayn edilmiş. Renault’dan tanıdık 1.5lt 85Hp, 100Hp dci dizel motorların yanında 1.6lt 105hp benzinli motor tercih edilmiş.Fiat-PSA’nın ortak ürettiği Minicargo araçlarının combi versiyonlarına yeni rakip olarak bakabiliriz ama Renault artık her aracında yıllardır kullandığı orta konsol yapısından vazgeçmeli.

Renault Z.E. concept, Renault’un Kangoo Be Bop modelinden türetilmiş. Lityum iyon bataryalardan aldığı enerjiyi 70 kW (94 hp) güç üreten 226NM torka sahip elektrik motoruna iletmekte. Aerodinamiklik açısından araçta pek fazla çıkıntı, yan aynalar ve kapı bulunmuyor. Bunun yerine mikro kameralar konulmuş. Klima sisteminde de sadece baş bölümünde bir ısıtma mevcut. 2011 yılında piyasaya çıkması beklenen araç 3.95m uzunlukta, 1.85metre yükseklikte tam bir şehir aracı. Aracın en ilginç özelliği ise Samsung F480 cep telefonu ile iletişim kurabilmesi. Bu sayede telefon ekranı 2 farklı özellik için kullanılmış oluyor. İlk olarak energi akış şeması, ikincisi ise navigasyon sistemi.

– 2009 yılında yollarda olacak Renault Megane 3 aracıyla devam edelim. 4.3metre uzunlukta, 2.64metre aks uzunluğuna sahip tamamen yenilenmiş araç Golf 6 ve Ford Focus ile yarışına devam edecek. Tahmini eklenecek motor yelpazeside oldukça genişlemiş durumda.1.5lt dizel üniteler 85, 90, 105, 110 ve en son 130hp güç çıkışı sunarken, en yüksek seviyede otomatik 150hp ve manuel vitesli 160hplik motorlarında olması bekleniyor. benzinlilerde ise 1.6lt 100, 110hp, 2.0lt 140hp ve TCe kodlu 180hplik versiyonlarda olabilir. Bu motor seçeneklerine ek olarak ilerleyen zamanda firma 1.4lt turboşarjlı TCe kodlu 130hplik benzinli üniteyide devreye sokacak. Tahmini olarak bu motor 2009 ilkbaharının sonunda sunulacak.

– Megane 3’un 5 kapılı versiyonun yanında 3 kapılı Coupe versiyonuda sergilendi. Sadece 12mm alçak olan araçın motor seçeneklerinde ise Renault’un en yüksek güç sıkışı sunan motorlarıyla donatılacak.

– Hızımızı biraz daha arttıralım isterseniz. Renault Coupeden sonra sırada Megane Coupe Trophy var. Nissandan alınan 3.5lt V6 motor 360HP güç çıkışı sunmakta. Ayrıca bu yeni araç firmayı 2009 World Series by Renault ‘da yarışacak. Tek koltuklu olan araç 2005’ten beri bu seride yarışmakta.Porsche 911 GT3 ile aynı tur zamanına sahip olduğu belirtiliyor.

– Renault’nun tanıtacağımız son aracı Ondelios concept. Martı kanadı şeklinde açılan kapıları, lüks sınıfa hitap eden crossover yapısı, Samsung cep telefonunuz ise kontrol edebileceğiniz araç üzerinde yer alan özellikleri, firmanın 2.0lt dizel 205hplik motoruna eşlik eden 20kw elektrik motoru ve 0-96km hızlanmasını 7.8snde tamamlayabilen bir araç ile fuardaydı.

– Renaulttan haber vermişken Nissan cephesinede bir bakalım. Nissan Nuvu konsept aracınıda tanıttı. Detayına pek girmek istemediğim geleeğin Micrası olarak görülen Nuvu için sizi videosuyla başbaşa bırakıyorum.

– Diğer Fransız Citroen ise zamanının çirkin ördek aracının güncel versiyonu olarak C-Cactus concept modelini tasarlamış. 2 yada 3 yıl içinde yollarda görebileceğimiz model tamamen elektik enerjisine dayalı bir sistemde lityum iyon bataryadan aldığı enerji ile 150km menzile ve 110km hıza ulaşabiliyor. Aracın şarj sıreside 3 ve 5 saat aralığında olduğu belirtilmiş.

– Rotamızı Almayaya doğru kaydıralım. Audi uzun süredir küçük sınıf temsilcisinin detayları parça parça sunmaktaydı.2007 Frankfurt fuarında 5 kapılı Audi A1i tanıtan firma, 2008’de Fuarda Audi A1 Sportback Konsept modelinin prömierini yaptı. 1.4lt TFSi 150hp motora 27hp elektrik motoru destek vererek 0-96km hızlanmasını 7.9snde tamamlarken oldukça düşük takıp tüketimi sağlamakta.

– Mercedesi yine unutmadık.Mercedes-Benz SLR McLaren 722 S Roadster modelide fuardaydı. 5.5lt V8 650Hp lik motor 0-100km hızlanmasını 3.7snde tamalarken son hızı 335km/h. Unutmadan söyleyelim bu araçtan sadece 150 adet üretilecek.

– Tabiyki hep büyük otomobil firmaları fuarda baş göstermedi. Garip, küçük, ekonomik ve çevreci diğer firmalarda oradaydı. Bunlardan biri Eco & Mobility isimli firma, Simpli-City ve Next-ère isimli iki aracının tanıtımını yaptı. 2 – 3 – 4 kişilik bu araçlar geri dönüşümden elde edilen malzemelerden üretilmişler. Elektrik motorundan güç alan iki araç 80 ile 150 km menzile sahipler. 96kmde son hıza ulaşabiliyorlar. Fiyatları ise 6800dolar civarında.

Fuardan çıkan en ilgi çekici dış görünüme sahip araçları listelersek;
Citroen GT Concept
Honda Insight Concept
Lamborghini Estoque Concept
Aston martin One77
Mini Crossover
Peugeot RC HYmotion4
Mercedes ConceptFASCINATION
Seat Exeo

En ilginç iç mekana sahip olanlar ise;
Saab 9X Air
Renault Ondelios
Citroen GT
Mini Crossover Concept
Citroen Hypnos
Mazda Kiyora
Nissan Nuvu
Peugeot RC HYmotion4
Renault ZE

2008 Paris Motor Show’da Tanıtılan Yeni Araçlar
Alfa Romeo Brera TI, Aston Martin One-77, Audi S4 3.0 TFSI Sedan and Avant, Audi A4 TDI Concept e, Bentley Arnage Final Series, BMW 3-Series Facelift, BMW 7-Series, Cadillac CTS Sport Wagon, Chevrolet Camaro, Chevrolet Cruze Sedan, Chevrolet Volt, Chrysler Grand Voyager 25th Anniversary, Citroen C3 Picasso MPV, Citroen C3 Pluriel Charleston, Ferrari 599 GTB Personalization Program,
Ferrari California, Fiat 500 Abarth Essesse, Fiat 500 PUR-O2, Ford KA Minicar, Ford Kuga 2.5 Turbo Individual Study, Ford Mondeo Individual, Honda Civic Sedan Facelift, Honda Civic 5door and Type-S Facelift, Honda Civic Type-R Special Edition with LSD, Hyundai i20 Supermini, Hyundai ix55 SUV,
Infiniti FX37, Kia Soul ‘Urban Crossover’, Lancia Ypsilon Versus, Lexus IS 250C Coupe Cabriolet,
Lexus IS Facelift, Mazda MX-5 / Miata Facelift, Mercedes-Benz McLaren Roadster 722 S, Mercedes-Benz C250 CDi Prime Edition, Mercedes-Benz S400 Hybrid, Mitsubishi Colt Facelift and Colt Ralliart Turbo, Mitsubishi Lancer Sportback & Sportback Ralliart, Mitsubishi Racing Lancer, Nissan Note Facelift, Nissan Pixo Mini Car, Opel Insignia Sports Tourer, Opel Insignia Turbo & EcoFLEX, Peugeot 308 CC, Porsche 911 Facelift, Porsche Cayman Sport S, Porsche Cayenne S Transsyberia, Renault Kangoo Be-Bop, Renault Megane III, Renault Megane Coupe III, Renault Megane Coupe Trophy V6, SEAT Exeo Sedan, Seat Ibiza Cupra 180HP, Seat Ibiza Ecomotive, Skoda Octavia Facelift, Subaru Forester and Impreza 2.0 Diesel, Suzuki Alto, Toyota Avensis, Toyota iQ European Version, VW Golf VI, VW Golf GTI VI, VW Passat BlueTDI, Volvo C30, S40 & V50 DRIVe,

2008 Paris Motor Show Konsept Araçlar
Audi A1 Sportback Hybrid, BMW X1 Concept, Chevrolet Orlando Concept Minivan ,Citroen Hypnos Crossover Hybrid, Citroen GT5 Playstation Concept, Honda Insight Hybrid, Hyundai i20 Blue Study,
Hyundai Santa Fe Hybrid, Jeep Patriot Back Country Concept, Jeep Compass Overland Study, Kia Soul Hybrid Concept, Lamborghini Estoque Concept, Mazda Kyuora City Car Concept, Mercedes-Benz ConceptFASCINATION, MINI Crossover Concept, Nissan Nuvu Concept, Peugeot Prologue Hybrid Crossover, Peugeot RC HYmotion4 Hybrid Sports Sedan, Pininfarina B0 Electric City Car, Renault Ondelios Crossover Concept, Renault Z.E. Electric City Car, Saab 9-X Air Concept, SsangYong C200 Concept Crossover

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - 2008 Paris Motor ShowYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi