02 Eki
2008

Skoda, baştan aşağı yenilediği Octavia modelinin Dünya Tanıtımını Paris otomobil Fuarında gerçekleştirdi. 8 farklı ülkede 2 milyona adete yaklaşmış, en çok sattığı model olma özelliğini taşıyan Octavia modeli “Skoda içinde en özel araç olarak göze çarpmakta.” Ön görünüşte yeni bir yüze kavuşmuş olan modelde, ileriye doğru fırlayacakmış gibi duran ızgarası ve üstündeki Skoda logosu ilk göze batan detaylardan. Ben ön ızgaranın ortasından bir parça koysak BMW’yi andıracağını ve farlarınında yeni C5‘e oldukça benzediğini görüyorum. Ama bu ön görünüş kesinlikle Octavia‘ya çok yakışmış.

– İç mekan ise abisi Superb gibi daha prestijli bir hale dönüşmüş. VW özellikle tek tip konsol yapısından kurtulup – bu kadar güzel kokpitler tasarlamak için neden bu kadar geç kaldı anlam vermek çok zor. 3 ve 4 kollu direksiyon simidi, Navigasyon sistemi, gösterge tablosunda beyaz ve yeşil aydınlatma sistemi bulunmakta.– Motor teknolojisinde ise benzin,dizel motorlara manuel ve geliştirilmiş otomatik şanzıman eşlik etmekte. 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile 1.4 TSI 90kW (122 bhp) ,1.8 TSI/118 kW (160 bhp) motorlara yardımcı olmakta. 1.4 MPI/59 kW (80 bhp) ‘den başlayan motorlar, 2.0 TFSI 147 kW (200 bhp)‘e kadar uzanmakta. Benzinli motorların yanında 2 tane dizel güç üniteside listede yer almakta. 1.9 TDI teknolojili 77 (105 bhp) veya 103 kW (140 bhp) motorlar veya Common Rail teknolojili 2.0lt 125 kW (170 bhp) motor.

– Donanım versiyonlarının adlarında bir değişiklik yok. Classic, Ambiente ve Elegance. Skoda OCtavia ve diğer modellerini yakından görmek isterseniz Paris Motor Show 19 Ekime kadar açık ve 4.Salon 215 numaralı standa bekleniyorsunuz. Görebileceğiniz modeller: Octavia, Octavia Combi 4X4, Fabia Sportline, gri renkli tavana sahip Roomstar ve Superb.


2009 Skoda Octavia from Tuna Aras on Vimeo.

Basın Bülteni

The new Škoda Octavia will be presented in Paris
10/1/2008
As a world premiere, Škoda Auto is going to present a facelifted version of the Octavia at this year’s Paris Motor Show which is held from the 2nd to the 19th of October 2008.

Produced or assembled in altogether eight countries, the Octavia is Škoda’s bestseller. The rejuvenated version is now coming with a more emotionally powerful design. “The Octavia has always had a special position among Škoda vehicles. It is our most successful model, very popular worldwide. Now it has gone through a complete transformation that is apparent in the new interior and exterior, as well as the applied technology,” said Dr. Eckhard Scholz, BOD Member responsible for technological development.

When looking from the front, the key enhancements include newly shaped, bolder headlamps, a more robust radiator grille and a one-piece bumper. The innovation of the rear part of the vehicle is mainly about new tail lamp covers and a dynamic bumper with integrated cat eyes.

The interior offers an innovated line of Škoda audio and navigation systems. The steering wheel, the dashboard (white-backlit), the air conditioning controls and the decorative strips on the doors and the central console have been redesigned. In addition, new upholstery fabrics are available across all equipment levels (Classic, Ambiente and Elegance).

New adaptive xenon headlamps enhance the vehicle’s active safety, passive safety has been improved by installing front WOKS headrests for effective rear impact protection (in all equipment levels).

Innovative changes are to be found also under the bonnet – Škoda is coming with a brand new 1.4 TSI/90 kW engine. Turbocharged 1.4 and 1.8 litre petrol engines can be combined with a seven-speed twin-clutch automatic DSG transmission.

Besides modernised Octavia, Octavia Combi and Octavia Combi 4×4 vehicles, the Company is going to present the entire portfolio of Škoda cars in its stand, including e.g., a black Fabia SportLine with an exclusive grey roof, the Roomster Cycling and, of course, Škoda’s flagship – the new Superb. GreenLine, the Company’s environmentally friendly portfolio, is going to be represented by several versions of the Fabia and Superb. Those who prefer a dynamic lifestyle will surely appreciate the Scout version of the Roomster and the Octavia.

Škoda Auto’s presentation at the Paris Motor Show is going to be installed in Hall 4, position 215.

Kaynak:
http://www.worldcarfans.com/9081002.001/skoda-octavia-facelift-graces-the-paris-stage
http://carscoop.blogspot.com/2008/09/skoda-octavia-facelift-official-photos.html
http://carscoop.blogspot.com/2008/10/skoda-octavia-facelift-57-high-res.html
http://www.autoblog.it/post/15861/skoda-octavia-restyling-le-prime-immagini-ufficiali
http://new.skoda-auto.com/COM/model/newoctavia/look/Pages/look.aspx?ff=1

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

9 Yorum - 2009 Skoda OctaviaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi