04 Ağu
2008

2009 Golf VI

Yazar: / Kategori: Oto Haber > Otomobil > Otomot

Donanımhaber.com forumlarından takip ediyordum. Açılan başlıkta ha 3 gün kaldı ha 2 gün kaldı ve beklenen oldu fotoğraflar yayınlandı başlıklarından sonra direkt AutoBild sitesine giderek fotoğraflarını gördüm. Uzun süredir binbir çeşit görüntüsü dolaşan Golf’un 6. versiyonu karşımızda durmakta. Hayal kırıklığımı desek, hafif ön ve arkadan Scirocco havasımı desek bilemiyorum. Kararı siz verin…

– Henüz fotoğrafların yayınlanmasına 2 ün kaldı derken birden Golf &’nın gerçek fotoğraflarını görünce şaşırdım. Henüz detayları tam olarak kesin değil o nedenle şimdilik fotoğrafları ve motor seçeneklerini ekliyorum.

* 4 adet dizel, 4 adet benzinli motor seçeneği sunacak:
– 1.4 lt, 80 HP, 5 ileri
– 1.6 lt, 102 HP, 5 ileri veya otomatik (ikisi de FSI teknolojili değil)
– 1.4 lt, 120 HP, TFSI, 6 ileri veya DSG
– 1.4 lt, 150 HP, TSI Twincharger, 6 ileri veya DSG
– 1.6 lt TDI, 90 HP, 5 ileri
– 1.9 lt TDI, 105 HP, 6 ileri veya DSG (4 Motion da olacak)
– 2.0 lt TDI, 140 HP, 6 ileri veya DSG (4 Motion da olacak)
– 2.0 lt TDI, 170 HP, 6 ileri veya DSG

O kadar çok haberi yapıldı ki. Harika olacak, VW efsaneyi devam ettirecek ama herkesi hayran bıraktıracak derken. Kısaca o kadar heveslendik ki karşımıza pek değişmemiş bir Golf çıktı. Golfrocco desek yeridir. Golf severlerin ise en memnun olacağı bölüm Orta konsolun tamamen modern bir çizgiye sahip olduğu. Dergiler bu kokpit tasarımı için ne derler bilemem ama eski kokpiti övenler bunun için ne diyecekler gerçekten merak ediyorum…Yeni kokpiti yere göğe sığdıramayıp, eski kokpiti yerin dibine sokacaklar.

VW Golf VI: Tasarım

Tasarım Ekibi: Walter de Silva (Group), Klaus Bischoff (Brand), Flavio Manzoni (Creative Design), Marc Lichte (Model).

Dış Tasarım
– İtalyan Walter de Silva, Şubat 2007de VW A.Ş.’nin Tasarım Şefliğine getirilmişti. İlk çalışmasının ürünü olan Golf 6.nesliyle karşımızda duruyor. 1.nesli (1974 – 1983) ve 4.nesli (1997 – 2003) arasında aslında Golf gelişimini tamamlamıştı. 6.nesil ise bu jenerasyonun devamlılığını sağlamak amacıyla bu gelişimin paralelinde, ön ve arka farlar ile yan görünüm tüm VW Golf modelleriyle benzerlik göstermesi için benzer tasarlandı.

– Ön tasarım detaylarını ilk jenerasyon Golften esinlenerek yaratan ekip, C sütununun 4.nesilden alırken, tavan bölümü ise Scirocco modelinden esinlenerek oluşturulmuş. Bu detaylarda bize 5.nesil ile 6.nesil arasındaki farklılıkları göstermekte.

İç Mekan
– Henüz canlı versiyonunu göremediğimiz son nesil Golf’te resimlerden gördüğümüz kadarıyla iç mekan tamamen yenilenmiş. Bu yenilenme aslında en erken 2008 Sonunda çıkacak olan Passat CC modelinin iç mekanıyla benzerlik göstermekte.

– Baz ekipman seviyesinde gösterge panelinin solunda devir göstergesi yer alırken, sağ tarafta hız göstergesi krom çerçeveler arasında yerini almış. Tabiyki bu iki göstergenin arasında Yol Bilgisayarı, sıcaklık, katedilen yol, katedilebilecek yol gibi bilgileri sunmakta. Göstergelerde beyaz renk tercih edilmiş, ışıklandırma sistemi açıldığında herşey kırmıza dönmeye başlıyor. Aman dikkat.

– Orta konsol tam ortada hem sürücüye hemde yolcuya dönük vaziyette. Konsolun en üstünde (1.seviyede) 4lü flaşör tuşu ve havalandırma yuvaları yer alıyor. 2.seviyede ses ve radio navigasyon sistemi, 3.seviyede havalandırma, ısıtma ve klima kontrol tuşları bulunmakta. Mp3 çalarınızı bağlamanızı sağlamak amacıyla AUX-IN portu var.

– Bagaj hacmi 5.nesilden trasnfer edilmiş. 350 ile 1305 lt arasında değişebilmekte.

Kaynak
http://www.carbodydesign.com/archive/2008/09/10-volkswagen-golf-vi-design/

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

14 Yorum - 2009 Golf VIYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi