09 Oca
2007

– Dünyanın en şirin otomobili seçilen Fiat’ın 500 modeli, yeniden tasarlanarak eski günlerini arayan Fiat için çıkış kapılarından biri olmak için görücüye çıkacak. Mini boyutları ile ne kadar ilgi çekeceği bilinmez ama dış görünüşü ve şehir içi gezintilerde kullanmak için mükemmel bir araç görüntüsü çiziyor. Seri üretimde cam tavan seçeneği eklenirse, hem Fiat hem de 500 modeli eski günlerine geri dönebilir.

http://www.fiat500.com/eng/home.asp
2007 yılında tanıtılması planlanan minik otomobilin adına gönderme yapan Fiat, 500 modelinin tanıtımının 500 gün sonra yapılacağını açıkladı.

Concept lab: bölümüne girerek kendi Fiat 500’unu yaratabilirsin. Belkide yarışma sonucunda senin 500’un yollara çıkar.
Designboom:If your work is chosen, you could win one of the three first prizes of 5,000.00 euros!… hiç fena değil…
Detaylı bilgi için: http://www.designboom.com/fiat500.html
Yeni Resimler geldi:

Konsept hali:


Mussolini yönetimindeki İtalya’nın endüstriyel alandaki atılımı için bir lider aranıyordu. Bu görevin adayı, savaşın yaralarını gizleyebilen, hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamak için gerekli popülariteyi bünyesinde barındıran bir sektörden belirlendi. Tahmin ettiğiniz gibi görev için adı çizmeyle birlikte anılan Fiat tercih edildi.
Büyük bir misyonu temsil eden Fiat kurmayları, lüks otomobiller yerine minikleri tercih ederek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediler. Savaşın hemen ardından görücüye çıkan Topolino modeli İtalyan üreticinin mini sınıfa yönelik planlarını ortaya çıkaran ilk otomobildi.

Sadece 569 cc hacminde, 13 HP güç üreten bir motorla otomotiv arenasına çıkan Topolino, Fiat 500 projesinin temelini oluşturuyordu. ‘48 yılında ilk prototipleri üretilen aracın seri üretimineyse ancak dokuz yıl sonra başlanabildi. Üretimin sona erdiği ’75 yılına kadar tam 3.5 milyon Fiat 500 sokaklarda dolaşıyordu.
Şu anda bu araçların 600 bin tanesi halen İtalya caddelerinde ilerliyor. Otomobil, tamamıyla bugünün mikro şehir araçlarına bir referans niteliğinde… Hatta aracın 2004 Cenevre Otomobil Fuarı’nda, Trepiuno isminde modern bir konsepti de tanıtıldı.

Orijinal Topolinolar’da dört silindirli su soğutmalı bir motor kullanılmasına rağmen yeni versiyon olan Fiat 500’de hava soğutmalı ve iki silindirli bir motor tercih edilmişti. Bunun en büyük sebebiyse içeride dört kişiye yer açmaktı. Otomobilin 17 HP güç üreten motoru 479 cc ve 594 cc’lik iki versiyona sahipti.
Otomobil kısa sürede İtalya halkına kendisi sevdirmeyi bildi. Hatta ‘500’lüler Kulübü’ başta olmak üzere birçok hayran kitlesini de peşinden sürükledi. Ancak otomobilin çevreye çok fazla zarar verdiğini iddia eden çevreciler üretimin durdurulması için kampanyalar başlattı. Cevap fazla gecikmedi… Tüm basın mecralarını kullanan Fiat 500 hayranları bu kampanyanın durdurulması için mücadele etmeye başladılar. Firmanın bir sembolü haline gelmiş olan bu otomobili her halükarda korumak istiyorlardı. Ancak çevrecilerin yılmaya niyeti yoktu. Ülkenin önde gelen derneklerinden Legambiente’nin başkanı Roberto della Setta, bir demecinde çevreye olan borcumuzun artığını ve bunu ödemenin zor olacağının altını çiziyordu. Ve sözlerini şöyle bitiriyordu: “Bu otomobili affetmek hiçbir akıl ve mantığa sığamaz!”

Aracın popülaritesi herşeye rağmen artmaya devam ediyordu. Gençler tarafından özellikle tercih edilen otomobil yeni aşkların da meyvesi oluyordu. Şu anki İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin geçtiğimiz yıllarda söylediği bir söz bunu çok iyi özetler nitelikte: ‘Ben dahil, pek çoğumuz ilk kez bir Fiat 500’ün içerisinde öpüşmüştür’.

İngiltere’de faaliyetlerini sürdüren ‘British Fiat 500 Club’ başkanı Carl Allan ise İngiltere yollarında 500’üyle gezerken birçok İtalyan turistin kendisini durdurup otomobille ilgili anılarını paylaştığını ifade ediyor. Evini taşıyanlar, kalabalık ailesiyle yolculuğa çıkanlar, ev hayvanlarını beraberinde gezdirenler ya da sadece yolların keyfini çıkaranlar… Bu minik otomobille yapılmayacak iş yok gibi!
Fiat 500 hem sevimli, hem de keyifli bir otomobil. Şu anda halen yollarda görülebiliyor olması ise ona duyulması gereken saygının sebeplerinden sadece birisi.

Not:Metin ” Jackal78 ” nickli kişiden alıntı yapılmıştır…

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - Fiat 500 Yeniden KarşınızdaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi