14 Ağu
2007

– Türkiye’de Araç Dış dizaynına önem veren çok insan olduğunu biliyorum. (ben hariç bana göre motor özellikleri iyi değilse araba istediği kadar şekil olsun bi işe yaramaz. ) Bu kadar dış görünüşe önem verildiğine göre amatörde olsa çizim yapan kişilerde çoğunlukta Türkiye’de ama ne yazıkki kaynak sıkıntısından dolayı hepsi yabancı kaynaklardan yararlanmak zorunda kalıyorlar. Dil konusunda sorun yaşayan belkide ilerisi için bu işi düşünenler bu yüzden vazgeçiyorlar. Bu yüzden küçük bir araştırma yapıp sizlere bu siteleri tanıtmak istedim.

Türkçe Siteler:

http://www.otodizayn.com/ : “Türkiye, %100 yerli otomobilini bir türlü seri üretemedi. Bunun eksikliği olsa gerek ülkemizde eline kalemi alan (genelde erkekler) kendi hayallerindeki arabaları kağıda döküyor. OTODIZAYN.COM da bu tasarımları bir araya getirerek Türkiye’de bu işlerden anlayanların olduğunu tüm dünyaya duyurmak için kuruldu. Çünkü bir tane Murat Günak yetmiyordu. Eğer sitemizde yayınlanan bir tasarımı yarın yollarda görürsek bizden mutlu kimse olmayacaktır.” Hakkımızda yazsından alıntı. Herhalde daha fazla açıklamam gerek yoktur.

http://www.dexigner.com/ : http://www.dexigner.com/start/tr/ : Dizayn hableri, yarışma hablerini sunan forum ve linklerin toplandığı. Türkçe ve İngilizce dilinde yayın yapan, “Dexigner is the leading online information service for designers and artists.”

Diğer Siteler:
http://www.carstylingonline.com/htm/giris.asp

Merak ettiğim: www.turkautodesign.com sitesi yok olmuş. Ne olduğunuda bilmiyorum..

Yabancı Siteler:

http://www.designertechniques.com/index.html : Photoshop programı ve grafik tabletlerle hayalinizdeki otomobili yaratmanızı ve renklendirmenizi sağlayan Eğitici Dersler bölümü bulunmakta.


Bağlı Adresler:

http://www.designertechniques.com/navagation/tutorials.htm
http://www.designertechniques.com/navagation/articles.htm

http://www.cardesignnews.com/site/home/ : Fanatiklerin ve öğrencilerin araç dizaynları bulunmakta. Kısaca Web ortamındaki Otomobil dizayn kaynağı diyebiliriz. Dizayn derslerini, bu dizaynların fotograflarını, fuarlardan fotograflara, güncel otomobil dizayn haberlerine, kullanıcı fotograf galerilerine, Forumlarına ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Dünyanın heryerinen öğrencilerle konuşabilir- tartışabilir – materyal alışverişi yapabilirsiniz. belkide sizin çizimlerini beğenen büyük otomobil firmaları dahilerininde ilgisini çekebilirsiniz. neden olmasın.

Bağlı Adresler:
http://www.cardesignnews.com/site/home/new_cars/
http://www.cardesignnews.com/site/designers/designer_interviews/
http://www.cardesignnews.com/site/process/design_development/
http://www.cardesignnews.com/site/photos/photo_gallery/
http://www.cardesignnews.com/site/careers/design_schools/

http://www.carbodydesign.com : Günlük olarak mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğim bir Dizayn sitesi. Başka sitelerdende Derslerin linklerini sunan, konseptler, son teknoloji ürünü araç haberleri, başka siteleriden bilgilere kolay ulaşım, 3D modelleri bilgisayarınıza kaydetmenizi sağlayan bölümü ve ilginç yanı ise (bunu başka bir sitede okudum ama ben halen nasıl olduğunu göremedim) sitenin tümümünün İtalyanca dil desteğine sahip olması.

Bağlı Adresler:
http://www.carbodydesign.com/car-design-tutorials.php
http://www.carbodydesign.com/technical-resources.php
http://www.carbodydesign.com/download/3d-models/

http://www.drawthrough.com/ : Scott Robertson’in resmi sitesi. Kişisel ve profesyonel işlerini yayınlıyor. En önemli özelliği kayıt olarak Scoot Robertson’un hazırlamış olduğu Çalışma Kitaplarına (WorkShops) sahip olabilme olanağı.

Bağlı Adresler:
http://www.drawthrough.com/workshops.php
http://www.drawthrough.com/galleries.php

http://www.cardesignonline.com/ : otomobil dış dizaynı konusunda geniş bir kaynak sunan site, tek kelime ile tanımlarsak Endüstrinin Güncel Kaynağı.

http://www.photoshopchop.com/ : Photoshop programında neler yapılabileceğini dersler halinde sunabilen güzel bir kaynak. Forum – Galeri ve Dersler bölümlerine kesinlikle bakın. AYrıca Aylık olarak Photoshop manipulasyonları yarışması düzenleniyor. Galeri bölümünden çalışmalara ve kazananlara bakabilirsiniz.

Diğer Adresler:
http://www.designstudiopress.com/
http://www.conceptcar.co.uk/ (http://www.conceptcar.co.uk/concept-cars/default.php)
http://www.style4cars.com/
http://www.autoclaymodellersworld.com/
http://www.autoclaymodellersworld.com/autoclay-01.html

2Adet Tasarım Vidyosu:


http://www.autodesigno.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_design
http://www.urospavasovic.com/
http://www.designerspace.com/
http://www.design-cars.com/
http://www.cwwcardesign.com/
http://www.mastercardesign.com/

Daha fazla Site: Google’a car design kelimesini aratarak milyonlarca siteye ulaşabilirsiniz.

En Büyük tasarım yarışması:
http://www.peugeot-concours-design.com/

NOT: Eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bölümünden bana gönderebilirsiniz. Daha detaylı bilgi yollamak isterseniz İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

* Ülkemizde üniversitelerin endütriyel tasarım bölümleri mevcut bu mesleğin temelinde de bu yatıyor. Türk tasarımcılarımız mevcut ama ülkesinde ki gençlere ne kadar yaralı oldukları hakkımda bilgim yok. Türkiye’de herhangi bir işle hobi olarak uğraşmak bile insanın belini bükerken nasıl olurda hayal gücümüzün ürettiği bu şaheserleri kağıt üzerinden – karakalem çalışmalardan – photoshopta renklendirmelerden kurtarıp gerçeğe dönüştürelim. Hobi bizler için çok uzak – sadece kağıtlarda ve hayallerde gerçekleştirebileceğimiz şeylerden ibaret… Peki neden hep kötümser düşünüyorum acaba? Hırsla olamzmı olur neden olmasın ama arkadan destek olmayınca bu bile yetersiz kalıyor…

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

3 Yorum - Otomobil Dizayn Siteleri (Car Body Design)Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi