02 Oca
2007

– 30 yıllık geçmişi ile Türkiye yollarında hala gördüğümüz Ford Transit, çağın gereklerini yerine getirmek üzere yepyeni bir yapıya büründü. Yeni Transit modeli şu an Türkiye satışta ve hem Türkiye’nin hemde Ford markasının gururu durumunda. Kokpit yapısı bilinen Ford ürün gamında bulunan araçların kokpitiyle aynı tasarlanarak , bu aracın ticari yönünden çok binek araç yönünede ağırlık verildiğini görebiliyoruz.
Karşınızda yeni Ford Transit….

Ford’un bugüne kadar 5 milyon adedin üzerinde satan hafif ticari araç modeli Transit, 280 milyon Euro’ya yenilenerek otomobil konforu ile piyasaya sunuldu. Ford Otosan tarafından Gölcük’te üretilip dünyaya satılan yeni Transit, Türk ve Amerikan mühendisler tarafından ortak olarak geliştirilip tasarlandı.
Ford’un ilk olarak 1965 yılında piyasaya sunduğu ve bugüne kadar 5 milyon adedin üzerinde satan hafif ticari araç modeli Transit, 280 milyon Euro’ya yenilenerek 6’ncı nesliyle piyasa sunuldu. Ford Otosan tarafından Gölcük’te üretilip dünyaya satılan yeni Transit, Türk ve Amerikan mühendisler tarafından ortak olarak geliştirilip tasarlandı. 5 farklı gövde tipine sahip yeni Transit müşterilerden gelen talepler doğrultusunda otomobil konforuyla donatıldı. Yeni Transit’in Türkiye’de 29 bin 22 YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

‘3’te 2’sini üretiyoruz’
Yeni Transit’in İstanbul’da düzenlenen tanıtımında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, “Belçika’daki Ford fabrikası kapandıktan sonra Ford Transit’in 3’te 2’si Türkiye’de geri kalanı ise İngiltere’de üretilmeye başlandı. Biz yılda 140-150 bin, İngiltere’deki ise 70 bin Transit üretiliyor. Yeni Transit için yapılan 280 milyon Euro’luk yatırımın 220 milyon Euro’sunu Ford, 60 milyon Euro’sunu ise biz yaptık” diye konuştu.

‘Transit en büyük gücümüz’
Türkiye’de liderlik yarışındaki en büyük güçlerinin ticari araç ailesi olduğunu belirten Durak şöyle konuştu: ” Transit bu ailenin en önemli üyesi. Bizim Transit’in yer aldığı sınıfta ciddi bir üstünlüğümüz var. Bu sınıfta ilk üç ay içerisinde 27 bin 862 adetlik satışın 8 bin 254’ünü yaparak yüzde 30.6’lık bir pazar payı elde ettik. Türkiye’de 1969 yılından bu yana 650 bin adetten fazla üretilen Transit’in yenilen versiyonu ile gücümüzü artıracağız.” 2006 yılında Ford Otosan’ın 165 bin adedi ihracat olmak üzere 308 bin adet araç satacağını belirterek, “Geçtiğmiiz yıl Türkiye’de 130 bin 300 adet araç satmıştık. Bu yıl bunun 13 bin adet üzerine çıkacağız” diye konuştu.

’18 ayda geliştirildi’
Türk ve Amerikalı Ford mühendislerinden oluşan bir ekibin 18 aylık çalışma sonucunda geliştirdiği ve tasarladığı yeni Transit, özellikle içinde otomobil konforu sunuyor. Aracın dış tasarımında yeni ön farlar, ön ızgara ve yeni tampon dikkat çekerken, yolcu ve yük bölmesinde kullanıcıların binek otomobil benzeri fonksiyonel ve modern özellikleri öne çıkıyor.

Bluetooth bağlantısı var
Direksiyonu C-Max’ten alan yeni Transit’te, sektörde bir ilk olarak kendi kendine şarj olan su geçirmez kontak anahtarı yer alıyor. Ayırca, aracın içinde daha fazla bacak alanı ve araç içi geçişlerde kolaylık sağlan, ön panele yerleştirilen vites kolu, isteğe bağlı seçenekler arasında yer alan Cruise control (hız sabitleyici), bluetooth bağlantısı ve park sensörü yer alıyor. Transit’te ayrıca standart olarak ABS ve EBD, isteğe bağlı olarak ise ESP ve gecikmeli ön farlar yer alıyor. Yeni modelde kısa, orta, uzun ve ekstra uzun şasi seçeneklerinin yanı sıra alçak, orta ve yüksek tavan seçeneklerini sunuyor. Ayrıca, tek kabin ve çift kabinli kamyonet seçeneklerinin sunulduğu yeni Transit’te, yeni orta şasi uzunluğunda minibüs, kombi, kombi van ve van seçenekleri de mevcut. Bunlara ek olarak Ford’un Özel Araç ekibi de bu geniş seçeneklerin dışında kalan özel talepleri karşılamaya devam edecek.
yazılar http://arabam.milliyet.com.tr/haber.asp?PID=681&HID=1&haberID=277835 alıntıdır…

donanım ve opsiyonlar..

Dış tasarım

Yeni modern ön görünüm, dikey ön farlar

Basamaklı 3 parçalı ve opsiyonel gövde rengi ön tampon

Yeni modern renk seçenekleri

İç tasarım ve sürüş

Çift renkli, modern ön konsol

Ön konsola entegre otomobil tipi vites kolu

Fonsiyonelliği ve hacmi ile sınıfında lider eşya koyma gözleri

Yeni gösterge paneli ” Yeni koltuk kumaşları

Önden çeker modellerde yeni 2.2 lt 130 PS/310 Nm TDCİ motor

Güvenlik
Tüm modellerde standart :
o ABS+EBD
o Sürücü hava yastığı
o Immobilizer
o Ön ve arka disk frenler

Opsiyonel yolcu hava yastığı

Net görüş paketinde
:
o Yağmur sensörü
o Otomatik ön farlar
o Isıtmalı ön cam
o Geri vitese bağlı otomatik arka silecekler

Konfor
Isıtmalı ve elektrik kumandalı yan aynalar
Opsiyonel park sensörü
Direksiyondan kumandalı CD çalar ve arka hoparlörler
Opsiyonel Bluetooth ve Sesli Kontrol Sistemi
Gecikmeli sönen ön farlar
Önden çeker modellerde
o Standart hız sabitleme sistemi (Cruise Control)
o Opsiyonel Yol Bilgisayarı

Yüksek Güç ve Performans

Önden çeker modellerde yeni 2.2 lt 130PS/310Nm Common Rail TDCi motor
Arkadan çeker modellerde 2.4 lt 100PS/220Nm , 2.4lt 120PS/245Nm, 2.4lt 130 PS/320Nm TDi motorlar.
2.4lt 130 PS/320Nm motorlarla birlike 6 ileri hızlı şanzıman

Sizde benim gibi bu aracı begendiniz değil mi?

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

4 Yorum - Ford Transit (artık bambaşka bir araç)Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi