03 Oca
2007

– Saatte 250 kilometre ulaşabilecek şekilde dizayn edilen bu araç, şehirler arası taşımacılıkta kullanılan otobüslerin Formula 1 teknolojisi ile nasıl görüneceğini gözler önüne seriyor. 2008 yılında en azından televizyondan görebileceğiz.
Yıllardır şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda en çok tercih edilen araç olan otobüsler gelişen teknoloji sayesinde önümüzdeki yıllarda bambaşka bir tasarımla karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. İşte o otobüslerin ilki ’Superbus’ konsepti. Saatte 250 kilometre ulaşabilecek şekilde dizayn edilen bu araç, şehirler arası taşımacılıkta kullanılan otobüslerin Formula 1 teknolojisi ile nasıl görüneceğini gözler önüne seriyor.Ulaşım sektöründeki en önemli karayolu araçlarından biri olan otobüsler, önümüzdeki yıllarda çok farklı bir görünümle hizmet vermeye başlayacaklar. Gelişen teknolojiyi, daha hızlı ve daha güvenli yolculuklara imkan tanıyan otobüsleri yaratmak için kullanan mühendisler, önümüzdeki yıllarda üretilmesi muhtemel otobüslerin nasıl görüneceğini ve teknik özelliklerinin nasıl olacağını şimdiden gözler önüne seriyorlar. İşte bu aşamada, geleceğin otobüsüne ilk örnek Hollanda’nın Delft Teknoloji Üniversitesi’nden geldi. Dünyanın en büyük teknoloji departmanlarından birini de içiren üniversitenin bu projesinde birçok önemli isim görev alıyor. Bunların içinde en çok dikkat çeken ise, daha önce Formula 1’in önemli takımlarından Ferrari ve BMW-Williams’ın aerodinamik çalışmalarında da görev alan Antonia Terzi.

PROJEYE 10 MİLYON EURO’LUK DESTEK
Öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından çok ciddi bir çalışma altında yürütülen proje devlet tarafından da destekleniyor. Öyle ki devlet bu proje için üniversiteye 9 milyon Euro’luk ek kaynak sağlamış. Ayrıca yerel üreticilerden Connexxion isimli otobüs firması da ekibe 1 milyon Euro katkıda bulunmuş. ’Superbus’ ismi verilen ve henüz teknik çizim aşamasında olan bu konsept, saatte 250 kilometre maksimum hıza ulaşabilecek şekilde tasarlanmış. Formula 1 araçlarında olduğu gibi çok özel bir aerodinamiğe sahip olan Superbus, yakıt hücresi ya da elektrik motoru ile hareket edecek. Yani herhangi bir fosil yakıt kullanmayan Superbus, çevreye de saygılı bir araç olacak. Manyetik havalanma sayesinde çok az bir sürtünme ile hareket eden trenlere bir alternatif olarak geliştirilen Superbus, aynı zamanda pahalı tren sistemine göre çok daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. 1.7 metre yüksekliğindeki Superbus’ın 0-100 km/s hızlanması ise 36 saniye. Ayrıca aracın büyük bir bölümünü kapsayan camlara yerleştirilen paneller sayesinde güneş enerjisi aracın havalandırma sistemi için kullanılacak.

BU OTOBÜSÜN ŞÖFÖRÜ YOK

İlk bakışta çok uzun bir limuzin gibi duran Superbus, bir futbol sahası kadar uzun görünse de, normal bir şehirler arası otobüs ile yaklaşık olarak aynı boyutlara sahip. Çok uzun görünmesinin sebebi ise bir otobüs gibi yüksek olmaması. Superbus’taki 30 adet koltuğun her biri için bir kapı tahsis edilmiş. Böylece iniş binişlerde yaşanabilecek sorunun önüne geçilmiş. Seri üretime geçilmesi halinde, yüksek sürate ulaşabilen bu boyutlardaki bir araç için özel yolların yapılması da planlanıyor. Supertracks olarak adlandırılan bu yollar sayesinde, sürücüye ihtiyaç duymadan bilgisayar üzerinden yönlendirilecek olan bu otobüs, daha güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Otomatik pilotlu Superbus, herhangi bir tehlikeyi veya kazayı önceden algılayabilmesi için, 300 metre uzaklıktaki nesneleri belirleyecek kapasitede bir radar sensörü ile donatılacak. Ayrıca yol koşuluna göre sertliğini ayarlayabilen havalı süspansiyon sistemi de araçta bulunacak. Hayatımızın bir parçası haline gelen cep telefonları, Superbus’te de tekrar karşımıza çıkıyor. Yolcular inecekleri ve binecekleri durakları cep telefonları ile otobüse mesaj gönderebilecekler. Üniversite ekibi şuan maket üzerinde geliştirme aşamasını sürdürüyor. Asıl sürpriz ise tamamen çalışabilen bir prototipin 2008 Pekin Olimpiyatları’nda tanıtılacak olması.

Aslan BATUR/Hürriyet

Otobüsün yıllara göre yapım aşaması: (bu dili bilen lütfen tercümesini yazsın)
Aftellen:
2015: Openingsrit Superbus op Superbaan
2008: Superbus geeft demonstratie op de Olympische Spelen in Beijing
2008: De TU Delft presenteert de eerste Superbus
2007: Politiek, bedrijfsleven en TU Delft werken samen aan de juiste OV oplossing
2007: Nederlands bedrijfsleven investeert in Superbus
begin 2006: Connexxion, College van Bestuur van de TU Delft zijn sponsors van Superbus programma
2005: Ministeries van Economische zaken en Verkeer en Waterstaat doen een startinvestering in Superbus

Güncelleme

Superbus projesi nihayet gerçeğe dönüşmüş. Ben bu güncellemeyi biraz geç yapıyorum ama bu projede çalışanlar hiç geç kalmadan aracın prototipini üretmişler bile.
– DUT (Delff University of Technology) tarafından geliştirilen araç 15 metre uzunluğa sahip 23 yolcu kapasiteli ve 250km/h hıza çıkabilmekte. Uzunluğu kesinlikle sizi şaşırtmasın son derece dönüş manevralarına hakim bir araç var karşımızda. 2004 yılında düşünce olarak beliren proje, 2006 yılında kağıt üzerinde duran bu girişimden çıkarak gerçeğe doğru yol olmaya başladı, geçen 2 senenin ardından 2008’de aracın ilk prototipi üretildi. 2009 yılında araç artık test sürüşleri için hazırdı. Şimdiki hedef ise 2015 yılında yollarda bu süper otobüsü görebilmek.

Technical specifications
Power train Electric motors powered by lithium polymer battery pack and regenerative braking
Power output 300 kW, peak at 600 kW for 1 minute
Driving range 210 km
Acceleration 0-100 km/h 0.1g in comfort mode
Braking 250-0 km/h in less than 200m
Cruising speed 250 km/h (155 mph)
Length 15,000 mm (49.21 ft)
Width 2,550 mm (8.20 ft)
Height 1,650 mm (5.41 ft)
Weight 9,500 kg fully loaded
Weight distribution 34/66
Torsional stiffness 30000 Nm/deg
Suspension Air springs and frequency selective dampers system with lifting subframe in aluminum
Ride height range 330 mm (70mm to 400mm)
Chassis frame Carbon fiber
Bodywork IXIS Thermoplastic reinforced fiberglass
Glazing Lexan Polycarbonate
Driving mode Driver assisted controlled on existing roads, autopilot on Supertrack
Equipped with Seat belts, airbags, TV, internet, air-conditioning, heating, etc
Provided with Navigation system, obstacle detection, communication system, fail safe system and control system

Kaynaklar:
http://www.newscientist.com/blog/technology/2006/04/all-aboard-superbus.html
http://carscoop.blogspot.com/2010/03/luxury-carpooling-at-its-smuggest.html
http://cms2.tudelft.nl/live/pagina.jsp?id=f51868f8-2bad-4f43-b22a-d864e926b389&lang=nl
http://carscoop.blogspot.com/2010/09/dutch-superbus-limousine-hits-track-in.html

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

3 Yorum - SuperBus (Geleceğin Otobüsü)Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. Pingback: SuperBus (Geleceğin Otobüsü) : OtoBusFan.Com

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi