10 Şub
2007

AUDI AG‘nin tamamen alüminyum gövdeden ürettiği A2 modeli Avrupa Alüminyum 2000 ödülüne layık görüldü. Audi A2, Audi Ag’nin 1994 yılında A8 modelinden sonra Audi Uzay Kafesi tekniğiyle üretilen ikinci modeli olma ünvanını taşıyor.

Ödül Hollanda Alüminyum Merkezi tarafından Avrupa Alüminyum Birliği (EAA) desteğiyle veriliyor. Uluslararası alüminyum uzmanlarından oluşan jüri üyeleri Audi A2’yi ‘‘Üretim tekniğinin sanata dönüştüğü, konseptinden performansına ve ekonomik yakıt tüketimine kadar hafif bir otomobil olarak nitelendiriyor.

* Türkçe Olarak teknik özellikleri açıklayan bir yer bulamadım. Zaten Türkiye’de hiç satışı olmadığı için gayet normal. Bulabildiğim küçük haberler:

Audi A2: Türkiye’ye getirilmeyen bu minik aracın yağ, soğutma ve silecek suyunu, farlarının ortasında bulunan bir kapağı açarak, kaputu kaldırmaksızın tamamlayabiliyor, kontrol edebiliyorsunuz. Kaputu, sadece yetkili servis açabiliyor.

Alüminyum gövdeli Audi

A2 benzini kokluyor

AUDİ’nin alüminyum gövdeli yeni modeli A2 domeli, dünyada alüminyum teknolojisi ile en yüksek kapasitede üretilen ilk otomobili oldu. A2’nin üretim hattı Neckarsulm fabrikasında açıldı. Fabrikada yılda 60 bin adet A2 üretimi planlanıyor.

A2’nin alüminyum gövdesi sahip olduğu hafif gövde dinamik performans ve tasarruf alanında yeni ufuklar açıyor. Audi A2’nin 895 kg’lık alüminyum kasası, sıradan tekniklerle üretilen çelik kasalı otomobillerden yüzde 43 daha hafif. Bu özelliği ile kendi sınıfında en hafif otomobil olma özelliğine sahip olan Audi A2’nin yakıt tüketimi de düşük. Audi A2 1.2 litrelik üç silindirli doğrudan ateşlemeli benzin enjeksiyonlu modelinin yakıt tüketimi ise 4.3 litre.

A2’nin 1.4 litrelik, üç silindirli TDI motorlu versiyonu 100 km’ye yalnızca 12.1 saniyede çıkabiliyor.

Alıntıdır:
Hürriyet Arşiv – Google.com – Milliyet Arşiv

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Koleksiyonum: Audi A2Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi