Yeni Volvo V40‘ı 6 Mart 2012 tarihinde Türkiye saati ile 13.15’te Cenevre Otomobil Fuarı‘nda resmen tanıtıldı. C sınıfı Volvo’nun en minik üyelerinden V40, Premium hatchbackler içinde kendini hemen gösterebilecek özelliklerle donatılmış olduğu söyleniyor. üstüne basılarak söylenen yenilikler arasında dinamik şasi, kişiselleştirilebilir gösterge tablosu, otomobil-mobil cihaz iletişimi ve yüksek performanslı cep dostu Volvo motor ailesi bulunuyor. gelen bilgiler doğrultusunda keyifle okuyabileceğiniz bir yazı derledim. Buyrun..

2012 Volvo V40

Volvo V40, C sınıfı bir araç. Her ne kadar fotoğraflarda Hatchback karoserine sahip bir araç görsekte aslında Volvo geleneklerinden gelen V simgesi onun bir Station Wagon olduğunu bağırıyor. Öyle güzel tasarımsal detaylarla bu durum gizlenmiş ki yeni nesil HB diyebilmemize olanak tanınmamış. Bu nedenle Volvo C30‘un abisi diyebiliriz kendisine. Volvo cephesinde ise V40 için söylenen en güzel cümle “Gelmiş geçmiş en akıllı ve güvenli Volvo modeli“. Volvo el değiştirse de geleneklerinden hiç bir şekilde taviz vermediğini bir kez daha kanıtlamış oluyor. Volvo, V40’ı yılda 90.000 adet satmayı hedefliyor. Toplam satış hacminin yüzde 85’lik büyük kısmı Avrupa’daki müşterilere gidecek. Üretimi Belçika’da Ghent’teki fabrikasında Mayıs 2012’de başlayacak. En büyük pazarlar İngiltere, Almanya, İsveç, Fransa, Belçika, İtalya, Hollanda, İspanya, Japonya, Çin, İsviçre ve Avustralya olacak. 2012 model Volvo V40‘a bir göz atalım:

[poll id=”29″]

2012 Volvo V40 Kısa Kısa: Donanım

– Dünyada ilk kez yaya hava yastığı. Otomatik Frenli Yaya Algılaması. 50 km/s’ye kadar hızlarda çalışan düşük hızdaki çarpışmalardan kaçınma sistemi City Safety.
– “haptik” olarak (dokunma duyusuyla) direksiyonu düzeltmeye yardım eden Şerit Koruma Yardımcısı. Yoldan çıkmamayı sağlayan aktif yardımcı. Sistem, 65 km/s ile 200 km/s arasındaki hızlarda devreye giriyor ve direksiyona ters yönde uyarıcı tork uyguluyor.
Otomatik Trafik İşareti Bilgisi. Öne bakan kamera hız sınırı işaretlerini ve “sollama yasağı” işaretlerini algılayabiliyor. Trafik işareti sembolü yeni bir trafik işareti algılanıncaya kadar gösteriliyor.
– Geliştirilen Kör Nokta Bilgi Sistemi ve Paralel park etmeyi kolay hale getiren akıllı bir Park Yardım Pilotu. Otomobilin her iki yanındaki kör noktalarla ilgili bilgilendirme ve otomobilin 70 metreye kadar arkasındaki hızla yaklaşan araçlarla ilgili uyarıda yapabilmekte.
Aktif Uzun Far. Sürücünün uzun farları daha verimli şekilde kullanmasına yardım ediyor. Ayrıca uzun far ile kısa far arasında uygun anda otomatik geçiş sağlıyor.
– Arkada Çapraz Trafik Uyarısı radar sistemi. otomobilden 30 metreye kadar uzaklıktaki trafikle ilgili uyarıda bulunuyor. Bisiklet ve yayalar gibi küçük cisimler de tespit edilebiliyor ama her zaman değil ve ancak yakın bir mesafeden.
Adaptif Hız Sabitleyici ve Mesafe Uyarısı.
Volvo Sensus ismini verdiği bu akıllı sistem. Araçın beyni diyebiliriz. Tüm sistemler Sensus ile haberleşmekte ve görev almaktalar.
Kişiselleştirilebilir gösterge tablosu ile sürücü odaklı yaklaşıma yeni bir bakış açısı getirilmiş. Tamamiyle grafik arayüze sahip bir gösterge panosuna, araç dışındayken araç hakkında bilgiler alabileceğiniz bir de mobil uygulamaya sahip olacak.
– Akıllı özelliklerinden bazıları ise My Car sistemi. Bu sistem sayesinde örneğin 9 derecenin altındaki havalarda camlar, yan aynalar otomatik ısıtılıyor.
– Ses sistemlerinden pek anlamam o nedenle direkt araçta kullanılacak sistemi yazıyorum. D sınıfı dijital 5×130 Watt anfi, Dolby Pro Logic II Surround ile birlikte Dolby Digital, Audyssey Laboratories’den en son MultEQ ve 10 hoparlör bulunuyor.Premium Sound sistemi MP3, AAC ya da WMA formatındaki DVD, CD ve USB’leri ayrıca AVI ve Video Div-X dosyalarını oynatabiliyor.
– Gelelim mobil uygulama sistemine. ücretsiz olarak mobil mağazalardan indireceğiniz bu uygulama sayesinden aracınızla hiçbir zaman bağınız kopmuyor. Acil durumlarda önemli kişi ya da yerleri arama, aracınızın şu andaki konumunu gösterme, uzaktan kumanda özelliği, klima fonksiyonları, araç gösterge paneli, araç check-up sistemi, son 40 günlük sürüş bilgileriniz, araçın model bilgileri, hırsızlık uyarı sistemi gibi önemli noktaları kontrol edebilmenizi sağlayan özellikler içermekte.
Diz hava yastığı. Pedalların üzerindeki ön panel bölümünde yer alıyor.

2012 Volvo V40

2012 Volvo V40 Kısa Kısa: Motor

– Volvo’nun tüm motor seçenekleri ile beraber sunulacak. D2 dizel 3,6 litre/100 km yakıt tüketimi ve CO2 atıkları da 94 gr/km ile en verimli versiyon olarak gözüküyor. 100 km/s hıza 6.7 saniyede ulaşan 254 beygirlik T5 benzinli motorda Volvo V40’ın kalbinde yer bulacak.
Benzinliler: Yeni beş silindirli 2.5 litre turbo T5 motor 254 hp gücünde ve 400 Nm torka sahip. T5 ayrıca 2.0 litrelik 213 hp güce ve 300 Nm torka sahip bir motorla da sunulacak. Orta performans düzeyinde 1.6 litre GTDi motorun iki versiyonu sunuluyor: 180 beygirlik T4 270 Nm maksimum torka sahip ve 150 beygirlik T3 240 Nm tork sağlıyor.
Dizeller: Beş silindirli 2.0 litre D4 turbodizel 177 hp güç ve geniş bir devir aralığında 400 Nm tork sağlıyor. Ayrıca 150 hp gücünde ve 350 Nm tork sağlayan 2.0 litrelik D3 motor da var. D2 versiyonu 1.6 litre dizel motor 115 hp güce ve 285 Nm torka ve 94 gr/km gibi düşük bir CO2 atığına sahip.
– Manuel ve otomatik versiyonların seçilebileceği tüm motor versiyonlarında start/stop ve fren enerjisi geri kazanım sistemi standart olarak sunulacak. T5 versiyonu altı vitesli otomatik şanzımanla sunulurken, T4 ve T3 ise altı vitesli manuel şanzımanla sunuluyor.
– İki farklı şasi ayarına sahip. Dinamik şasi standart olarak sunuluyor. Sert gövde ve alçak ağırlık merkezi. Spor şasi ise Dinamik şasiye göre 10 mm daha alçak. Yaylar ve amortisörler daha sert bir ayara sahip.
Gelişmiş Denge Kontrolü, aracın herhangi bir yana kayma eğilimini çok erken bir evrede belirlemesine olanak tanıyan bir yan yatma açısı sensörüne sahip.

2012 Volvo V40

Volvo Car Corporation Başkanı ve CEO’su Stefan Jacoby

Yeni Volvo V40, insanlardan ilham alan, bütünüyle Designed Around You stratejimize göre geliştirilen ilk yeni modelimiz. Sıradışı teknoloji özellikleriyle dolu V40 en zorlu rakiplerinin başını ağrıtacak.

Bütün dünyadan müşterilerimizin katkıları sayesinde, en küçük kompakt V ailesi modelimiz tasarım, güvenlik ve çok yönlülüğün mükemmel bir bileşimine sahip.

Yeni V40 üst seviye ergonomik bir gösterge paneli sizi sarıyor ve üstün ergonomik özellikler ve teknolojiler içeriyor. Bu sürücü odaklı yaklaşım modern Volvo’ların hepsinin ortak özelliği.

C Segment Otomobilleri Direktörü ve V40 Ürün Müdürü Håkan Abrahamsson

Yeni V40 gelmiş geçmiş en akıllı ve güvenli Volvo modeli. Bütün özellikleri sürücünün etrafında tasarlandı ve sürücüsünün çarpışmalardan, tehlikeli durumlardan kaçınması için uyanık ve iyi bilgilendirilmiş olmasına yardım ediyor

Yeni V40, yaya güvenliğine daha da çok odaklanmayı sağlayan özellikleri de içeren sınıfının lideri bu güvenlik paketiyle, yenilenen ve zorlaştırılan 2012 Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız almayı hedefliyor.

Yeni V40 diğerlerinden ayrılan çarpıcı tasarımıyla anında etkiliyor. Ama aynı zamanda göründüğü kadar da başarılı bir otomobil. Daha büyük Volvo’ların iyice pekişmiş özelliklerini ve niteliklerini daha şık, kompakt bir gövdede içeriyor.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

7 Yorum - 2012 Volvo V40 Rakiplerini Geride Bırakmaya HazırYorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. Pingback: Volvo V40 Mayıs 2012′de Yollara Çıkacak - OtomotTiVi

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi