– Subaru XV, ilk kez adını 2011 Shanghai Motor Show’da duymuştuk. 2011 Frankfurt Motor Show’da ise kendisinin Subarunun Crossover modeli olacağını öğrendik. Son olarak 2011 Los Angeles Auto Show’da ise isminin Amerika pazarında Subaru XV Crosstrek, Diğer pazarlarda ise Subaru XV Crossover olduacağı duyuruldu. Artık 2012 yılına geldik ve karşımızda 2012 model Subaru XV var. Kendisini test etmek için 17 mart günü İstanbul yolculuğumuz başlayacak ve tüm detayları Test Sürüşü: Subaru XV yazımda paylaşacağım. Şimdi bu yeni modele bir göz atalım ve hakkında neler söylenmiş ne dedikodusu yapılmış bir bakalım.

2012 Subaru XV Fotoğrafları

– Subaru diyince aklımıza yatay motorları (boksör – boxer) geliyor. Düşük ağırlık merkezi, titreşimsiz motorlar ve biraz fazla yakıt tüketimi. Efsane AWD sistemini unutmayalım. Çünkü Subaru’nun genlerinden gelen bir özellik. Subaru XV’yi ilk haliyle fıstık yeşili, satışa sunulmasına yakında Turuncu renkli Subaru modeli olarak tanıyoruz. Subaru’nun C segmentinde boy gösterecek Crossover modeli olarak tanıtıldı. Subaru’da değişimin Impreza’dan sonra ikinci halkasını oluşturuyor. Subaru XV için hazırladığım, ilk gördüğümüz andan yollara çıkana kadar değişimini gösteren 2012 Subaru XV’nin Yollara Çıkma Hikayesi isimli galerime göz atabilirsiniz.

– Aklımıza hemen Subaru’nun Outback serisi geliyor doğal olarak. Neden iki aynı segmentte kardeş model çıkarılıyor. Aklımda Subaru yetkililerine soracağım ilk soru olacak. Kendimce yorumlarsam nasıl Nissan Juke ile Nissan Qashqai kardeş ise, Subaru XV ile Subaru Outbask arasında da aynı kardeşlik bağları bulunuyor. Küçük kardeşler her zaman daha yaramaz, hırçın ama sevimli olurlar. Subaru XV’yi de bu şekilde tanımlayabiliriz. Juke kadar sıradışı olmasa da seçtiği birincil renk turuncu ile kendini bir nebze farklılaştırmayı başarmış.

– Dış görünüşü her ne kadar etkileyici olmasa da Subaru bu yeni modeline kalbini ve altyapısındaki bilgi birikimini aktarmış. 1.6lt benzinli 114HP – 148HP ve 2.0lt 147HP dizel boksör motorlar yine ön planda. ABS, ESP, Subaru Vehicle Dynamics Control (SVDC), 17″ çelik jant, efsane Symmetrical All-Wheel Drive sistemi standart sunulan özelliklerden bir kaçı.

2012 Subaru XV Fotoğrafları

– Yeniden yapılanma çerçevesinde Yeni Subaru Impreza modelini yenileyen, daha çok genç kitleden biraz uzaklaşıp orta yaşa hitap eden tasarımlara yönelmiş gibi görünse de Subaru asıl bombasını henüz ortaya çıkarmadığını düşünüyorum. Subaru Impreza, XV’den sonra kesinlikle 2 yıl içinde Super Sport bir model ile geri döneceğine adım gibi eminim.

2012 Subaru XV Fiyat Listesi

– Fiyatları SUbaru’nun kendi websitesinden 12 mart 2012 tarihinde aldım.
XV 1.6 AWD 5MT (Comfort)- Manuel vites – Satış fiyatı:70.861 TL – Kampanyalı fiyatı: 68.412 TL
XV 1.6 AWD CVT (Comfort) – CVT vites – Satış fiyatı: 74.860 TL – Kampanya fiyatı: 74.860 TL
XV 1.6 AWD 5MT (Elegance) – Manuel vites – Satış fiyatı: 78.961 TL – Kampanya fiyatı: 76.447 TL
XV 1.6 AWD CVT (Elegance) – CVT vites – Satış fiyatı: 82.961 TL – Kampanya fiyatı: 82.961 TL
XV 1.6 AWD CVT (Premium) – CVT vites – Satış fiyatı: 92.262 TL – Kampanya fiyatı: 92.262 TL

2012 Subaru XV Test Sürüşü Videoları


– Şimdilik aklıma gelen Subaru XV rakipleri Mitsubishi ASX, Nissan Juke. Yazımda bir yanlış yada eksik var ise düzeltmek için çekinmeden yorum yazabilir. SUbaru XV için çıkardığı iPad oyununu oynamak isterseniz, oyuna buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - 2012 Subaru XV Test Edilmeye HazırYorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. Pingback: Subaru XV’nin Yollara Çıkma Hikayesi - OtomotTiVi

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi