– Volvo S60 (Çılgın Volvo diye niteliyorlar.) ve V60 modellerinide içine alan Volvo’nun tüm yeni motor ve model yelpazesinin bulunduğu İzmir Extreme Test Günü 27 Mart 2011 günü İzmir Ülkü yarış Pistinde gerçekleştirildi. 1 ay öncesinden yapılan başvuru ve sonrasında yaşanan küçük aksaklıklara rağmen verilen randevu saatinde test sürüşümüzü gerçekleştirdik. Bu yazıda 3 farklı kişinin araçlar hakkında ve etkinlik üzerine yazılarını okuyabilirsiniz. Firmalar ağzılarında kuş tutsalarda illaki bizler yani potansiyel alıcılar araçlarda illaki bir şeyler bulmaya çalışacağız. Gelin test sürüşü gününde neler oldu sürenlerin yorumlarına birlikte göz atalım.

– Bildiğiniz gibi İzmir’de nadirende olsa böyle bana hitap eden şeyler çıkabiliyor. 🙂 İzmir Yarış Pisti diyincede bende akan sular duruyor. Pazar günü yani 27 Mart 2011 günü hem ÖSS sınavı hemde saatlerin 1 saat ileri alınacak mı olınmayacak mı? karmaşası içinde İzmir Yarış Pistine Volvo’nun yeni motor ve şanzıman seçeneklerini denemek için yola çıktık. Randevu aldığımız için saat 10:30da Test sürüşüne, saat 11:30da Performans ve Güvenlik test sürüşlerini gerçekleştirdik.

– Volvo tüm yeni motorlarıyla beraber yeni çıkan tüm araçlarını getirmişti. Eski kasa S80’den tutun XC60’e kadar hepsi oradaydı.
* Test Sürüşü: Yanınızda bir görevli Yarış Pisti çevresinde 1 tur kendi kullandıktan sonra aracı size veriyor ve siz belli sınırlar içersinde aracı tek bir tur kullanabiliyorsunuz. Biz oraya 1.6T Powershift denemek için gitmiştik. Ama tüm araçların aynı olduğunu düşünerek bize hangi renk aracı istersiniz soruldu ve siyah S60’ı tercih ettik. Benim seçtiğim araç Volvo 2.0T 203 BG’lik bir araçtı. Tek bir tur sürüşten ne kadar etkilenilir yada bir yazı yazılabilir bilemiyorum ama araç makam aracı olarak tanıtılsaydı daha iyi olurdu. Sessiz, sakin sakin hızlanan, vites geçişleri hissedilmeyen, rahat bir araç. Direksiyonun yönlendirmesini ise pek beğenmedim. Özellikle viraj dönüşlerinde neredeyse beni bile koltuğumdan savuracak kadarda farklı bir araçtı.

* Performans Testi: Bir pilot tarafından 2 tur üzerinde gerçekleşen aracın limitlerinin gösterildiği güzel bir andı. Teste S60 1.6T ‘de katıldık. Biraz çimleri biçtik, biraz sallandık ve 2 tur sonunda sol ön lastiğimizin bittiğini parçalandığını gördük. İlginçti…

* Güvenlik Testi: Volvo insanların kafasında güvenlik denince ilk akla gelen firma olarak kalmış ki artık firmayı bile etkilemeye başlamış diyebiliriz. Aracın her noktasında bir kontrol, denetleme, uyarı sistemi yer alıyor. Ölü noktaları kamera ile görünür kılmak, aktif olarak sürücü dalgınlıklarını yada bizlerin her zaman yaptığı öndeki aracın tamponuna kadar yanaşma işlemlerini yapmamız gerektiğini öğretmek yerine direkt aracın siz istesenizde yanaşmamasını sağlayarak çözmüş görünüyor. Mesefa takip sistemi yada yaya güvenliği için belli bir mesafeye kadar kontrolü size bırakan sistem sınırı aştığınız anda sert bir şekilde yanlış yaptığınızı size gösteriyor. Aracın öndeki aracı takip etmesi ve mesafesini koruması güzel ama pek etkili olduğunu söyleyemem. Bu olay aynı hava yastıklarının her koşulda açılıp açılmamasına benzetilebilir. Siz aracın anlayabileceği gibi takip ederseniz bu özellikler çok faydalı olabilir ama amaç dalgın sürücülerin az hasar ile atlatmaları olunca bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Yaya güvenliği konusunda ise aracın mesafeyi belirlemesi ve sizin hatanızı telafi etmesi için geçen süre – uyarı sistemi ve durma şekli pek hoş değil ne yazikki. Sert, uyarıları insanı paniğe sürüklüyor ve 15km hızla giderken bile aniden sistemin kitlenmesi ile aracın durması pek hoş bir duygu değil.

– Genel itibariyle güzel bir etkinlikti. Ayrıca öğle yemeği konusunda seçtikleri firma mükemmel bir öğle yemeği yedirdi bizlere. Bu tarz etkinliklerde sınırlı kişinin katılması ve randevu ile gelinmesi artı bir özellikken. O kadar araç ve motor seçeneği dururken sadece bir araca binilmesi ve 1 tur kullanılması pek mantıklı gelmiyor bana. Ya da ben uzun yol istediğim tarz kullanmayı sevdiğim için garipsiyorum. Kim ne derse desin İzmir Yarış Pistini görmek, Volvo’nun araçlarını test etmek ve görevlilerin işlerini en iyi şekilde yaptıklarını görünce teşekür etmekten başka bir şey gelmiyor insanın içinden.

– 27 mart 2011 Pazar günü kesinlikle boş geçmedi, güzel ve hatırlanılacak bir gün olarak kaydedildi. Bana göre bir konaklama çadırı yada barakası kurabilirlerdi, birden çok aracı belli bir sıra ile test ettirebilirlerdi. Günün sonunda ise araçlarla küçük bir şov yapabilirlerdi.

Emrah

– Volvo extreme test gününe sabah saatlerinde İzmir Ülkü yarış Pistine ulaşmamızla katılmış olduk. İlk izlenimlerim düzenli bir organizasyon olduğu idi, daha önce randevularımızı almış olduğumuzdan kayıt masasında fazla zaman harcamadan kayıt işlemlerimizi gerçekleştirdik. İlk bakışta alana dizilen Volvo nun tüm otomobillerini görmek mümkün oluyordu, Volvo tüm araçlarını getirmişti bu bizleri mutlu etti. Misafirlerin ağırlanacağı yer rahattı düzenliydi, fakat çadır kurulmaması bir eksiklik olarak göze çarpıyordu özelliklede rüzgar, misafirlerin dinlenirken kuytu yerler aramasına ve keyiflerinin az olsada kaçmasına neden oldu.

– Bindiğim araç Volvo S60 olup, teknik verilere bakarsak 2.0T 203BG lik bir makine idi. Toplam sürüş süreniz sadece 1 Tur ile sınırlı, bu süre içinde aracı hissedip alışıp test değerlendirmesi yapmak çok sağlıklı olmasa gerek. Öncelikle Volvo bir makam aracı hissi uyandırdı özellikle arka koltukta oturmak bunu daha kuvvetlendirerek hissettiriyor. Araç içi konfor üst düzeyde, rahat ferah bir iç hacim var. Volvo kullandığı malzemeler ilede övgüyü hak ediyor, araç içindeki elektronik kontroller olabildiğince sade tasarlanmış bu iyi bir özellik, insanları yüksek teknolojiyi kullanırken kafalarının karışması an meselesi o yüzden en sade biçimde düğmeler ve ayarlamalarla bunu yansıtmak mantıklı.

– Aracın yolda gidişi, sanki çok güvenli bir kutu içindeymişiniz hissini doğuruyor ta ki virajlara gelene kadar, virajlarda hiç tahmin etmediğim şekilde özellikle sürücüyüde rahatsız edecek şekilde sağa sola savrulduk. Bu aracın kütlesine ve düz yolda giden konforuna ters bir durum oluşturdu. Motor aracı sakin bir şekilde hızlandırıyor, bu hızlanmalar arasında vites geçişlerini hissetmiyorsunuz. Ama direksiyon tepkisi hızlı değil, baya baya çevirmek gerekiyor fazla hızlı gidemedğimizden dolayı yüksek hızlarda nasıl bir tepki verir bilinmez. Ama ben direksiyon tepkisinden hoşlandığım söylenemez.

– Diğer bir test olan performans testinde direksiyona pilot arkadaşımız geçerek bize aracın limitlerde nasıl bir tepki verdiğini gösterdi, burda da gördük ki hızlanmalar yine sakin ve yumuşak. Bindiğimiz araç ise S60 1.6T idi. Yolda pilot arkadaşımız lastiklerden biraz şikayetçi idi yol tutmamasından dolayı ve test bitip araçtan indiğimizde ön sağ tekerin parçalanmış olduğunu gördük. Burada araçta bulunan lastiklerin limitlerde sportif kullanıma uygun olmadığını görmüş olduk.

– Güvenlik testlerinde , Volvo adını perçinlemek için ileri teknoloji güvenlik sistemlerini bizlere test ettirdi. Bunlardan birincisi Yaya güvenliği(Pedestrian Detection with Full Auto Brake), aracımızın önüne atlayan veya bizim göremediğimiz dalgınlık anımıza gelen zamanlarda sistem işleyerek aracı frenliyor ve otomatik olarak durduruyor.Bu çok güzel bir özellik, fakat yolun başında olduğu belli. Güvenlik testlerinde hikaye şöyle, önünüzde bir manken-yaya var, siz gaza basarak yaya ya doğru gidiyorsunuz ve araç yayaya son 2-3m kala bir alarmla sizi uyarıyor ve 1sn geçmeden aracın frenlerini köklüyor zınk diye duruyorsunuz, işte böylece yaya kurtulmuş oluyor fakat testlerde kurtulamayan yayalarda oldu, bazen sistem tepkisi yeterince hızlı olmuyor veya sistem çalışmıyor bir arkadaşımız direkt yayanın üzerinden geçti. Sonuç olarak sistem daha yeni gelişmeye robust hale gelemeye ihtiyacı var, bir mühendis olarak sistemin nasıl çalıştığını merak ettim ve şu bilgilere ulaştım.

– Temelde iki sensör var, birincisi aracın ön ızgarasında mesafe ölçen bir sistem. İkincisi ise dikiz aynasının orda bulunan bir kamera.

– Sistem şu şekilde çalışıyor, ön ızgaradaki mesafe algılayıcı sürekli kameranın çektiği cisimlerin araca olan uzaklıklarını ölçüyor ve bir görüntü işleme yazılımı araca en yakın olan cismin tipini belirliyor ve eğer bir yaya ise sistem bunu algılayarak güvenli mesafede aracı durduruyor. Ayrıca bu sistem Collision Warning with Full Auto Brake adı verilen öndeki araçla çarpışma önleyici olarakta çalışıyor, yani siz bir dalgınlık anında sağa sola bakarken öndeki araç zınk diye durmuşsa siz frene basmasanız bile Volvo sizin yerinize duruyor. Adaptif cruise kontrol ise bildiğimiz öndeki araç ile takip mesafesini korumasını sağlayan özellik. Öndeki araçla ne kadar mesafe kalması gerektiğini Volvo ya söylüyorsunuz o da takip ediyor. Yalnız bir arkadaşımızda sistem kendi kendine devreden çıktı bunun nedeninide anlayamadık.

Deniz

-27 Mart 2011 Pazar gününün sabahında İzmir Ülkü Yarış Pisti’ne doğru yola çıktığımızda karşılaştığımız trafik sıkışıklığı bizi şaşırtmıştı. Pazar günü sabahında kimin yollarda işi var diye düşünmeye başladığımızda nedenin üniversite sınavından dolayı olduğu anladık. Piste vardığımızda bizi XC 60 ve V 60 güzel bakışlarıyla karşıladılar, hemen ardından görevliler bizi çok bekletmeden gerekli işlemleri yapıp beklediğimiz masaların olduğu tarafa alındık ve sabah ikramlarıyla güne güzel bir başlangıç yapmış olduk. Yaşanan hoş günün hatırası olarak, girişte araçlarla çekilen fotoğraflarımız da gün sonunda bize verildi ve bu bence çok kayda değerdi. Fakat organizasyonun kapalı alana sahip olmaması, rüzgârlı günde gelen konukları bir parça zorladı. Sabah kahvelerimizi içerken bize bakan ve sıralanmış yeni S60 ve V60’lar, XC60 ve S80 çok cezp
edici görünüyordu. Test sürüşünü yapacağımız zamanı sabırsızlıkla beklemeye başladık. Çok fazla bekletilmeden test sürüşü zamanı geldiğinde benzinli 2.0T 203BG yeni S60’ın ön yolcu koltuğuna geçtim. Test sürüşü görevlisinin araçla pistte attığı 1 turun ve vurguladığı fren noktalarının ardından araç bizim sürüşümüze bırakıldı. Yaklaşık olarak 1,5 tur aracı sürme şansına sahip olduk. Aracı anlatmak gerekirse, 6 ileri Powershift isimli vites kutusuna sahip olan 203bg’lik 2.0 litrelik turbo motora sahip aracın sürüşü genel olarak tatminkar idi.

– İlk olarak dikkatimi çeken eksikliklerden bazıları şunlar;
* Şanzımanın spor sürüş modu yok ve vitesi direksiyondan değiştirmek için F1 kulakçıkları bulunmamaktadır. Ayrıca biraz keskin girilen virajlarda direksiyonun verdiği tepkiler gecikmeli. Aracın direksiyonu daha çok konfor odaklı tabi bunu da çok olumlu ve hassas çalışan süspansiyon sistemi destekliyor. Süspansiyon sisteminin darbe emişini piste test etme imkânımız yoktu fakat bana göre konfor için ayarlanmış sistem gerçekten araç içinde yolculuğunuzu rahat bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor.
* Malzeme kalitesi yüksek olan S60 genç patronlar için üretilmiş gibi. Volvo’nun araçlarında kullandığı ince orta konsol tasarım harikası ve Volvo’nun sade ve şık anlayışını tamamıyla yansıtmakta.
* Orta konsolda klima ve müzik sisteminin yanında araç için gerekli olan düğmelerin yerleşimi gayet basit ve kullanımı rahat. Kontrol ünitelerinin konumu bana göre sürücü odaklıydı ve hoş bir sürüş hissi uyandırıyordu.

-Aracın güvenlik özellikleri ise sınıfına göre yüksek, çünkü birçok özelliği barındırmakta yeni S60. Bunlardan test ettiğimiz özellikleri belirtmek gerekirse; Yoğun Trafik Destekli ve Mesafe Uyarılı Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya Algılama Sistemi (DAC) isimleri test ettik. Güvenlik sürüşünde de öncelikle bir görevlinin sistemleri anlatıp, uygulamasının ardından sıra bize geldiğinde direksiyonuna geçtiğimiz S60’ın güvenlik sistemlerine tam güven duyarak sistemleri devreye aldık. Daha sonra ayağımızı fren pedalından uzakta tutarak aracın ilk testte öndeki araçla mesafeyi ayarlayarak kendi kendine durmasını ve tekrar öndeki araç hareket edince S60’ında harekete geçip tamamıyla güvenli takibi gerçekleştirmesini gözlemledik. Ardından şehir trafiğinde karşılaşılan tehlikelerden kaçınmak için geliştirilen sistemde 30 km/sa hıza kadar aracın önüne çıkan engele hiçbir müdahalede bulunmadığımız halde çarpmadan durduğunu görünce sistemi takdir etmek gerektiğini anladık. Daha sonra ise aracın önüne konulan manken-yaya ya çarpmadan durabilmesi (yine 30 km/sa hızla ilerliyorduk) hayranlık uyandırıcı idi. Fakat test sürüşlerinde bir arkadaşın mankenin üzerinden geçmesi de sisteminin %100 güvenilirliğini sorgulamamızı sağladı.

-Sonuçta yeni S60 çekiciliği ve kalitesiyle takdiri hak ediyor, fakat eksikleri olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu tip ufak tefek detayların 2011 model yeni S60’a ve Volvo’nun kalitesini azalttığını söylemem gerekir.

Test Sürüşü – Performans Testi Videoları


Önceden çekilmiş ve yukarıda bizimde dile getirdiğimiz o korkunç mesafe kontrol sistemi.

Güncel Haber: 2012 Volvo V40 Mayıs ayında satışa sunulacak. Cenevre tanıtılan Yeni Volvo V40 güvenlikten taviz vermeden yoluna devam ediyor. Yeni özelliklerini kesinlikle görmelisiniz.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

3 Yorum - Volvo S60 – V60 İzmir Extreme Test GünüYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi