07 Nis
2011

Fiat Freemont ismi biraz garip gelebilir ama Chrysler ile Fiat ortaklığı artık ileri boyutlara ulaştı. Gerek ortak platform kullanımı, gerek modellerin tek marka ve model altında toplanması şeklinde Fiat bir yandan Chrysler’in güçlü olduğu pazara yönelirken bir yandan da o İtalyan ateşini biraz Amerikanvarileştirmeye de başladı. Bunun örneğini bu modelde görebiliyoruz. Bu araç Chrysler’in Dodge Journey ismiyle sattığı MPV aracı iken şu an Avrupa’da Freemont ismi ve Fiat logosu ile satışa sunulacak. Ayrıca Fiat ise Ulysse modelinin yerine bu yeni modele yer verecek.

Auto Show 2012 İstanbul fuarında sergilenen Freemont‘un teknik özellikleri ve fiyatı belli oldu.

Fiat Freemont Türkiye Fiyatları

– Fiyatlar sizi biraz ürkütebilir. Uygun fiyatlı araçları ve bol yedek parçası ile ülkemizde büyük satış rakamları yaratan Fiat, Freemont modeli ile çıtayı çok yükseltmiş görünüyor.
URBAN 2.0 MULTIJET 170 HP 6MT : 98.000
AWD LOUNGE 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT: 113.000

– Resimlerden de görebileceğiniz gibi Fiat için farklı bir model ve segment. Fiat kendi tasarımı olan bir MPV yada SUV modeli yapsaydı da ismini Freemont koysaydı keşke. Ne yazik ki Chrysler zaten yapmış böyle bir araç ve Fiat’ta ekonomik durumları gözden geçirdiğini düşünürsek illaki elindekini en iyi şekilde kullanması gerekiyor. Ben Fiat, Amerikan riyasına dalmış diyorum. Fiat için bu segment yeni desekte Suzuki ile ürettiği Sedici modelini hatırlatmak isterim. Başarısızlık demek istemiyorum ama gerekli bir araç değildi hem Suzuki için hemde Fiat için. Zaten mini ve küçük sınıfta bir sürü modeli varken küçüğün biraz yükseltilmişini yapmak pek bir yenilik sayılmazdı. Alıcısıda buna göre düşük oldu zaten.

– Fiat Freemont için melez değil MPV sınıfında bir araç olarak görüyorum. Arka bölüm her ne kadar kışkırtıcı bir tarzda olsada ön yüzü tamamiyle bir MPV havasında ne yazikki. Bir çok kişi hatta Fiat’da bu aracı SUV olarak tercih edecektir. Henüz iç döşemeler, fiyat ve donanım kalemleri belli değil ama resimlerden gördüğüm kadarıyla geniş geniş bir araç, rahat bir araç olacağı kesin. Bu aracı kullanma fırsatı yakalamak isterim. Sonuçta bende günlük hayatta steyşın bir araç kullanıyorum. O rahatlığı başka araçlarda bulamıyorsunuz.

* Aracın özellikleri ve araç hakkında kısa bilgileri verelim.

– Meksika’da bulunan Toluca Fabrikasında üretilmekte. Bu fabrikada ayrıca Kuzey Amerika pazarı için hazırlanan Fiat 500 modelleri de üretilmekte.
– Fiat Freemont, bir MPV-SUV melezi. Ne MPV nede SUV arada bir model. İlk görünüş aslında MPV olduğu yönünde.
– Tamamiyle Avrupa pazarı için üretiliyor. 2011 Mayıs ayından itibaren ilk olarak 4×2 çekişli versiyonuyla satışa sunulacak.
– 2012 model yılıyla birlikte yılın son çeyreğinde ülkemizde de satışa sunulacak.
– 5 metreye yakın uzunluğu, 1.9 metreye yaklaşan genişliği ve 1.7 metreyi aşan yüksekliği, 3 koltuk sırasında 7 kişiye varan oturma kapasitesine, 1461 litreye varan yükleme alanına sahip.
– Fiat’ın 2.0 litre 140 HP ve 170 HP’lik turbo dizel motorlarının yanı sıra Chrysler’in raflarından alınan 3.6 litrelik Pentastar kodlu V6 benzinli motorla donatılacak.
– Önden çekişli veya 4×4 olarak satın alınabilecek.
– Fiat Freemont’un en güçlü dizel ve tek benzinli motor seçeneklerinde otomatik şanzımana da yer verilecek.
– Dodge Journey modeli ile arasında yenilenmiş ızgara tasarımı, ön ve arka tamponlar, farlar ve bildiğimiz Fiat iç mekanı ile farklılık göstermekte.
– Fiat mühendisleri aracın süspansiyonu, direksiyon sistemi, ses yalıtımı konularında geliştirmelere gitmişler.

Basın Bülteni

Yeni Fiat Freemont İçin Geri Sayım Başladı!

Fiat Grubu’nun Chrysler Grubu’yla global ortaklığın Fiat markasına ilk yansımasını temsil eden ve Dodge Journey modeli temel alınarak geliştirilen Fiat Freemont’un uluslararası gösterimi için geri sayım başlarken, Fiat logolu iç mekan görselleri de gün ışığına çıktı. Meksika’da bulunan Toluca Fabrikası’nda bantlardan inerek Avrupa yolunu tutacak olan Fiat Freemont, lüks kabin içi detayları, 3 koltuk sırasında 7 kişiye varan oturma kapasitesi ve 1461 litreye varan yükleme alanıyla da ön plana çıkıyor. Dodge versiyonundan farklı olarak kırmızı Fiat logosunun taçlandırdığı yeni tip ızgara, estetik ön ve arka tamponlar ile LED teknolojili farlar, kaslı Fiat Freemont’un ilk bakışta göze çarpan tasarımsal farklılıklarını içeriyor.

İtalyan otomotiv üreticisi Fiat Grubu’nun Chrysler Grubu ile yaptığı işbirliğinin önemli simgelerinden biri olarak dikkat çeken ve Dodge Journey temel alınarak geliştirilen Fiat Freemont için geri sayım başladı. 2011 yılında 81. defa düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmen uluslararası tanıtımı yapılacak olan Fiat Freemont için geri sayım devam ederken, yeni model ile ilgili kabin içi detaylarını ortaya koyan ilk fotoğraflarda gün ışığına çıktı. Yeni Fiat Freemont, lüks kabin içi detayları, 3 koltuk sırasında 7 kişiye varan oturma kapasitesi ve 1461 litreye varan yükleme alanıyla da ön plana çıkıyor. Özellikle Fiat Freemont’un yeni gösterge paneli, farklılıklar içeren orta konsol ve krom öğelerin kullanıldığı kokpit paneli dikkat çeken unsurlar arasında yer alıyor. Fiat Freemont, kapıların 90° açılması sayesinde kolayca erişilebilen ve geniş koltuklardan oluşan gerçek üçüncü oturma sırası ve standart 7 adet koltuğuyla maksimum genişlik, konfor ve çok yönlü kullanım imkânını temin edebilmektedir. Üçüncü sıradaki koltuklar tek bir basit hareketle katlanabilir ve zeminin altında tamamen kaybolarak muntazam bir yükleme platformu meydana getirir. İkinci sıranın koltukları öndeki koltuklardan daha yüksek olarak monte edilmiş, üçüncü sıra ise ikinci sıraya bağlı olarak yükseltilmiş, böylece araç içindeki herkesin azami düzeyde görüşe sahip olmaları sağlanıyor. 5 metreye yaklaşan uzunluğu, 1.9 metreye yaklaşan genişliği ve 1.7 metreyi aşan yüksekliğiyle heybetli bir görsellik sunan Fiat Freemont, sınıfının en iyi değerini sunan aks mesafesiyle de (2.9 metre) kabin içinde geniş bir yaşam alanını garantileyebiliyor.

Fiat Freemont’un kaslı motor kaputu altında ise Fiat PowerTrain tarafından geliştirilen iki adet turbo dizel motor öncelikli olarak ön plana çıkıyor. 2.0 litre silindir hacimli 140 HP ve 170 HP’lik 4 silindirli turbo dizel motorlara ek olarak Chrysler Grubu’nun Pentastar serisi 276 HP’lik V6 benzinli motoru, Fiat Freemont’un tek benzinli güç ünitesi olarak görev yapacak.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - 2012 Fiat Freemont MPV-SUV MeleziYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi