10 May
2008

Sinan Sofuoğlu

Yazar: / Kategori: Motosiklet > Otomot

Sinan Sofuoğlu 9 Mayıs 2008 tarihinde 10 – 11 Mayıs 2008 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası yarışına hazırlanmak üzere geçirmiş olduğu kaza sonucunda ağır yaralanarak, hastaneye kaldırıldıktan bir süre sonra hayatını kaybetmiştir.

1982 Adapazarı doğumlu Sinan Sofuoğlu Kenan Sofuoğlu’nun ağabeysi olup Türkiye Pist Şampiyonalarında büyük başarılara imza atmıştır.

16 yaşında başlamış olduğu sporculuk yaşamında bir çok kez Türkiye Pist Şampiyonu olmuştur.

Önemli başarıları ise şöyle;
2000 yılı Türkiye Pist Şampiyonası A grubu 4. cüsü
2001 yılı Türkiye Pist A Grubu şampiyonu
2002 yılı Türkiye Pist A Grubu şampiyonu
2003 yilinda vatani görevinde olmasından dolayı 1 sene ara verdi
2004 yılı Türkiye Pist A grubu şampiyonu 3.cüsü
2005 yılı Türkiye Pist A grubu şampiyonu
2006 yılında Türkiye Pist A grubu dördüncüsü ve TMF Kupası ikincisi
2007 yılında Türkiye Pist A grubu şampiyonu ve TMF Kupası şampiyonu

Ayrıca ; 26 Mart 2006 İspanya’nın Jerez Pisti’nde yapılan Motogp ‘nin ilk ayağında 250 cc sınıfında Wildcard olarak yarıştı. Motogp ‘nin Türkiye ayağında yarışarak bir ilke imza attı.

Kaynak: http://www.tmf.org.tr/

Yayınlanmış Son Haberler

Sofuoğlu’nu son yolculuğuna uğurluyoruz

Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki yarış pistinde antrenman sırasında motosikletten düşerek ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamanı yitiren 2007 Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun ağabeyi Sinan Sofuoğlu’nun cenazesi memleketi Sakarya’da toprağa verildi. Sinan Sofuoğlu’nun 3 gün önce bir çocuğunun dünyaya geldiği belirtildi.

2007 Süpersport Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun ağabeyi Sinan Sofuoğlu geçirdiği kaza sonrası ağır yaralı olarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Beyin travması, göğüs kafesinde yırtık, akciğerinde yırtık ve boyunda kırık olduğu anlaşılan Sofuoğlu, hemen ameliyata alındı fakat kurtarılamadı. Sofuoğlu’nun kardeşi Kenan Sofuoğlu’nun yurtdışında olduğu ve pazar günü yarışı olduğu öğrenilirken, aile kaza ile ilgili bir açıklama yapmadı. Kazadan Dünya Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun haberinin olmadığı öğrenildi.

Adapazarılı Bahattin, Sinan ve Kenan Sofuoğlu kardeşlerin üçü de motorsiklet tutkunu. Sofuoğlu kardeşlerin büyüğü Bahattin 2002 yılında karşıdan karşıya geçerken bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Bahattin’den bayrağı alan Sinan yurtiçinde, Kenan ise yurtdışında Türkiye’de motosiklet sporunun en çok tanınan isimleri oldu.

Kenan Sofuoğlu, 2007 Dünya Super Sport Şampiyonu olunca Türkiye bu motosiklet tutkunu aileyi yakından tanıdı. Ağustos 1999’da göçük altından kurtulan Sofuoğlu ailesi dün de bir evladını kazada yitirmenin acısını yaşadı.

Ailenin en büyük çocuğu Bahattin’in ardından dün de Sinan pistte geçirdiği kazayla hayatını kaybetti. Körfez Pisti’nde Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Marmara Motosiklet Kulübü’nün ortaklaşa düzenleyeceği ‘Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası’na hazırlık yapıyordu Sinan.

Sinan Sofuoğlu’nun cenazesi ambulansla Adapazarı’nın Serdiven Semti’ndeki evlerine götürülmek üzere yola çıkarıldı. Sofuoğlu’nun cenazesinin, Akyazı İlçesi’nde bugün kılınacak öğle namazının ardından, buradaki aile kabristanına defnedileceği bildirildi.

Kocaeli Körfez Pisti’nde antrenman sırasında motosikletten düşerek hayatını kaybeden 2007 Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoglu’nun ağabeyi, pist şampiyonalarında çeşitli dereceleri bulunan Sinan Sofuoğlu, Sakarya’da toprağa verildi.

Geçirdiği kazadan sonra ağır yaralanarak, kaldırıldığı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitiren Sofuoğlu’nun cenazesi, Serdivan beldesindeki evine getirildi. Daha sonra cenaze nakil aracıyla Orhan Gazi Caddesi üzerinde sahibi olduğu motosiklet satış mağazasına getirilen Sofuoğlu’nun cenazesi, buradan Akyazı’daki baba evine götürüldü. Burada, Kenan, babası İrfan, annesi Nurhayat ve Nilüfer Sofuoğlu taziyeleri kabul etti. Taziyelerin ardından Sofuoğlu’nun cenazesi Gazi Süleyman Paşa Camisi’ne getirildi. Baba İrfan ve oğlu Kenan Sofuoğlu, çok sayıda vatandaşın katıldığı cenaze töreni öncesinde taziyeleri kabul etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kenan Sofuoğlu’nu cep telefonuyla arayarak üzüntülerini ifade ettiği öğrenildi. Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Sofuoğlu, gözyaşları arasında Merkez Mezarlığı’nda, trafik kazası sonucunda yaşamını yitiren ağabeyi Bahaettin Sofuoğlu’nun yanındaki mezara defnedildi. Sinan Sofuoğlu’nun 3 gün önce bir çocuğunun dünyaya geldiği belirtildi.

“DÜZLÜKTEKİ ORTA YERDE BİR YERDE KAZA YAPMIŞ”

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Süleyman Memnun, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazanın bir talihsizlik olduğunu belirtti. Kaza için söyleyecek söz bulamadığını belirten Memnun, şunları söyledi:

“Motosiklet sporu, 1968 yılından itibaren federasyon çatısı altında. 1967’den 1995 yılına kadar Bisiklet Federasyonu, 1995’ten 2003 yılına kadar Otomobil Federasyonu çatısı altında, 2003 yılından bu yana da Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak faaliyet gösteriyor. 5 branşımız var, bu dallardan birinde ilk defa bir sporcumuz antrenman yaparken ölümlü bir kaza geçirdi. Şu ana kadar ne uzun vadeli bir sakatlık, ne de ölüm var. Ne yazık ki böyle bir olay gerçekleşti. Pistin iki düzlüğü var. Bir tanesi start düzlüğü, diğeri de bitiş düzlüğü. Düzlükteki orta kısımda bir yerde kaza yapmış. Bir viraja girerken olmamış. Akıl alır bir kaza değil. Çok üzgünüz.”

“PİSTLE İLGİLİ BİR SORUN YOK”

Pistin herhangi bir kusuru olmadığını kaydeden Memnun, sözlerine şöyle devam etti:

“Üzerimize düşeni yapacağız. İki asbaşkanız. Diğer asbaşkanımız kaza olduğu sırada pistteydi, hatta Sinan’ı ambulansla hastaneye o götürmüş. Kesinlikle pistle ilgili bir sorun yok. Belki de motosiklette teknik bir arıza vardı. Çünkü virajda düşmek normaldir ama dümdüz bir yerde düşmek, ya teknik bir hatadan ya da sürücü hatasından kaynaklanır. Ben de aynı pistte 1994 yılından 2002 yılına kadar yarıştım. Hatta Sinan ile 1997 yılından 2002’ye kadar beraber yarıştık. Kenan ve rahmetli ağabeyi Bahattin ile de yarıştık. Motosikletle ilgili tehlikeli hiçbir şey yok ama düz bir yerde 150-200 kilometre hızla giderken düşerseniz böyle kötü bir sonuç ortaya çıkar.”

Memnun, Körfez Pisti’nde cumartesi ve pazar günleri yapılacak yarışları da iptal ettiklerini sözlerine ekledi. Motosiklet Delisi Kulübü Başkanı Hakan Dinçer ise acı bir gün yaşadıklarını belirterek, defalarca Türkiye şampiyonu olmuş bir değeri kaybettiklerini belirtti. Öte yandan, Kenan Sofuoğlu’nun, yarın İtalya’da yapılacak yarışlara katılmayacağı öğrenildi.

Kaynak: http://haber.mynet.com/sayfali/yasam/Sofuoglu-nu-son-yolculuguna-ugurluyoruz/10Mayis2008/O1210402475483/4

Güncelleme: 15 Mayıs 2008 Saat:20:33

Kaynak: http://www.motordelisi.com/ftopict-63402.html

Aroma Takımının Resmi Basın Açıklaması:

Değerli motosiklet ve yarış camiasındaki arkadaşlarımız,

Sinan SOFUOĞLU artık aramızda yok. Bu üzücü olayı geçtiğimiz hafta yaşadık ancak, camiadaki herkes kendine göre, Sinan kardeşimizin kaybının acısını, sıkıntısını ve onun eksikliğini belkide yıllarca duyacaktır. Yine de bu üzüntü Sofuoğlu ailesinin üzüntüsü kadar olamaz !

Sinan kardeşimize Allah’tan rahmet ve çok değerli ailesine sabır diliyoruz.

Olayın kendisini bir derece belki, ama nedenlerini çok iyi bir şekilde irdelemek sonuçlarını gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye koymamız gerekir. İnsana değer ve çevreye saygı kıstasları içinde, bunu hem kurumsal hem de kişisel mertebede değerlendirmez ve önlemleri ve gerek yeter tedbirleri almaz isek daha nice Sinanlar kaybederiz.

Mevcut körfez pistinde gerek pistte yol üzerinde ve gerekse pist dışında viraj veya fren kaçırma mahallerinde, hatta bu mahallerin yakın çevresinde güvenli ince çakıl ya da kum havuzlarının kaçış bölgelerinin bulunması gerekir. Pistlerdeki çatlak, kırık, bozuk satıhlar ve kot farkı olan yerleri çevresiyle beraber tekniğine uygun revizyona sokmak gereklidir. Bu konuda Aroma, yetkili ve sorumlu kurumla , organizasyonlarla ve de kişilerle çalışmaya hazırdır. Bununla beraber Körfez pistinde bu çalışmalar kısa sürede tamamlansa dahi, pilotların psikolojik olarak 1-2 ayak yarışı burada yarışamayacaklarını düşünerek hareket etmek daha doğru olacaktır. Pilotlarda konsantre eksikliği oluşabilir !

2008 sezonunda gerekli yeterli pist ve çevresi çalışmalarının yapılmaması veya eksik yapılması durumunda Aroma yarış takımı olarak bu iki pistte yarışlara katılmayacağımızı bildiririz. Aroma’nın pistlerde sosyal sorumluluk projesi adı altında birtakım çalışmalarının olabilmesi için ilgili kurum ve organizasyonlarla kişilerin bizimle temasa geçmesi ve konu hakkında termin dahilinde hedefler oluşturmasını beklemekteyiz.

Sinan Sofuoğlu ve kardeşi Kenan bu sporu dünya çapında iyi yapan, Türkiye de ise her zaman sporcu kimliği ile beraber ahlaklı bir şekilde motor sporunu icra eden insanlar olmuşlardır.

Sporu ülkemizde ilerletmek için çaba sarfeden (gerçekten çaba sarfeden) bu arkadaşlarımızın yaptıklarını daha da ilerletebilmenin yolu, konuyu derhal ele alıp aksiyon halinde sonuçlarını oluşturmamızdan geçer. Körfez pistinde çalışmalar başlamalı ve bunun yanı sıra İzmir yarış pistinde de eksiklikler belirlenerek birtakım çalışmalara hız verilmelidir.

Esasen sezonun “Sinan SOFUOĞLU KUPASI ” adı altında yapılması ve F1 pistini devreye alacak şekilde kurumsal ,kişisel çabaların hızla aktive edilmesi belkide şimdilik en doğrusu olacaktır.

Saygılarımla,
Eray Ürkmez
Aroma Yarış Takımı Kaptanı

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - Sinan SofuoğluYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi