16 Nis
2007

Toyotasa’nın, Toyota’nın dünyaca ünlü yönetim felsefesi “Toyota Way – Toyota Felsefesi”nden yola çıkarak hazırladığı “İnsana Saygı, Trafikte Saygı” başlıklı sosyal bilinçlendirme kampanyası kamuoyuna tanıtıldı. Sabancı Center’da gerçekleştirilen ve Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, MEB İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Yüksel Özden, TTKÖD Başkanı Hitay Güner ve TÜTEV Temsilcisi Cahit Eren’in katıldığı basın toplantısında Türkiye’nin trafik sorununa da dikkat çekildi. Toplantıda ayrıca, Toyotasa ve Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü arasında projenin İlköğretim okullarında yaygınlaştırılması için bir protokol imzalandı.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan “trafik sorunu”nun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla Toyotasa tarafından hazırlanan “İnsana Saygı – Trafikte Saygı” başlıklı sosyal bilinçlendirme kampanyası 8 Aralık 2006 tarihinde Sabancı Center’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toyotasa’nın, Toyota’nın dünyaca ünlü yönetim felsefesi “Toyota Way” ilkelerinden “İnsana Saygı” kavramından yola çıkarak hazırladığı “İnsana Saygı, Trafikte Saygı” başlıklı sosyal bilinçlendirme kampanyası dahilinde gerçekleştirilecek projelerin anlatıldığı toplantıda, kampanya çerçevesinde hayata geçirilen “Toyota Trafik Eğitimi Oyunu” hakkında bilgi verildi

Toplantıda konuşma yapan Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, ülkemizde yaşanan trafik sorununa yönelik verdiği örneklerde sürücü kusurlarının çokluğuna değinerek “Ağırlıklı olarak sürücülerin kusurlu olmasının en önemli nedeninin, sürücülerimize yeterli trafik eğitimi verilmiyor olmasını ve ‘saygı’ kavramının göz ardı edildiğini düşünüyorum” dedi. Toyota Way felsefesinin temellerinden olan “İnsana Saygı” unsurundan yola çıkarak “İnsana Saygı, Trafikte Saygı” şemsiyesi altında bir sosyal bilinçlendirme kampanyası oluşturduğunu söyleyen Orhon, bu doğrultuda bir dizi proje planladıklarını söyledi. Toplantıda ayrıca, kampanya kapsamında, gerçekleştirdikleri çalışmalar doğrultusunda; İlköğretim çağındaki çocuklarda “İnsana Saygı, Trafikte Saygı” bilincini geliştirmek, geleceğin sürücülerinin trafik eğitimine katkıda bulunmak ve ailelerin konuya dikkatini çekmek amacıyla hazırlanan “Toyota Trafik Eğitimi Oyunu” tanıtıldı.

Cancan ve Afacan isimli baş karakterlerin yanı sıra Eskişehir’de ilköğretim öğrencilerinin isimlerini verdiği otomobil karakterlerinin yer aldığı bilgisayar oyunu ile çocuklara eğlenirken öğrenebilecekleri bir ortam sunuluyor. Çocukların ilk etapta tüm Türkiye’de bulunan Toyota Plazalardan ücretsiz olarak edinebilecekleri bilgisayar oyunu, MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol doğrultusunda ileride ilköğretim okullarındaki bilgisayar laboratuvarlarında da oynanabilecek. İlköğretim çağındaki çocukların trafik eğitimine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan bilgisayar oyunu yaklaşık bir yılda tamamlandı. Eğitmen, pedagog ve trafik uzmanlarının görüşleri doğrultusunda hazırlanan bilgisayar oyunu, televizyonlarda yayınlanan pek çok yerli çizgi film ve animasyona imza atan Ali Murat Erkorkmaz ve ekibi tarafından geliştirildi.Toyota Trafik Oyunu web sitesine www.toyotatrafikoyunu.com adresinden ulaşabilirsiniz.
İbrahim Orhon, http://trafiktesaygi.blogspot.com adresinde Toyotasa tarafından bir de blog oluşturulduğunu ifade etti. Bu blogun amacı, ülkemizdeki trafik sorunları, trafik kazaları, trafik eğitimi, trafikte saygı, insanların yaya ya da sürücü olarak trafikte yaşadıkları sorunlara ve çözümlerine yönelik öneriler ve fikirler yazılması.

Toplantıya ayrıca, Türkiye’nin trafik sorununa yönelik olarak çalışmalar gerçekleştiren Sivil Toplum Kuruluşları da katıldı. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Başkanı Hitay Güner ve Türkiye Trafik Eğitimini Geliştirme ve Kazaları Önleme Vakfı (TÜTEV) Temsilcisi Cahit Eren, Türkiye’de trafik sorununun en önemli nedeninin yeterli “trafik eğitimi” verilmemesi olduğunu vurguladı. Düzenli bir trafik ortamına kavuşmak için herkesin titiz bir eğitimden geçmesi ve uygulanması gerektiğini söyleyen TÜTEV Temsilcisi Eren, “Kitleleri eğitime yönlendirmek üzere özendirici ve teşvik edici Türkiye Trafik Eğitim Şampiyonluğu ile ilgili bir ‘’Kurtuluş Projesi’’ hazırlanmalı ve en kısa sürede uygulamaya konulmalıdır.” dedi. TTKÖD Başkanı Hitay Güner ise konuşmasında sosyal sorumluluk bilinci ile “trafikte saygı”yı konu aldıkları ve bunu çocuklara yönelik sıkıcı olmayan ve etki yaratan bir proje ile gerçekleştirdikleri için Toyotasa’yı kutlarken, yol güvenliğinde atılacak her olumlu adım, uygulanacak her proje ve geleceğin sürücülerini doğruya yönlendirecek her gayretin çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplantının sonunda, “İnsana Saygı, Trafikte Saygı” başlıklı sosyal bilinçlendirme kampanyası dahilinde hazırlanan “Toyota Trafik Eğitimi Oyunu”nun İlköğretim öğrencileri arasında yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan protokol Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon ve MEB İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından imzalandı. İmza töreni sırasında bir konuşma yapan Prof. Dr. Özden, trafik eğitiminin küçük yaşlarda verilmesinin çok önemli olduğunu söyledi ve gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle Toyotasa’ya teşekkür etti.

Alıntı:
http://www.toyotasa.com.tr/turkey-local/insana_saygi.asp

Oyunun Amacı:

Toyota Trafik Oyunu�nda amaç, trafik kurallarına uyarak trafik işaretlerinin anlamlarını öğrenmek ve trafikteki diğer sürücülerin hatalarını yakalayıp 4 aşamalı oyunu en yüksek puanla tamamlamaktır.

Böylece hem hoşça vakit geçirecek hem de trafikte diğer sürücülere ve yayalara karşı saygılı olmayı öğreneceğiz!

Oyunu Nasıl Oynayacağım?

Merhaba ben Afacan, Toyota Trafik Oyununu Cancan�la birlikte oynayacağız. Oyuna başlamak için giriş ekranındaki �sürücü belgesi� düğmesine basarak 10 sorudan 8 tanesini doğru yanıtlaman gerekiyor.

Daha sonra sırasıyla Eğitim Sahası, Kasaba, Şehir ve Şehir Merkezi bölümlerini başarıyla bitirmelisin. Her bölümün başında oyunu tamamlaman gereken süre ve Cancan�la birlikte trafikte kazanman gereken puanlar belirtiliyor. Belirtilen sürede Cancan�la tüm kurallara uyarak bölümü bitirmek için gereken puanı almaya çalışmalısın. Oyun içinde göreceğin trafik işaretlerinin üzerine tıklayarak doğru yanıtları seçtiğinde ve diğer sürücülerin hatalarını bulduğunda ekstra puan kazanabilirsin.

Nasıl puan alacağını aşağıda daha detaylı görebilirsin!

Hatalı park etmiş bir araç gördüğünde; [BOŞLUK] tuşuna basarak oyunu durdurmalı, fare yardımıyla hata yapan aracı seçmeli ve yaptığı hatayı işaretlemelisin.

Araçlar gibi yayalar da trafik ışıklarını ihlal edebilirler. Kırmızıda geçen bir yaya gördüğünde; [BOŞLUK] tuşuna basarak oyunu durdurmalı, fare yardımıyla hata yapan yayayı seçmeli ve yaptığı hatayı işaretlemelisin.

Oyunda birçok trafik işareti bulunuyor. Oyunu istediğin zaman [BOŞLUK] tuşuna basarak durdurabilir, fare imleci yardımıyla trafik işaret levhasının üstüne tıklayabilir ve çıkan soruyu bilerek puan toplayabilirsin.

Etrafı kirleten bir araç gördüğünde; [BOŞLUK] tuşuna basarak oyunu durdurmalı, fare yardımıyla hata yapan aracı seçmeli ve yaptığı hatayı işaretlemelisin.

Kırmızı ışıkta geçen bir araç gördüğünde; [BOŞLUK] tuşuna basarak oyunu durdurmalı, fare yardımıyla hata yapan aracı seçmeli ve yaptığı hatayı işaretlemelisin.

Oyun sırasında yaptığım hataları nasıl görebilirim?

Oyunda her aşamanın sonunda, kaç doğru ve kaç yanlış yaptığını gösteren bilgiler karşına çıkacaktır.

Oyun sırasında kendi seçtiğim müzikleri dinleyebilir miyim?
Oyunun giriş kısmında �müzik listesi� ne tıklayıp bilgisayarında olan şarkıları listeye ekleyebilirsin. Böylece oyunu oynarken istediğin müziği dinleyebilirsin.

Oyun sırasında kontrollerin hangi tuşlarla yapılacağını nasıl öğrenebilirim?
Oyun sırasında �F1� tuşuna basarak frene basma, sinyal verme, radyoyu açıp kapama, müziği değiştirme, korna çalma, kamera modunu değiştirme gibi kontrollerin hangi tuşlardan yapılacağını görebilirsin.

Oyunu bitirmeden çıkmak istersem ne yapmalıyım?
�Esc� tuşuna basarak istediğin anda oyundan çıkabilirsin.

Oyunla ilgili herhangi bir sorunum olduğunda ne yapmalıyım?
[email protected] adresine mail atmalısın. Sorunla ilgili çözümü en kısa zamanda sana bildiririz.

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

65 Yorum - ToyotaSA Trafikte Saygı OyunuYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi