14 Nis
2011

Ford.com.tr web sitesi yenilendi. Bir önceki tasarıma sadık kalınarak minimal tarzda tasarlanan Ford web sitesi yeni tasarımı, güncel tekniklerin kullanımı ile rahat bir kullanım imkanı sunmakta. Ford web sitesinin ilk bakışta göze çarpan detayları, modellerin kendilerine has sayfalarında tek ekranda birden çok bilgiye ulaşabilme kolaylığı, basitleştirilen Kendi Ford’unu oluştur bölümü ve benim en çok beğendiğim firmanın mevcut ve gelecek modellerde benimsediği Kinetik Tasarım felsefesi hakkında detaylı bir sayfanın oluşu.

Ford web sitesini 3 ana başlık altında incelemek istedim. Bunlar Anasayfa – ürün sayfaları, Karşılaştırma SayfasıGüncel Web Tasarımı bölümlerinde kısa kısa yorumlarda bulunacağım.

Ford Anasayfa – Ford Model Sayfaları

– Ford web sitesi anasayfası neredeyse eski web sitesi ile aynı özelliklere sahi sadece multimedia özellikler ile zenginleştirilmiş ve daha güzel duruyor. Sol menüde dikkatimi çeken Otomotiv Fuarları bölümünün olması. Artık firmanın katıldığı fuarlar hakkında bilgileri ilk ağızdan duyabileceğiz. Bunun yanında haberler bölümünde de güncel firma haberlerini okuyabileceğiz.

– Ürünlerin listelenmesindeki görüntüler ve Seçmeme Yardım Et bölümleri çok iyi düşünülmüş. Seçimlerde bize hızlıca yardımcı olması istenmiş. Aynı kolaylık ürün iç sayfalarındada gözümüze çarpmakta. Bu konuda ürünün tanıtımı açısından oldukça başarılı diyebiliriz. Ama bazı ürün sayfalarında görsel olarak bozukluklar mevcut.

Ford Karşılaştırma Sayfası

Ford web sitesi karşılaştırma bölümünde 3 adet aracı seçip tek ekranda donanım bilgilerine bakabilmekteyiz. Bu ekran sadece bize baz donanımları hakkında kısa bilgiler vermekte. Tam bir karşılaştırma ekranı olduğunu söylemek mümkün değil. Karşılaştırma ekranında Donanım, teknik, fiyat olarak karşılaştırma yapabilmeliydikki bir anlamı olsun. Yada Ford.com sitesine bakarsak orada gerçek bir karşılaştırma görebiliriz. Ford focusu seçip karşılaştırma ekranına girdiğinizde size bu aracın tüm rakipleri ile karşılaştırma fırsatı vermekte. Bu sayede doğru aracı mı satın aldığınızı size en iyi şekilde göstermekte.

Ford Web Sitesi Genel Bakış

– Tüm web tarayıcılarında benzer ekranlar veriyor. (IE6’da sol alt menüde farklılar mevcut. Ford’unuzu oluşturun bölümü çalışmıyor. Bazı sayfalarda üst resimlerde sola kaymalar, iç sayfalarda sol menünün sola açılan düşen menüsü gözükmemekte ve PNG sorunu var. IE6 ve IE7’de anasayfa ve bazı sayfalarda javascript sorunu vermekte.
– Ürünlerin sayfalanmasında multimedya özellikleri ile zenginleştirilmesi güzel ve etkili geliyor insana.
– Haberler bölümü sol menüsünde Haber Başlıklarının üzerine geldiğinizde tam olarak arkaplan değişmemekte.
– Neden iframe kullanımına devam edilmiş? Pek hoş bir görüntü olmuyor neyazikki.
– Bilgi alın bölümünde ilk girişte gönder tuşu gözükmemekte tüm içeriği doldurduğunuzda gönder tuşu aktif olmakta.
– Yetkili satıcı arama bölümü işlevsel ve güzel hazırlanmış. Ama harita üzerindeki ataçlarda görsel sorun var.
– Sol menümüz en son tıkladığımız noktada kalıyor ne yazikki. Ben yetkili satıcıları girdiğim halde sol menüm hala haberler sekmesinde bana haberleri göstermekte.
http://www.ford.com.tr/otomobiller/focus-2010/modeller sayfasına girdim ve Seçmeme Yardım Et bölümü orada duruyor ama ne yazik ki çalışmıyor.
– Tüm iç sayfalarda aynı üst resim kullanılmış.
– Mesela Ford Focus ürün sayfasıydayken Aksesuarlar bölümüne girdiğimde beni Ford Servis bölümüne götürüyor ve ben tekrardan Focus bölümüne geri dönmek için sol menüde arama yapmak zorunda kalıyorum.
Fordunuzu Oluşturun bölümünde güzel düşünülmüş ama pek bir etkinliği yok. Adım adım ilerleme yapılmış ama yönlendirme okları konulmamış sürekli üst tab menüde seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Neden ptpmatik diğer menüye geçmiyor yada daha farklı şekilde yönlendirme yapmıyor. Ben aracımı oluşturdum en son görntüye geldim toplam 8 adım gittim karşımda sadece bir küçük resim ve fiyat bigisi var. Eee ne yapacağım bundan sonra? Madem sadece bilgi amaçlı hazırlandı neden tek ekranda sunulmadı içeriklerde sürekli tab menüden menü seçerek sona gelinmesi istendi?
Seçmeme yardım et bölümünde resim çıktılarında bozulma göze çarpıyor. Hızlı açılması için renk seçenekleri o kadar kısılmışki yumuşaılmış görüntülerde kumlama efektine neden olmuş.

Ben sadece Ford.com.tr’ye bir alıcı olarak girdim ve inceledim. Müşteri olarak araçlar hakkında bilgiler aldım ve gayet başarılı buldum. Bir tasarımcı olarak girdiğimde Ford websitesi birşeyler yakalamış ama tam anlamıyla yakaladığı düzende başarılı olamamış olarak görmekteyim. Ben bir ürün satmaktayım. Bu satış işini en iyi Amerikalılar biliyor. Ford.com sitesine girdiğimde herkesin hoşuna gitmeyecek bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz ama tüm bilgiler karşınızda. Araçlar orada duruyor ve hangisini seçerseniz o araç hakkında tüm bilgilere hatta satın almaya kadar giden geniş bir özellik yelpazesi sizi bekliyor. Lütfen ürün karşılaştırma ekranına bakın. Lütfen kendi Ford’unuzu o sitede yaratın bakın neler karşınıza çıkartıyor. Gezmesi zevkli ve alıcı dahi olmasam sürekli gezinebileceğim bir site var karşımda. Bu nedenle ben olabildiğince sade, olabildiğince kısa adımlarla sonuca ulaşacak ürün sayfalarındn yanayım. Ben ürün sayfasında sürekli kalabilmeliyim. Sürekli oradan buraya buradan oraya gitmemeliyim.

Sonuç olarak Ford.com.tr sitesi güzel ve etkili bir site. Beni çileden çıkartan bir site değil. Her zaman girebileceğim, ürünler hakkında bilgi alabileceğim bir site konumunda ama kesinlikle uzun süre geçirebileceğim bir websitesi değil.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

3 Yorum - Ford.com.tr Yeni TasarımıYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi