06 Ara
2010

– 2 Aralık günü yolumuz Bursa’ya Oyak-Renault Otomobil Fabrikasına düştü. Düştü derken Renault EDC lansmanı için gittiğimiz fabrikada, montaj, parça imalat hatlarını gezme şansı yakaladık. Benim ilk kez fabrika gezim ve ziyaretim olduğu için heryeri görmek ve fotoğraflamak istedim. Fırsatlar her zaman önümüze gümüş tepside sunulmuyor ne yazikki. Fabika gezisini Burcu Esmersoy, Ufuk Sandık, Emre Özpeynirci, Mehmet Erel’inde içinde bulunduğu 25 kişilik bir grup halinde gerçekleşti. Benimde o ortamda bulunduğum için çok mutluyum. Yazının devamında fabrikadan görüntüler ve birkaç detay bilgisi yer almakta. İzlemenizi öneriyorum.

– Videolarda montaj hatları ve motor üretim – test ünitesini içermekte. Gürültülü bir ortam olduğundan bizler kulaklıklarla dinleme şanşımız oldu ama sizler videolarda yoğun olarak gürültü duyacaksınız. Ayrıca böcek isimli siyah çizgiyi takip eden ve boş sepetleri taşıyan robot herkesin ilgisini çekti nedense. Robot aslında çok büyük bir görev üstlenmiş durumda ve çalışanların onları indirip kaldırması toplaması işlemlerini yapmak yerine tamamen kendi işlerine konsantre olabiliyorlar. Bu sayede robotun yaptığı bu görev gerçekten çok önem kazanıyor. Verimliliği arttırdığı ve işçi sağlığı açısından da sıkıntıları ortadan kaldıran ergonomik bir robot oluduğunu söyleyebiliriz. Zaten Renault’un açıklamasında da ergonominin tanımı yapılmakta. Herşey insan için, insan odaklı yapılıyor.

– Hattan tek bir model inmiyor. Clio III, Clio HB, Yeni Symbol, Fluence modelleri farklı motor seçenekleriyle beraber iniyorlar ve banttan inen her model görsel testten geçtikten sonra rastgele seçilen modeller fabrikanın içinde bulunan test parkurunda teste tabi tutularak üretimin sorunsuz olmasına yardımcı oluyorlar.Ayrıca fabrika gezisi sırasında Fluence EV’de test sürüşünü tamamlamış bakıma alınmıştı. 2012 yılından önce bu aracı yollarda göremeyeceğimizi belirtmek isterim. 2011 yılında ise testlerde ve daha detaylı teknik verilerle belkide bu sitede yazılarını okuyabileceğiz. Kim bilir.

Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları

– Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Kaporta-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, uluslararası lojistik merkezi ve Ar-Ge merkezinden oluşan Oyak-Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, halen Symbol, Clio III modelinin 3 ve 5 kapılı hatchback ve Grand Tour versiyonlarını, Fluence ve Megane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor.

– Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, kurulduğu günden günümüze otomobil üretiminin yanı sıra mekanik faaliyetlerini de gerçekleştiren, bu konuda yüksek yatırımlar yapan bir üretici olmanın ayrıcalığını kısa süre önce 3 milyonuncu vites kutusunu üreterek yaşadı.

– Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, Türkiye’deki 40 yılı aşan tarihi boyunca Türkiye’nin ilk station wagon (Renault 12 SW), ilk klimalı (Renault 12 GTS), ilk dizel motorlu (Renault 9 GTD), ilk otomatik vitesli (Renault 9), ilk yol bilgisayarlı (Renault 21 Concorde) otomobilini ve ilk dizel otomobil motorunun üretimini gerçekleştirerek pek çok ilke imza attı. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, önümüzdeki yıl başlayacak elektrikli Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açacak. Kullanımda sıfır salımlı elektrikli araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan bir çözüme hazırlanıyor. Elektrikli otomobille herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan devrimsel nitelikteki bu çözümde Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları elektrikli Fluence ile önemli bir rol üstlendi.

– Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları bugün, Türkiye’nin Üçüncü Büyük Sanayi Kuruluşu ve aynı zamanda en fazla ihracat yapan kuruluşu konumunda da yer alıyor. Türk Otomotiv Sanayi içerisinde ise üretim ve ihracatta liderliği 13 yıldır aralıksız sürdürüyor. Bu başarı, ortaklar Oyak ve Renault’nun birbirlerine ve Türkiye’ye duydukları güven çerçevesinde uzun vadeli öngörülere dayanan bir strateji izleyerek doğru zamanda doğru kararlarla yaptıkları yatırımlardan kaynaklanıyor.

– Oyak-Renault, Renault gibi güçlü bir grubun 17 ülkede faaliyet gösteren 38 üretim tesisinin özellikle kalite konusunda en önde gelen üretim tesisi konumunda bulunuyor. Esnek üretim sistemi sayesinde pazarlardaki iniş ve çıkışlara kolaylıkla uyum gösterebiliyor. Bu becerinin yanı sıra yüksek nitelikli çalışanlar ve Oyak-Renaut’yla birlikte gelişen, büyüyen imalatçılar, kriz dönemlerinden başarıyla çıkılmasını sağlıyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Mekanik Faaliyetleri
– 1.000 kişinin çalıştığı Mekanik Fabrikası, 4 ayrı üretim hattından oluşuyor. Motor Departmanında son nesil çok noktadan enjeksiyonlu 1.4 8 ve 16 supap, 1.6 16 supap benzinli ve 1.5 8 supap common rail dizel K motorlar üretiliyor. Motor departmanı 3 ekiple %50’si dizel olmak üzere, saatte 73, haftada 10.000 adet motor üretim kapasitesine sahip. Vites Kutusu Departmanı Symbol, Clio, Fluence ve Megane HB modellerinde kullanılan vites kutularının işlenmesi ve montajını gerçekleştiriyor ve halen 3 ekiple haftada 6.000 vites kutusu üretiyor. Şasi Departmanında ise Oyak-Renault’da üretilen araçlarda kullanılan ön ve arka takım parçaları işleniyor ve ön ve arka takımın montajı yapılıyor. Ayrıca üretilen araçların motor beşiği dingilleri kaynakları gerçekleştiriliyor. Şasi Departmanı ise halen 3 ekiple haftada 6.500 ön-arka takım montajı yapıyor.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Bursa Oyak-Renault Fabrika GezisiYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi