08 Kas
2010

2011 Car of The Year, 23 Avrupa ülkesinden 58 juri üyesinin bulunduğu bir organizasyon. 1963 yılından beri yılda bir kez yapılan bu bir nevi otomobil model yarışı, yıl içersinde çıkmış yada çıkacak araçların, test pilotları, seçkin juri ve gazeteciler tarafından değerlendirilerek puan vermesi esasına dayanıyor. Puanları toplayan araç yılın aracı ünvanı ile taçlandırılırken bu senenin sona kalmış 7 finalistide belli olmuş durumda. Audi A7 Sportback, A8, BMW 5-Series, X3, Jaguar XJ ve ya Mercedes Benz CLS sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 🙂 Geçen yılın birincisi VW Polo 347 puan alarak ilk sırayı, Toyota iQ (337 puan) ve Opel/Vauxhall Astra (221 puan) ‘dan almış oldu. 2011 yılının Yılın Aracı finalistleride artık belli. Sona yaklaşmaya az kaldı. İşte finalistler.

Alfa Romeo Giulietta


– Alfa Romeo’nun 156 (1998 Yılın Aracı Ünvanı) modelinden sonra en çok birinciliğe yakın aracı durumunda. Aracın ismini 1950lerin fenomen otomobilinden almış olması, Fiat’ın bu araç üzerinde yoğunlaşması, NCAP testlerinden yüksek puanlar alarak herkesin gözdesi olması, 1.4 twinair – 1.8lt turboşarjlı motor seçenekleri ve en önemlisi herkesçe beğenilen tasarımı ile Yılın Aracı olmaya en yakın aday konumunda. Giulietta ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Citroën C3/DS3


– Citroen DS3 araçlarla biraz olsun günümüz otolarının dışına çıkmış gibi. Çünkü alışılmışın dışında bir yapıda aracı sunmaktalar. Özellikle DS loglarını aracın her noktasına yerleştirmeleri benim dikkatimi çekti ve beğenmediğim noktasıda burada başlıyor. Bunlar haricinde iç mekan kalitesi, ekonomik motor seçenekleri ve standart donanım listesi ile yarışa ortak ama Alfa kadar yakın değil ne yazikki.

Dacia Duster


– Renault, Dacia’yı bünyesine kattıktan sonra o dereden çok sular aktı ve Dacia artık bambaşka bir imaja sahip bir otomotiv firması. İşin ilginç tarafı ben burada Renault’u değilde Nissan’ı tebrik etmek isterim bence Duster modeli tamamiyle Nissan ürünü olabilir. Qashqai modelinden beklenmedik bir patlama yaşayan Nissan, Renault’unda bu durumu ele alarak ilk benzer denemesi olan Duster’ı piyasaya sunması birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Duster dış tasarımda kaslı bir araç görünümünde, yolda ilgi çekmeyi başarabilen bir araç ve Renault’un Dacia ‘ya sunduğu tüm motor seçeneklerini kullanabilen bir araç ama iç mekana geçince işler tamamiyle değişmekte. Tüm modellerde aynı kokpiti görmek pek hoş olmasa gerek. Duster’ın şansının Citroen’den daha az olduğunu düşünüyorum. Dacia Duster ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ford C-Max/Grand C-Max


– Ford markasını severim. Sevme nedenimde artık kokpit tasarımlarını özenle yapmaları ve tüm donanımlarda her modelin kendine özgü benzer orta konsollara sahip olmaları. C-max ilk çıktığında dergilerde boy boy fotoları vardı ve bazıları Focus’un yükseltilmişi bile dediler. Şu an C-Max benzeri onlarca araç var ve hepsi benzer platformu paylaşan markanın C sınıfı modellerinin yüseltilmiş versiyonları durumunda. Ford son bir atak yaparak Grand C-maxi çıkardı bu aracın tek farkı 7 kişilik kapasite sunması ama bana kalırsa boşa kürek çekmek demek. S-Max yada Galaxy gibi modelleri varken bu tür bir aracın aralara sıkıştırılması pek mantıklı görünmedi bana. Ayrıca Grand C-max’in orta konsolunda o dev renkli lcd ekran ne yazikki yok. 🙂 Ford markası bu iki benzer ve uzatılmış modelle hem iç mekan hem dış görünüm hemde yeni teknoloji Ecoboost motor seçenekleriyle yine popüler olmayı başaracak. Volvo S60’dan sonra üçüncülük elde edebilir diye düşünüyorum.

Nissan Leaf


– Yabancı olduğumuz bir araç aslında. Nissan bu modeli Auto Show 2010’a keşke getirseydi de bizde yakından tanıma fırsatı yakalayabilseydik. Ama EV yani %100 elektrikli araç konseptini Renault standında bolca gördük ve bilgi sahibi olduk. Araç 80kwlık elektrik motoru ve 160km menzil sunan bataryası sayesinde ön plana çıkmış durumda. Petrol bitsede bu araçları daha çabuk görsek diye dua mı etsek acaba. Ama şu var petrol biterse, bu seferde batarya derdi başlayacak. Batarya biterse sürekli elektrik enerjisi aramaya başlayacağız. Bunların hepsi birer zincirin halkası ve doğada nasıl bir ekosistem var ise otomotivde de endüstride de benzer bir ekosistem var. Bu nedenle tüm kaynaklar ve buna bağlı olarak gelişen alternatif enerji kaynaklarını ortak kullanmamız gerekmekte.

Opel/Vauxhall Meriva


– Sınıfının lideri olan bir araç. Yenilenmiş haliyle de dışarıdan bakınca bir hayli ilgi çekici görünüyor. Bana garip gelen ama yazılardan okuduğum kadarıyla ergonomik açıdan önemli olan arka kapıların ters yönde açılması sistemi, firmanın kendisine bu konuda ne kadar güvendiğininde bir kanıtı. Ayrıca ergonomik koltuk tasarımıyla ödül alan bir firma olmasıda bu tezi doğrular nitelikte. Bu konuda Opel’e güveniyorum. Vardır bir bildiği diyorum. Auto Show 2010’da aracı biraz kurcaladım muhtemelen kahverengi iç mekanı olan modeli incelediğim için pek bir özensiz, karmaşık ve kalitesi geldi gözüme. Tabi ki bu görüş bana ait. Bunların haricinde sınırsız motor seçeneği, özel koltuk dizaynı gibi özellikleri ile araç her zamanki kadar popüler. Ama yılın aracı yarışında pek bir şey yapacağını zannetmiyorum.

Volvo S60/V60


– Firmayı Çinli firma aldı diye düşünebilirsiniz ama bu modellerin hiçbiri Çinli’ye ait değil. Tamamiyle Volvo üretimidir. Çinli firma sadece kendini Avrupa pazarına sokabilecek güvenlik teknolojilerini Volvo’dan alarak kendisini geliştirecektir. Volvo bildiğimiz Volvo olarak yoluna devam edecektir. Gelelim S60 ve V60 modellerine. Umarım benimle aynı fikirdesinizdir dış tasarımlar her ne kadar suratsız bir kurbağayı andırsada güzel ve ilgi çekici. Esas ilgi çekici bölüm ise 3.0lt 304 hp (227 kW) güç üreten T6 motorları. İnsan daha ne istesinki. Auto Show fuarında Volvo standını ziyaret eden Ajda Pekkan’a R-Design 3.0lt motorlu S60 modeli hediye edilmiş. Ahhh ahhhh. Herşeye rağmen iç mekanı ve orta konsolu hala bilindik Volvo. 🙂 Giulietta’dan sonra S60’ı tek geçerim. Bence ikisi kıyasıya yarışacaktır.

Anket ve Sonuçlar

– 2011 Car Of The Year sonuçları 29 Kasım 2010 tarihinde açıklanacak. Bu tarihe kadar bizler ne yazikki beklemek ve hangi araç kazanacak diye düşünmekle geçireceğiz. benim için sıralama : Alfa Romeo Giulietta, Volvo S60 / V60, Ford C-Max / Grand C-Max, Citroën C3 / DS3, Dacia Duster, Opel / Vauxhall Meriva, Nissan Leaf şeklinde olacaktır. Ya sizin ki?

[poll id=”18″]

Kaynaklar:
http://www.caroftheyear.org

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

5 Yorum - 2011 Car Of The Year – Hangi Araç Birinci Olacak?Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi