05 Eki
2009

2009 Frankfurt Motor Show‘da Ferrari Formula 1 Efsane pilotu Michael Schumacher tarafından tanıtılan Ferrari 458 Italia modeli ismini de buna özel seçilmiş olarak tanıtıldı. Motor hacmi, silindir sayısı ve üretildiği ülke ile oluşturulan modelin ismi Ferrari geleneklerine sonuna kadar bağlılığını göstermekte.

Marka: Ferrari
Model: 458 Italia
Ağırlık: 1380 kg
Motor Hacmi: 4499 cc (274.5 cu in.)
Maksimum Güç / Maksimum Tork: 570 CV (425 kW)** @ 9000 rpm / 540 Nm (398 lbs/ft) @ 6000 rpm
Motor Kompresyon Oranı: 12.5:1
Son Hız: >325 km/h (>202 mph)
Vites Kutusu: Çift kavramalı, 7-speed F1
Mikro Site: http://speciali.ferrari.com/458italia/index_en.html
Fiyatı: 378 bin 284 Euro + (2010 yılının ilk çeyreğinde ilk müşterilerine teslim edilecek)
Bilgi: Ferrarinin 2009 yılının ilk 6 ayında global anlamda 3 bin 226 adet Ferrari satışı gerçekleştirmiş.

378 Bin Euro’dan Başlayan Ferrari 458 Italia’ya Türkiye İçin Ön Sipariş Alınmaya Başladı!

Ferrari ve Maserati markalarının ülkemizde distribütörlüğünü yürüten FerMas, Ferrari’nin en yeni modeli 458 Italia için 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye için ön sipariş almaya başladı. İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin yenilikçi V8 motor ve üstün tasarım özellikleriyle ön plana çıkan yeni modeli 458 Italia, 2010 yılının ilk çeyreğinde ilk müşterilerine teslim edilecek.

FerMas, Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka konumlu motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia modeli için 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim başlangıç fiyatıyla ön sipariş almaya başladı. 2010 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki müşterilerine teslim edilecek olan Ferrari 458 Italia, yenilikçi V8 motoru ve Pininfarina imzalı göz kamaştıran tasarım özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Geliştirme aşamasında Michael Schmacher’in bizzat görev aldığı Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutları hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 570 HP güç ve 540 Nm’lik maksimum torkuyla sıra dışı performans verilerine imza atılmasına yardımcı oluyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan, 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığıa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri, aynı zamanda çevreye değer veren teknolojik gelişimin önemini kanıtlıyor.

Basın Bülteni Türkçe – İngilizce

Ferrari 458 Italia’ya Michael Schumacher’li Dünya Lansmanı!

Ferrari 458 Italia 2009 Frankfurt Fuarı’nda Tanıtıldı!

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin yenilikçi V8 motor ve üstün tasarım özellikleriyle ön plana çıkan yeni modeli 458 Italia, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ferrari’nin efsane F1 pilotu olarak hafızalara kazınan Michael Schumacher tarafından tanıtılan 570 HP’lik Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişirken 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 sn’nin altında tamamlayabiliyor.

Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka konumlu motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia, 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtıldı. 2009 yılının ilk 6 ayında global anlamda 3 bin 226 adet Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini açıklayan Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo, yeni modelin tanıtımını Ferrari’nin efsane F1 pilotu Michael Schumacher ile birlikte gerçekleştirdi. Ferrari’nin F1 pistlerindeki mühendislik tecrübesinin ve uzmanlığının bir yansıması olan 458 Italia’nın projesinin ar-ge ve test sürecinin en başından itibaren Michael Schumacher de yer alarak büyük katkı sağladı. Ferrari’nin motor hacmini ve silindir sayısını temsil eden geleneksel rakam kodlarının yanı sıra yaratıcı ve stil sahibi yetenekleri ve tutkuyu temsil etmesi açısından Italia adını da taşıyan yeni model, 2009 yılının son aylarından itibaren öncelikli olarak Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak.

Pininfarina tarafından tasarlanan Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutları hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 4527 mm uzunluğa, 1937 mm genişliğe ve 1213 mm’lik yüksekliğe sahip Ferrari 458 Italia, 2650 mm’lik aks mesafesine sahip. Tüm Ferrari modellerinde olduğu gibi aerodinamik verimliliğin gereklerinden yoğun şekilde etkilenmiş olup, bu durum yeni modelin 200 km/s’te ürettiği 140 kg’lık bastırma kuvvetinde görülebilmektedir. Aracın ön kısmında, ön ızgara ve yan hava menfezleri için tek bir aralık yer almaktadır; aerodinamik kısımlar ile profiller soğutucu radyatörlere ve yeni düz gövde altına havayı yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Otomobilin burnunda bastırma kuvveti meydana getiren küçük aerolastik kanatçıklar da yer alır ve hız arttıkça bu kanatçıklar biçimini değiştirerek radyatör girişlerinin oluşturduğu kısmı küçültür ve direnci azaltır.

Yenilikçi V8 Motor!

Ferrari, 458 Italia modelinde 4499 cc hacminde, orta-arka konumlu ve bu yapıda ilk kez direkt enjeksiyon teknolojisinin kullanıldığı yeni bir V8 motora yer veriyor. Geleneksel düz yüzeyli krank miliyle donatılan motor, 570 HP’lik maksimum gücünü 9000 d/d’de üretebiliyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 540 Nm’lik maksimum torkunu ise 6000 d/d’de üretibiliyor. Litre başına 120 Nm’lik rekor bir değer sunabilen 458 Italia’nın yeni motoru, düşük motor devirlerinde yüksek güç üretiminin yanı sıra aynı şekilde tork üretimiyle de ultra performans elde edilebilmesine de olarak sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığıa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri, çevreye değer veren teknolojik gelişimin önemi rakamsal olarak kanıtlıyor.

Üstün Yol Tutuş Performansı ve Şasi!

Bir kez daha alüminyum olarak üretilen yeni şasi için Ferarri mühendisleri, hava – uzay endüstrisinden alınan imalat ve bağlantı tekniklerinin yanı sıra çeşitli gelişmiş alaşım türlerini de kullandılar. Ferrari 458 Italia’nın süspansiyonu önde çift salıncaklı ve arkada azami yol tutuş ile üstün araç hâkimiyeti için ayarlanmış, çoklu bağlantılı bir düzenek şeklinde tasarlandı. Daha direkt bir direksiyon oranına ek olarak 458 Italia bu sayede, bir taraftan olağanüstü bir sürüş konforu sergilerken diğer yandan da son derece hızlı bir içe dönüş ve gövde kontrolü sunabilecektir.

E-Diff ve F1-Trac [Artık aynı ECU (motor kontrol ünitesi) tarafından kontrol edilmektedir] entegrasyonu ve sırasıyla bunların eşlemeleri daha da yüksektir ve neticesinde önceki modellerle karşılaştırıldığında viraj çıkışlarında uzunlamasına ivmelenmede yüzde 32 oranında artış meydana gelmektedir. Daha da hızlı ve daha doğru kavrama seviyeleri hesaplamasıyla kontrol mantığının geçirdiği evrim, daha da yüksek bir yol tutuş, daha iyi araç hâkimiyeti ve limitlerde daha kolay kontrol sağlanmasına olanak verir. Aynı ECU ayrıca yüksek performanslı ABS’yi de idare ederek, mantık eşiği üzerinde daha hassas bir kontrol ile daha yüksek verim elde edilmesini sağlar. Frenler, fren gecikmesini asgariye indirgemek için lift off’ta kaliperlerdeki pistonların balataları disklerle temas ettirdiği bir ön-doldurma işlevine de sahiptir. Bu işlevin ABS ile birleşmesi, 100-0 km/s fren mesafesini sadece 32,5 metre gibi bir mesafeye indirmiştir.

ITALIA – Ferrari’s innovative new V8

The 458 Italia is the latest incarnation of the mid-rear engined berlinetta and will be unveiled at the next Frankfurt Motor Show

Maranello, July 28th 2009 – While it’s true that every Ferrari is innovative by definition, it’s equally true that in the course of the Prancing Horse’s history, certain cars have marked a genuine departure from the current range. This is very much the case with the Ferrari 458 Italia, which is a massive leap forward from the company’s previous mid-rear engined sports cars.

The new model is a synthesis of style, creative flair, passion and cutting-edge technology, characteristics for which Italy as a nation is well-known. For this reason Ferrari chose to add the name of its homeland to the traditional figure representing the displacement and number of cylinders.

The Ferrari 458 Italia is a completely new car from every point of view: engine, design, aerodynamics, handling, instrumentation and ergonomics, just to name a few.

A two-seater berlinetta, the Ferrari 458 Italia, as is now traditional for all Ferrari’s road-going cars, benefits hugely from the company’s Formula 1 experience. This is particularly evident in the speed and precision with which the car responds to driver inputs and in the attention focused on reducing internal friction in the engine for lower fuel consumption than the F430, despite the fact that both overall displacement and power have increased. However, Ferrari’s track experience makes its presence felt in the 458 Italia not only in terms of pure technological transfer but also on a more emotional level, because of the strong emphasis on creating an almost symbiotic relationship between driver and car. The 458 Italia features an innovative driving environment with a new kind of steering wheel and dashboard that is the direct result of racing practice. Once again input from Michael Schumacher – who was involved from the very start of the 458 Italia project – played an invaluable part.

The Ferrari 458 Italia’s Pininfarina design provides further evidence of the complete departure from the past that this new car hails. The Ferrari 458 Italia has a compact, aerodynamic shape, underscoring the concepts of simplicity, efficiency and lightness that inspired the project. As with every Ferrari, the car’s styling has been very heavily influenced by the requirements for aerodynamic efficiency, as can be seen from the downforce of 140 kg at 200km/h generated by the new model. The front features a single opening for the front grille and side air intakes, with aerodynamic sections and profiles designed to direct air to the coolant radiators and the new flat underbody. The nose also sports small aeroelastic winglets which generate downforce and, as speed rises, deform to reduce the section of the radiator inlets and cut drag.

The new 4499 cc V8 is the first Ferrari direct injection engine to be mid-rear mounted. It has a very low piston compression height typical of racing engines which contributed to achieving its compression ratio of 12.5:1. Equipped with the traditional flat-plane crankshaft, the engine delivers 570 CV at 9000 rpm and, with an outstanding power output of 127 CV/litre, sets a new benchmark not only for the whole Ferrari range and the history of company, but also for the entire market segment. Maximum torque is 540 Nm at 6000 rpm, over 80 per cent of which is available from 3250 rpm. Specific torque is a record 120 Nm/litre. However, what is truly extraordinary is the amount of torque available while still maintaining high levels of power at low revs.

The car’s soundtrack is also typical Ferrari, with an exciting, powerful growl emerging from the engine before it channels through to the exhaust’s three rear tailpipes.

The 458 Italia is equipped with the seven-speed dual-clutch transmission which increases performance whilst providing very smooth shifts even at full throttle. The engineers have developed specific, sportier gear ratios to match the power and torque curves of the new V8, guaranteeing high torque even at lower engine speeds and allowing the car to reach its maximum speed in top gear.

This new Ferrari is also a major leap forward when it comes to cutting emissions. Despite the fact that the new engine is significantly more powerful than the V8s that preceded it, the Ferrari 458 Italia produces just 320 g/km of CO2 and fuel consumption is 13.7 l/100 km (combined cycle), the best in the entire segment.

The engineers also focused on weight reduction during the design phase for similar reasons. Consequently, the Ferrari 458 Italia has a dry weight of 1380 kg with a power-to-weight ratio of 2.42 kg/CV. Weight distribution is also optimal with 58 per cent over the rear axle. The result of the engineers’ endeavours can be summed up in to two simple statistics which together perfectly encapsulate the Ferrari 458 Italia’s exceptional performance: 0-100 km/h acceleration in under 3.4 seconds and a maximum speed in excess of 325 km/h.

For the new chassis, once more in aluminium, Maranello’s engineers incorporated various types of advanced alloys along with aerospace industry-derived manufacturing and bonding techniques.

With regard to vehicle dynamics, the Ferrari 458 Italia’s suspension features twin wishbones at the front and a multi-link set-up at the rear tuned for maximum roadholding and superlative handling. Along with a more direct steering ratio, the 458 Italia thus offers extremely rapid turn-in and body control whilst maintaining superior ride comfort.

The integration of the E-Diff and F1-Trac (now controlled by the same ECU) and their respective mappings is even greater, resulting in a 32 per cent increase in longitudinal acceleration out of corners compared to previous models. The evolution of the control logic, with even faster and more accurate calculation of levels of grip, ensures even greater roadholding, better handling and ease of control on the limit.

The same ECU also governs the high-performance ABS, providing even more precise control over the logic threshold and greater efficiency. The brakes also feature a prefill function whereby the pistons in the callipers move the pads into contact with the discs on lift off to minimise delay in the brakes being applied. This combined with the ABS has cut the 100-0 km/h braking distance to a mere 32.5 metres.

The Ferrari 458 Italia’s interior is another area of the car that exalts its sporty personality. The driver is welcomed by a new layout and a revolutionary ergonomic interface where the main controls are all clustered on the steering wheel.

With the Ferrari 458 Italia, Maranello has brought a highly distinctive new car to its 8-cylinder range. The company now offers two models that share a common, race-derived DNA, both exceptionally sporty and fun to drive in true Ferrari tradition, but aimed at two very different kinds of client. While the Ferrari California was created for owners requiring a more versatile sports car with a practical edge, the 458 Italia is designed for owners for whom the priority is uncompromising on-road performance with occasional track day capability, but who still demand a car that is useable in day-to-day driving like all Ferrari’s recent models.

Ferrari 458 Italia – Technical specifications

Dimensions

Length 4527 mm (178.2 in.)

Width 1937 mm (76.3 in.)

Height 1213 mm (47.8 in.)

Wheelbase 2650 mm (104.3 in.)

Dry weight 1380 kg (3042 lbs)*

Weight/power ratio 2,42 kg/CV (7.16 lbs/kW)

Weight distribution fr/r 42%/58%

Engine

Type V8 – 90°

Displacement 4499 cc (274.5 cu in.)

Maximum power 570 CV (425 kW)** @ 9000 rpm

Maximum torque 540 Nm (398 lbs/ft) @ 6000 rpm

Specific power output 127 CV/l

Compression ratio 12.5:1

Tyres

Front 235/35 ZR20 8.5″

Rear 295/35 ZR20 10.5″

Performance

Maximum speed >325 km/h (>202 mph)

0-100 km/h

Fuel consumption + emissions

Fuel consumption*** 13.7 l/100 km

Emissions*** 320 g CO2/km

Gearbox

Dual-clutch, 7-speed F1

Electronics

E-Diff3, F1-Trac, high-performance ABS

* With forged wheels and Racing seats

** Including 5 CV of ram effect

*** Combined cycle (ECE+EUDC)

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - 2010 Ferrari 458 ItaliaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi