26 Tem
2008

Yeni bir Otomot TV yayınımıza hosşgeldiniz. Hedefimiz olan 10 yayını bu programla yarılamış olduk. Ayrıca sizinde farkettiğiniz gibi artık haftada 2 yayınla karşınızdayız. Şİmdi sıra haberlerimizde. ABD’li şirket GPR-S ile elektrikli motosikletinin ilk tanıtımını yaptı, Mercedes, 2015 yılına kadar petrol ile olan tüm ilişkisini kesmek istiyor, Yedi kez F1 dünya şampiyonu Michael Schumacher, takım arkadaşı Felipe Massa’nın işsiz kalmaması için emekli olduğunu açıkladı, Alman otomotiv tedarikçisi Bosch, yaklaşık yarım milyon Start/stop sistemi ürettiklerini açıkladı, 0-60mag.com sitesinde yayınlanan resimlerde yer alan parçaların kaza öncesinde bir Mercedes SLR’ye ait olduğunu yazdı.

Otomot TV Bölüm 5’i İzlemek ister misiniz?

Haber 1
Kaynak: http://www.electricmotorsport.com/

Elektrikli aletler her yerde! ABD’li şirket GPR-S ile elektrikli motosikletinin ilk tanıtımını yaptı.
Herkes heyecanla hibrid ve elektrikli otomobillerin gelişimini izlerken, ABD’li bir şirket, “Electric Motorsport” GPR-S adını verdiği ve tamamen elektrikle çalışan motosikletinin satışına yaz aylarında başlayacağını duyurarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 3.5 saatte şarj edilen pilleri, 15 ve 25 Hp güç çıkışı sunabilen motora enerji vermekte. Derbi GPR şasesi kullanılarak Kuzey Amerika pazarı için geliştirilen motosiklet, 80 ile 120km hızlara ulaşabilmekte ve 32 – 64 kilometre mesafelerde gezintilere olanak tanımakta. GPR-S’in diğer bir özelliği ise, laptop’a bağlanarak birçok ayarının yapılabiliyor olması. http://www.electricmotorsport.com/ sitesinden E-boxer adıylada satılacak olan GPR-S modeli hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir.
Electric Motorsport, bu yıl içinde 300 adet GPR-S üretmeyi planlıyor. Hatta, yaz aylarında sahiplerine ulaşması beklenen ilk 100 motosiklet için ön sipariş alınmaya başlanmış bile. GPR-S’in satış fiyatı ise, yaklaşık 8.000 Dolar olacak.

———————————————————————————————————————–
Haber 2
Kaynak: http://www.autobloggreen.com

Mercedes, 2015 yılına kadar petrol ile olan tüm ilişkisini kesmek istiyor. Alman otomotiv devi Mercedes, 7 yıl içinde petrol ile çalışan otomobil üretimini tamamen bitirmeyi planlıyor. Bu amaçla yakıt hücreleri kullanan, elektrik veya bio-yakıt ile çalışan yeni modeller üzerinde çalışıyor. Şu anda dahi firma İspanyada yeni motor teknolojilerini test etmekte.

– Mercedes, F serisi olarak adlandırdığı ve tamamen yeni teknolojilerle donattığı aracında olabildiğince petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını kanıtlıyor. F700 konsept aracında herkesin dilinde olan turboşarjlı DiesOtto motor kullanılmış. Mercedes Benz mühendisleri tarafından geliştirilen yeni motor çalışma prensibi olarak dizel motorlara benziyor. Adını dört zamanlı motorların mucidi August Otto ve dizel motorun mucidi Rudolph Diesel’den alan ‘DiesOtto’ benzinli motorların geleceği açısından önemli bir adım olarak görülüyor.
– Otomobillerin de saldığı ve sera gazı etkisi yaparak küresel ısınmaya neden olan kirli gazlar, herkesin olduğu gibi otomobil üreticilerinin de bir numaralı gündem maddesi haline geldi. İlk olarak Toyota Prius, Honda Civic Hybrid ve Daha sonra Volkswagen hibrid olmayan ancak ürettiği güce oranla çok az yakan TSI motorunu yollara sürerek çevrecilik rekabetine yeni bir boyut kazandırdı. Mercedes ise bu motor teknolojisi ile bir adım öne geçmiş oldu.
– Volkswagen’in 1.4 lt 170 HP güç üretebilen TSI motoruna meydan okuyan Mercedes, 4 silindirli, direkt enjeksiyonlu, değişken subap zamanlamalı ve turboşarjlı 1.8 litrelik motordan tam 241 HP güç ve 400 Nm tork elde edebiliyor. Bu verilerde 1.8tonluk araç 0-100km hızlanmasını 7.5 saniyede gerçekleştirken, harcadığı yakıt ise S serisi gibi büyük bir otomobile rağmen sadece 6.1 litre.
– Firma, Diesotto motoru 2010 yılında tanıtmayı planlamakta. Buna bağlı olarak motora ek elektrik motoru takviyesi de yapılarak daha düşük tüketimler elde edilmeside olasılığı bulunmakta. Bu sayede Mercedes 2015 yılında petrole olan ihtiyacını en aza indirmeyi planlamakta ve başarılı olacağıda kesin gözüküyor.
– F700 konseptini de biraz değinelim. Takma adı, kullandığı gelişmiş süspansiyon sisteminden dolayı Uçan Halı olan çekici, kaslı, S serisi kadar da prestijli bir araç. Araç oldukça büyük ve 5 kişilik yolcu kapasitesi bulunmakta. Ayrıca araçta 51cmlik plazma televizyon ile beraber sinema surround ses sistemi de yer alıyor. Sürücü tarafında ise tamamen bilgisayar kontorllü bir araçla karşılaşmaktasınız.

– F600 konsept aracıda unutmamak gerekiyor. Tamamen elektrikle çalışan kısaca küçük bir elektrik santrali olan bir araç. Bu aracıda yakın zamanda haberlerimizde yer vermeye çalışacağız.

—————————————————–

Haber 3
Kaynak: http://www.cnnturk.com/

Yedi kez F1 dünya şampiyonu Michael Schumacher, takım arkadaşı Felipe Massa’nın işsiz kalmaması için emekli olduğunu açıkladı.Pistlere veda etmesinin üzerinden iki yıl geçen Schumacher, İsviçre’nin Blick gazetesine yaptığı açıklamada, “F1’i bıraktım çünkü arkadaşım olan Felipe Massa’nın işsiz kalmasını istemiyordum” dedi. 2007’de Kimi Raikkonen ile takım arkadaşı olmayı geri çevirdiği iddialarını reddeden Schumacher, “Kimi Raikkonen’e karşı mücadele etmenin benim için hiçbir sakıncası olmazdı” diye konuştu.2006 yılının sonunda emekli olan Michael Schumacher, halen Ferrari’de part-time danışman olarak çalışıyor ve zaman zaman test sürüşlerine de katılıyor. Ancak eski F1 pilotu, pistlere dönmeyi düşünmediğini birçok kez dile getirdi.

Schumacher ile ilgili bir diğer haber yeşil sahalardan. San Marino’nun SS Murata takımı, gelecek salı Şampiyonlar Ligi ön elemesinde oynayacağı IFK Göteborg maçı öncesi Schumacher ile birlikte Romario ‘ya takımın formasını giymeyi teklif etti.Ama Schumacher teklifi reddeti.

Mutlaka birileri Schumacher’i bir yere dönmesini sağlayacak ama nereye olduğunu henüz bilmiyoruz.

———————————————————

Haber 4
Kaynak: http://www.autobloggreen.com/

Alman otomotiv tedarikçisi Bosch, yaklaşık yarım milyon Start/stop sistemi ürettiklerini açıkladı. Ayrıca 3 büyük otomotiv üreticisinin bu teknolojiyi birkaç ay içinde kullanmaya başlayacağını belirtti. Start/stop sistemi, araç hareket etmedikçe yani belli bir süre aynı yerde durduğunda, trafik ışıklarında, kısa süreli park halindeyken veya sıkışık trafik durumlarında motoru stop ediyor. Bu sayede benzin sarfiyatında %5, CO2 salınımında ise %8 azalma olduğu belirlenmiş. Sistemin çok sessiz olduğu, soğuk havalarda dizel motorların çalıştırılmasının da kolaylaştırdığı bu nedenle yakın zamanda araçlarda bu sistemin standart hale geleceğini düşünüyorlar.
– Ben bu sistemin adını ilk kez, yılını tam olarak hatırlayamıyorum ama PSA grubu motorlarda özellikle C3’te deneme aşamasında olduğunda okumuştum. Şimdi ise birkaç ay sonra karşımızda olacak.

——————————————————

Haber 5
Kaynak: http://www.0-60mag.com/

0-60mag.com sitesinde yayınlanan resimlerde yer alan parçaların kaza öncesinde bir Mercedes SLR’ye ait olduğu yazılmış. Haberin detayında ise Qatar ‘da Mercedes’in super hızlı 617hp gücündeki aracını kullanan 22 yaşındaki bir genç, nasıl olduğu bilinmeyen bir sebepten aracın kontrolünü kaybediyor ve sonuç karşınızda. Artık kaç km ile yolun sonunu gördüğünü siz düşünün…

Bir dahaki programda görüşmek üzere. hoşçakalın….

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

Yoruma Kapali

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi