1970 lerin sonunda 1978 ile 1981 yılları arasında BMW’nin motorsporlarında rakip firmalarla yarışabilmesi, CSL modelinin yerini alacak ve Porsche’nin uzun mesafe, dayanıklılık yarışlarındaki başarısına son verecek bir model istiyordu. BMW, İtalyan üretici Lamborghini ile BMW’nin ilk ortadan motorlu yarış otomobilini üretmesi için antlaşma yaptı. BMW, Lamborghini‘nin şasi, prototipleri ve satılabilir versiyonları üretmesini istiyordu.Lamborghinideki finansal çıkmalar sonucunda bu proje Nisan 1978 de durduruldu.

– Başka 2 İtalyan firmaya yaptırılan çoklu tüp şaseye, fiberglas gövdeye sahip araçtan 7 adet prototipi üretildi. Son haline, kalitesi ile ünlü, Baur (Alman Otobüs üreticisi) tarafından getirildi. Çift egzantrikli M88/1 3.5 Lt 6 silindirli Kugelfischer enjeksiyon sistemine sahip benzinli motora sahipti. Bu araçlar 1978 ile 1981 yılları arasında satıldı. Bu motor daha sonraları BMW 745i modelinde (Güney Afrika pazarında için üretilen modelde) kullanılan motorun, 209 adet 1984 ile 1986 yılları arasında üretildi ve daha sonraları E24 BMW M6/M635CSi ve E28 BMW M5 modellerinde de kullanıldı. Bu motorun 6 kelebekli silindir başına 4 valfli 277 PS / 6500 devirde (273 hp/204 kW) gücünde yol versiyonuda bulunuyordu.Modelden sadece 456 adet üretilmişti.

– 1980 yılına gelindiğinde 400 adet üretilmiş olan M1 yarışlara katıldı.1982 yılında yürürlüğe girecek yarış kurallarına göre M1 ağır kaldığından dolayı 1980-81 yılları arasındaki süre de, M1’in Porscheler ile ciddi olarak baş edemediği için 1981 yılında üretimine son verildi. M1 yarışlarda büyük başarılar elde edemese de, yol otomobili olarak, kaliteli işçiliği ve mükemmel yol tutuşu ile çok beğeni topladı.100km/s hıza 5.6 saniyede ulaşan M1,son hızı 260 km/h (162 mph). Yarış versiyonu ise Turboşarjlı olarak 850 hp (634 kW) güç üretiyordu. 2004 yılında yapılan 1970li yılların en iyi Uluslararası Spor Araçlar listesinde M1’in ismi ilk on içindeydi.BMW belli adette üretebildiği bu üst sınıf yarışçı modelinin ismini gelecek nesillerde de kullanmayı seçerek doğru bir karar aldığını göstermiş oldu.Üretici : BMW
Ürün : 1978–1981
Sınıf : Sports car
Body style : 2-door coupé
Layout : motoru ortada konumlanmış ve arkadan itişli
Motor : 3453 cc I6 M88/1, 204 kW
Tasarımcı : Giorgetto Giugiaro

– Aracın o günkü özelliklere bakarsak, Lamborghini’nin Miura ve CountachFerrari 512BB modellerindeki gibi ortadan motorlu ve motorun önünde 2 adet koltuk yer almaktaydı. 5 ileri vitese (üretim ZF) sahip modelde süspansiyonlar sert, büyük fren disklere sahip 16inçlik tekerlekleri durdurmakta başarılıydı. Arka tekerlek ön tekerlerkten daha geniş tabanlı yapılarak elde edilen gücün asfalta aktarılmasına yardımcı oluyordu. Yukarıdada belirtildiği gibi aracın 3 farklı versiyonu üretildi.3.5lt 277 PS yol versiyonu, Grup4 için 3.5lt 490PS lik versiyonu ve Grup 5 için 850ps (3.2lt) güçlü versiyonu. Grup 4 için hazırlanan versiyonda standart motor üzerinde oynanarak elde edilen güç (yarış lastikleri -fibergalss yapı – motor güçlendirmesi) 490PS ve son hızı 191 mph civarındaydı. Nurburgring pistindeki tur zamanı ise 55.9sn.

Arama Sonuçları
http://www.youtube.com/results?search_query=bmw+m1+homage&search_type=

Şimdiye kadar BMW M1 yani 30 yıl önceki versiyondan bahsettik. sıra geldi yeni modele….

BMW M1 Hommage

– BMW’nin ortadan motorlu M1 spor otomobilini tanıtmasının üzerinden 30 yıl geçti. M1 ismini tekrar canlandırmak için BMW’de bu yılki Concorso D’Eleganza Villa D’Este’de yeni M1 Concept’i sergiledi. İtalya’da Como Gölü kıyısındaki Villa D’Este Oteli’nin bahçesinde düzenlenen bu sergi, geçmiş yılların nadide parçaları kadar, sıra dışı konseptlerin de sergilendiği bir yarışma özelliğinde.

– BMW Tasarım Stüdyosu tarafından hazırlanan M1 Concept; Paul Bracq tarafından tasarlanan ve 1973 yılında yılın konsept otomobili seçilen devrim niteliğindeki BMW Turbo Concept ve onun bir devamı niteliğinde sayılan 1978-1981 yılları arasında üretilen Giugiaro tasarımı M1’in çizgisini günümüze modern bir yorum olarak taşıyor.

– M1 Concept’le ilgili olarak konuşan BMW Grubu Tasarım Direktörü Christopher E. BangleBir ürün için de, bir firma için olduğu gibi köklerinin farkında olmak çok önemli. Tasarımın yüksek Ölçüde BMW değerlerini kapsaması hem duygusal hemde heyecan verici. ” derken Bracq ve Giugiaro’nun tasarım ruhlarının M1 Concept’te BMW tasarım değerleri ve teknolojisiyle birleştiğini ifade ediyor. “Geçmişinden kopmadan geçmişten ilham alarak kendini yenilemek her zaman taze – canlı – kalabilmek” BMW M1 Hommage için söylenen özlü sözlerden sadece biri. Aracın en güçlü tarafı tabiyki kendi güçlü tarihinden gelen ve geleceğe uzanan tasarımında yatıyor.BMW Grubu tasarımcılarının yaptıkları bu güzel tasarım, aslında BMW tarihiyle kendi persfektif anlayışlarını birleştirerek yeni – çekici bir felsefeye doğru yol almış olmalarından kaynaklanıyor.

Portakal renkli boya sadece BMW M1 Hommage için BMW tarafından özel olarak geliştirildi. Nedeni ise klasik BMW M1 modelini çağrıştırması için. Özellikle bu renk canlı renkler içersinde ve her an size bir süpriz yapabileceğinin de bir habercisi.

– Dikkatinizi çektiyse arka bölümde 2 adet BMW logosu olması BMW için yeniliğin anahtarı konumunda. Eskizlerde bile logolar aynı yerlerinde bulunmakta. Geçmiş BMW M1 modelinin de çizgilerini taşımakta. Tek farkı ise dış boyutlarının büyük olması ve uzatılan dingil mesafesi ile iç mekanında yolcu için ferah olması sağlanmış.

– Ortadan motorlu olarak tasarlanan bu otomobilin üretilip üretilmeyeceği hakkında şimdilik bir açıklama yok. Fakat BMW’nin bir süper spor otomobile ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Audi R8’i üretti, Mercedes’in SLR’ı var ve Martı Kanat (Gull Wing) efsanesini yeniden diriltmeye hazırlanıyor. Bu durumda bu otomobilin bir süre sonra seri üretime hazır hale getirileceğini düşünmek hiç zor olmasa gerek. Önden tavşana benzetsemde sert bakışlı bir atı andırıyor.

* Motorları hakkında yada donanımı hakkında yada teknolojisi hakkında henüz bir bilgi yok. Ama siz siz olun bu efsanenin yeniden yorumlanmış halini sakın unutmayın. Kesinlikle bir gün karşınıza çıkacaktır.

BMW Press Release:

HERITAGE AS INSPIRATION: BMW M1 HOMAGE

To mark the 30th anniversary of the BMW M1 super sports car, BMW Group Design is presenting a homage to this legendary model as part of the
Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2008. The BMW M1 designed by Giorgio Giugiaro was a car of superlatives and a highly emotive vehicle that was uncompromisingly primed for the race track. Spawning this development was the BMW Turbo by Paul Bracq, a revolutionary concept car which, in addition to its groundbreaking functional design, also boasted a raft of technical innovations. It is from these two unique vehicles that the BMW M1 Homage takes its cue – a design study that pays tribute to its forerunner models and an embodiment of the competence, creativity and potential of the BMW Group Design team.
“For BMW, heritage is always also a living heritage. Drawing inspiration from your own past and thereby reinventing yourself – that is exactly what the BMW M1 Homage demonstrates in impressive style.” Dr Klaus Draeger, BMW Group Board Member, Development

A particular forte of BMW Group Design is to draw on its own powerful history and actively feed this into the design of the future. The BMW M1 Homage is a design study in the tradition of a BMW Turbo that represents a contemporary take on the BMW M1 and the mid-engine concept.

tribute exhibits an emotional design that showcases technology and integrates it into the overall aesthetics of the vehicle.

The Concorso d’Eleganza Villa d’Este provides the perfect backdrop for the BMW M1 Homage. Here automotive beauties from the past meet the concept cars and design studies of the future. It is in this dynamic field of tension between past and present that the BMW Group Design team affords insights into its own perspective on a historically inspired automotive future.
Homage to the BMW M1.

“For a company as for a product, it is important to be aware of one’s roots. In the spirit of Giugiaro and Bracq, the BMW M1 Homage unites the BMW values of design and technology in a highly emotional and exciting interpretation.”
Christopher E. Bangle, Director Design BMW Group

The BMW M1 was an utterly uncompromising super sports car oozing passion; its forerunner, the BMW Turbo by Paul Bracq, displayed innovative technical solutions that found their expression in emotional design. It is precisely this blend – of technology and design, rationality and passion – that the BMW M1 Homage embodies. It presents an exciting and authentic interpretation
of the BMW M1 and the mid-engine concept from a present-day perspective, and the legacy of the BMW M1 Homage is obvious at first glance. Unquestioningly it takes up the graphic play of the hallmark BMW M1 colours black and orange and interprets them anew. The Liquid Orange paintwork exclusively developed for the BMW M1 Homage cites the classic BMW M1 colour, yet surprises with its powerfully iridescent play of colour and brilliant depth. It shapes the extrovert surface language and strikingly highlights the eloquent interplay of convex and concave surfaces.

Mention the BMW M1, and another feature that immediately springs to mind is the characteristic twin logo at the rear, on the right and left edge above the tail lights. For BMW, this particular arrangement of its emblems has always signalled a mid-engined model. In the development stage of the BMW M1 this dual emblem was the first styling element to be approved even before the initial sketches were drawn. Likewise, it was confirmed from the outset that the BMW M1 Homage would feature the same twin badges. Other specific styling cues taken from the BMW M1 are the air vents in the bonnet and the louvres on the rear windscreen, as well as the black cutline dividing the roofline from the rear section of the body. Overall, the exterior dimensions of the BMW M1 Homage are in keeping with those of the BMW M1; only the extended wheelbase indicates a larger passenger cell.

Emotional design at the flashpoint between tradition and modernism.

The BMW M1 Homage takes long familiar elements from the BMW Design repertoire, reinterprets them and couches them in a new context. Its design brings together past and present, expanding the observer’s perception through new design solutions that find their expression in typical BMW style. If the contrasting colours were a dominant design theme for the BMW M1, this contrast is perpetuated in the BMW M1 Homage through its surface styling. Familiar elements, such as the trademark proportions, are combined with new and exciting lines, surfaces and details to create an up-to-date interpretation of the BMW M1, which remains to this day an extraordinary car.

Shunning the strong wedge shape of other mid-engine cars, the BMW M1 Homage consciously opts for BMW’s characteristic proportions. A relatively long engine compartment, a clearly defined transition into the A-pillar and a stretched window line featuring the “Hofmeister” kink instantly give it away as a bona fide BMW. The horizontal flow of lines lowers the car’s visual centre of gravity and lends it an air of sovereignty.

Though the BMW M1 already boasted extremely harmonious and sporty proportions, its surface design was not yet an explicit styling issue and was dominated by high-contrast graphic themes. Today, however, next to the car’s proportions, it is primarily the unusual surface styling that determines the strong recognition value of a BMW model. For some years now, all BMW vehicles have exhibited a striking and unique design language. The sculpting of the surfaces demands substantial experience and craftsmanship at the highest level. Only through the combination of craft skills, state-of-the-art technology and a sure sense of the personality of each BMW can designers and modellers achieve the overall sculptural effect that lends a BMW its unique character. The BMW M1 Homage systematically melds the proportions and graphic themes of the BMW M1 with the surface language of the new BMW look – a combination that imbues the vehicle with an exciting, sporty and authentic emotionality.

The front-end styling of the BMW M1 Homage adopts many of the graphic design themes of the BMW M1: the contrast between the black, recessed surfaces and the car colour, the small, squat kidney grille and the “invisible” headlamps. And yet the front of the BMW M1 Homage is an absolute novelty for BMW. Each element assumes a function: the hallmark twin kidney, for example, is not only a distinguishing feature of the BMW brand but combines aerodynamic, cooling-air routing and safety solutions. The design of the headlamps, meanwhile, is a new iteration of the retractable headlights of the BMW M1. Like the lamps on the historic model, those on the BMW M1 Homage are only visible when switched on. When not in use they are discreetly integrated into the front-end design and “disappear” into the recessed black cutline, almost like pop-up headlights.

Along the side of the car all the lines, surfaces and details lead the eye from the front end along the stretched engine compartment and clearly defined A-pillars before converging at the centre of the vehicle. Two expressive lines are drawn from the front along the flanks of the vehicle towards the engine compartment area. The flow of lines begins in a straight, disciplined fashion at the front end, lowering the optical centre of gravity of the BMW M1 Homage and highlighting its low-slung stance. From the middle of the car, however, the lines break up. The power of the design is focused precisely where the power of the vehicle also lies – at the engine. Strong, sensuous sweeping lines accentuate the car’s mid-engine concept, the design emphasising the mechanics behind it, the engineering skills and the engine expertise of the BMW Group.

The roofline of the BMW M1 Homage is flatly tapered, extending into and around the rear. In so doing it draws a continuous line and forms a link between the two sides of the car. It is on this line, above the tail lights, that the hallmark twin BMW logo can also be found.

“Engineering is beautiful – let’s show it!”

The overall design is driven by functionality and each detail has its purpose. Aspects such as aerodynamics, cooling-air routing and safety lend the BMW M1 Homage technical substance and make it a genuine BMW. A telling symbol of this is the kidney grille design of the BMW M1 Homage, fulfilling as it does several functions at the same time. The twin kidney isn’t just a signature BMW feature, it is also part of the car’s honed aerodynamics: it guides the air to the engine cooling as well as constituting the front section of a crash box, similar to the monocoque chassis of a Formula One race car.

Inspired by aircraft design, the car as a whole also boasts sophisticated air ducting through the body. For example, the cooling-air routing for the engine is positioned below the roofline, in the black recessed cutline along the side of the vehicle behind the window graphic. Small flaps and openings guide the air stream into the engine compartment to ensure an adequate supply of cooling air.

Vision and inspiration.

“The BMW M1 Homage clearly manifests the creativity and potential of the BMW Design team. A project such as this is a valuable source of inspiration for our day-to-day work.” Adrian van Hooydonk, Director Design BMW Automobiles

The BMW M1 Homage holds great significance for the BMW Group Design team, its genesis epitomising both a living tradition and an innovative future. This vehicle is designed as a source of inspiration; it sets out to challenge us to question and rethink what we see around us. The BMW M1 Homage pays eloquent tribute to the BMW Turbo and the BMW M1, which in their design were well ahead of their time. Originally slated as “merely” a design study or small series, their influence remains very palpable today – 30 years on.

Güncelleme: 28 Mayıs 2008 Saat:12:10

Kaynak: http://www.autoblog.com/2008/05/27/i-car-i-claims-bmw-m1-destined-for-production/

CAR dergisi Temmuz sayısında BMW board member Herbert Diess ile yapılan konuşmada BMW‘nin M1 Hommage aracı için açık kapılar bıraktığını söylemiş. Diess, “Nasıl yapıldığını biliyoruz, doğru motorları seçebiliyoruz ve sonuçta bir araç ortaya çaıkarabiliriz.” demiş. Bununla beraber çıkaracakları araç hakkında birkaç ipucuda vermiş. Martı kanatlı – M1 olarak adlandırılmayan – 3 motor seçeneği olan şeklinde özetlemiş. Dergiye göre bu 3 motor seçeneği:
– 3.0 lt ikiz-turbolu giriş seviyesi motor
– M3’te kullanılan V8
– M5/M6’da kullanılan V10

– Tabiyki yazılanlar şu an için bir öngörü niteliğinde, daha detaylı bilgi için İngiltere’de derginin Temmuz sayısını beklemek yada Amerika’da önümüzdeki hafta dergiyi satın alarak bilgi sahibi olmanız gerekiyor.


Kaynak:

http://otomobil.ntvmsnbc.com/inceleme-k-bmwm1.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M1
http://www.autoblog.com/2008/04/27/modern-retro-bmw-m1-homage-officially-revealed/
http://www.zercustoms.com/news/BMW-M1-Homage.html
http://otomobil.superonline.com/haber/2008/04/30/1896.html
http://www.autoblog.com/2008/04/26/sneak-peek-bmw-m1-concept-at-villa-deste/
http://auto.howstuffworks.com/bmw-sports-cars4.htm
http://www.motorauthority.com/news/concept-cars/bmw-m1-concept-captured-ahead-of-concorso-deleganza-villa-deste/
http://www.motorauthority.com/news/supercars/bmw-m1-supercar-turns-30/
http://www.worldcarfans.com/9080430.010/bmw-m1-homage-beauty-footage
http://www.autospies.com/news/VIDEO-First-Video-Glimpse-Of-The-BMW-M1-Concept-29193/
http://www.autoblog.com/photos/bmw-m1-homage/774730/
http://www.autoblog.com/photos/bmw-m1/722048/
http://www.bmw.de/de/de/index_narrowband.html?content=http://www.bmw.de/de/de/insights/news/current/content.html&go2=/tv/inside_bmw/080408_A09_30jahre_m1.htm

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

Yoruma Kapali

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi