15 May
2007

BMW Tarihi

Yazar: / Kategori: Faydalı Bilgiler > Otomot

BMW (Bayerische Motoren Werke AG’nin kısaltması)(Türkçe: Bavyera Motor Fabrikası A.Ş.), Alman otomobil ve motosiklet üreticisi. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir.Şirketin sloganı ve resmi kurumsal dili İngilizcedir. Sloganı ‘The Ultimate Driving Machine’ yani ‘En Gelişmiş Sürüş Makinası’. Bu sloganla, ünlü Alman teknolojisini ve AR-GE’deki kendine güveni vurguluyor.

Şirket, 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya’nın Münih kentinde kurulmuştur ve mimari olarak meşhur merkezi halen oradadır. İlk zamanlarda sadece uçak motoru üreten şirket, 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretiminine girmiştir. BMW ilk otomobil seri üretimini 1929’da 3/15 PS ismindeki otomobil ile başlamıştır.

BMW ilk olarak uçak motoru üretimi yapan bir firmaydı. Bu yüzden parçalı amblemin mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmıda uçak pervanesini temsil etmektedir.

Model Açılımları şunlardır:

* 000 i = İnjection(Benzinli),
* 000 x = 4 Çeker ,
* 000 ti = Compact ,
* 000 ci = Cabriolet, Coupe
* 000 d = Dizel ,
* 000 xd = Dizel + 4 Çeker,
* 000 Li = Long (Uzatılmış karoser) ,
* 000 Ld = Long + Dizel ,
* Z0 = Z Series (Sport Roadster Serisi) ,
* X0 = X Series (Arazi Serisi) ,
* 1xx = 1 Serisi Kompakt Sınıf,
* 3xx = 3 Serisi Orta Sınıf ,
* 5xx = 5 Serisi Orta Üst Sınıf ,
* 6xx = 6 Serisi Sport Coupe Sınıfı ,
* 7xx = 7 Serisi Üst Sınıf ,
* Mx = M Serisi (Performans ve Sportif Araçlar),
* Bx = Alpine Serisi

Dynamic Drive

Dynamic Drive aktif bir süspansiyon sistemidir. Bu sistem ile ön ve arka akslarda bulunan aktif stabilizatörler (‘anti-roll bar’lar) sayesinde yatay araç dinamiğinde çok yüksek bir denge sağlanır. Mekanik stabilizatörler içinde dönen hidrolik elemanlar (aktive edici elemanlar), ön ve arka aksta iki adet basınç kontrol valfi üzerinden, sadece virajlar sırasında stabilizasyonu sağlar. Böylece virajlarda oluşan yana yatmalar minimuma indirgenirken, aracın geneldeki seyir konforu en üst düzeyde tutulmuş olur. Dynamic Drive her hızda maksimum ataklığı, optimum direksiyon kontrolünü sağlar. Özellikle arkada oturan yolcular bunun avantajlarını çok net hisseder: Otomobilin arkasında okuma ve çalışma, yanal hareketlerin azalmasından dolayı çok daha keyifli olur. En önemlisi Dynamic Drive, sürücüye direksiyon hakimiyetinde yepyeni bir boyut getirir.

Elektro-Mekanik Park Freni

Elektro-mekanik park freni, hiçbir güç sarf edilmeksizin, kokpite yerleştirilmiş bir düğme vasıtası ile kontrol edilen otomatik bir el frenidir. Aracı park konumunda sabitlemenin dışında iki fonksiyonu daha vardır: “Autohold” ve “Hillhold”. Autohold, otomobilin hareket etmediği anlarda otomatik olarak el freninin devreye girmesini sağlar. Sürücü, diğer tüm otomatik şanzımanlı araçlarda olduğu gibi, durduğu anlarda ayağını devamlı frende tutmak zorunda kalmaz. Harekete geçilmek istendiğinde gaz pedalına basıldığı anda fren kendini otomatik olarak çözer. Hillhold fonksiyonuyla ise otomobilin yokuş yukarı kalkışlarında, otomatik frenleme ve fren çözülmesi sayesinde geri kaymasını önlenir. Motorun çalıştığı anlarda tüm frenleme hidrolik olarak DSC pompası üzerinden yapılır. Ancak motorun çalışmadığı durumlarda frenleme mekanik olarak geleneksel el freni mekanizması üzerinden arka akslarda yapılır. Güvenliğin sağlanması için otomobilin motor çalışırken terk edilmesi durumunda, gaz pedalına basılarak frenin çözülmesi önlenmiştir

Elektronik Süspansiyon Sertlik Kontrolü “EDC”

Elektronik süspansiyon sertlik kontrolü, sürüş konforunu olabilecek en iyi sürüş güvenliği ile birleştirir. Ek olarak bu sistem sayesinde otomobilin yük durumuna bağlı kalmaksızın her zaman aynı kalan süspansiyon özellikleri sağlanır. Ayrıca otomobilin sürüşünü etkileyecek her türlü hareketi sezicilerle sürekli gözlenir. Tüm değerler bir mikroişlemci tarafından değerlendirilir ve çıkan sonuçlara göre amortisörlere komutlar gönderilir. Amortisörlerde bulunan valfler sayesinde sertlik kademesiz olarak ayarlanır ve değişen yol, yük ve sürüş şartlarına göre uyum sağlanır. Frenlemelerde, yol sathından veya virajlı yollarda kullanımdan ya da hızlanmalar sonucunda oluşan gövde hareketleri hissedilir derecede azalır. Ayrıca sürücü, Controller vasıtası ile “Sport” programı yani daha sportif bir süspansiyon ayarını seçebilir.

iDrive

iDrive, sürücünün otomobili sezgisel ve interaktif olarak kullanmasını sağlayan, yenilikçi bir kavramdır. Sayıları azaltılmış düğmeler ve kumanda elemanları sayesinde, sürücü gözünü yoldan neredeyse hiç ayırmaz ve otomobilin iç mekanı sadeleşir. Böylece sürüş ve konfor alanları birbirinden ayrılır. Sürücünün yola konsantre olabilmesi için, Start/Stop kontrol düğmesi gibi önemli tuşlar sürücünün etrafındaki alana yerleştirilmiştir. Ayrıca otomatik klima tuşları gibi konfor fonksiyonlarına yönelik elemanlar ise hem sürücü hem de ön yolcunun ulaşabileceği şekilde ortadadır. Kontrol Ekranı ve bu ekrana giriş yapmayı sağlayan ve sezgisel olarak tek el ile kullanılabilen Controller da bu bölgededir. Controller, sekiz yöne hareket ettirilebilir. Menüler ise bir rüzgar gülü mantığında yerleştirilmiştir. Tüm fonksiyonlar hiyerarşik bir şekilde birincil ve ikincil olmak üzere sıralanmıştır. Radyo ses seviyesi, silecekler, ısı ayarı veya arka cam rezistanı gibi birincil fonksiyonlar alışıldığı gibi birer kontrol düğmesi vasıtası ile kullanılır. Anlık tüketim gibi ikincil fonksiyonlar ise Kontrol Ekranı üzerinden Controller ile kumanda edilir. Böylece sürücü gerçekten dikkat etmesi gereken şeylere konsantre olur.

Aktif Hız Kontrolü

Aktif hız kontrolü, klasik hız kontrolünün (cruise control) geliştirilmiş bir fonksiyonudur. Bu sistemle radar vasıtası ile önceden seçilmiş bir hızın sabit tutulması sağlanır. Radar sezici ve kontrol ünitesi birleştirilmiş ve ön tamponun altında bulunan bir bölgeye yerleştirilmiştir. Bu donanım sayesinde BMW’niz önde giden bir araca yaklaştığında, sistem aracı otomatik olarak farkeder ve önceden belirlenmiş bir mesafeyi (üç değişik ayar mümkün) sabit tutar. Otomobilin önü açıldığında, hafızada bulunan hıza ulaşmak için otomatik olarak hızlanır. Fren pedalına yapılacak küçük bir dokunuş, sistemin devre dışı kalması için yeterlidir. Bu sistem ile sürücü tamamen trafiğe konsantre olabilir ve böylece sürüş konforu artar. Ancak trafik durumuna göre sürüş şekli doğal olarak sürücünün sorumluluk alanı içindedir.

Hi-Fi Professional LOGIC7

Bu Hifi sistemi, tüm bilinen ses formatlarının 13 hoparlör üzerinden çok kaliteli bir şekilde verilmesini sağlar. 7 mid-range, 4 tweeter ve 2 adet merkezi yerleştirilmiş subwoofer ile hiçbir sistemle kıyaslanamayacak bir ses elde edilir. Tweeter’lar ve orta frekans hoparlörleri (100 mm çaplı) aluminyum membranlara sahip olup, subwoofer’lar seramik alaşımlıdır. 6 orta frekans hoparlörü dört kapıya ve arka cam önüne yerleştirilmiştir. Bu hopörlerlerin sonuncusu ise kokpitin tam ortasına monte edilmiştir. Subwoofer’lar (217 mm çaplı) ise ön koltukların altında bulunmaktadır. Bu merkezi bas kavramı ile bas seslerin tüm iç mekana eşit dağılımı sağlanmıştır. Bunu sağlamak için yüksek performanslı hoparlörler aracın tabanına yerleştirilmiştir. Böylece eşiklerde bulunan tüm boşluklar hacimli ses üretimi için kullanılmıştır. Bu düzenleme ile bagaj hacmi daraltılmamış, arka cam önünde oluşan titreşimler önlenmiş ve bas seslerin çok net bir şekilde elde edilmesi sağlanmıştır.

Adaptif Farlar

Adaptif far çalışma sisteminde, virajlar alınırken, sensörler araç hızını, savrulma oranını ve direksiyon açısını tespit ederler. Daha sonra elektro-mekanik bir sistem, virajın yerleşimine uygun bir biçimde xenon farların yönünü ayarlayarak yolun ileri kısımlarında azami düzeyde aydınlanma sağlar. Sizin açınızdan bunun anlamı, gece yolculuklarında güvenliğinizin belirgin bir biçimde artmasıdır.

Aktif Direksiyon

Nasıl Servotronic, klasik hidrolik direksiyon yumuşaklığını hıza göre ayarlayarak konfor ve güvenliği birleştiriyorsa, Aktif Direksiyon (active steering) da direksiyonun tur sayısını hıza göre ayarlar. Bu olağanüstü özelliğe sahip bir otomobilde, düşük hızlarda çok kısa turlu bir direksiyona sahip olur ve hafif direksiyonunuzu çok az çevirerek park ve manevra kolaylığı yaşarsınız; yüksek hızlarda ise tur sayısı artarak otomobilin yön tutuş dengesini artırılmış, güvenli ve rahat kullanımı garantiye alınmış olur.

ASC + T ( Automatic Stability Control + Traction) :

Kalkışlarda veya buzlu ‘kaygan’ yollarda viraj dönüşlerinde, tahrik tekerleklerinde ambelaj (birinde veya her ikisinde, farklı oranlarda dönüş sayısı artışı) oluşur. Sistem ABS sensörlerinden devir uyarısı alarak ‘tahrik tekerlekleri’ serbest tekerleklerden gelen devir sinyaliyle karşılaştırır. Belli bir değerin üzerinde ambelaj söz konusu olursa ambele olmuş tekerlekleri bu durumdan kurtarmak için DME (Digital Motor Electronic) ile haberleşerek motordan gelen torku azaltma yoluna gider. DME , bu talebi yerine getirmek için: ateşleme zamanını geciktirir, enjökterlerdeki yakıt miktarını azaltır, gaz kelebeğini kısma işlemlerini yapar. Buna ek olarak sistem ambelaj oranları arasında sağ ve solda fark varsa, sağ ve/veya sol tekerlekleri ABS sistemine komut verilerek frenler; bu arada boylamasına kararlılık da kaybolmaz.

ABS (Antilock Braking System) :

Aracın frenlenmesi sırasında, yol yüzeyinde lastiklerin tutunabilme gücüne göre belirli bir fren dozajı aşıldığında tekerlekler bloke olurlar. Frenlenen tekerlekte oluşan blokaj sorununu çözebilmek için ABS sistemi fren hidrolik sıvı basıncını belirli bir aralıkta azaltır veya çoğaltır. Bunun için ABS sistemi 4 tekerlekte de bulunan tekerlek devir sensörlerinden uyarı alır ve fren hidroliği basıncını düzenler. Bu durum frenleme sırasında aracın savrulmasını engeller ve kararlığı artırır. Aracın frenlenmesi sırasında boylamasına kararlılık kaybolmaz; tekerlekler bloke olmazlar, maksimum frenleme sırasında bile direksiyon hakimiyeti kaybolmaz, düşük sürtünme katsayılı yollarda frenleme sırasında tekerleklerde blokaj oluşumu engellenir.

Servotronic

Klasik hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda düşük hızlarda sürüş kolaylığı ve konfor sağlanırken yüksek hızlarda direksiyon cevabının yumuşak olması nedeniyle aktif güvenlik azaltır. Bu yüzden servotronic sistem hidrolik direksiyon sisteminin güç desteğini araç hızına bağımlı kılar. Park manevralarında maksimum konfor, yüksek hızda aktif güvenlik standardizasyonu ve direksiyon cevabının daha net hissedilmesini sağlar.

DSC (Dynamic Stability Control)

Otomotiv literatüründe ESP (Elektronik Stabilite Programı) olarak bilinen donanımın BMW uyarlamasıdır. Belli bir hızın üzerinde viraja girildiğinde araçta oluşan oversteer ‘aşırı dönme’ ve understeer ‘az dönme’ problemlerini algılayarak ASC+T ve ABS sistemlerini kullanarak problemi fiziksel limitler dahilinde çözen üst hiyerarşide bir sistemdir.

CBC (Cornering Braking Control)

(Köşe Frenleme Kontrolü): Otomobil viraj içinde iken hızla frene basıldığında eğer arkadan tahrikli ise genellikle aracın burnu viraj içine, arkası viraj dışına kayma eğiliminde olur (oversteering). Önden tahrikli ise genellikle burnu viraj dışına kayar (understeering). Böyle bir durumda frenleme esnasında arka tekerleklere, klasik sistemlerdeki eşit basınçta fren etkisi uygulandığından bloke olabilirler. CBC sistemi burada devreye girerek bu tekerlekteki fren gücünü limitler. Normal şartlarda ilerleyen araç sağa doğru bir virajda iken sol arka tekerlek; sola doğru virajda iken sağ arka tekerlekteki devir sayısının daha fazla olması gereklidir. Viraj esnasındaki ani frenleme ile yukarıda bahsedilen dengenin bozulması durumunda CBC sistemi, sadece viraj içi arka tekerleğin devrinin yükselmesini, diğer tekerleklere oranla engelleyecektir. Bu durumda olası spin tepkisi engellenmiş olacaktır. Aynı zamanda bu sistem, fren ile viraj dışında kalan max.yükteki ön tekerleğe daha fazla fren gücü kullandırma yetkisine sahiptir.

DBC (Dynamic Braking Control)

Bu sistem tamamen sürücünün panik durumlarda frenlemesine yardımcı olacak şekilde programlanmıştır. DBC fren pedalı basıncını ve ayağın gaz pedalından çekiliş hızını parametre olarak kullanır. Sürücü aniden ayağını gazdan çekip frene bastığında, sistem bunu panik durum olarak algılar ve bir insanın yapamayacağından daha hızlı ve etkili bir frenaj sağlar. Kısacası tehlikeli durumu algılayıp sürücüden daha önce fren sistemini gerekli basınçla harekete geçirir bunu hidrolik etki ile yapar. Daha önce bir rezervuarda toplanan yüksek hidrolik basınç böyle bir durumda serbest bırakılarak çok hızlı bir şekilde tekerleklere dağıtılır.

SMG (Sequential Manual Gearbox)

SMG teknolojisi [1] BMW tarafından Formula yarış arabaları için geliştirilen ve sonradan günlük kullanım için üretilen BMW’lere adapte edilen bir şanzımandır. SMG şanzıman otomatik bir düz vites sistemi olarak düşünülebilir. SMG şanzımanlı BMW’lerde debriyaj vitesi yoktur, şanzımanın kendi içinde otomatik debriyaj sistemi vardır. Vites orta konsoldaki vites kolunun ileri ve geri itilmesiyle ve direksiyonın sağ ve solundaki pedalların geriye çekilmesiyle değiştirilir. BMW mühendisleri aynı zamanda vitesin ne kadar çabuk değiştirilmesini kontrol etmek amacıyla orta konsola vites değiştirme hızını ayarlamak için bir düğme koymuşlardır. En hızlı konuma getirildiğinde vites saniyenin çok altında değiştirilmekte fakat bu hızlı değişimler arabayı sarsmaktadır. Yeni bir kullanıcının SMG şanzımana alışması 1 ay kadar alabilmektedir [2]. Bunun en büyük nedeni ise diğer arabalardaki otomatik vitesten farklı olarak vites geçişleri sırasında ayağın gazdan kaldırılmasının gerekliliğidir. SMG şanzıman en çok M serisi arabalarda tercih edilmektedir, hatta 2006 yılında çıkan M5 serisinde ve 2008 yılında çıkacak olan yeni M3 serisinde SMG şanzıman standart olacaktır.

VANOS

Motor alt ve üst devir aralıklarında gezinirken, kam millerinin(sübapların hareketini sağlayan miller, egzantrik mili) sübap açılma-kapanma avansını değiştirebilen sistemdir.Sonuç olarak daha şişkin bir tork eğrisi elde edilir. Temelde emme ve egzoz subaplarının kesişme zamanlamasını arttırıp azaltma prensibi ile çalışır.

Valvetronic
Seri motor üretiminde benzersiz bir teknolojidir.Valvetronic sayesinde hava emme valflerinin sürekli değişken hareketleri sağlanarak motorda gaz kelebeğine ihtiyaç duyulmaz. Daha az tüketim, daha düşük egzoz emisyonu, bununla beraber daha dinamik ve anında tepkili bir sürüş avantajı elde edilir.

Model Gelişimi

* BMW E3 — (1968–1977) 2.5, 2.8, 3.0, 3.3 “New Six” sedans
* BMW E9 — (1969–1975) 2800CS, 3.0CS, 3.0CSL “New Six” coupés
* BMW E12 — (1972–1981)

* BMW E21 — (1975–1983) 3 Series
* BMW E23 — (1977–1986) 7 Series
* BMW E24 — (1976–1989) 6 Series
* BMW E26 — (1978–1981) M1
* BMW E28 — (1981–1988) 5 Series
* BMW E30 — (1982–1991) 3 Series
* BMW E31 — (1990–1999) 8 Series
* BMW E32 — (1986–1994) 7 Series
* BMW E34 — (1988–1995) 5 Series
* BMW E36 — (1991–1999) 3 Series
* BMW E36/5 — (1995–1998) 3 Series Compact (US market known as “318ti”)
* BMW E36/7 – (1996-2002) Z3 Series Roadster
* BMW E36/8 – (1998-2002) Z3 Series Coupé
* BMW E38 — (1994–2001) 7 Series
* BMW E39 — (1996–2003) 5 Series
* BMW E46/5 — (2000–2004) 3 Series Compact
* BMW E46/4 — (1998–2005) 3 Series Sedan
* BMW E46/3 — (1999–2005) 3 Series Touring/Sports Wagon
* BMW E46/2 — (1999–2006) 3 Series Coupé
* BMW E46/C — (1999–2006) 3 Series Convertible
* BMW E52 — (2000–2003) Z8
* BMW E53 — (2000–2006) X5
* BMW E60 — (2004–present) 5 Series
* BMW E61 — (2004–2007) 5 Series Touring/Sports Wagon
* BMW E63 — (2004–present) 6 Series coupé
* BMW E64 — (2004–present) 6 Series convertible
* BMW E65 — (2002–2007) 7 Series short wheelbase
* BMW E66 — (2002–2007) 7 Series long wheelbase
* BMW E67 — (2002–2007) 7 Series Protection
* BMW E70 — (2007-present) X5
* BMW E83 — (2004–present) X3
* BMW E85 — (2003–present) Z4
* BMW E86 — (2006–present) Z4 Coupé
* BMW E87 — (2004–present) 1 Series
* BMW E88 — (2008) 1 Series Convertible
* BMW E89 — (2009) Z4 roadster
* BMW E90 — (2005–present) 3 Series
* BMW E91 — (2005–present) 3 Series Touring/Sports Wagon
* BMW E92 — (2006–present) 3 Series Coupé
* BMW E93 — (2007–present) 3 Series Convertible
* BMW F01 — (2008) 7 Series
* BMW F02 — (2009) 7 Series long wheelbase
* BMW F03 — (2008) 7 Series Protection
* BMW F04 – (2009) 8 Series Light Base
* BMW F10 — (2010) 5 Series
* BMW F11 — (2012) 5 Series Touring/Sports Wagon
* BMW F12 — (2011) 6 Series Coupé
* BMW F13 — (2011) 6 Series Convertible
* BMW F14 — (2011) LC5

BMW Model Yılları ve Teknik Verileri

* BMW 520i 24v
* BMW 525i 24v
* BMW Z3 2.0
* BMW Wartburg (1930 Model)
* BMW 303 Saloon (1933 Model)
* BMW 309 Saloon (1934 Model)
* BMW 315 Saloon (1934 Model)
* BMW 315/1 Sport(1934 Model)
* BMW 319/1 Sport(1934 Model)
* BMW 319 Saloon (1935 Model)
* BMW 329 Cabriolet (1935 Model)
* BMW 326 Saloon (1936 Model)
* BMW 320 Saloon (1937 Model)
* BMW 327 Cabriolet(1937 Model)
* BMW 328 (1937 Model)
* BMW 327/28 (1938 Model)
* BMW 321 Saloon (1939 Model)
* BMW 328 MM Coupe(1939 Model)
* BMW 335(1939 Model)
* BMW 501(1952 Model)
* BMW 502(1954 Model)
* BMW 502(1954 Model)
* BMW 502(1954 Model)
* BMW Six(1954 Model)
* BMW 501(1955 Model)
* BMW 507(1955 Model)
* BMW 503(1956 Model)
* BMW 507(1956 Model)
* BMW 507(1959 Model)
* BMW 700 Coupe(1959 Model)
* BMW 700 Coupe(1959 Model)
* BMW 502S(1960 Model)
* BMW 700 Saloon(1960 Model)
* BMW 1500(1961 Model)
* BMW 1800(1962 Model)
* BMW 3200 CS Coupe(1962 Model)
* BMW 1800(1963 Model)
* BMW 1800 TI(1964 Model)
* BMW 2000 C(1965 Model)
* BMW 2000 CS(1965 Model)
* BMW 1600(1966 Model)
* BMW 1602(1966 Model)
* BMW 1800 TI Special Execution(1966 Model)
* BMW 2000(1966 Model)
* BMW 1600 GT Frua(1967 Model)
* BMW 3000 GT Frua(1967 Model)
* BMW 2000 ti Coupe(1968 Model)
* BMW 2000 Tii(1968 Model)
* BMW 2000 Tii Touring(1968 Model)
* BMW 2002(1968 Model)
* BMW 2002 Automatic(1968 Model)
* BMW 2002 Ti(1968 Model)
* BMW 2002 Touring(1968 Model)
* BMW 2800 CS(1968 Model)
* BMW 2800(1969 Model)
* BMW Frazer-Nash 2000 TI(1969 Model)
* BMW 2500(1970 Model)
* BMW 3.0 CS(1971 Model)
* BMW 3.0 S(1971 Model)
* BMW 3.0 SA(1971 Model)
* BMW 3.0 Si(1971 Model)
* BMW 1600 Touring(1972 Model)
* BMW 1800 Touring(1972 Model)
* BMW 3.0 CSi(1972 Model)
* BMW 3.0 CSL(1972 Model)
* BMW 520(1972 Model)
* BMW 520i(1972 Model)
* BMW Turbo Prototype(1972 Model)
* BMW 2002 Turbo(1973 Model)
* BMW 2004(1973 Model)
* BMW 3.0 CSL(1973 Model)
* BMW 3.3 L(1973 Model)
* BMW 525(1973 Model)
* BMW 3.0 Si(1974 Model)
* BMW 518(1974 Model)
* BMW 1502(1975 Model)
* BMW 315(1975 Model)
* BMW 316(1975 Model)
* BMW 320(1975 Model)
* BMW 320i(1975 Model)
* BMW 520i(1975 Model)
* BMW 528(1975 Model)
* BMW 3.3 Li(1976 Model)
* BMW 525(1976 Model)
* BMW 530 MLE(1976 Model)
* BMW 630 CS(1976 Model)
* BMW 630 CSi(1976 Model)
* BMW 633 CSi(1976 Model)
* BMW Karmann Asso Di Quadri(1976 Model)
* BMW 320(1977 Model)
* BMW 520(1977 Model)
* BMW 528i(1977 Model)
* BMW 530(1977 Model)
* BMW 728(1977 Model)
* BMW 323i(1978 Model)
* BMW 635 CSi(1978 Model)
* BMW M1(1978 Model)
* BMW 628 CSi(1979 Model)
* BMW 633 CSi(1979 Model)
* BMW 728i(1979 Model)
* BMW 732i(1979 Model)
* BMW 735i(1979 Model)
* BMW 316(1980 Model)
* BMW 316(1980 Model)
* BMW 628 CSi(1980 Model)
* BMW 628 CSi Automatic(1980 Model)
* BMW M535i(1980 Model)
* BMW 518(1981 Model)
* BMW 520i(1981 Model)
* BMW 525i(1981 Model)
* BMW 528i(1981 Model)
* BMW 528i Automatic(1981 Model)
* BMW 635 CSi(1981 Model)
* BMW 735i(1981 Model)
* BMW 745i(1981 Model)
* BMW 745i Automatic(1981 Model)
* BMW 325e(1982 Model)
* BMW 316(1983 Model)
* BMW 316 Automatic(1983 Model)
* BMW 320i(1983 Model)
* BMW 320i Automatic(1983 Model)
* BMW 323i(1983 Model)
* BMW 323i(1983 Model)
* BMW 525e(1983 Model)
* BMW 525e Automatic(1983 Model)
* BMW 745i(1983 Model)
* BMW 316(1984 Model)
* BMW 316 Automatic(1984 Model)
* BMW 318i(1984 Model)
* BMW 323i(1984 Model)
* BMW 323i Automatic(1984 Model)
* BMW M635 CSi(1984 Model)
* BMW 324d(1985 Model)
* BMW 325e(1985 Model)
* BMW 333i(1985 Model)
* BMW 518i(1985 Model)
* BMW 524td(1985 Model)
* BMW 524td Automatic(1985 Model)
* BMW M5(1985 Model)
* BMW 325e(1986 Model)
* BMW 325i(1986 Model)
* BMW 325iX Touring(1986 Model)
* BMW 325iX Touring Automatic(1986 Model)
* BMW 635 CSi(1986 Model)
* BMW 635 CSi Automatic(1986 Model)
* BMW 730i(1986 Model)
* BMW 730i Automatic(1986 Model)
* BMW 735i(1986 Model)
* BMW 735i Automatic(1986 Model)
* BMW M3(1986 Model)
* BMW M535i Automatic(1986 Model)
* BMW Z1(1986 Model)
* BMW 318i(1987 Model)
* BMW 320is(1987 Model)
* BMW 324td(1987 Model)
* BMW 735iL(1987 Model)
* BMW 750iL(1987 Model)
* BMW 316i(1988 Model)
* BMW 325i Touring(1988 Model)
* BMW 520i(1988 Model)
* BMW 520i Automatic(1988 Model)
* BMW 525i SE(1988 Model)
* BMW 525i SE Automatic(1988 Model)
* BMW 530i(1988 Model)
* BMW 535i SE(1988 Model)
* BMW 535i SE Automatic(1988 Model)
* BMW M3 (US)(1988 Model)
* BMW M3 Evolution(1988 Model)
* BMW M5(1988 Model)
* BMW 750i(1989 Model)
* BMW 850i(1989 Model)
* BMW 850i Automatic(1989 Model)
* BMW 318iS(1990 Model)
* BMW 518i(1990 Model)
* BMW 520i 24v(1990 Model)
* BMW 525i 24v(1990 Model)
* BMW 730i(1990 Model)
* BMW 730i Automatic(1990 Model)
* BMW 735i(1990 Model)
* BMW 735i Automatic(1990 Model)
* BMW M3 Sports Evolution (Evo III)(1990 Model)
* BMW 316i(1991 Model)
* BMW 318i(1991 Model)
* BMW 318is 16v Coupe(1991 Model)
* BMW 320i(1991 Model)
* BMW 325i(1991 Model)
* BMW 325i SE Coupe(1991 Model)
* BMW 325is(1991 Model)
* BMW 525 tds(1991 Model)
* BMW 525 tds Touring(1991 Model)
* BMW Nazca M12(1991 Model)
* BMW 325is(1992 Model)
* BMW 325td cat(1992 Model)
* BMW 325td Touring cat(1992 Model)
* BMW 530i(1992 Model)
* BMW 540i Automatic(1992 Model)
* BMW 730i(1992 Model)
* BMW 740i(1992 Model)
* BMW 740iL(1992 Model)
* BMW 850 CSi(1992 Model)
* BMW M5(1992 Model)
* BMW M5(1992 Model)
* BMW 316i Coupe(1993 Model)
* BMW 840 Ci(1993 Model)
* BMW M3(1993 Model)
* BMW 316i Compact(1994 Model)
* BMW 316i LUX Touring(1994 Model)
* BMW 318 tds(1994 Model)
* BMW 318ti Compact(1994 Model)
* BMW 730i(1994 Model)
* BMW 740i(1994 Model)
* BMW M5(1994 Model)
* BMW M5 Touring(1994 Model)
* BMW 320i Coupe(1995 Model)
* BMW 528i(1995 Model)
* BMW 750iL(1995 Model)
* BMW M3 (US)(1995 Model)
* BMW M3 GT(1995 Model)
* BMW Z3 1.8(1995 Model)
* BMW 328i Sport(1996 Model)
* BMW 520i(1996 Model)
* BMW 523i(1996 Model)
* BMW 525 tds(1996 Model)
* BMW 528i(1996 Model)
* BMW 528i(1996 Model)
* BMW 528i Touring(1996 Model)
* BMW 535i(1996 Model)
* BMW 540i(1996 Model)
* BMW 740iL(1996 Model)
* BMW 840 Ci(1996 Model)
* BMW 850 Ci(1996 Model)
* BMW Z3 2.8(1996 Model)
* BMW Z3 2.8 Automatic(1996 Model)
* BMW Z3 M(1997 Model)
* BMW 316i(1998 Model)
* BMW 316i Automatic(1998 Model)
* BMW 316i Compact(1998 Model)
* BMW 318i(1998 Model)
* BMW 318i Automatic(1998 Model)
* BMW 318i SE Touring(1998 Model)
* BMW 318tds Compact(1998 Model)
* BMW 318ti Compact(1998 Model)
* BMW 318ti Compact Automatic(1998 Model)
* BMW 320d(1998 Model)
* BMW 320d Automatic(1998 Model)
* BMW 320i(1998 Model)
* BMW 320i Automatic(1998 Model)
* BMW 323Ci(1998 Model)
* BMW 323ti Compact(1998 Model)
* BMW 328Ci(1998 Model)
* BMW 330d(1998 Model)
* BMW 330d Automatic(1998 Model)
* BMW 728i(1998 Model)
* BMW 735i(1998 Model)
* BMW 740iL(1998 Model)
* BMW M Coupe(1998 Model)
* BMW M5(1998 Model)
* BMW 323Ci(1999 Model)
* BMW 323Ci Automatic(1999 Model)
* BMW 323i(1999 Model)
* BMW 323i Automatic(1999 Model)
* BMW 328i(1999 Model)
* BMW 328i Automatic(1999 Model)
* BMW X5 4.4i(1999 Model)
* BMW Z8(1999 Model)
* BMW Z9 Coupe(1999 Model)
* BMW 316ti Compact(2000 Model)
* BMW 316tiA Compact(2000 Model)
* BMW 318Ci(2000 Model)
* BMW 318Ci Automatic(2000 Model)
* BMW 320Ci(2000 Model)
* BMW 320Ci Automatic(2000 Model)
* BMW 320Ci Convertible(2000 Model)
* BMW 320Ci Convertible Automatic(2000 Model)
* BMW 323i Sport Wagon(2000 Model)
* BMW 323i Sport Wagon Automatic(2000 Model)
* BMW 325Ci(2000 Model)
* BMW 325Ci Automatic(2000 Model)
* BMW 325ti Compact(2000 Model)
* BMW 325tiA Compact(2000 Model)
* BMW 330Ci(2000 Model)
* BMW 330Ci Automatic(2000 Model)
* BMW 330i(2000 Model)
* BMW 330xi(2000 Model)
* BMW M3(2000 Model)
* BMW Z3 1.8i(2000 Model)
* BMW Z3 2.2i(2000 Model)
* BMW Z3 2.2i Automatic(2000 Model)
* BMW Z3 2.5i(2000 Model)
* BMW Z3 2.5i Automatic(2000 Model)
* BMW Z3 3.0i(2000 Model)
* BMW Z3 3.0i Automatic(2000 Model)
* BMW Z3 3.0i Coupe(2000 Model)
* BMW Z3 3.0i Coupe Automatic(2000 Model)
* BMW Z9 Convertible(2000 Model)
* BMW 316g Compact(2001 Model)
* BMW 318i(2001 Model)
* BMW 318i Automatic(2001 Model)
* BMW 318i Touring(2001 Model)
* BMW 318i Touring Automatic(2001 Model)
* BMW 318ti Compact(2001 Model)
* BMW 318tiA Compact(2001 Model)
* BMW 320d(2001 Model)
* BMW 320d Automatic(2001 Model)
* BMW 320d Touring(2001 Model)
* BMW 320d Touring Automatic(2001 Model)
* BMW 320td Compact(2001 Model)
* BMW 320tdA Compact(2001 Model)
* BMW 330d Touring(2001 Model)
* BMW 330d Touring Automatic(2001 Model)
* BMW 730i(2001 Model)
* BMW 730Li(2001 Model)
* BMW 735i(2001 Model)
* BMW 735Li(2001 Model)
* BMW 745i(2001 Model)
* BMW 745Li(2001 Model)
* BMW M Coupe(2001 Model)
* BMW M Coupe (US)(2001 Model)
* BMW M Roadster(2001 Model)
* BMW M3 Cabriolet(2001 Model)
* BMW M3 GTR(2001 Model)
* BMW X Coupe(2001 Model)
* BMW X5 3.0d(2001 Model)
* BMW X5 3.0d Automatic(2001 Model)
* BMW X5 3.0i(2001 Model)
* BMW X5 3.0i Automatic(2001 Model)
* BMW X5 4.6is(2001 Model)
* BMW 318Ci(2002 Model)
* BMW 318Ci Automatic(2002 Model)
* BMW 318d(2002 Model)
* BMW 318d Automatic(2002 Model)
* BMW 318td Compact(2002 Model)
* BMW 330Cd(2002 Model)
* BMW 330Cd Automatic(2002 Model)
* BMW 330d(2002 Model)
* BMW 330d Automatic(2002 Model)
* BMW 520d(2002 Model)
* BMW 520d Touring(2002 Model)
* BMW 520i(2002 Model)
* BMW 520i Automatic(2002 Model)
* BMW 520i Touring(2002 Model)
* BMW 520i Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 525d(2002 Model)
* BMW 525d Automatic(2002 Model)
* BMW 525d Touring(2002 Model)
* BMW 525d Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 525i(2002 Model)
* BMW 525i Automatic(2002 Model)
* BMW 525i Touring(2002 Model)
* BMW 525i Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 530d(2002 Model)
* BMW 530d Automatic(2002 Model)
* BMW 530d Touring(2002 Model)
* BMW 530d Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 530i(2002 Model)
* BMW 530i Automatic(2002 Model)
* BMW 530i Touring(2002 Model)
* BMW 530i Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 535i(2002 Model)
* BMW 535i Automatic(2002 Model)
* BMW 540i(2002 Model)
* BMW 540i Automatic(2002 Model)
* BMW 540i Touring(2002 Model)
* BMW 540i Touring Automatic(2002 Model)
* BMW 730d(2002 Model)
* BMW 740d(2002 Model)
* BMW 760i(2002 Model)
* BMW 760Li(2002 Model)
* BMW CS1(2002 Model)
* BMW Z4 2.5i(2002 Model)
* BMW Z4 2.5i Automatic(2002 Model)
* BMW Z4 3.0i(2002 Model)
* BMW Z4 3.0i Automatic(2002 Model)
* BMW 320Cd(2003 Model)
* BMW 320Cd Automatic(2003 Model)
* BMW 325ti Compact(2003 Model)
* BMW 520i(2003 Model)
* BMW 525i(2003 Model)
* BMW 525i Automatic(2003 Model)
* BMW 530d(2003 Model)
* BMW 530d Automatic(2003 Model)
* BMW 530i(2003 Model)
* BMW 530i Automatic(2003 Model)
* BMW 545i(2003 Model)
* BMW 545i Automatic(2003 Model)
* BMW 645Ci(2003 Model)
* BMW 645Ci Automatic(2003 Model)
* BMW 645Ci Cabrio(2003 Model)
* BMW 645Ci Cabrio Automatic(2003 Model)
* BMW M3 CSL(2003 Model)
* BMW X3 2.5i(2003 Model)
* BMW X3 2.5i Automatic(2003 Model)
* BMW X3 3.0d(2003 Model)
* BMW X3 3.0d Automatic(2003 Model)
* BMW X3 3.0i(2003 Model)
* BMW X3 3.0i Automatic(2003 Model)
* BMW X5 3.0d(2003 Model)
* BMW X5 3.0d Automatic(2003 Model)
* BMW X5 3.0i(2003 Model)
* BMW X5 4.4i(2003 Model)
* BMW xActivity(2003 Model)
* BMW Z4 2.2i(2003 Model)
* BMW Z4 2.2i Automatic(2003 Model)
* BMW 116i(2004 Model)
* BMW 118d(2004 Model)
* BMW 118i(2004 Model)
* BMW 118i Automatic(2004 Model)
* BMW 120d(2004 Model)
* BMW 120d Automatic(2004 Model)
* BMW 120i(2004 Model)
* BMW 120i Automatic(2004 Model)
* BMW 320Cd(2004 Model)
* BMW 525d(2004 Model)
* BMW 525d Automatic(2004 Model)
* BMW 525d Touring(2004 Model)
* BMW 525d Touring Automatic(2004 Model)
* BMW 525i Touring(2004 Model)
* BMW 525i Touring Automatic(2004 Model)
* BMW 530d Touring(2004 Model)
* BMW 530d Touring Automatic(2004 Model)
* BMW 535d(2004 Model)
* BMW 535d Touring(2004 Model)
* BMW 540i(2004 Model)
* BMW 540i Automatic(2004 Model)
* BMW 545i Touring(2004 Model)
* BMW 545i Touring Automatic(2004 Model)
* BMW 630Ci(2004 Model)
* BMW 630Ci Automatic(2004 Model)
* BMW 630Ci Cabriolet(2004 Model)
* BMW 630Ci Cabriolet Automatic(2004 Model)
* BMW M5(2004 Model)
* BMW M6(2004 Model)
* BMW X5 4.8is(2004 Model)
* BMW 116i(2005 Model)
* BMW 118i(2005 Model)
* BMW 118i Automatic(2005 Model)
* BMW 130i(2005 Model)
* BMW 130i Automatic(2005 Model)
* BMW 318d(2005 Model)
* BMW 318i(2005 Model)
* BMW 318i Automatic(2005 Model)
* BMW 320d(2005 Model)
* BMW 320d Automatic(2005 Model)
* BMW 320d Touring(2005 Model)
* BMW 320d Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 320i(2005 Model)
* BMW 320i Automatic(2005 Model)
* BMW 320i Touring(2005 Model)
* BMW 320i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 320si(2005 Model)
* BMW 325i(2005 Model)
* BMW 325i Automatic(2005 Model)
* BMW 325i Touring(2005 Model)
* BMW 325i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 325xi(2005 Model)
* BMW 325xi Automatic(2005 Model)
* BMW 325xi Touring(2005 Model)
* BMW 325xi Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 330d(2005 Model)
* BMW 330d Automatic(2005 Model)
* BMW 330d Touring(2005 Model)
* BMW 330d Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 330i(2005 Model)
* BMW 330i Automatic(2005 Model)
* BMW 330i Touring(2005 Model)
* BMW 330i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 330xd(2005 Model)
* BMW 330xd Automatic(2005 Model)
* BMW 330xd Touring(2005 Model)
* BMW 330xd Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 330xi(2005 Model)
* BMW 330xi Automatic(2005 Model)
* BMW 330xi Touring(2005 Model)
* BMW 330xi Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 520d(2005 Model)
* BMW 520d Automatic(2005 Model)
* BMW 520d Touring(2005 Model)
* BMW 520d Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 523i(2005 Model)
* BMW 523i Automatic(2005 Model)
* BMW 523i Touring(2005 Model)
* BMW 523i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 525i(2005 Model)
* BMW 525i Automatic(2005 Model)
* BMW 525i Touring(2005 Model)
* BMW 525i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 525xi(2005 Model)
* BMW 525xi Automatic(2005 Model)
* BMW 525xi Touring(2005 Model)
* BMW 525xi Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 530d(2005 Model)
* BMW 530d Automatic(2005 Model)
* BMW 530i(2005 Model)
* BMW 530i Automatic(2005 Model)
* BMW 530i Touring(2005 Model)
* BMW 530i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 530xd(2005 Model)
* BMW 530xd Automatic(2005 Model)
* BMW 530xd Touring(2005 Model)
* BMW 530xd Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 530xi(2005 Model)
* BMW 530xi Automatic(2005 Model)
* BMW 530xi Touring(2005 Model)
* BMW 530xi Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 550i(2005 Model)
* BMW 550i Automatic(2005 Model)
* BMW 550i Touring(2005 Model)
* BMW 550i Touring Automatic(2005 Model)
* BMW 650i(2005 Model)
* BMW 650i Automatic(2005 Model)
* BMW 650i Cabriolet(2005 Model)
* BMW 650i Cabriolet Automatic(2005 Model)
* BMW 730d(2005 Model)
* BMW 730i(2005 Model)
* BMW 730Ld(2005 Model)
* BMW 730Li(2005 Model)
* BMW 740i(2005 Model)
* BMW 740Li(2005 Model)
* BMW 745d(2005 Model)
* BMW 745d(2005 Model)
* BMW 750i(2005 Model)
* BMW 750Li(2005 Model)
* BMW 760i(2005 Model)
* BMW 760Li(2005 Model)
* BMW X3 2.0d(2005 Model)
* BMW X3 2.0i(2005 Model)
* BMW X3 3.0d(2005 Model)
* BMW X3 3.0d Automatic(2005 Model)
* BMW Z4 2.0i(2005 Model)
* BMW Z4 2.5i(2005 Model)
* BMW Z4 2.5i Automatic(2005 Model)
* BMW Z4 2.5si(2005 Model)
* BMW Z4 2.5si Automatic(2005 Model)
* BMW Z4 3.0si(2005 Model)
* BMW Z4 3.0si Automatic(2005 Model)
* BMW Z4 M Roadster(2005 Model)
* BMW 318Ci(2006 Model)
* BMW 318Ci Automatic(2006 Model)
* BMW 318d Touring(2006 Model)
* BMW 318i Touring(2006 Model)
* BMW 318i Touring Automatic(2006 Model)
* BMW 320Ci(2006 Model)
* BMW 320Ci Automatic(2006 Model)
* BMW 325Ci(2006 Model)
* BMW 325Ci Automatic(2006 Model)
* BMW 325d(2006 Model)
* BMW 325d Touring(2006 Model)
* BMW 325i Coupe(2006 Model)
* BMW 325i Coupe Automatic(2006 Model)
* BMW 330Ci(2006 Model)
* BMW 330Ci Automatic(2006 Model)
* BMW 330i Coupe(2006 Model)
* BMW 330i Coupe Automatic(2006 Model)
* BMW 335d(2006 Model)
* BMW 335d Coupe(2006 Model)
* BMW 335d Touring(2006 Model)
* BMW 335i(2006 Model)
* BMW 335i Automatic(2006 Model)
* BMW 335i Coupe(2006 Model)
* BMW 335i Coupe Automatic(2006 Model)
* BMW 335i Touring(2006 Model)
* BMW 335i Touring Automatic(2006 Model)
* BMW Mille Miglia Concept Coupe(2006 Model)
* BMW X3 2.0d(2006 Model)
* BMW X3 2.0i(2006 Model)
* BMW X3 2.5si(2006 Model)
* BMW X3 2.5si Automatic(2006 Model)
* BMW X3 3.0d(2006 Model)
* BMW X3 3.0d Automatic(2006 Model)
* BMW X3 3.0sd(2006 Model)
* BMW X3 3.0si(2006 Model)
* BMW X3 3.0si Automatic(2006 Model)
* BMW Z4 Coupe 3.0si(2006 Model)
* BMW Z4 Coupe 3.0si Automatic(2006 Model)
* BMW Z4 M Coupe(2006 Model)

Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/BMW
http://www.bmw.com/
http://www.bmw.com.tr/tr/tr/index.html
http://www.borusanoto.com/
http://www.bmw.de/de/de/index_highend.html?prm_content=
http://www.bmw-motosiklet.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/BMW_Model_Y%C4%B1llar%C4%B1_ve_Teknik_Verileri

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - BMW TarihiYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi