05 Ağu
2007

Basından Haberler:

Supersport Dünya Şampiyonası’nda Hanspree Ten Kate Honda takımı adına yarışan Kenan Sofuoğlu, sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti. Kenan Sofuoğlu, böylece motorsporlarında dünya şampiyonu olan ilk Türk unvanını elde etti.

2007 Supersport Dünya Şampiyonası’nda sezonun sondan dördüncü yarışı İngiltere Brands Hatch’te yapıldı. Yarışın pole pozisyonu sahibi Sebastien Charpentier, yaşadığı mekanik sorun nedeniyle son sıradan çıkınca ilk cepten start alma hakkını Kenan Sofuoğlu elde etti. Yarışta Avustralyalı Brock Parkes’a geçilmesine rağmen finişi ikinci sırada geçen Kenan Sofuoğlu, şampiyonadaki en yakın takipçisi Fransız Fabien Foret’in de yarışı 6. sırada tamamlamasıyla sezonun bitimine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Motorsporlarında Türkiye’nin gururu olan Kenan Sofuoğlu, sezon boyunca memleketi Sakarya’nın plaka numarası 54 ile yarıştı.

—————

Tamirhaneden doğan yıldız

Motorunun numarası 54’ün simgelediği kent Adapazarı’nda, babası İrfan ustanın dükkanında başladı Kenan Sofuoğlu’nun motosiklet aşkı. Şimdi o, Yamaha takımının genç umudu olarak pistlerde boy gösteriyor

Motorunun üstündeki numara 54’ün simgelediği kentte, yani Adapazarı’nda başladı herşey…
Kenan, henüz küçük bir çocukken babası İrfan ustanın motosiklet tamir ve satış dükkanında aşık olmuştu iki tekerlekli motorların gürültüsüne… Motosikletle iç içe geçecek bir ömürün ilk yıllarıydı. Okul çıkışında, yaz tatillerinde hem babasına yardım ediyor, hem de bu sayede motorlarla kaçamak yapma imkanı buluyordu. İrfan ustanın üç erkek çocuğundan en küçüğüydü ama yeteneği hiç de küçümsenecek gibi değildi.
Hele en büyük abisi Bahattin yarışmaya başlayınca iyice heveslenmişti Kenan. 1998’de Kenan Sofuoğlu ismi ilk kez pistlerde duyuldu. Daha 14 yaşındaydı ve resmi olarak yarışması yasaktı. Ama ne gam; Federasyon lisans verelim mi, vermiyelim mi diye düşünedursun o, 600 cc B sınıfında zirveye koşuyordu. İlk Türkiye şampiyonluğuna 14’ünde ulaştı. 2001 Şubat’ına kadar herşey yolunda gidiyordu. Patlayan ekonomik krizde sponsoru Honda’yı kaybetti, genç yetenek. Bir türlü çıkış yolu bulamıyordu, önü kapanmıştı adeta. Derken gökte aradığı şansı, Almanya’da buldu. Orada yaşayan bir akrabası sayesinde katıldığı Yamaha R6 Shell Cup’ta şampiyon olunca, Yamaha takımı menajerlerinin dikkatini çekmesi zor olmadı. 2003’te Yamaha’nın seçmelerini kazanan dört motosikletçiden biri olarak katıldığı 600 cc Supersport kategorisinde de sezonu ikincilikle kapadı. Yamaha artık onun yeteneğine ve azmine güvenmişti. Geçen yıl yarıştığı Avrupa 1000 cc Super Stock kategorisinde de üçüncü olarak kürsüye çıkıyordu Kenan. Ve bu başarıyı kazanan tarihteki ilk Türk sporcu unvanını alıyordu.

Gözü MotoGP’de
2005’te ismi değişen ve FIM Dünya Kupası olan sezona şampiyonluk parolasıyla start alan genç yıldız, Yamaha R1 ile 8 yarışta 7 kez podyuma çıktı. Geçtiğimiz hafta sonu Fransa’nın Magny Cours pistindeki son yarışa Belçikalı rakibi Van Keymeulen’in bir puan gerisinde başlayan Kenan, bitime 50 metre kala geçilerek belki şampiyonluktan oldu ama ikincilik podyumuna çıkarak 22 yaşında yeni bir uluslararası zafere daha imzasını attı.
Gelecek sezonda Yamaha Fransa’ya geçerek Superbike’ta yarışması beklenen Kenan Sofuoğlu, motosikletin en büyük yarışı MotoGP öncesi bu son testten de geçerek 2007’de İstanbul Park’ta Türk seyircilerin karşısına çıkmayı hedefliyor.

—————

2005 Dünya Süper Stock Dünya ikincisi Kenan Sofuoğlu (21), ağabeylerinin arasına babasının da onayıyla 15 yaşında iken drag yarışlarıyla katıldığını söyledi.

1996 yılından bu yana motosiklet yarışlarında Türkiye ve yurtdışında birçok şampiyonluklar elde ettiklerini anlatan Kenan Sofuoğlu, motosiklet yarışlarında yurt dışında 50 ve Türkiye’de ise 650’yi aşkın kupa kazandıklarını belirtti.

Avrupa’ya ailesinin imkanlarıyla gittiğini ifade eden Sofuoğlu, ”Babam beni Avrupa’ya yollayabilmek için, dükkanındaki bütün motosikletleri sattı ve 50 bin Avro topladı. Ben orada katıldığım yarışlarda, dereceler aldım. Bu sporu yapmak için, maddi gücünüz olacak. Ailemin imkanlarıyla, 1 yıl yarışlara katıldım. Bütün umudumu kaybetmiştim. Türkiye’ye dönmeye karar vermiştim. Yamaha Almanya fabrikası, orda elde ettiğim başarıları takip etmiş. Bana (yarışmadaki bütün masraflarını karşılarız ama bizim adımıza yarışacaksın) dediler. Ben de bunu kabul ettim. Ve Almanya lisansıyla yarışmaya başladım.

Almanya’da çok önemli başarılar kazandığını kaydeden Sofuoğlu, ”Benim asıl hedefim en yüksek kategori olan, Moto GP’de yarışmak ama 600 bin Dolarlık bir bütçe gerekiyor. Sponsorluk için Türkiye’den bir firmayla anlaşmak üzereyken, vazgeçildi.” dedi.

Kenan Sofuoğlu ”Türk lisansıyla Hollanda adına yarışıyorum. Takım arkadaşlarım bana destek verilmemesini hayretle karşılıyor. Örneğin Fransız takım arkadaşım sadece kendi şehrinin numarasını olan 16’yı kullandığı için hem devletten hem de sponsorlarından destek görüyor. Avrupa’da yarışan tek Türk benim. Ben gençlere kapıyı açtım. Benden sonra dünyada mutlaka bu alanda başarılı sporcular gelecek. Benim çektiğim zorlukları kimse çekemez. Örneğim Katar’a gittik yarışlara, vizem olduğu halde Türk olduğum için beni saatlerce beklettiler. Dünyada Türkleri yanlış tanıyorlar.” diye konuştu.

Sinan Sofuoğlu ise, yarışlarla ilgili olarak, ”Yarışırken korkularımız var, düşmekten değil ama sakat kalacak şekilde kaza geçirmekten korkuyoruz. İstanbul’da yapılan pistin bize bir faydası yok. Kirası çok yüksek olduğu için Motosiklet Federasyonu kiralayamıyor. Otomobilciler kiralıyor genelde. Kenan’ın aldığı başarı uluslararası anlamda en iyi sporcular arasında olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

———

Avrupa’da rüzgar gibi esen bir Türk: Kenan Sofuoğlu
Ayşe Şule BİLGİÇ

Bu hafta sayfamı, kendisini şahsen hiç tanımama rağmen çok sevdiğim, ülkece sahip çıkmamız gerektiğini düşündüğüm bir yeteneğe, Kenan Sofuoğlu’na ayırmak istedim.

Avrupa’da rüzgar gibi esen bir Türk: Kenan Sofuoğlu

Türkiye enteresan bir ülke bilirsiniz. Hatta şu an anlatmak istediklerimi çok iyi anlattığını düşündüğüm bir fıkra var. Adamın biri ölmüş ve cehenneme gitmiş. Cehennemin kapısında zebanilerin yanından içeri bakmış. Koca koca kazanlar, altlarında fena bir ateş, cayır cayır yani ortalık. Adam bakmış bütün kazanların kapağı var. Zebani, “Kapakları içindekiler kaçamasın diye koyduk” demiş. Adam şöyle “Yandık vallaha” diyerek, bir kez daha göz gezdirmiş etrafa; bir bakmış ki kazanlardan birinde kapak yok. Sormuş Zebaniye; “Şu kazanın niye kapağı yok?” Zebani yanıt vermiş; “Hea o mu? O Türklerin kazanı, onlara kapak koymuyoruz; çünkü biri çıkmaya çalışsa zaten içerdekiler paçasından tutup çekiyor içeri.”

Fıkra işte… Ama hani biraz öyle bir durum var cidden. Gerçi başka ülkelerde, hani kendi içlerinde gerçekten durum bizden farklı mı bilemiyoruz, ama dışardan görünen onların yükselenleri bizden biraz daha fazla desteklediği yönünde. Ben şahsen tüm yeteneklerin, tüm başarıların desteklenmesi, bu destek sayesinde başka başarılı ve yetenekli kimselerin de cesaretlenmesi taraftarıyım. Bu sebeple bu hafta sayfamı, kendisini şahsen hiç tanımama rağmen çok sevdiğim, ülkece sahip çıkmamız gerektiğini düşündüğüm bir yeteneğe, Kenan Sofuoğlu’na ayırmak istedim. Adam kazanın tepesine kadar tırmanmış, biz de bir el atalım da çıksın şu kazandan istiyorum.

KÜÇÜMSENMEYECEK BİR BAŞARI

İstiyorum, çünkü ikiteker sevdasını bünyesinde bulunduran herkesin hatta bulundurmayanların bile bu çocuğu bilmesi gerektiğine inanıyor yüreğim. Kenan’ı ne kadar çok sevdiğimi, başarılarıyla ne denli gurur duyduğumu Rüzgarın Kızı okuyucuları iyi bilir. Öncelikle neden bu hafta coştu bu Kenan sevgim onu söyleyeyim. Çünkü o bir Türk ve Avrupa’da şahaneler yaratıyor. Hiçbir Türk’ün bu başarıya; “Aman canım” diyebileceğini sanmıyorum. Neden mi? Türkiye’de motosikletin spor olarak durumuna bakmanız kafi. Her ne kadar bir federasyonumuz olsa da Türkiye’de henüz gelişmemiş, hele Avrupa’daki örneklerine bakarsanız, henüz emeklediğini bile söyleyemeyeceğimiz bir dalda inanılmaz başarılı bir sporcumuz var.

ÜST ÜSTE İKİ BİRİNCİLİK

Hala pistlerde yarışanlardan çok, illegal olarak otobanlarda yarışan motosiklet yarışçılarına sahip olan ülkemizde, bir çocuk, görünen o ki pek de öyle aman aman bir destek görmeden, Avrupa’da bebek denecek yaşlarda ikitekerle tanışan rakiplerinin arasından sıyrılıp birinci geliyor. Yanlış duymadınız. Kenan geçtiğimiz hafta sonu Almanya’da yapılan 2006 Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası’nın 9’uncu yarışında da damalı bayrağı birinci sırada geçti. Şans demeyin çünkü bir önceki hafta yapılan Hollanda ayağında da Kenan birinci olmuştu. Ve şu an genel klasmanda da 4’üncü sırada. Bunlar az buz başarılar değil. Bu çocuğu ülkece, başta biz motosiklet sevdalıları olmak üzere, sonuna kadar desteklemeliyiz.
Hala pistlerde yarışanlardan çok, illegal olarak otobanlarda yarışan motosiklet yarışçılarına sahip olan ülkemizde, bir çocuk, görünen o ki pek de öyle aman aman bir destek görmeden, Avrupa’da bebek denecek yaşlarda ikitekerle tanışan rakiplerinin arasından sıyrılıp birinci geliyor. Yanlış duymadınız. Kenan geçtiğimiz hafta sonu Almanya’da yapılan 2006 Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası’nın 9’uncu yarışında da damalı bayrağı birinci sırada geçti. Şans demeyin çünkü bir önceki hafta yapılan Hollanda ayağında da Kenan birinci olmuştu. Ve şu an genel klasmanda da 4’üncü sırada. Bunlar az buz başarılar değil. Bu çocuğu ülkece, başta biz motosiklet sevdalıları olmak üzere, sonuna kadar desteklemeliyiz.

Kenan motorcu bir ailenin çocuğu. Bildiğim kadarıyla ailenin tüm fertleri motorcu. Abisi Sinan Sofuoğlu da ülkemizde yapılan motosiklet yarışlarında oldukça iddialı derecelere sahip. Kenan, geçtiğimiz yıl Yamaha Takımı’nda yarışıyordu ve Superstock FIM Dünya Kupası’nda dünya ikincisi oldu. Geçen sezon sonunda ise Yamaha Takımı’ndan ayrılarak, geçen yılın şampiyon ekibi Winston Ten Kate Honda Takımı’na transfer oldu.

GERÇEK YETENEK

Valla ben daha 2003’te 600cc Supersport kategorisinde yarışırken, bu çocukta iş var demiştim kendi kendime. O sezon Kenan şampiyonayı ikinci olarak bitirdiğinde bundan emin olmuştum. Kendisi ile o zaman bu zaman hiç doğru düzgün karşılaşma imkanımız olmadı. Bir kez bir motosiklet fuarında denk gelmiş ama hem onun hem benim koşuşturmalarımızdan fırsat bulup iki çift laf edememiştik. Gerçekten bu çocuğu kalben ve elimden geldiğince desteklemek istiyorum. Hatta ilk fırsatta kendisiyle röportaj yapıp hikayesini kendi ağzından size anlatmayı planlıyorum. İnanın en az ben de sizin kadar nasıl bu noktaya geldiğini, bundan sonraki hedeflerini merak ediyorum.
Valla ben daha 2003’te 600cc Supersport kategorisinde yarışırken, bu çocukta iş var demiştim kendi kendime. O sezon Kenan şampiyonayı ikinci olarak bitirdiğinde bundan emin olmuştum. Kendisi ile o zaman bu zaman hiç doğru düzgün karşılaşma imkanımız olmadı. Bir kez bir motosiklet fuarında denk gelmiş ama hem onun hem benim koşuşturmalarımızdan fırsat bulup iki çift laf edememiştik. Gerçekten bu çocuğu kalben ve elimden geldiğince desteklemek istiyorum. Hatta ilk fırsatta kendisiyle röportaj yapıp hikayesini kendi ağzından size anlatmayı planlıyorum. İnanın en az ben de sizin kadar nasıl bu noktaya geldiğini, bundan sonraki hedeflerini merak ediyorum.

Hedef deyince aklıma geldi; benim dileğim Kenan’ın bu sene Superstock kategorisini ilk üçte bitirmesi ve önümüzdeki sene de Moto GP’de göğsümüzü kabartması. Hiç imkansız değil hatta olması çok muhtemel bir dilek. Şimdilik zor görünen hedef ise bunu bir Türk takımı ile yapması. Umarım o günler de bizlerin göremeyeceği kadar uzak değildir.
3 YARIŞ DAHA VAR

Şimdi Kenan’ın önünde bu sezon üç yarış daha var. Şu ana kadar koşulmuş sezonun 10 yarışın ikisini yaşadığı şanssızlıklar yüzünden tamamlayamayıp yarış dışı kalan Kenan, diğer 8 yarışta (özellikle son iki yarıştaki birincilikleriyle) öyle güzel dereceler aldı ki klasmanda 4’üncü sıraya çıktı. Umarım kalan 3 yarışta da bu başarısı devam eder. Biz sonuna kadar arkandayız Kenan, yürü be koçum kim tutar seni
Şimdi Kenan’ın önünde bu sezon üç yarış daha var. Şu ana kadar koşulmuş sezonun 10 yarışın ikisini yaşadığı şanssızlıklar yüzünden tamamlayamayıp yarış dışı kalan Kenan, diğer 8 yarışta (özellikle son iki yarıştaki birincilikleriyle) öyle güzel dereceler aldı ki klasmanda 4’üncü sıraya çıktı. Umarım kalan 3 yarışta da bu başarısı devam eder. Biz sonuna kadar arkandayız Kenan, yürü be koçum kim tutar seni. KENAN SOFUOĞLU


Kaynak:

http://www.hannspreeracingworld.com/wss_team.asp?article=76
http://spor.mynet.com/sporhaber/detail_news/home.asp?mainPage=0&which=&type=&id=O1186320665837&ref=mynethome&date=05Agustos2007 http://www.kenan54.com/ http://www.motorspor.com/index.cfm?fuseaction=foto.list&treelink_id=363
http://www.tmf.org.tr/home.php
http://www.milliyet.com/2005/10/11/spor/spo08.html
http://www.motosiklet.net/forum/motor-sporlari/14300-kenan-sofuoglunun-sponsor-isyani.html
http://www.hurriyet.com.tr/otoyasam/6953681.asp?m=1
http://www.ntvmsnbc.com/news/414919.asp
http://www.ntvspor.net/Pages/12962.ASP
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kenan_Sofuo%C4%9Flu
http://www.motospor.org/content/view/88/1/

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Şampiyon Türk: Kenan SofuoğluYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi