07 Oca
2007

– Mercedes, ve diğer tüm otomobil üreticileri alternatif enerjinin peşine düştüler. Belkide bundan 30 yıl önce yaratılan buluşları bizlere şimdi gösterdiklerini de düşünmüyor değilim. F600 modeli AB Motours kanalında izleme fırsatımda olmuştu. En dikkat çeken kısmı ise; “Araç bir evin önüne parkediyor (araç çalışıyor tabiyki). Aracın sahibi arabadan inip kapının yanında duran fişi aracın tamponundaki prize takıyor ve evine girip bol bol elektrik harcıyor. “. gülmeyin , yakın gelecekte sahip olabileceğimiz araçlar bunlar.

Alman otomobil üreticisi Mercedes, hidrojen yakıtla çalışan ilk konsepti F600 Hygenius’u gün ışığına çıkardı.

Fosil yakıtların hızla tükenmesi otomobil üreticilerini alternatif yakıt kaynakları kullanmaya yöneltiyor.

Birçok firma benzinli ve elektrikli motor kombinasyonundan oluşan hibrid sistemler üzerinde çalışırken Mercedes de hidrojenle çalışan konseptler üzerinde araştırmalar yapıyor.

Mercedes’in F600 Hygenius ismini verdiği kompakt sınıf konsepti elektrikli motorla çalışıyor. Bu motor enerjisini hidrojen ve oksijenin reaksiyonu sonucu ortaya çıkan elektrikten alıyor.

Şarj için fren yapın…

Reaksiyondan sonra doğaya bırakılan tek atık ise su buharı oluyor. Reaksiyon sonucu açığa çıkan güç hibrid sistemlerde olduğu gibi lityum iyon pillerde depolanıyor ve buradan motora aktarılıyor.

Lityum iyon piller, otomobil fren yaparken ya da yokuş aşağı inerken kendini şarj edebiliyor. Otomobil, şehir içi kullanımda ve park etme gibi manevralarda ise bu pillerde daha önce depolanan güçle hareket ediyor.

İvmelenme için tam güç

Gaza sert basılması durumunda reaksiyon ünitesi ve piller aynı anda çalışıyor. Böyle zamanlarda motorun gücü 115 HP’ye, torkuysa 320 Nm’ye kadar çıkıyor. 100 kilometrede 2.9 litre hidrojen tüketen konseptin menzili 400 kilometreyi buluyor.

Ayrıca F600 Hygenius’un pillerini standart elektrik hattı üzerinden şarj etmek de mümkün. Böylece hidrojene ihtiyaç duyulmadan kısa mesafelerde ve şehir içinde ulaşım sağlanabiliyor.

Yeni teknolojik özellikler

F600 Hygenius, sadece motor özelliğiyle değil yeni güvenlik teknolojileriyle de göze çarpıyor. Ön koltukları arkaya dönebilen konseptin kenarlarında ve arkasında bulunan video kameralar sürücüyü yaklaşan tehlikelere karşı uyarıyor ve önlem alıyor.

Örneğin araç park halindeyken yandan yaklaşan bir bisiklet ya da araç olduğunda, sistem, kapılar açıldığında kaza olmasını engellemek için bir süreliğine kapıları kilitliyor. Kameraların bir diğer özelliği de kör noktayı ortadan kaldırması.

Ön koltuklara entegre edilen yeni güvenlik sistemi ise yolcunun vücut hareketleri ile koltuğu kontrol altında tutuyor ve olası kaza anında, oturma pozisyonu ne olursa olsun, özellikle omurgada meydana gelen gerilmeleri en aza indiriyor.

Mercedes, F600 Hygenius’un üretimine 2012 veya 2015 yıllarında başlamayı planlıyor.

Çeviri yapılan site ve daha detaylı Bilgi İçin:
http://www.autoblog.com/2005/10/12/mercedes-f600-hygenius-is-more-than-a-fuel-cell-concept/

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

1 Yorum - Mercedes’ten hidrojenli hibrid: F600Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi