26 Eki
2012

– Opel, SUV segmentine yeni bir bakış açısı getirerek yorumladığı Mokka isimli modelini 2012 Genova fuarında herkese tanıtmıştı ve Opel Mokka kompakt SUV segmentinde liderlik hedefiyle Türkiye yollarında dolaşmaya başladı bile. Üzerinde durulan özelliğinin motorları olduğunu, yeni nesil hacmi düşürülmüş ama bir o kadarda atak motorlarla donatılarak biraz cüsseli gözüken bu araca ataklık kazandırılmak istenilmiş. Yeni Opel Mokka’yı kağıt üzerinde özellikleri ve görüntüsüyle bir gözden geçirelim ve son kararı yine tüketiciye bırakalım. hatırlatmakta fayda görüyorum Opel Mokka’yı Autoshow 2012 İstanbul fuarında daha yakından inceleyebilirsiniz.

2012 Opel Mokka

– Opel’in Avrupa buhranından sonra çökme eğilimine girmesi, hatta GM’in bile elden çıkartmak için birkaç firma ile görüştüğünü biliyoruz. Ama bu zor dönemde Opel kabuğuna çekilmek yerine hem mevcut trend modellerini yenileme hem de segment genişleterek daha fazla tüketiciye ulaşmayı hedefledi. Astra ve Corsa modelinin yenilenmesiyle tekrar eski günlerine dönen firma artık mevcut segmentlerinin üzerine henüz yeni yeni gelişen segmentlerde araçlar üreterek yelpazesini genişletmeye başladı. Bunların ilk ürünü Opel Mokka.

– Yeni Opel Mokka hem ismi hem de görüntüsüyle biraz garip geliyor insana. İlk gördüğümde top böceği gibi demiştim. Mokka ismi küçük, yuvarlak kahve çekirdeği anlamına geldiğini belirtip, 2012 Geneva Motor fuarında ilk kez sergilenen bu model. Dünyada Opel Mokka haricinde Vauxhall Mokka (İngiltere) ve Buick Encore (Kuzey Amerika ve Çin) isimleriyle de satışta. Benim pek alışamadığım Opel Antara‘nın küçük kardeşi olarak görebileceğimi Opel Mokka kompakt SUV segmentinde konumlandırılmış. Bana kalırsa bu model Nissan Juke kadar uçuk bir araç olmasa da gerek görüntüsü gerekse tarzı bakımından bir CUV aslında. Amerika’ki en büyük rakibi ise Chevrolet Trax.

2012 Opel Mokka

Opel Mokka Hakkında Kısa Kısa

– Kuzey Kore ve Şengay-Çin fabrikalarında üretilmekte.
– Carsten Aengenheyster tarafından tasarlanmış.
– 1.6 litrelik 115 hp FWD ve 1.4 litrelik 140 hp AWD benzinli iki motor seçeneği ile satışa sunuldu.
– Mokka’da 1.6 litre 115 hp’lik motor 5 ileri manuel şanzımanla 100 km’de 6.5 lt yakıt tüketimi ve 153 g/km karbondioksit salınımı ile maksimum 174 km/s hıza ulaşıyor.
– 1.4 litre 140 hp’lik motor ise 6 ileri otomatik şanzımanla 100 km’de 6.4 lt yakıt tüketiyor, 149 g/km karbondioksit salınımı var ve maksimum 191 km/s hıza çıkıyor.
– Opel, Mokka modeliyle yıl sonuna kadar 1.500 adet ve 2013’te de 5.000 adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyor.
– Start&Stop standart olarak sunulmakta.
– ABS, ESP Plus, TSC, Yokuşta Kalkış Desteği, Yokuşta İniş Desteği ve 6 hava yastığı standart olarak sunulurken Sunroof, Navigasyon, Geri Görüş Kameralı Navigasyon, AGR onaylı Ergonomik Spor Deri Koltuklar opsiyonel olarak alınabiliyor.

Opel Mokka Fiyat

– Konfigratör ile kendi Mokka’nızı oluşturun. Tıklayın
– 1.6 litrelik 115 hp motor seçeneği 52 bin 250 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.
– Akıllı dört tekerlekten çekiş sistemiyle gelen 1.4 litrelik 140 hp motor, 59 bin TL’den başlayan fiyatlara sahip.
– Opsiyon olarak alabileceğiniz özellikleri:
* Sunroof
* Navi 600
* Opel Eye: 4 farklı özellikle ve Cosmo donanım seviyesiyle birlikte sunuluyor.
-Trafik İşareti Tespit Sistemi: Genel hız sınırlamalarına ek olarak yağmur ve karlı koşullardaki hız sınırlamalarına dair işaretleri de okuyabiliyor.
-Şerit İhlali Uyarı sistemi: Araç, sinyal vermeden istemsiz olarak şeridinden ayrıldığı takdirde sürücü hem sesli hem görsel olarak uyarılıyor.
-Takip Mesafesi Göstergesi: Öndeki araçla aradaki mesafeyi ölçüyor ve belirli bir sınır aşıldığında sürücü bilgi ekranında görsel olarak uyarıyor.
-Ön Çarpışma İkazı: Yürüme hızının üstünde devreye giren sistem olası bir çarpışma esnasında sürücüyü hem görsel hem de sesli olarak uyarıyor. Böylece hem sürücü hem yayalar potansiyel tehlikelerden korunmuş oluyor.

Gelecek Hedefleri

– 2013 yılında 1.7 litre 130 hp dizel motor seçeneği de satışa sunulacak.
– 2013 yılı 1.çeyrekte 1.7 litrelik 130 hp dizel motor otomatik şanzıman seçeneğiyle sunulacak.
– Benzinli motorda otomatik şanzıman seçeneği ise 1.4 140 hp’lik motorla 1 yıl sonra sunulmaya başlanacak.

Kaynaklar:
– http://www.opel.com.tr/opel-serisi/satis-alani/arabalar/mokka/genel-bak%C4%B1%C5%9F.html
– http://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Mokka
– http://www.opel.com.tr/microsite/mokka/
– http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Trax

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

3 Yorum - Yeni Opel Mokka YollardaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi