– Kim demiş çevreci- elektrik motorlu ve sıfır emisyonlu araçların küçük, konforsuz olacağını. Citroen bu yargıyı büyük, yüksek hacimli ve konforlu bir limuzin ile yıkmayı deneyecek. 1- 31 Ekim 2010 tarihleri arasında Shanghai World Fair‘da Citroen’in 2008 yılından beri Shanghai ‘da bulunan tasarım ekibi tarafından tasarlanan büyük lüks sedan veya limuzin konsepti Citroen Metropolis modeli sergilenecek. Devasa içten yanmalı motoru ve elektrik motoru ile hem sıfır emisyon hemde CO2 canavarı olma özelliğini taşıyor.

Satır Başları:
– 1 Mayıs-31 Ekim 2010 tarihleri arasında Şanghay Dünya Fuarında sergilenecek.
– 5.3 m uzunluğunda, 2 m genişliğinde ve 1.4 m yüksekliğinde
– 272 beygir güç ve 375 Nm tork üreten 2 litrelik V6 bir benzinli motoru, sürekli 55BG ve maksimum 95BG güç üretebilen elektrik motoru bulunmakta. Otomobil hem elektrik motorunu, hem de içten yanmalı motoru kullanarak maksimum 460 beygir güce ve 430 Nm torka sahip (4 ltlik V8 benzinli ile eşdeğer güçte) bir canavara dönüşmekte. Tüm bu gücü 4 tekerleğine, çift debriyajlı 7 vitesli elektronik bir vites kutusu ile aktarmakta.
– Düşük hızlarda sadece elektrik motoru ile ilerleyebilen araç Sıfır Emisyonlu Araç (ZEV) modunda ilerlerken, karma kullanımda 70g/km ‘de CO2 salımı yapmakta.
– Aks mesafesi ile Audi A8 L ve Mercedes S-Class ile yarışıyor. Aks mesafesi bakımından Mercedes S-Class’dan büyük, Maybach’den daha geniş bir yapıya sahip.
– Hypnos concept modeli ile aynı tasarım felsefesine sahip.
– ‘Pearl Silk‘ boyama tekniği sayesinde her ışık oyununu araç üzerinde görebilmekteyiz.

Reklam Videosu

Mercedes, Maybach, Lincolns, Rolls Royce diyince akla lümuzinler, lüks – insanı kalpten götürecek kadar özenle yaratılmış otomobiller gelir. Citroen diyince akla PSA grup , neredeyse her araçta bulunan dizel motorları ve özel süspansiyon sistemli araçlar gelmekte. Ama Citroen’in bu durum kafasını kurcalamış olacak ki madem C6’yı yaptık biraz büyütelim, genişletelim alın size Metropolis Limuzin demişler.Tabiyki bu kadar kolay değil. fotoğraflardada görebileceğiniz gibi üzerinde yoğun uğraşlar verilerek hazırlanmış muhtemelen daha ilerleyebilme yteneğine bile sahip olmayan bir konsept araç var. Render edilen resimlerde müthiş bir renk kombinasyonu ile görülen bu araç üretilmeyeceği bana göre kesin olan bu araç markanın kesinlikle imajını ve popüleritesi arttırıcı etkide bulunacaktır. Daha ötesi yok…

Basın Bülteni

EASTERN PROMISE CITROËN REVEALS LUXURY NEW METROPOLIS CONCEPT
Citroën has revealed the spectacular new Metropolis – a sleek and muscular concept car that pays homage to China’s extraordinary development. Created by Citroën’s international design team – based in Shanghai since 2008 – Metropolis will be on show in the French Pavilion at the Shanghai World Fair from 1st May to 31st October, 2010.
Reflecting China’s avant-garde status, grandeur and vitality, the sleek limousine concept immerses itself in ‘Créative Technologie’, balancing environmental responsibility with luxurious comfort and driving pleasure. Incorporating a plug-in hybrid drivetrain and Hydractive suspension, Metropolis produces CO2 emissions of just 70g/km – approximately one fifth that of a conventional engine with equivalent performance.
Metropolis’ distinctive silhouette is a vision of creative and sophisticated luxury with an imposing stature (5.3m long, 2m wide & 1.4m high), reflecting the dynamism and ambition of China in the 21st Century. Powerful and engaging, Metropolis’ subtle ‘Pearl Silk’ body colour changes under different light conditions, revealing the model’s generous curves and ultra-honed detailing.
Metropolis blends taut lines with smooth surfaces, evidenced particularly at the front where the sculpted, incisive wings and kite-shaped grille merge with the harmonious contours of the bonnet. The streamlined headlamps have an imperious and steely look, giving Metropolis a natural air of authority.
At the rear, Metropolis carefully balances width and stability with flowing aerodynamic lines – incorporating an active spoiler – and signature Citroën design flourishes, such as a concave rear window. Chrome touches around the side windows visually elongate the cabin, while ‘origami’ quarter-lights appear to float in the air – and also house a light source.
Metropolis’ powerful hybrid drivetrain utilises an optimised 2-litre V6 petrol engine and a 7-speed, dual-clutch electronic gearbox. At low speeds, Metropolis runs in Zero Emission Vehicle (ZEV) mode, with its electric motor developing a continuous 55bhp (40kW), peaking at 95bhp (70kW). At steady speeds on main roads and motorways, the petrol powerplant efficiently provides 272bhp (200kW) and 375Nm of torque. When additional performance is required, such as during overtaking, the car uses both the electric motor and the combustion engine to deliver a maximum power output of 460bhp (345kW) and 430Nm of torque – equivalent to a 4-litre V8 petrol engine. There’s also a four-wheel drive mode for when extra grip is needed.
Delivering a smooth and cosseting ride experience, Metropolis is specified with Citroën’s renowned Hydractive suspension, which dampens even the roughest of road surfaces and improves the car’s aerodynamic performance – further helping to reduce CO2 emissions.
Chinais the world’s largest automotive market and Citroën’s second largest outside Europe – having been established there for 20 years. The Shanghai World Fair is the perfect opportunity for the brand to reassert its international character and to show, once again, the importance it places on the needs and expectations of this rapidly developing market. With Metropolis, Citroën demonstrates that a blend of Chinese and French sensibilities can create a beautiful vision for the future.
Source: Citroen

Kaynak:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25084459/
http://www.topspeed.com/cars/citroen/2010-citroen-metropolis-ar88444.html
http://www.autoblog.com/2010/04/19/shanghai-preview-citroen-metropolis-concept-is-a-bit-of-a-stret/
http://www.netcarshow.com/citroen/2010-metropolis_concept
http://www.gizmag.com/citron-metropolis-concept-car/14844/picture/113537/
http://www.autoblog.com/2010/05/02/pics-aplenty-citroen-metropolis-concept-waves-hello-from-shangh/
http://www.zercustoms.com/news/Citroen-Metropolis.html
http://www.caranddriver.com/news/car/10q2/citroen_metropolis_concept-auto_shows/gallery
http://www.worldcarfans.com/110041925747/citron-metropolis-concept-initial-photos-and-details-released
http://www.luxist.com/2010/04/19/citroen-metropolis-concept/
http://www.carbodydesign.com/archive/2010/04/citroen-metropolis-concept/
http://carscoop.blogspot.com/2010/04/citroen-metropolis-concept-first-real.html
http://www.facebook.com/video/video.php?v=383366538510&ref=mf

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

Yoruma Kapali

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi