Ferrari‘nin yenilikçi V8 motoru ve hafif sırıtan ön yüzüyle 458 Italia modeli Türkiye’de ön sipariş alınarak 2010 yılının ilk çeyreğinde teslimatlarına başlanacak. 4.5lt 570HP 540Nm torka sahip 3.4 snde 100km/h hıza çıkabilen ve Michael Schmacher test ve geliştirme aşamalrında bulunduğu bu yeni spor otomobil karşınızda.

– Arkadan itişli ve orta – arka konumlu V8 motor.
Michael Schmacher test etti onayladı.
– Litre başına 127HP güç üretebilen 4499 cc hacminde 570HPlik bir canavar.
– 3.4 snden de az süren 100km hızlanması.
– Aracın 1380kg ağırlığın içersine 7 ileri tam otomatik F1 teknolojisi ile donatılmış vites kutusu.
– 100kmde 13,7lt yakıt tüketimi. Kimse bu araçla 90km sabit hızla gitmez herhalde. Giden varsa bizim düldül ile takas yapabiliriz.
– 325km/h son hıza sahip
– 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri.
– Michael Schumacher’li Dünya Lansmanı Eylül 2009 Frankfurt Otomobil Fuarında yapıldı.
– 4527 mm uzunluğa, 1937 mm genişliğe ve 1213 mm’lik yüksekliğe sahip Ferrari 458 Italia, 2650 mm’lik aks mesafesine sahip.
– Aracın ön kısmında, ön ızgara ve yan hava menfezleri için tek bir aralık yer almakta; aerodinamik kısımlar ile profiller soğutucu radyatörlere ve yeni düz gövde altına havayı yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Otomobilin burnunda bastırma kuvveti meydana getiren küçük aerolastik kanatçıklar da yer alıyor ve hız arttıkça bu kanatçıklar biçimini değiştirerek radyatör girişlerinin oluşturduğu kısmı küçültmekte ve direnci azaltmaktalar.
– Geleneksel düz yüzeyli krank miliyle donatılan motor, 570 HP’lik maksimum gücünü 9000 d/d’de üretebiliyor.
– 540 Nm’lik maksimum torkunu ise 6000 d/d’de üretibiliyor.
– Alüminyum olarak üretilen yeni şasi için Ferarri mühendisleri, hava – uzay endüstrisinden alınan imalat ve bağlantı tekniklerinin yanı sıra çeşitli gelişmiş alaşım türlerini de kullanmışlar.
– Süspansiyonu önde çift salıncaklı, arkada çoklu bağlantılı şekilde tasarlanmış.
– E-Diff ve F1-Trac [Artık aynı ECU (motor kontrol ünitesi) tarafından kontrol edilmektedir] entegrasyonu ve sırasıyla bunların eşlemeleri daha da yüksektir ve neticesinde önceki modellerle karşılaştırıldığında viraj çıkışlarında uzunlamasına ivmelenmede yüzde 32 oranında artış meydana gelmektedir.
– ECU ayrıca yüksek performanslı ABS’yi de idare etmekte.
– Fren gecikmesini asgariye indirgemek için lift off’ta kaliperlerdeki pistonların balataları disklerle temas ettirdiği bir ön-doldurma işlevine de sahip. Bu sayede 100-0 km/s fren mesafesini sadece 32,5 metre gibi bir değere kadar indirilmiştir.

Basın Bültenleri

Ferrari ve Maserati markalarının ülkemizde distribütörlüğünü yürüten FerMas, Ferrari’nin en yeni modeli 458 Italia için 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye için ön sipariş almaya başladı. İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin yenilikçi V8 motor ve üstün tasarım özellikleriyle ön plana çıkan yeni modeli 458 Italia, 2010 yılının ilk çeyreğinde ilk müşterilerine teslim edilecek.
FerMas, Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka konumlu motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia modeli için 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim başlangıç fiyatıyla ön sipariş almaya başladı. 2010 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki müşterilerine teslim edilecek olan Ferrari 458 Italia, yenilikçi V8 motoru ve Pininfarina imzalı göz kamaştıran tasarım özellikleriyle ön plana çıkıyor.
Geliştirme aşamasında Michael Schmacher’in bizzat görev aldığı Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutları hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 570 HP güç ve 540 Nm’lik maksimum torkuyla sıra dışı performans verilerine imza atılmasına yardımcı oluyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan, 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığıa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri, aynı zamanda çevreye değer veren teknolojik gelişimin önemini kanıtlıyor.

Ferrari 458 Italia’ya Michael Schumacher’li Dünya Lansmanı! Ferrari 458 Italia 2009 Frankfurt Fuarı’nda Tanıtıldı!

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin yenilikçi V8 motor ve üstün tasarım özellikleriyle ön plana çıkan yeni modeli 458 Italia, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ferrari’nin efsane F1 pilotu olarak hafızalara kazınan Michael Schumacher tarafından tanıtılan 570 HP’lik Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişirken 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 sn’nin altında tamamlayabiliyor.
Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka konumlu motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia, 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtıldı. 2009 yılının ilk 6 ayında global anlamda 3 bin 226 adet Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini açıklayan Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo, yeni modelin tanıtımını Ferrari’nin efsane F1 pilotu Michael Schumacher ile birlikte gerçekleştirdi. Ferrari’nin F1 pistlerindeki mühendislik tecrübesinin ve uzmanlığının bir yansıması olan 458 Italia’nın projesinin ar-ge ve test sürecinin en başından itibaren Michael Schumacher de yer alarak büyük katkı sağladı. Ferrari’nin motor hacmini ve silindir sayısını temsil eden geleneksel rakam kodlarının yanı sıra yaratıcı ve stil sahibi yetenekleri ve tutkuyu temsil etmesi açısından Italia adını da taşıyan yeni model, 2009 yılının son aylarından itibaren öncelikli olarak Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak.
Pininfarina tarafından tasarlanan Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutları hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 4527 mm uzunluğa, 1937 mm genişliğe ve 1213 mm’lik yüksekliğe sahip Ferrari 458 Italia, 2650 mm’lik aks mesafesine sahip. Tüm Ferrari modellerinde olduğu gibi aerodinamik verimliliğin gereklerinden yoğun şekilde etkilenmiş olup, bu durum yeni modelin 200 km/s’te ürettiği 140 kg’lık bastırma kuvvetinde görülebilmektedir. Aracın ön kısmında, ön ızgara ve yan hava menfezleri için tek bir aralık yer almaktadır; aerodinamik kısımlar ile profiller soğutucu radyatörlere ve yeni düz gövde altına havayı yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Otomobilin burnunda bastırma kuvveti meydana getiren küçük aerolastik kanatçıklar da yer alır ve hız arttıkça bu kanatçıklar biçimini değiştirerek radyatör girişlerinin oluşturduğu kısmı küçültür ve direnci azaltır.
Yenilikçi V8 Motor!
Ferrari, 458 Italia modelinde 4499 cc hacminde, orta-arka konumlu ve bu yapıda ilk kez direkt enjeksiyon teknolojisinin kullanıldığı yeni bir V8 motora yer veriyor. Geleneksel düz yüzeyli krank miliyle donatılan motor, 570 HP’lik maksimum gücünü 9000 d/d’de üretebiliyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 540 Nm’lik maksimum torkunu ise 6000 d/d’de üretibiliyor. Litre başına 120 Nm’lik rekor bir değer sunabilen 458 Italia’nın yeni motoru, düşük motor devirlerinde yüksek güç üretiminin yanı sıra aynı şekilde tork üretimiyle de ultra performans elde edilebilmesine de olarak sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığıa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri, çevreye değer veren teknolojik gelişimin önemi rakamsal olarak kanıtlıyor.
Üstün Yol Tutuş Performansı ve Şasi!

Bir kez daha alüminyum olarak üretilen yeni şasi için Ferarri mühendisleri, hava – uzay endüstrisinden alınan imalat ve bağlantı tekniklerinin yanı sıra çeşitli gelişmiş alaşım türlerini de kullandılar. Ferrari 458 Italia’nın süspansiyonu önde çift salıncaklı ve arkada azami yol tutuş ile üstün araç hâkimiyeti için ayarlanmış, çoklu bağlantılı bir düzenek şeklinde tasarlandı. Daha direkt bir direksiyon oranına ek olarak 458 Italia bu sayede, bir taraftan olağanüstü bir sürüş konforu sergilerken diğer yandan da son derece hızlı bir içe dönüş ve gövde kontrolü sunabilecektir.

E-Diff ve F1-Trac [Artık aynı ECU (motor kontrol ünitesi) tarafından kontrol edilmektedir] entegrasyonu ve sırasıyla bunların eşlemeleri daha da yüksektir ve neticesinde önceki modellerle karşılaştırıldığında viraj çıkışlarında uzunlamasına ivmelenmede yüzde 32 oranında artış meydana gelmektedir. Daha da hızlı ve daha doğru kavrama seviyeleri hesaplamasıyla kontrol mantığının geçirdiği evrim, daha da yüksek bir yol tutuş, daha iyi araç hâkimiyeti ve limitlerde daha kolay kontrol sağlanmasına olanak verir. Aynı ECU ayrıca yüksek performanslı ABS’yi de idare ederek, mantık eşiği üzerinde daha hassas bir kontrol ile daha yüksek verim elde edilmesini sağlar. Frenler, fren gecikmesini asgariye indirgemek için lift off’ta kaliperlerdeki pistonların balataları disklerle temas ettirdiği bir ön-doldurma işlevine de sahiptir. Bu işlevin ABS ile birleşmesi, 100-0 km/s fren mesafesini sadece 32,5 metre gibi bir mesafeye indirmiştir.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

Yoruma Kapali

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi