Mitsubishi i-MiEV Konsept modelini inceldiğimiz zamanda henüz fuarda tanıtımı yapılmış ve Avrupada PSA grubun kendi adıyla bu aracı satma girişiminin olduğuna değinmiştik. Tabiyki o zamanlarda hep Avrupa’da çıkış tarihleri üzerinde durduğumuz ve Türkiye’de ne gelir nede satışa sunulur diye düşünürken şimdi tüm elektrikli modeller tek tek yurdumuzda boy göstermeye başladı.

– Toyota Prius, Honda Civic Hybrid IMA’dan sonra bu C sınıfı araçların yanında küçük ve tamamiyle farklı bir sistemle çalışan Mütsubishi i-MiEV karşımızda, hem de Türkiye’de. i-MiEV, Mitsubishi Motorun en büyük yatırımı ve “drive@earth” sloganı en çevreci, en tasarruflu, en verimli ve en sessiz olma özelliklerini taşıyor.

– Japonya’da 2009 Temmuz ayında satışa sunulan araç şu anda 1.400 adet satılmış durumda. Temsa Global Genel Müdürü Yusuf Soner; “ Dünyanın geleceği elektrikli otomobillerde. Bu gerçek, dünyada atılmış birçok inovatif örneğin öncesinde olduğu gibi, kısa bir süre öncesine kadar şüpheyle yaklaşılan bir olguydu. Ancak hayalden gerçeğe dönüştü ve şu an Japonya’da öncü araçlar trafiğe çıktı. Kısa sürede de Avrupa’da kullanımı başlayacak. Bu teknoloji, benzinli araçların ve birçok alternatifin ötesinde dünya mirasına sahip çıkılmasında büyük rol oynayacak bir evrimin habercisi” olarak tanıtımını yaptığı araç 0 emisyon ilede diğer tüm elektrikli rakiplerinden ayrılmakta. Yollarda şarj ünitelerinin kurulumu gibi teknik alt yapının ve devlet teşviklerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’de satışa sunması planlanan araç ilk kez karşımıza 2003 yılında Frankfurt Motor Show’da çıkmıştı. 2006 yılında üretimine başlanan araç şu anda da aynı görünüme sahip ve hiçbir değişiklik yapılmamış.

– Dİğer markalarda 0 emisyndan bahsediyor ama ne yazikki hiçbiri gerçeği tam olarak yansıtmıyor. i-MiEV ise tamamen elektrik motoruyla donatılmış ve bataryaları ile giden gerçek bir çevreci yani gerçek bir 0 emisyon sunan bir araç. 130 km hıza ulaşırken, tek bir şarjla (radyo, klima çalışmadan insan sayısına bağlı olarak değişmekle beraber) 160 km’lik bir yolu rahatlıkla alabiliyor. Bu sayede en yakın muadillerinden bile daha verimli bir kullanım sağlayan i MiEV’in 5m uzunluğundaki şarj kablosu da bagajında bulunuyor. i MiEV 220 Volt şebeke cereyanı ile topraklı prizden ortalama 7 saatte full şarj edilebiliyor ve ya 330 Volt ile “quick charger” istasyonlarından yarım saatte %80 şarj edilebiliyor.

– Yılda ortalama 10.000 km yol katettiğinizi düşünürsek aracın yıllık elektrik ihtiyacı sadece 250 TL. Bu nedenle en ekonomik araç ünvanınıda elinde bulunduruyor. Bataryaların ömrünün 10 yıl ve 150 bin km olması, sadece elektrik motorunun bulunması sayesinde de “en sessiz” olma özelliğini taşıyor.

– Sıradışı tasarımı, gelişmiş özellikleriyle otomobil dünyasında yeni bir dönemi başlatacak olan i MiEV, 4 kapılı ve 4 yolcu kapasitesine sahip.

Özelliklerini sıralamak gerekirse:

  1. Gerçek bir elektrikli araç. Bu sayede EN SESSİZ
  2. Şebeke ceryanıyla şarj olmakta. Bu sayede EN EKONOMİK
  3. Son hızı 130km ve menzilinide bu belirlemekte. Bu nedenle TAM BİR SEHİRİÇİ OTOMOBİLİ
  4. 0 salınım değerine sahip. Bu sayede EN ÇEVRECİ, EN ÇEVREYE DUYARLI OTOMOBİL.
  5. Satışa sunulan ilk gerçek elektrikli araç. i-MiEV
Basın Bülteni

Geleceğin Otomobili Mitsubishi i MiEV, Türkiye’de

Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek satışa sunulan ilk elektrikli otomobil olma ünvanına sahip i MiEV, şimdi Türkiye’de. Türkiye distribütörlüğü Temsa Global tarafından yürütülen Mitsubishi Motors’un geleceğe yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan i MiEV; en çevreci, en tasarruflu, en verimli ve en sessiz olma özelliklerini taşıyor.

2010 Türkiye’de Japon Yılı” kapsamında Türkiye’ye getirilen ve Temsa Global tarafından tanıtımı yapılan elektrikli otomobil Mitsubishi i MiEV, Mitsubishi Motors’un “drive@earth” sloganı ile çevreci yaklaşımı çerçevesinde attığı en önemli adımlardan biri. Japonya’da Temmuz 2009’da satışa sunulan ve dünyada satışa çıkan ilk elektrikli otomobil olma özelliği taşıyan i MiEV, şu an 1.400 adetlik satış rakamına ulaşmış durumda.

Sıfır karbondioksit salınım oranı ile gerçek bir çevreci olan i MiEV, Mitsubishi Motors’un çok uzun yıllar süren çalışmasının bir ürünü. Şehir içi kullanım için oldukça ideal olan i MiEV’in Türkiye’deki tanıtım toplantısında söz alan Temsa Global Genel Müdürü Yusuf Soner; “ Dünyanın geleceği elektrikli otomobillerde. Bu gerçek, dünyada atılmış birçok inovatif örneğin öncesinde olduğu gibi, kısa bir süre öncesine kadar şüpheyle yaklaşılan bir olguydu. Ancak hayalden gerçeğe dönüştü ve şu an Japonya’da öncü araçlar trafiğe çıktı. Kısa sürede de Avrupa’da kullanımı başlayacak. Bu teknoloji, benzinli araçların ve birçok alternatifin ötesinde dünya mirasına sahip çıkılmasında büyük rol oynayacak bir evrimin habercisi” dedi.

Yollarda şarj ünitelerinin kurulumu gibi teknik alt yapının ve devlet teşviklerinin tamamlanmasının ardından aracı Türkiye’de satışa sunmayı planladıklarını belirten Soner sözlerine; “i MiEV’in doğuşu Mitsubishi Motors’un sürdürülebilir bir dünyadaki otomobilin yerini belirleme amacının somut örneği. Hedef, ‘Çevreye saygı’ doğrultusunda toplumda çevre konusunda bilinç yaratmak ve doğayla uyum içerisinde sürdürülebilir yaşam kalitemizi artırmak aslında. Çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için atılan bir adım i MiEV. Türkiye’de 1 yılda yaklaşık 20 milyon ton karbondioksit doğaya salınıyor ve biz bunu soluyoruz. Geleceğe bırakacağımız dünya bu olmamalı. Bu nedenle üzerimize düşen görevleri yerine getirmek, çocuklarımıza temiz bir çevre ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak sorumluluğu ile hareket etmek zorundayız. Dünyada geleceğe yönelik tüm yatırımlar mutlaka çevre duyarlılığını da kapsayacak projelerle gerçekleşiyor. Hem kurumsal hem de bireysel olarak attığımız her adımda bu gerçeği göz önünde bulundurmalıyız” şeklinde devam etti.

i MiEV – Evrimin ilk üyesi

Mitsubishi Motors’un Japon “Kei-Car” regülasyonları çerçevesinde tasarlanan ve mühendislik çalışmaları tamamlanan i MiEV, benzinli araçlardan elektrikli araçlara dönüşün ilk ve en iddialı üyesi.

Geleceğin otomobillerine ışık tutacak tasarım ve özellikleri üzerinde barındıran Mitsubishi i MiEV, ilk olarak 2003 yılında Frankfurt Motor Show’da sahneye çıkmıştı. Farklı çizgisi ve donanımıyla adından bir hayli söz ettiren, 2006 yılındaki üretiminden bu yana hiç değişmeyen i MiEV, 3 yıl aradan sonra şimdi de yollarda.

Tasarımındaki sadeliği ve eşsiz orijinal konseptine sadık kalınarak yenilenen Mitsubishi i MiEV, elektrikli araçlar kategorisinde çizgisi, kaliteli işçiliği, modern iç tasarımı ve kullanıcısına sunduğu rahatlığıyla rakiplerinden kolayca ayrılıyor.

“En”lerin aracı i MiEV Şarj edilebilir bataryaları sayesinde %100 elektrikle çalışması nedeniyle 0 karbondioksit salınım oranına sahip i MiEV dünyada kullanımda olan “en çevreci” araç. i MiEV 130 km hıza ulaşırken, tek bir şarjla (radyo, klima çalışmadan insan sayısına bağlı olarak değişmekle beraber) 160 km’lik bir yolu rahatlıkla alabiliyor. Bu sayede en yakın muadillerinden bile daha verimli bir kullanım sağlayan i MiEV’in 5m uzunluğundaki şarj kablosu da bagajında bulunuyor. i MiEV 220 Volt şebeke cereyanı ile topraklı prizden ortalama 7 saatte full şarj edilebiliyor ve ya 330 Volt ile “quick charger” istasyonlarından yarım saatte %80 şarj edilebiliyor.

Muadil benzinli bir araç ile kıyaslandığında i MiEV’in çok daha az sarfiyatı bulunuyor. Yılda 10.000 km ortalama yol kat ettiği düşünülürse i MiEV’in yıllık elektrik ihtiyacı sadece 250 TL. Bu nedenle en ekonomik araç olan i MiEV kullanıcısına büyük tasarruf sağlıyor. Ayrıca bataryaların ömrünün 10 yıl ve 150 bin km olması nedeniyle i MiEV satış sonrasında hiçbir ek yük getirmiyor. Elektrikli motoru ile de i MiEV “en sessiz” olma özelliğini taşıyor.

Sıradışı tasarımı, gelişmiş özellikleriyle otomobil dünyasında yeni bir dönemi başlatacak olan i MiEV, 4 kapılı ve 4 yolcu kapasitesine sahip.

Bilgi için:
Soylu Cengiz Danışmanlık

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Mitsubishi i-MiEV Türkiye’deYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi