10 Tem
2008

– Biraz önce Mynet Haber‘de okuduğum haber, sitemin kuruluş amacı olan Motorlu araçları da ilgilendirmekte. Haber; Arjantin’de ineklerin Ozon tabakasına zararını azaltmak için yapılan araştırmayı konu alıyor. Peki bunun Otomobillerle ne ilgisi var. Tahmin edemeyeceğiniz kadar yakın bir ilgisi bulunuyor.

Bu inek dünyayı kurtaracak

Arjantinli araştırmacılar, atmosfere salınan zararlı gazlarda önemli bir paya sahip ineklerin gazlarını özel balonlarda biriktirerek beslenme alışkanlıklarını izleyecek. Buna göre ineklere yeni bir beslenme programı uygulanacak ve karbon salımı azalacak.

Arjantin’de bir grup araştırmacı, atmosfere salınan zararlı gazları azaltmak için ineklere özel kontrol uyguluyor. Yöntem, “ineklerin çıkardığı gazı”, özel balonlarda biriktirmek. Arjantinli bilim adamları, ülkede atmosfere salınan metan gazının yüzde 30’undan inekleri sorumlu tutuyor. İneklerin dünyadaki zararlı gaz salımına katkısı ise yüzde 20, yani oldukça yüksek bir oran.

Bunu engellemenin yollarını arayan uzmanlar, tüp şeklindeki balonları ineklere bağladı ve ineklerin gün içinde çıkardıkları gazları biriktirmeye başladı. Amaç, biriktrilen gazları inceleyerek ineklerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin yolunu bulmak.

Uzmanlar, “Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için katkı maddeleri ve benzerleri kullanılabilir. Bu sayede metan salımı yüzde 25 oranında azaltılabilir” Uzmanlar bu sayede, küresel ısınmaya yol açan zararlı gazların oranının azaltılabileceğini düşünüyor.

– Belki araçlarda da benzer yöntemi kullanarak sıfır salınımı sağlayabiliriz. İnekler metan salınımı yaparken araçlar NOx veya CO2 salınımı yapmakta. Bunları biriktirerek yok edilebilir.. Fanteziden öteye geçmeyecek bir düşünce tabiyki……

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - Dünyayı Kurtaracak İnekYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi