15 Şub
2008

– 1 Şubat -1 mart 2008 tarihleri arasında içerecek olan haber turumuza başlıyoruz. İçeriğimizde bu ay olan fuar – yeni modeller – satışa çıkan otomobiller – test şürüşleri – vidyolarla destekleyerek sizlere sunuyoruz. VW Tiguan satışta, Leon 1.4 TSi Türkiye’de, Bugattinin yeni Modeli Eskiden çok Daha pahalı Olacak, Saab 9-1 Konsept Genova Otomobil Fuarında, Dodge Viper SRT10 ACR’nin Pist Performans vidyosu, Twingo RS,

VW Tiguan Satışta : VW’in ilk kompact SUV modeli Tiguan İngiltere pazarında satışta. 1 benzinli ve 1 dizel motor ve 4X4 seçeneği ile bayilere sunulmuş durumda. 19370 Euro’dan başlayıp 23300Euro’ya kadar fiyatı çıkabiliyor. Uzunluğu 4,427, genişliği 4,427, yüksekliği 1,686, aksmesafesi 2,604mm. Donanım seviyesi S, SE, Escape ve Sport olarak 4 farklı şekilde. Motor seçenekleri 2.0 TDI 140 PS 236NM 4MOTION (Tüm donanım seviyelerinde, Manuel ve Tiptronik 6 ileri şanzuman ile alınabiliyor), 1.4 TSI 150 PS 177NM 4MOTION (S ve Se donanım seviyelerinde, sadece 6 iler manuel şanzuman ile alınabiliyor.)

.

Kaynak:
http://arabam.milliyet.com.tr/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=282442
http://www.volkswagen.co.uk/

Leon 1.4 TSi Türkiye’de : Leon, VW’nin haşarı motor seçeneği 1.4 TSi 125HP 200NM 6 ileri manuel vites kutusu ile 36.900YTL’den başlayan fiyatlarla Türkiyede satışta.

Kaynaklar:
http://arabam.milliyet.com.tr/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=282431
http://www.seat.com.tr/index.asp

Bugattinin yeni Modeli Eskiden çok Daha pahalı Olacak : Yeni geliştirecekleri daha doğrusu turbo sistemini yenileyecekleri W16 motorun 0-100km hızlanmasını bu sayede 2.5sn’ye ve aracın kullanılma kolaylığınıda bir VW Golf kadar olacağını belirtmişler. Bugatti’nin resmi açıklamasında, bu aracın güncel modele göre Hiper bir araç olacağını – yakıt giderlerini hiç düşünmeden ve ileriye dönük planlarımızı hayata geçirmeye başlayacakları. Bu nedenle yeni çıkacak Hiper otomobilin şu anki modelden daha pahalı olacağını belirtmişler.Bugatti’nin amacının para basmak değil kült modeller ile zirvede yerini alması olduğunu söylemişler. gerisini VW düşünsün…

Kaynak:
http://www.motorauthority.com/news/supercars/next-bugatti-more-expensive-than-veyron/

Saab 9-1 Konsept Cenova Otomobil Fuarında: Önümüzdeki yıllarda yollarda göreceğimiz Saab modeli olarak gösterilen Saab 9-1 Konsepti gelecek ay Genova fuarında sergilenecek. Ayrıca firmanın yeni yüz kazandırdığı 9-3 modeli, 2010 yılında çıkması beklenen 9-4X crossover modeli ve yeni jenerasyon 9-5 Sedan modelide listede bulunmakta. Saab yetkililerinin açıklamasında Saab Aero-X konsept modelinden alıntılar olduğunu- resimleri karşılaştırarak rahatça görülebileceğini belirtmiş. Yeni model Saab’ın ilk Hibrid sistemini kullanacak, tabiyki bu sistem iki farklı tipte olacak – elektrik motoru+dizel yada benzin, elektrik motoru+biogaz. Sürekli elektrik motoru devrede olacak olan sistemde aşırı yüklemelerde içten yanmalı motorlar devreye girecekler. Enerjinin depolanması için ise yeni geliştirilen nao lityum pillerin kullanılacağı belirtiliyor. Nano pillerin en önemli özelliği ise şarj olması – şarjın bitmesi ve yeniden şarj sayılarının fazlalaştırılmış olması sayesinde uzun ömürlü olacakları tahmin ediliyor. Saab bu model ile BMW1 serisi, Audi A3 ve Volvo c30’a rakip olmak istiyor.

.

Kaynak:
http://www.motorauthority.com/news/concept-cars/saab-9-1-concept-headed-for-geneva/
http://www.autoblog.com/2008/01/31/scratch-london-saab-9-1-concept-bound-for-geneva/

Dodge Viper SRT10 ACR’nin Pist Performans vidyosu: Fazla söze gerek yok sadece vidyo yeterli olacaktır.

kaynak:
http://www.autoblog.com/2008/02/01/video-dodge-viper-srt10-acr-at-the-track/

Twingo RS: Adından da anlaşılacağı gibi Twingo’dan önce RS (Hızlı) versiyonu yüzünü gösterdi. 1.6Lt 133Hp motorla donatılmış – abileri Clio RS ve Megane RS’den destek aldığı görülen bir araç ortaya çıkmış. Dış görünüm, 2006 yılındaki Paris otomobil Fuarındaki, 2007 yılında Genova Otomobil Fuarındaki yeni Twingo Konseptine benzerlik gösteren araç, Renault’un Formula 1 tecrübelerinden de yararlandığını da düşünüyorum. Bu yılda bu aracı mart ayında Genova Otomobil Fuarında tekrardan göreceğiz. Rakipleri Fiesta RS ve VW Polo GTi.

.

PRESS RELEASE:

TWINGO RENAULT SPORT
EXPERIENCE THE RENAULT SPORT THRILL

Renault Sport Technologies profited from the international launch of the latest R28
Formula 1 single-seater in Boulogne-Billancourt, near Paris, France, today to take
the wraps off Twingo Renault Sport. Renault’s new, affordable, high-performance
car slots into the Renault Sport range alongside its bigger sister cars, Clio and
Mégane Renault Sport.

Twingo Renault Sport is a genuine hot hatch with looks to match and was designed
to deliver both enjoyable roadholding and genuine sports performance. Its efficient,
balanced chassis has been mated to a fiery but flexible 133hp engine to form a
package that is sure to appeal to all those who seek sporting sensations and
driving pleasure during everyday motoring.

Unmistakable sporting credentials
Renault has produced an affordable high-performance car which sits alongside Clio and
Mégane Renault Sport in the Renault Sport range. Twingo Renault Sport’s compact
proportions and incisive, assertive styling are redolent of the Twingo Concept show car
which was unveiled at the 2006 Paris Show. Twingo’s existing lines are underpinned by a
more curvaceous, athletic stance and the newcomer’s sporty calling is further emphasized
by its wider front and rear wings, profiled sills and spoiler.

Driving pleasure and sporting sensations during everyday motoring
Twingo Renault Sport is the response of Renault Sport Technologies’ experts to a two-
pronged challenge, namely to deliver sports performance while at the same time
ensuring that the new car is easy to use on a day-to-day basis. Twingo Renault Sport’s
chassis is both responsive and finely tuned to provide precise, balanced sports handling,
while specific work on the pitch of its new 133hp 1,598cc engine reveals its punchy
temperament.

The public will have the opportunity to examine Twingo Renault Sport in further detail at
the forthcoming Geneva Motor Show.

Kaynak:
http://arabam.milliyet.com.tr/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=282441
http://www.motorauthority.com/news/hatchbacks/renault-twingo-rs-unveiled/
http://www.autoblog.com/2008/01/31/twingo-renault-sport-debuts-alongside-new-f1-car/
http://www.autoblog.com/2008/01/30/dragonslayer-renault-rolls-out-the-twingo-extreme/
http://www.worldcarfans.com/4080205.001/renault-twingo-rs

Ford’un Yeni Dizel Motorları: Gelecek ay Genova Motor Fuarında tanıtılacağı açıklandı. İleriye dönük planlarda yeni Fiesta ve Kuga modellerinede entegre edilebileceği söyleniyor. Yeni motor 2009 Ford Mondeo, S-Max ve Galaxy van modellerinde kullanılacak. Yeni motoru kısaca tanıyalım;

2.2lt 175PS Duratorq TDCi motor adıyla tanıtılacak.
– Fordun yeni tanıtacağı yeni donanım seviyelerinde bu motor seçenekleri seçilebilecek. (Mondeo’nun Titanium S, S-Max’te kullanıcı seçimine göre , Galaxy’de Titanium ve Ghinanın en üst seviyelerinde) Kısaca bu yeni motor Titanium seviyesinde tercih edilen bir seçenek olarak kalacak.
1750 d/d’de 400NM tork üreten araç – overboost özelliği sayesinde anlık 420Nm tork verebilecek yapıya sahip.
175 PS gücünü ise 3250 d/d’de verebiliyor.
– Motorun üretimi – geliştirilmesi işlemlerini Ford ve PSA Grubu yapmakta. Bu motoru ilk defa Ford kullanacak ve üst seviye modellerinde müşterilerine sunacak.
– Yeni dizel motorda: 3. jenerasyon Common Rail Sistemi ve Bosch’un Piezzoelektronik enjektörleri kullanılmış. 1800 bara kadar püskürtme basıncı sunan enjektörler, gerektiğinde yanma anında birden fazlada püskürtme yapabiliyor. her bir enjeksiyon zamanı elektronik ünite tarafından, motor devri – motor yüklenmesine – motor sıcaklığına – sıkıştırılan havanın sıcaklığına bakarak karar veriyor.
– Hızlanma verileri ise 0-100km/h hıza 10sn’nin altında ulaştığını, zararlı gazların miktarına bakarak Mondeo 165, S-MAX 176, Galaxy 179 gr/km CO2 salınımı yapıyor. Tabiyki EuroIV normlarını karşılan motorda yeni dizayn edilen Dizel Partikül Filtreside sunulmakta.
– motor bakım aralıkları olarak 20bin km, yağ değişim aralıkları olarak ise 12bin km belirlenmiş.
– 6 ileri manuel şanzuman kullanılarak güç tekerleklere aktarılmakta.
– Tabiyki güç bu kadar yüksek olunca bu lüks araçların spor versiyonlarınında ve spor donanım seçeneklerinin de oluşması normal karşılamak gerekir. basın bültenin son 3 paragrafında Mondeo – S-Max ve galaxy modellerinin üst donanım seviyelerinde getirilen donanımlara bakabilirsiniz.

PRESS RELEASE

FORD EXTENDS LARGE CAR RANGE WITH NEW HIGH PERFORMANCE DIESEL ENGINE AND ADDED SERIES

* Powerful new 175 PS 2.2-litre Duratorq TDCi performance diesel engine for Ford Mondeo, Ford S-MAX and Ford Galaxy
* Expressive new Titanium S series extends Mondeo and S-MAX customer choice
* New ‘techno’ style Galaxy Titanium model complements the classic Ghia series at the top of the range

Ford Mondeo, S-MAX and Galaxy customers now have even greater powertrain and series choices with the launch of a new high performance 2.2-litre diesel engine and sporty new versions of the popular ‘Titanium’ series.

Developed for performance, the new 2.2-litre Duratorq TDCi is the largest displacement and most powerful diesel engine available in Ford of Europe’s passenger cars. It gives a sustained 400 Nm of torque at 1,750rpm and 420 Nm of transient overboost provides the necessary power for brisk and confident overtaking manoeuvres. Maximum power of 175 PS is delivered at just 3,500rpm.

The engine has been developed and engineered by Ford and PSA Peugeot Citroën as part of the longstanding co-operation on diesel engines between the two companies. In its first applications with Ford, the engine has been specifically calibrated to provide performance, quietness and smoothness of operation in the company’s large and luxury models – new Mondeo, Galaxy, and S-MAX.

“Exceptional quality and reliability are an accepted fact when it comes to our powertrains and this new engine is no exception,” explained Nick FitzGerald, Chief Programme Engineer, Large and Luxury Products, Ford of Europe. “The power and torque available is equivalent to a much larger gasoline engine, but in diesel form gives improved like-for-like fuel economy.”

New Unique Features

Delivering 400 Nm of peak torque – with a transient overboost of 420 Nm – the engine boasts two new features that are unique to this engine in the Ford line-up: A third-generation common rail and the turbo system with specifically-calibrated pedal mapping.

Third-generation common rail

This high-tech engine features Bosch piezoelectric injectors with seven-hole nozzles which use multiple injection capability and up to 1,800 bar of injection pressure.

Like other diesel engines in the Mondeo, S-MAX and Galaxy ranges, the diesel injection combustion process of the 2.2-litre provides five injections per combustion stroke. The time lapses between each injection are controlled electronically depending on the rpm and engine load, engine temperature and air intake temperature.

This combustion process enhances the premium feel of the vehicle, as it makes the engine very refined by reducing noise and vibration.

Turbo system and pedal mapping

A variable-geometry turbo ensures good efficiency and throttle response. Pedal map sensors that are specifically calibrated give the driver a sensitive and responsive throttle pedal feel, which contributes to an easy and convenient driving experience. The turbocharger is calibrated to offer superb responsiveness at low revs and seamless acceleration under part load conditions.

Good responsiveness at low revs contributes to good control in parking and manoeuvring situations. As the engine is switched off a throttle shut-down system lessens any vibration.

Performance and Emissions

The performance of this engine is demonstrated by its target acceleration figures; all Ford models using this engine can reach 100 km/h from a standing start in less than ten seconds.

A fully optimised combustion system also contributes to reduced emissions. The Mondeo, S-MAX and Galaxy models using this engine respectively emit 165, 176 and 179 g/km of CO2. “Given the power and torque, and therefore the acceleration of this engine, these figures are very reasonable indeed,” said FitzGerald

The 2.2-litre Duratorq TDCi engine is a Euro IV compliant engine equipped with a Diesel Particulate Filter (DPF) which is designed and manufactured for zero-maintenance.

Uniquely, in Ford Motor Company products, the engine is equipped with an ‘intelligent oil condition monitoring algorithm’. The system was developed by Ford engineers and is designed to ensure that the engine oil is maintained at optimal performance levels. An information lamp in the instrument cluster illuminates when the system recommends that the oil should be removed and replaced. This useful driver feedback is designed to give superior engine reliability and durability by tailoring the maintenance of the engine oil to the car’s use. This is coupled to a ‘variable’ service interval of up to one year or 20,000km. Full technical specifications can be seen in the Technical Data section.

Sound Quality and Vibration

The best possible Sound Quality and Vibration (SQ&V) is an important aspect of all Ford powertrains and the new 2.2-litre diesel engine is no exception. The engine is fitted with balancing shafts to further diminish vibration.

Paired with Ford’s acclaimed 6-speed Durashift manual transmission, this combination offers a powertrain with lots of torque – maximum 400 Nm at 1,750rpm – something that contributes to relatively few gear shifts and reduced driver fatigue. Twin pilot injections for the combustion process simultaneously optimise emissions, fuel economy and play a significant role in reducing the conventional noise of a diesel engine to contribute to the most pleasant acoustic behaviour.

“Conventional diesel technology is by no means dated thanks to the actions we take in developing the engines and calibrating them specifically to our range. Many drivers like the familiarity that a diesel engine gives them with the combined fuel economy, long service life and reliability and modern refinements in our portfolio where this engine will be available,” explained Phil Lake, Chief Engineer, Powertrains, Ford of Europe.

Joint Ford and PSA Peugeot CitroënDevelopment

“The development of this engine has joined the skills, experience and techniques of engineers from Ford Motor Company and PSA Peugeot Citroën to achieve high goals and objectives for this engine,” said Steve Adams, Ford of Europe’s Vehicle Line Director for Large and Luxury cars. “Thanks to the utilisation of system engineering, and modern digital simulation, a team comprising 200 people from both companies have developed the engine in just three years. A further 300 people are now assigned to the production of this engine.”

New Sporty Titanium S series for Mondeo and S-MAX

The Mondeo and S-MAX ranges have been expanded by the introduction of a new sporty Titanium S model. Based on the highly specified Titanium models, new features and elements have been added to give both cars even greater styling presence and a highly sporty character.

“The ‘Titanium’ series features and styling details complement perfectly the ‘kinetic design’ elements of both vehicles, and with over 50 per cent of customers ordering this series, we know it is a success,” said Adams. “Now, with the sporty Titanium S we have added more overt styling elements and features to create a new and individual series derivative.”

Exterior Styling

The Titanium S series is available on new Mondeo five-door and wagon bodystyles plus the S-MAX.

A standard, full body styling kit gives the vehicles a unique and sporty look. Side skirts and a rear spoiler are a standard feature on the S-MAX and are now offered as an option on Mondeo, and are finished in body colour.

The lower trapezoidal front grille situated in the body-coloured front bumper skirt has a lower grille frame in a contrast colour of silver or anthracite, depending on the body colour. The upper and lower grilles of the Mondeo Titanium S have a unique honeycomb design for series differentiation. A new front fog lamp kit also features bezels – on the Mondeo Titanium S models – in the contrasting shades. The body-coloured rear bumper skirt incorporates an integrated diffuser in a contrasting shade that surrounds the tailpipe finishers on the exhaust.

Tailored Technology

Standard sports suspension gives a 10 – 15mm lower ride height than the regular suspension, and the set-up is unique, offering more stability over uneven surfaces, less body roll and more direct steering thanks to the use of harder damper settings, stiffer springs and suspension bushes. The Sports suspension complements the sporty nature and agility of the Titanium S, as do the 18-inch alloy wheels.

For Mondeo Titanium S customers choosing the option of Interactive Vehicle Dynamics Control (IVDC) with Continuously Controlled Damping (CCD), the sports suspension is not required and subsequently not fitted.

Ford’s enhanced Adaptive Front lighting System (AFS) is also fitted as standard to Mondeo and S-MAX Titanium S models, and gives the driver the swivelling and cornering headlight functions. Additional Titanium S features have been tailored to each car line; the S-MAX, for example, gains privacy glass while the Mondeo acquires a standard Ford Power start button.

Interior Styling

Soft-touch surfaces to key contact areas and the use of piano black and brushed aluminium surfaces have already become a signature of the high quality materials and craftsmanship of the established Titanium series. With the new Titanium S, further detailed changes to interior components, materials and finishes give the passenger compartments a sporty feel that is characteristic of the new series.

A new ‘Carbotex Sport’ appliqué is used on the door spears and areas of the instrument panel. Piano black surface areas have been extended forward to surround the multimedia unit and in-car entertainment controls. The Sports seats are partially trimmed in leather and red thread used in a running stitch frames and divides into sections the seat squab and cushion.

The same red stitching is also applied to the gear shift gaiter, the armrest of the centre console and – for the Mondeo Titanium S – the interior door panels. The leather steering wheel trim has been divided into four areas and the positions where the driver’s hands would most naturally fall are finished in a special perforated leather trim which extends around the toggle switches and thumb rests. Red stitching has been applied to the inner radius of the steering wheel in a substantial diamond design. The interior look is completed by black velour carpet mats that are edged by a red surround.

Further Personalisation

The Titanium S models still leave scope for customers to further personalise their cars through the creation of an ‘S Upgrade Pack’. Applicable to both Mondeo and
S-MAX Titanium S, customers can select aluminium pedal covers, HID
Bi-Xenon units in place of the AFS headlights and Alcantara seat trim in place of the partial leather.

New Galaxy Titanium

Until now, the most luxurious Galaxy series available is the Ghia. The Galaxy Ghia model features additional chrome exterior styling, a full length overhead centre console and automatic headlights and windscreen wipers.

“Galaxy customers like the layout and technology that the car gives them but they have also been telling us that they like the modern ‘techno’ and contemporary elements of the successful Titanium series used in the Mondeo and S-MAX,” said Adams. “What appeals is the high level of equipment, the unique styling features such as the brushed aluminium finishes, and the driver assistance features like the Ford Convers+ full colour instrument display.”

Responding to this customer feedback, a new Galaxy Titanium series is placed at the same high level as the existing Ghia model in the range, and includes the same high levels of standard equipment:

* Automatic headlights
* Automatic wipers with rain sensor
* ‘Quickclear’ heated front windscreen for most European markets
* Cruise Control
* Power operated and heated door mirrors with puddle lamps
* Rear air conditioning

In addition, the technology and driver assistance features are further enhanced by new styling features; many of which will be familiar from existing ‘Titanium’ Mondeo and S-MAX models.

The use of brushed aluminium in areas where chrome is used on the Ghia model and machined 5-spoke 17-inch alloy wheels are the key exterior alterations.

Inside the Galaxy Titanium, sports seats finished in Alcantara trim and the integration of privacy glass enhance the interior ambience while the standard fitment of the Ford Convers+ display in the instrument cluster enhances interaction between car and driver.

Ford’s Adaptive Front lighting System (AFS) headlights are fitted, equipped with lights that swivel plus additional halogen cornering bulbs. Sports suspension has been added to reinforce the sportier appearance of the exterior styling.

“We believe our customers will appreciate the detail touches made to the interior and exterior of the Titanium S series in our large car range, the availability of the new Galaxy Titanium as well as the performance of the new 2.2-litre Duratorq TDCi 175 PS engine.” Said Adams.

Kaynak:
http://www.autoblog.com/2008/02/14/geneva-2008-ford-gives-mondeo-s-max-new-diesel-more-options/

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

Yoruma Kapali

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi