04 Nis
2007

– 2005 Yeditepe Üni ekiplerinden Yugat, Turkuaz-7tp isimli güneş araçlarıyla yarışmaya katılmışlardır.

Genel Koordinatör
Prof. Dr. Necdet ASLAN (Yeditepe Üniversitesi Fizik Böl.)

Danışman
Arş. Gör. Murat ŞEHİRLİOĞLU (Yeditepe Üniversitesi Elektrik – Elektronik Müh. Böl.)

Takım Kaptanı
Yakup TÜFEKÇİ (Yeditepe Üniversitesi Fizik Böl. 3. Sınıf)

Takım Üyeleri
1. Onur TÜRKAN
(Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Müh. Böl. 3.Sınıf)
2. Demirtunç CEYLAN
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 4.Sınıf)
3. Kaan KOCAGÖNCÜ
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 3.Sınıf)
4. M. Altuğ KEYDER
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 4.Sınıf)
5. Volkan ÇINAR
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 4.Sınıf)
6. Onur TOK
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 2.Sınıf)
7. Kazım ÇELİKER
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 2.Sınıf)
8. Recep KULAN
(Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl. 2.Sınıf)
9. Emre ÖZBİLGİN
(Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Böl. 4.Sınıf)
10. Burcu BİLKAY
(Yeditepe Üniversitesi Fizik Böl. 3.Sınıf)
11. Ersin HÜSEYİNOĞLU
(Yeditepe Üniversitesi Fizik Böl. 3.Sınıf)
12. Aykut PAR
(Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Böl. 4.Sınıf)
13. Seçkin YILMAZ
(Yeditepe Üniversitesi Makina Müh. Böl. 3.Sınıf)
14. Çağkan KOCABAŞ
(Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Müh. Böl. 4. Sınıf)
15. Evren ÖZSOY
(Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Böl. 3.Sınıf)
16. Duygu TORUN
(Yeditepe Üniversitesi Sistem Müh. Böl. 3.Sınıf)
17. Doğan YEŞİL
(Yeditepe Üniversitesi Sistem Müh. Böl. 3.Sınıf)

Ekibin sayfasından alıntı: http://physics.yeditepe.edu.tr/solarcar/index.html

Herşeyden önce aslında otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren birçok firma tarafından çoktan düzenlenmiş olması gereken fakat her nasılsa bugüne kadar ihmal edilmiş olan bu tür bir projenin Tübitak bünyesinde düzenlenmiş olmasından ötürü duyduğumuz gururla söze başlamak isteriz.

Yeditepe Üniversitesi Güneş Arabası Takımı (YÜGAT) gerek güneş arabası projesini gerçekleştirmek gerekse diğer projelerde kullanılmak amacıyla, üniversitemiz mütevelli heyeti başkanı ve yönetimi tarafından sağlanan bütçe ile Fizik bölümü öğretim üyemiz Prof.Dr. Necdet Aslan tarafından (çeşitli bölümlerden yaklaşık 20 öğrenciden oluşacak şekilde) Eylül 2004 tarihinde başlatılmıştır. Kısa sürede gruba Mehmet Tayfur Doğan, Kenan Şentürk, Murat Erentürk ve Murat Şehirlioğlu’nun katılımlarıyla yönetim yapılanması tamamlanmış ve kısa zamanda bir mekanik atölyesi ve bir endüstriyel elektronik laboratuvarı kurulmuştur. Mekanik atölyesinde öğrenciler bölümlerine bakılmaksızın lehim, kaynak, taşlama, kalıp hazırlama, zımparalama, kesme, vidalama, matkap kullanma gibi el becerilerini geliştirmekte, elektronik laboratuvarında ise sadece proje için çalışmakla kalmayıp proje ile ilgili bazı endüstriyel deneyler de yaparak elektronik konusunda bilgilerini arttırmaktadırlar. Çünkü YÜGAT bu projeyi sadece yarış kazanmak amacıyla değil öğrencilerimizin okulda geçirdikleri süre zarfında başka hiçbir yerde elde edemeyecekleri uygulamalı bir deneyim elde edebilmelerini bir politika olarak seçmiştir. Projemizde kardeş okul İstek Uluğbey Lisesinden 6 öğrenci ve Pilot Cengiz Topel İlkokulundan bir öğrenci de yer almakta ve bu öğrenciler gerektiği zaman bilfiil projemizde çalışıp deneyim kazanmaktadırlar. Bu da ilköğretimden üniversiteye kadar eğitime ne kadar önem verdiğimizin önemli bir göstergesidir.

Projemizde yer alan her öğrenci sanki bir şirkette işe başlayan bir personel olarak düşünüldüğü için projeye ancak belli bir sözleşme imzalayarak katılmakta olup her ay performans değerlendirilmesine tabi tutulmaktadırlar. Bu projenin en önemli özelliklerinden birisi de işlemlerin tamamen uluslararası standartlarda hazırlanan dökümantasyonlar zinciriyle yürütülmekte olmasıdır. Bu amaçla projemiz için 4 kategoride prosedürler hazırlanmış olup bunlar Personel, Satın Alma, Dökümantasyon ve Tasarım olarak adlandırılmışlardır. Projemizle ilgili küçüğünden büyüğüne kadar yaklaşık 300 adet parça bu prosedurler gereği tek tek numaralandırılarak kayıit altına alınmış ve bunların sorumlulukları belli öğrencilere tahsis edilmiştir. İşte bütün bunlar nedeniyledir ki YÜGAT, Türkiyemizin gurur duyacağı ilk ve tek Arge Kuruluşu olarak yapılanmış bir öğrenci grubu olarak faaliyet göstermektedir. Projemiz bir bütün halinde aynı anda hem Mekanik, hem Elektronik hem de Dökümantasyon kategorilerinde devam etmektedir. Mekanik alanında şase, süspansiyon sistemi, salıncak, kabuk gibi temel parçaların bilgisayar ortamında tasarımları kısa zamanda gerçekleştirilmiş, gövde akışkan analizleri Fizik Bölümü Nümerik Akışkanlar Laboratuvarında geliştirilen görsel ve paralel bir program ile tamamlanmış, aracın bir prototip modeli yapılarak hava tünelinde ölçümler için gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır. Aracın şasesi %80, güneş panelleri %40 olarak tamamlanmış ve elektrik ve motor aksamı üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Çok yakın bir gelecekte seri olarak üretilmesi kaçınılmaz olacak olan bu tür elektrikli araçlar için en önemli parçalar çok kutuplu, sabit mıknatıslı, DC hub motor (tanesi 3-10 bin A.B.D doları) ve fotovoltaj prensibi ile çalışan (tanesi 5-15 ve toplam 4-6 bin A.B.D doları) tek kristalli p-n eklemidir(basit anlamda yüzeyi genişletilmiş diyot). Bilindiği üzere bunlar ancak yurt dışından temin edilebildikleri için yurdumuzda elekrikli araç üretiminin çok pahalıya gelmesini kaçınılmaz kılmaktadır. İşte bu nedenledir ki ileride bu tür parçaların bazılarının tarafımızdan Yeditepe Üniversitesinde üretimi düşünülmektedir. Bu amaçla, ilk aşamada düşük basınç sağlayan bir turbo-moleküler pompa içeren DC plazma deşarjı ile oluşturulacak küçük ve temiz oda gerektirmeyen modüler bir elektron tabanca (electron gun) sistemi ile güneş hücresi üretimi planlanmaktadır.

Alıntı:
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/etkinlikler/formulag/2005/yugat.htm
http://physics.yeditepe.edu.tr/solarcar/index.html

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

1 Yorum - Ekipler: Yugat (Yeditepe Üni.)Yorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. Yorumcu / Iclal / 31 Temmuz 2007

    Bu projede gorev alan Fizik bolumu ogrencileriyle iletisim kurmak istiyorum. Konuyla ilgilenecegini dusundugum ve su anda Amerika’da “gunes enerjisi “uzerine tez hazirlamakta olan Fizik doktora ogrencisi oglum Ozgur Yavuzcetin’le projenin gelisimi, olusturulmasi ve baska konular uzerine bilgi alisverisi yapilabilecegini dusundum.
    Iyi calismalar ve basarilar..
    Iclal Yavuzcetin
    Tel: 0 532 7695977

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi