Mercedes-Benz kendine yeni kulvarlar yaratmakta hevesli. Bu sefer biraz geride kaldığını düşündüğüm hafif ticari pazarına göz dikmiş gözüküyor. Citan ismini verdiği henüz skeç halinde olan ticari aracı üretmeyi planlıyor. Özellikle aracın ön kapıdan sonraki bölümü ve son kıvrımları Renault Kangoo serisini hatırlatmış olabilir. Eğer böyle bir ilk izleniminiz oluştuysa yazının devamını kesinlikle okumalısınız.

Göz aşınalığınız var ise aracın Kangoo tarzı olduğunu anlamışsınızdır. Sıkça duyduğumuz ortak araç üretim antlaşmalarına Mercedes-Benz – Renault-Nissan’da eklenmiş oldu. Renault hafif ticari araçlardaki uzamanlığını masaya koyarken, Mercedes ise uzman olduğu güç ünitelerini yani motorlarını ortaya koymuş durumda. Vito (2.77 – 3.2 ton), Sprinter (3.0 – 5.0 ton) ve Vario (6.0 – 8.2 ton) yükleme kapasitelerine sahipken küçük kardeşleri olacak olan Citan ise abileri kadar ağır yük taşıyamayacak. Araç ön görnüşüyle oldukça etkileyici. Ticari araç havası pek olmayacak gibi görünüyor. İşin içine Mercedes motorlarıda girince benzin ve dizel yakıt bu ticaride yanmak için can atacağa benziyor.

Mercedes-Benz yeni hafif ticari aracı Citan‘ı Hannover’da Eylül 2012’de gerçekleştirilecek olan IAA Ticari araçlar fuarında dünya tanıtımını yapması bekleniyor. 2013 yılı itibariyle ilk çeyreğinde yollarda olacak gibi gözüküyor. Avrupa’da hafif ticari araç pazarının %5’i ele geçirmeyi ve yıllık 28.000 ile 35.000 araç satmayı hedefliyor.

– Mercedes küçük sınıf otomobillerde başarılı değil ne yazikki. Hele ki yeni girmeyi hedeflediği hafif ticari araçlarda ise esamesi dahi okunmuyor. Mercedes’i hep heybetli, sessiz ve güçlü motorları olan büyük ve lüks araçlar yaparken gördük ve esas başarılı olduğu konularda bunlar. İşin diğer tarafına bakarsak arkasında Renault-Nissan var. Bu iki şehirli bu işi uzun süredir yapıyorlar ve hafif ticaride de iyi bir bilgi birikimleri bulunuyor. Sonuç olarak Mercedes, eskizlerinden görebilediğimiz kadarıyla ticari araç havasından biraz uzaklaşarak şehirli bir araç tasarlamak istemiş. Aracın kalbinide güçlü dizellerle doldurursa önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Citan’ı merakla bekliyoruz.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

2 Yorum - Mercedes-Benz Citan İle Hafif Ticari Pazarına YöneliyorYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi