– Türkiye’de Mayıs ayı itibariyle satışa sunulan 3.jenerasyon 2012 Ford Focus‘u aylar öncesinden hatta 1 yıl öncesinden nasıl görüneceğini, ne gibi yenilikleri olacağını biliyorduk. İstanbul Autoshow 2010 fuarında stand üzerinde duruyor olsada internet mecrasında tüm detayları ortadaydı. Bende bu sanal ortamda gördüğüm – okuduğum yazıları gerçektede görebilmek amacıyla 11 Haziran 2011 günü Ford Focus 2012 test sürüşüne giittim. Kırmızı renk ön plana çıkarılan bu yeni araç eski Focusu bize unutturabilecek mi?

Etkinlik: Ford Focus 2012 Lansman
Yer: Lavanda Otel, Şile, İstanbul
Tarih: 11 haziran 2011
Detay: Ford Focus 2012 Test Sürüşü
Facebook: http://www.facebook.com/FordTurkiye

– Nerden başlayayım bilemedim. Etkinlik hakkında bilgi verip, yeni Ford Focus sunumuna oradan dağ yollarındaki test sürüşünden bahsedip, yemek faslına ve dönüş yoluna çıkışımızla beraber bu eğlenceli günün nasıl sona erdidiğinden bahsedeyim. Etkinlik, Otomotivle ilgili yazan blog yazarlarının toplandığı son gün Ford Focus 2012 lansman toplantısıydı. Yer olarak, Şile tarafında Lavanda Butik Otel seçilmişti. Kadıköyden bizzat yeni Focus tarafından alınan bizler direkt otele götürüldük. İnternet ortamından tanıdığım ve daha önceden tanışıklığım olan herkes oradaydı. 9 kişilik mini bir toplantı diyebiliriz. Yorgunluk nedeniyle pek sohbet ve konuşkan olmasamda ortam yorgunluğumu aldı diyebilirim.

2012 Ford Focus Test Sürüşü

– Tanışma faslından sonra ilk adım Yeni Ford Focus‘u tanıtım toplantısıydı. Ürün Geliştirme müdürü bizlere bu yeni araç hakkında kısa ve net bilgileri sunum halinde iletti. İlk söylenen “Ford artık Otomotiv şirketinin yanında bir Teknoloji şirketide oldu” cümle oldu. Yeni Focus hakkında olabildiğince uzun teknolojik donanımlar sunulduğu belirtildi. Ben yol tutuş ve dayanıklılık cümleleri beklerken, hemen aklıma ilk cümle geldi. Ford, Focus ailesiyle beraber bir dizi değişikliğe gitmiş gözüküyor. Zaten en iyi oldukları konularda hala en iyiler ve bunun üzerine teknoloji altyapısını oturtmaya çalıştıkları gözle görülür bir gerçek. Ortak parça kullanımı sayesinde de her sattıkları araç firmaya büyük karlarla geri dönüş sağlayacağı görülmekte. Ben yine bilindik cümlelerimle konuşmayı seviyorum. Volvo S60 test sürüşündede aynısını yaşamıştım. Bu kadar teknolojik donanım kalemi ne kadar gerekli? bu kadar sürüşe müdahale edilmesi sizi korkutmuyor mu? sürüş esnasında bu teknolojiler ne kadar etkili olacak sürücü ve yolcu üzerinde? Ford 15km/h hızda kazayı önlemek için aniden otomatik olarak dururken diğer bu teknolojiye sahip olmayan araçlar ne yapacak yollarda. Şerit değiştiren bir sürücü sinyal yakmadığı için aracı tarafından alıkonulup şerit değiştiremeyecek mi? yada sürücü gerçekten buna zorlanacak mı? tüm bunlar halen benim kafamda soru işaretleri. Belkide ben bir kontrol manyağı olduğum için bu tür müdehaleler beni korkutuyor olabilir. Ama herşeye karşın teknolojiler insan hatalarını sıfıra indirmek için her zaman yanı başımızda olacaklar.

– Aracı tanıdıktan sonra sıra geldi test sürüşüne. Şile dağ yollarında 15kmlik parkur belirlenmiş ve tamamı patika yol. Ford yetkilileri yolun çift şerit olduğunu bize biraz geç söylediler hatta söyleyemediler çünkü yüzlerindeki ifadeden bizler hemen durumu anladık. Yol çift şeritliydi ve kontrollü gidilmesi gerekiyordu. Çoğumuzda buna uyduk tabiki. Gidiş yolunda arka koltukta 1.6lt 115PS Dizel Kırmızı Ford Focus ile gittiğim yolculukta aynı araçla Ecoboost motorlu gül kurusu renkli Focusu dönüş yolunda takip ederek parkuru bitirdim. İlk izlenimlerim, yeni Focus sürücüleri çukurları dert etmenize gerek kalmamış, üzerinden geçip gidilmesi çok kolay. Araç içersinde hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Motorun sesi içeri geliyor ama çok güzel bir ses. Yüksek devirli kullanıldığı için belkide. Düşük – sakin sürüşlerde iç mekanda pek gürültü yok. Ama yol ve rüzgar sesi arka koltuk yolcuları için arka bölümlerde duyulmakta. Gidiş – dönüş 1 saat süren test sürüşü sonrasında Aktif Şehir İçi Güvenlik sistemi bizi bekliyordu. Volvo S60’da da benzer şekilde çalışan sistem Volvo’dan tek farkı olarak araç engele çarpmadan duruyor ve stop ediyor ayrıca Volvo’daki gibi bir öncesinde uyarı sistemi bulunmamakta. Debriyaja tekrar bastığınızda araç çalışır duruma geliyor. Artık Focus’u tanıdık, test ettik yorulduk, bizleri mükemmel bir öğle yemeğine hazırdık.

2012 Ford Focus Test Sürüşü

– Saatler 15:00’i gösterirken artık ayrılma zamanı geldi. Yetkililerden dönüşte bizlerin araçları kullanım kullanamayacağımızı sorduk. Evet yanıtını alınca direkt beni götürecek olan Ecoboost Gül Kurusu Ford Focus ‘a atladım. Gözlerim Navigasyonu aradı ama ne yazikki yoktu. Peki Otomatik vites ararmıydım hiç sanmıyorum. Bu sefer gerçek köy yollarında boost nasıl bir şey görmüş oldum. Turbo devrini yakaladıktan sonra sizi virajlarda bile kimse durduramaz. Donanım Titanium olan araç özellikle orta konsol ve deri döşemeler beni gerçekten motor sesi-performansı kadar etkiledi. Bu durumda Trend yerine biraz daha üstüne koyup Titanium X paketide alınması gerekiyor. Unutmadan söyleyeyim araçların tamamı manuel vites… 1 adet sedan benzinli vardı diğer araçlar HB grubundaydı.

– Son olarak şunu söyleyeyim. Antalya’da yapılan Ford Kuga Powershift ve bu sene içinde yapılan Ecoboost lansmanına davet almayan ben ama Ford Focus son lansmanına davet eden yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum. Etkinlikleri mini idi ama kesinlikle muhteşemdi. Hayalimdeki araç Focus ve bu etkinlik benim Focus aşkımı 10 kat daha da arttırdı. Ürün otomobil, davetliler otomobil aşığı, etkinlik tam bir test sürüş etkinliği. Daha fazla sözüm yok. Çok çok teşekkürler.

– Sosyal medyada Ford’da artık aramızda. Facebook, Twitter üzerinden Ford’u takip edebilirsiniz. Önümüzdeki günlerde önemli bir yarışma olacağınında haberini buradan vermiş olayım.

2012 Ford Focus Videoları

Test Sürüşü Videosu: Araba.com İnternet Editörü Hasan Aytekin sürüş yapıyor. Ben arkada videoya çekimi yaptım.

Park Asistanı Videosu:

Ford Focus Tanıtım Bilgileri

Ford markası ve Yeni Ford Focus hakkında anlatılanları satır başlıkları ile aşağıda listeliyorum:

* Ford markası kendine yeni bir yol çizmiş. Otomotiv şirketinin içersine birde teknoloji şirketi bölümünü eklemiş. Artık Ford firmasına Otomotiv+Teknoloji şirketi gözüyle bakmamız gerekecek.
* Her ülkede aynı Focus satılacak. Bunun nedeni “One Ford” ismini verdikleri ve ortak parçalarla üretim sistemi. Her araç %80 oranında kardeş olacak yani aynı parçayı kullanacak. Belli ülkelerde o ülke standartlarına göre farklı parçalar ve özellikler olduğu için ufak değişiklikler olabilecek ama genelinde tek Focus yollarda yer alacak.
* Eski ile Yeni Ford Focus beraber satılacak. 2011 yılı için satış hedefi TR için 25000 adet. 10000 adedi yeni Focus iken, 15000 adedi eski Focus satışı hedeflenmekte. Eski Focus, Temmuz 2011’den itibaren üretimi duracak, Türkiye’de ise satışı Eylül-Ekim 2011 itibariyle son bulacak.
* Yeni Focus 6 fabrikada üretilmekte. Türkiye’ye gelen araçlar Almanya Fabrikasından üretilenler olacak.
* İlk maddede belirtilen ortak parça kullanımı ve aynı platformu paylaşan, aynı parçaları kullanan 10 farklı model üretmeyi hedefliyor. Bu yıldan itibaren 6 yeni modeli yakından göreceğiz.
* Yalıtımın eski Focus’a oranla iyileştiği ve Yeni Ford Focus’un halen sessizlik abidesi olmadığı ama eskiye oranla daha iyi bir ses-titreşim yalıtımının yapıldığı belirtiliyor.
* EuroNCAP testinden 5 yıldız sahibi.
* Yeni Focus tanıtımı, Facebook Ford Türkiye, diğer sosyal ağlar üzerinden yapılırken. Satışında ise IPad, Iphone uygulamaları sayesinde satış temsilcisine – alıcıya bilgi vermekte.

– Sürüş kalitesi, motor seçenekleri, donanımları, güvenlik sistemleri ve önümüzdeki yıldan itibaren göreceğimiz bir dizi yeniliğe değinelim biraz.
Sürüş Kalitesi:
* Dinamik Tork Kontrolü: Araç virajı alırken motor torkunun ön tekerlekler arasında dağılımını sürekli olarak dengeleyen ve daha iyi yol tutuşu sağlayarak, virajlarda önden dışarı kayma eğilimini azaltmaya çalışan bir sistem. ESP ile birlikte çalışmakta.
* Aktif Ön Izgara: Aracın aerodinamik direncinin daima optimum seviyede kalması sağlıyor. Ecoboost ve üst donanımlarda standart olarak sunulmakta. Kapakçıklar 180 dereceye kadar hareket sağlayarak sürtünme katsayısını ve yakıt tüketimine yarar sağlıyor.
* Otomatik Start-Stop Sistemi: Bunu açıklamama gerek yoktur herhalde. Start and Stop
* Ford EcoMode: Gösterge panelinde aracınız size ekonomik sürüş tavsiyelerinde bulunuyor. 3 farklı parametreye bakarak araç hızı, motor devri, sıcaklıkla beraber sizin gaz-debriyaj pedalı kullanımınızı değerlendirerek en ekonomik sürüş tavsiyelerinden bulunmakta. Sürüş esnasında ne kadar görünür ve uygulanır olur bilemiyorum.

Güvenlik Sistemleri:
* Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi: Kızılötesi lazerler etrafı kolaçan edip 15km/h hıza kadar aracı durdurabilirken, 30km/h hızda ise aktif olarak aracı yavaşlatma görevi üstlenmekte. C segment bir araçta ilk kez Ford Focus’da sunulmakta.

Otomatik Park Asistanı:
– Park asistanını bir düğme ile açarak aktif yaptıktan sonra park aramaya başlıyorsunuz. Uygun genişlikte bir park bulduğunuzda ise aracın kontrolünü kendisine bırakıyorsunuz ve yönergeleri izliyorsunuz. Bu arada bayanlar için mükemmel bir özellik. İlk kez Ford kullanmıyor tabi ki. Ama güzel çalıştığını söyleyebilirim.

Yıl Sonunda Daha Teknolojik Focus’lar Yollarda Olacak:
– Kör Nokta Uyarı Sistemi
– Şerit Takip Sistemi (65km/h hıza kadar)
– Şeritte Kalma Yardımcısı
– Sürücü Dikkat Takip Sistemi
– Otomatik Uzun Farlar

Motor Seçenekleri ve Donanımlar:
– 3 farklı donanımlı Ford Focus karşımıza çıkacak. Motorların hepsi 1.6lt olduğunu hatırlatayım. Navigasyonun olmadığını gelecek senelerde geleceğini belirteyim. Araçların tümü manuel vitesli, powershift şanzımanlı Focuslar daha sonra aramıza katılacakmış. Yeni Focus, mevcut Focus üzerine ortalama 5.000 TL fiyat farkı ile satışta.
Trend (39.900TL): 95PS Dizel, 125PS benzinli
Style (42.800TL): 115BG Dizel, 125PS benzinli
Titanium (47.415TL): 125PS benzinli, Ecoboost 180PS

Kaynaklar:
http://www.ford.com/cars/focus/
http://www.cars.com/ford/focus/2012/reviews/?revid=56889
http://www.autoblog.com/2011/03/30/2012-ford-focus-titanium-review-road-test/
http://www.newfuturecars.com/2012-ford-focus/

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

22 Yorum - Ford Focus 2012 YollardaYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Ellerinize sağlık 🙂
  çok güzel bir birleşme olmuş..
  Umarım ilerde yapılanlarda hep birlikte olabiliriz..

  • Yönetici / Otomot / 21 Haziran 2011

   Umarım bundan sonraki etkinliklerde hem Ford bizleri unutmaz çağırır. Hem de güzel bir topluluk oluşturarak etkisini daha da arttırır.

 2. Yorumcu / FocusHayranı / 01 Eylül 2011

  Powershift şanzımanlı focuslar ne zaman gelir ?

 3. Yorumcu / Ömür / 14 Ekim 2011

  Yeni ford focus alalı 2 ay oldu. Dizel tıtanyum modelini aldım. Herşey iyi güzel hoş ama full versiyonunu alıyorsunuz altmışbin tl civarında para ödüyorsunuz ve çinmalı dandirik bir müzik sistemi ile karşılaşıyorsunuz. Bu aracımdan önce cruze baz versiyon aracım vardı. O aracın fiyatı ford focus’un fiyatının yarısı olmasına rağmen süper bir ses sistemi vardı arabada. Yeni ford focus avrupada sony ses sistemi ile satılırken bizlere üçüncü sınıf vatandaş mumalelesi yapılıyor. Bu paralara bu kadar dandik bir ses sistemi ile bu araçları sattıkları için fordu kınıyorum. Şikayette bulunduğumuzda kaile bile almadılar. İşte müşteri memnuniyeti anlayışı bu kadar. Üç kuruş daha fazla kar edebilmek için bu araçtan esirgenen ses sistemi sayesinde arabayı keyif ile kullanmanın tadına varamıyorsunuz. Bir düşünün tam arabaya kurulmuşsunuz, düşmüşsünüz yola. Keyifle açıyorsunuz müzik sistemini oda ne hoparlarlörden mizik sesi yerine tars turs zırıltı sesleri duyuyorsunuz. Fordun anlaşılan o üç kuruşa ihtiyacı var.

  • Yönetici / Otomot / 16 Ekim 2011

   İlginç bir noktaya parmak basmışsınız. Ford’un web sitesinde ses sistemi hakkında ben bir bilgiye dahi ulaşamadım. Gerçekten ilginç. Test sürüşü olarak bahsettiğiniz aracı kullandım ama Trend versiyonu idi. Peki sakin bir sürüş yapmadığımızdan bu bahsettiğiniz durumuda gözlemleme şansımız olmadı. Gerçekten ilginç bir durum…

  • öMÜR BEY DUA EDİN BENDEKİ,OLAY GİBİ YAŞAMAMIŞSINIZ.120 KM HIZLA GİDER’KEN BENİM DİREKSİYON KİLİTLENDİ, BEN NE YAPAYIM PARK SENSÜRÜ ARIZALI,ÇOCUK KİLİDİ ARIZALI YAĞMUR SENSÜR’Ü BİR ÇALIŞIYOR BİR ÇALIŞMIYOR. BİR YORUMUM’DA BİLDİRDİM C_MAX’IN MALZEMELERİ FOCUS’A TAKILIR’SA FOCUS’UN ÖZELLİĞİ GİDER DEDİM DOĞRU DEMİŞİM DEMEKKİ.

 4. Yorumcu / ismail yetenek / 05 Kasım 2011

  nasıl bi test sürüşü etkinliğiymiş bu.arabanın ne yalıtımından,ne konforundan,ne süspansiyonundan,ne yol tutuşundan,ne de yüksek hızlardaki stabilitesinden bahsedilmemiş.kuru teknik bilgiler,laf kalabalığı v.s…velhasıl olmamış..

  • Yönetici / Otomot / 09 Kasım 2011

   Merhaba,

   – İsmail, test sürüşü dediğimiz şey 15km bir parkurda, bu parkurda dağ – taş – toprak bir yol. Ortalama sürat 100km/h, araç içinde 4 kişi var. Şimdi böyle bir ortamda konfora, yalıtıma, süspansiyona, yol tutşuna, stabiliteye hepsine birden nasıl bakabilirsin. Ayrıca http://otomot.net/2011/06/19/y.....etkinligi/ adresinde belki istediklerin bir kısmını okuyabilirsin ayrıca etkinliğe katılan diğer arkadaşların yazılarına göz atabilirsin.

   – Aracı merak ediyor ve yakından görmek istiyorsan en yakın Ford Bayisine gidip yakından görebilir ve test edebilirsin. Test bittikten sonra lütfen bana detaylıca bir yazı yaz gönder senin adına yayınlayayım yazını. Çok memnun olurum…

 5. Yorumcu / İngiliz düldülü / 13 Kasım 2011

  Kesin ve net olarak Focus Sony ses sistemi ne zamana ülkemize gelecek?

 6. Yorumcu / Engin sergi / 14 Aralık 2011

  Genel anlamda aracin bir cok ozelliginden ve konforundan cok memnunum fakat ses sistemi ve yalitim cok basarisiz…… Bence bir onceki focuc moddelerindeki ses sistemi cok daha iyiydi bir opel astradaki ses siteminden bile kotu acik konusmak gerekirse bu ses sistemindeki ve yalitimdaki problemlerden dolayi verdigim paraya acimiyo degilim

  • Yönetici / Otomot / 15 Aralık 2011

   Merhabalar,

   Kullandığınız Focus modelinin donanımını ve Km değerinide eklerseniz bu yazıyı ve yorumları okuyanlar için daha yararlı olacaktır.

   Teşekkürler.

 7. Yorumcu / cnkpc / 18 Şubat 2012

  bence harika bir araba alırsan ford olursun lord ama biraz daha uygun olabilirdi fiyatı

 8. Yorumcu / Funda / 21 Şubat 2012

  2012 trend modeli Focus aldık bu sene…
  şu an 300 küsur kilometrede…
  Bir önceki arabamız Fiat Marea Full dü…
  Bu arabada teknik özellik belirtemeyeceğim onları beyim bilir ilgili olduğundan ben sadece sürücüyüm 🙂
  Fakat dikkatimi çeken en önemli özellik arka tarafta en ufak bir havalandırma koymamışlar ön taraf ısınacak da arka sonra nasibini alacak bu da arka tarafta oturan çocuklar için büyük handikap…
  Bir de acaba dizel olduğundan mı bilmiyorum çok geç ısınıyor 15km işe gelmeye 5 dakika kala anca içi ısınıyor…
  Bir de USB girişine ne olduysa çalışmıyor bu kadar nazik miydi ki…
  Servise gidecek mecbur…

 9. Yorumcu / selim ileri / 07 Mart 2012

  kardeşim 2012 style plus focus aldı. hayatımda bu kadar kalitesiz malzeme kullanan bir araba kullanmadım. cruze dan sonra traktör gibi geldi araba. az yakıyor çok kaçıyor avam ağzıyla ama o para etmez bu araba.gerçi şu anki fiyatlarla hakkını veren araba yok.

 10. Yorumcu / hsan / 08 Mart 2012

  bende test sürüsü amerikada sanmıştım düz vites kullanınça sasırdım sonra konusşmalardan türkiye olduğunu anladım.zaten bizim tük halkı bi xp den bide düz vitesden vazgeçemez.powershift kullansalar günaha girerler

 11. Yorumcu / Kadir Kurtoğlu / 06 Nisan 2012

  yorum yazanların genel sorunlarını irdelediğimde, fiyat kalite orantısı üzerine yoğunlaştıklarını görüyorum. Sıfır aldığımız otobillerin toplam fiyatından %80 bir değeri düşün sonra bakın fiyat-kalite oranına. 60.000 TL ye satılan bir aracın gereçke malzeme değeri 33.000 TL dir ki bu tutarın içerisinde Üretici karı da dahildir. Yani kısaca 27.000 TL para vergi ve bayi komisyonudur. Şimdi soruyorum size 60 bin liraya araç aldım berbat diyebilirmisiniz?

 12. Yorumcu / atilla / 19 Mayıs 2012

  kadir çok doğru bi konuya değinmiş. %45 i vergi zaten gerisini değerlendirin. hem bundan uygun fiyatlı arabalar sanki mercedes 🙂

 13. Yorumcu / nca / 29 Mayıs 2012

  bende dün focus 1.6 tdci style paket aracımı aldım. alır almaz ailecek 50 -60 km test ettim. aracın pek iyi yönleri olduğu gibi birkaç noktada orta ve biraz üzeri puanda yönleride var. tabi bu pekiyi yönleri görünce keşke bunlarda pekiyi olsaydı diyesi geliyor insanın.
  + pekiyi yönleri: 1. araç yola yapışarak oturaklı bir şekilde yol alıyor.
  2. dinamik tork kontrolü harika birşey. araç viraj dışına değil içine doğru çekiliyor sanki. bir ipe bir cisim bağlayıp döndürürsünüz ya onun gibi birşey. focusun yol tutuşu derlerdide abartı derdim.
  3. benim eski megan 2 den bariz sessiz. yol ve rüzgar sesi 120 km/h de duymadım. Gaza yüklenince tok motor homurtusu bir müzik gibi geliyor vede insanı gaza getiriyor.
  4. yolculuk konforu gayet iyi, sarsmadan yolcularını taşıyor.
  5.performansa gelince düşük devirlerde(1600-2000) gayet uysal ve ekonomik bir kullanım sunuyor. ancak gaza yüklenince 1800-2500 devir arası insanı koltuğa yaslıyor seri vites arttırırsanız yüksek hızlara çabucak ulaşıyor.
  6. elektronik gadgetleri gayet iyi. yoldan sıkılırsanız oynayabilirsiniz.
  7. malzeme kalitesine gelince içinde birkaç göze batan şey dışında kalite gayet iyi. gösterge, dashboard, direksiyon vites topuzu ve teyp bölgesinde kalite hissi yüksek. dijital göstergeler hoş. ancak manuel kilma düğmeleri kulaklı değilde jettadaki gibi yuvarlak ve krom çerçeveli olsaymış daha iyi olurdu. koltuklar ergonomik ve insanı kavrıyor.
  8- yakıta gelince kitabına göre kullanılırsa fabrika değerlerine ulaşılabilir.
  – yönleri. bence orta puanlı yönler desek daha doğru olur.
  1- müzik sistemi zırıltı denecek kadar kötü değil. pop seçeneğini seçince basları tizleri loudları veriyor. ancak megane2 nin ses sistemi daha iyiydi.
  2- bagaj hacmi megane2’ye göre biraz küçük ancak corolla ile nerdeyse aynı.
  3- teypte mute yok, torpido biraz ufak,tuşların kullanımında birkaç nokta pratik değil.
  görüleceği üzere aracın ana yönleri gayet iyi ancak birkaç yan dalı daha iyi olabilirdi. bence 9/10.

 14. Yorumcu / Ali / 15 Eylül 2012

  Bende 2012 sedan focus dizel almak istiyorum ancak internette biraz araştırma yaptım gözüm korkmadı değil.Ben aslında 1.3 astra dizel sedan ile 1.6 focus dizel sedan arasında kaldım arkadaşlar hangisini alsam bilemedim

 15. Yorumcu / önder / 05 Mart 2013

  Arkadaşlar ben de 2012 focus almak üzereydim.ama internetteki ses yalıtımı olumsuzluklarından dolayı vazgeçtim.Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi