11 Oca
2008

– Hintli otomotiv üreticisi Tata, Hindistan Yeni Delhi’deki 9. Auto Expo Fuarı’nda 2 bin 500 dolar fiyatlı dünyanın en ucuz otomobili olan ’Nano’nun tanıtımını yapan Tata’nın Başkanı Ratan Tata, “Otomotivin bütün güvenlik normlarına ve yabancı çevre kriterlerine uyduğunu garanti ediyoruz” dedi.Tata, böylece gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca tüketiciye otomobil sahibi olma şansı tanıyacağı, Hindistan’da motorsikletle seyahat eden milyonlarca aileye yönelik uygun fiyatlı ve daha güvenli bir otomobil olarak planlandığı ve petrolün varil fiyatının 100 dolara çıktığı bir dönemde piyasaya sunulması bu ilgiyi arttırdı.

– Tata’nın yeni otomobili ’Nano’nın ekstra donanımı olmayan modelinin Standart versiyonlu fiyatı 2 bin 500 dolar (100 bin Rupi) olarak belirlendi. Bu yılın sonlarına doğru önce Hindistan’da piyasaya çıkacak olan otomobilde, fiyatıyla piyasadaki en ucuz araç olan Maruti Suzuki’nin fiyatının yarısına satılmış olacak. Küçük ve biçimsiz olan Nano, Tata’nın Ford Motor’dan almak için görüşmelerini sürdürdüğü lüks Jaguar ve Land Rover markaları ile tezat oluşturuyor.

– Tata, ilk etapta 250 bin Nano üreteceğini ve yıllık olarak 1 milyon taleple karşılacağını açıkladı. Tata’nın yeni otomobili, küresel otomotiv üreticilerini de Hindistan, Çin ve Rusya gibi gelişmekte olan ülkelere yönelik düşük fiyatlı araç üretme telaşına sokacağı belirtiliyor.

– TATA’nın Türkiye dağıtıcısı ve üreticisi İsotlar Grup, 2 bin 500 dolarlık Tata Nano’nun 2008 yılında Türkiye’ye gelmeyeceğini belirterek, “2009 yılında da getirip getirmemeye daha karar vermedik. Ama baz donanımıyla getirmek çok da mantıklı gelmiyor” açıklamasını yaptı. Tata’nın Türkiye’ye gelse bile fiyatının donanım seçeneklerinin artması ve vergi yükü nedeniyle 10 bin YTL’nin üzerinde olacağı kaydediliyor.

Benzer uygulama ile çıkan araçlar durum:Türkiye pazarına giren yabancı bir otomobil, ÖTV, KDV, bandrol ve plaka giderleri için harcanan miktarlar eklenince yurtdışında olduğundan çok daha pahalıya satılıyor.
Renault’ya bağlı Dacia’nın da 2004 yılında ’5 bin Euro’ fiyatla pazara sunduğu Logan’ın Türkiye’ye pazara sunulduğu zaman fiyatı 17 bin YTL olmuştu. Bu nedenle Tata’nın dünyanın en ucuz otomobil unvanına sahip Nano modelinin fiyatı da Türkiye’de yüksek olacak.

– Tata’nın Indigo 1.4 MPFI Trend modeli Türkiye’ye giriş fiyatı 11 bin 320 YTL civarında iken söz konusu giderlerin eklenmesi ile yüzde 67.5 artış ile bu fiyat 18 bin 957 YTL’ye çıkıyor.

– Şu an piyasada satışta olan Çin üretimi Ssangyong‘un Actyon Sports M200 XDI 4X2 MT modeli 32 bin 130 YTL iken, Rexton RX270 XDI 4X4 AT modelinin fiyatı ise 96 bin 307 YTL’ye kadar çıkıyor.

– Hindistan üretimi Mahindra Pik Up Tek Kabin 4×2 fiyatı 24 bin 939 YTL, Mahindra GOA 2.6 CrDI 4×4 modeli ise 39 bin 982 YTL fiyatlarla satılıyor. Yine Hint otomobil üreticisi Tata’nın Indigo 1.4 MPFI Trend modeli 18 bin 957 YTL’den satılırken Tata Dicor modelinin anahtar teslim fiyatı 51 bin 942 YTL’ye kadar çıkıyor.

Nano’da var olan özellikleri:
-1 adet sileceği
-Dört kişilik oturma düzenine sahip
-Gösterge olarak sadece km saati ve benzin sayacı
-Tekerleklere güç aktarımı dişlilerle değil kayışla
-Kaputun altında motor dışında, cam suyu haznesi ve akü var
-Motor lüks arçlardaki gibi arkada konumlanmış. 🙂 Volkswagen gibi arkada olacak. Sadece motoru 700 dolara mal oluyor. 30 ile 35 beygir gücünde.
-Jantlar, maksimum saatte 70 km hızla gidebilecek şekilde üretildi
-Vites otomatik ya da elden değil. Motosikletlerde olduğu gibi vitesi kendisi ayarlıyor.
-Kaportanın yarısı plastikten, yarısı alüminyumdan oluşmakta

Nano’da varolmayan özellikler:
-Radyo, klima, airbag, otomatik cam ve elektrikli direksiyonu yok
-Vitesi, diferansiyeli ve bagajı yok

Genel özellikleri:
– uzunluk 3.1 metre, genişlik 1.5 metre ve yüksekliği 1.6 metre.
– Tekerlekler aracın iç mekanı genişletilmesi için oldukça dışa ve kenarlara yerleştirilmiş.
– Standart ve lüks versiyonu bulunmakta. Resimlerde kırmızı olan araç Standart versiyonlu, Sarı olan araç ise Lüks versiyonlu modeli temsil etmekte.
– 623 CC hacminde 33 PS çok noktadan enjeksiyonlu MPı 2silindirli benzinli motora sahip. Düşük ağırlığı ve elektronik motor yönetim sistemi sayesinde en yüksek gücü ve düşük tüketimin elde edilmesini saplıyor.
– Tubeless (iç lastiksiz) tekerleklerle donatılmış.
– Sert koltuklar, yolcu bölmelerinde sertleştirilmiş metal korumalar, camlarda rezistans bulunmakta.
– Yüksek benzin sarfiyatı ve 2 tekerleklilerin çevreye verdiği zarar nedeniyle – kısa mesafelerde düşük carbon salınımı – düşük tüketim ile taşıma sağlayacağı belirtiliyor.
– Scooter parçalarının kullanıldığı belirtiliyor.

Peki Tata neden böyle bir araç üretmek istemiş:
– Hindistanda yoğun olarak kullanılan motosikletler hem hava kirliliğine hemde sürücülerin her türlü işlerini bu 2 tekerlek üzerinde görmelerinden dolayı (mesela yolculukta karısını arkasına çocuğunu öne alarak kazaya davetiye çıkarılıyor.) Tata bu aracı geliştirerek duyurmak istemiş. 2 tekerlek yerine çok daha güvenli olan 4 tekerlek tercih edilmiş. Kısaca Güvenli Yolculuk. Tasarım aşamasında 200bin satılır denilerek hazırlanan araç tanıtımın yapılmasıyla bu adedin milyonu bulacağı konuşulmaya başlanmış. Tatanın Başkanının açıklamasında bu aracın fiyatı ile 10 adet Swatch saat alınabildiği belirtiliyor. Tata, Çin pazarına baktığında dev cüsseli araçların – yoğun donanım paketlerini kullanıldığını ve fiyatlarında bu ölçüde arttığını , kendilerininde ters bir orantı ile sağlam-ucuz-minimum donanımlı bir araç ürettiklerini söylüyor.

* Bu araç için açılmış özel bir siteside mevcut:
http://www.tatapeoplescar.com/tatamotors/index.php

-TATA GRUP Hakkında:
Tata Grup, 93 firma ve 220.000’in üzerinde personeli ile 7 farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Bunlar, mühendislik, enerji, kimya, tüketim malları, servisler, iletişim ve bilgi servisleri sektörleridir.
Hindistan’ın en büyük ve saygın holdinglerinden olan Tata Grup’un 2005-2006 yılı geliri 22 milyar Dolardır ve bu ülke gelirinin %2.9’unu kapsamaktadır. Tata Grup şirketleri 215.000 kişiyi istihdam etmektedirler. Tata’nın 32 markası arasında Tata Çelik, Tata Danışmanlık Hizmetleri, Tata Motor ve Tata Çay gibi Hindistan özel sektörünün en büyük markalarıdır ve Tata’nın hissedar sayısı 2,8 milyonun üzerindedir. Tata Grup’un 6 kıtada 40 ülkede yatırımı vardır ve 140 ülkeye ürün ya da hizmet ihraç etmektedir.

TATA MOTORS
2005-2006 geliri 5,5 milyar dolar olan TATA Motors, Hindistan’ın en büyük otomotiv kuruluşudur. Ticari araçlarda her segmentte uzak ara lider olan kuruluş kompakt sınıf, orta sınıf ve SUV sınıfında ikincidir. Orta ve ağır ticari araç üretiminde dünyanın beşinci büyük şirketi olan Tata Motors orta ve büyük otobüs üretiminde de dünya ikincisidir.

22.000 kişinin çalıştığı kuruluşta yaptıkları işte, ürettikleri ürünlerde en iyi olma vizyonuna ve grubun tüm değerlerine ve etiklerine sahiptirler.
1945’de kurulan Tata Motors’un gücü artık Hindistan sınırlarını aşmıştır. İlki 1954 yılında üretilen Tata araçlar bugün 3,5 milyonun üzerinde bir sayı ile Hindistan yollarındadırlar. Şirketin üretim üsleri Jamshedpur, Pune ve Lucknow’daddır ve gerek ulusal çapta 1200 noktada bayilik, servis ve yedek parça hizmeti veren bir şebekeye sahiptir. Şirket aynı zamanda güçlü finans işletmesi ‘Tata Motor Finans’ ile müşterilerini satın alma konusunda desteklemektedir.
2004 Eylül ayından beri New York Borsası’na kote edilen Tata Motors artık uluslararası bir otomotiv kuruluşudur. Tata Motors 2004 yılında Kore’nin ikinci büyük kamyon üreticisi Daewoo Ticari Araç Şirketi’ni satın almıştır. Bu satın almayı takiben Tata Daewoo Ticari Araç Şirketi yeni ürünler lanse etmeye başlamıştır. 2005 yılında İspanya’nın tanınmış otobüs üreticilerinden Hispano Carrocera’nın %21’ini satın alınmıştır. Hispano’nun varlığı yeni pazarlara doğru genişlemeyi getirecektir.

Bu satın almalar 1961 yılından beri ihracat yapan Tata Motors’un uluslararası alandaki genişlemesini artıracaktır. Tata 2006 yılında otobüs karoserinde lider olan Brezilya kökenli Marco Polo ile otobüs üretimi konusunda ortaklık içine girmiştir.
Şirketin ticari ve binek araçları bugün Avrupa, Ortadoğu, Avustralya Güneydoğu Asya ve Güney Asya’da pek çok ülkede satılmaktadır. Malezya, Kenya, Bangladeş, İspanya, Ukrayna, Rusya ve Senegal’de de bazı montaj tesisleri vardır.

Tata Motors 50 yıl içinde tüketici isteklerini karşılama kabiliyeti açısından çok önemli deneyim kazanmıştır. Bugün 1400 mühendis ve uzmanın çalıştığı Mühendislik Araştırma Merkezi 1966’da kurulmuştur ve teknoloji ve ürün açısından öncü görevini sürdürmektedir. Tata Motors Hindistan’ın ilk yerli hafif ticari aracını, ilk yerli SUV sınıfı aracı ve ilk yerli binek araç olan Indica’yı geliştiren kuruluş olmuştur. Üretildikten 2 yıl sonra Indica, kendi segmentinde Hindistan’ın en çok satan aracı olmuştur.
Yeni ürün geliştirme adımları hızlanmıştır. 2005 yılında Tata Motors, Hindistan’ın ilk yerli mini kamyonu Tata Ace’ı üretmiştir. Önümüzdeki yıllarda da tüketici ihtiyaçlarına cevap veren pek çok taşıtlar üretmeyi planlamaktadır.

Ar-ge bölümü yalnız yeni ürün değil, çevre dostu teknolojiler ve alternatif yakıtlar geliştirmek için de çalışmaktadır.

Tata Grubunun geleneği olarak, Tata Motors da yazılı ve fikri olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluk bilinci ile hareket eder. Birleşmiş Milletler Global Sözleşmesini imzalayan kuruluş bu sözleşmenin prensiplerine uyarak çevre ve çalışma standartlarında sosyal ve toplumsal öncelikleri taahhüt etmiştir. Buna bağlı olarak toplumsal gelişmede aktif rol oynarken, üretim tesislerinin bulunduğu bölgeye de hizmet etmektedir.

PRESS RELEASE:

Tata Motors unveils the People’s Car
A comfortable, safe, all-weather car, high on fuel efficiency & low on emissions

Mr. Ratan N. Tata, Chairman of the Tata Group and Tata Motors, today unveiled the Tata ‘NANO’, the People’s Car from Tata Motors that India and the world have been looking forward to. A development, which signifies a first for the global automobile industry, the People’s Car brings the comfort and safety of a car within the reach of thousands of families. The People’s Car will be launched in India later in 2008.

Speaking at the unveiling ceremony at the 9th Auto Expo in New Delhi, Mr. Ratan N. Tata said, “I observed families riding on two-wheelers – the father driving the scooter, his young kid standing in front of him, his wife seated behind him holding a little baby. It led me to wonder whether one could conceive of a safe, affordable, all-weather form of transport for such a family. Tata Motors’ engineers and designers gave their all for about four years to realise this goal. Today, we indeed have a People’s Car, which is affordable and yet built to meet safety requirements and emission norms, to be fuel efficient and low on emissions. We are happy to present the People’s Car to India and we hope it brings the joy, pride and utility of owning a car to many families who need personal mobility.”

Stylish, comfortable
The People’s Car, designed with a family in mind, has a roomy passenger compartment with generous leg space and head room. It can comfortably seat four persons. Four doors with high seating position make ingress and egress easy.

Yet with a length of 3.1 metres, width of 1.5 metres and height of 1.6 metres, with adequate ground clearance, it can effortlessly manoeuvre on busy roads in cities as well as in rural areas. Its mono-volume design, with wheels at the corners and the powertrain at the rear, enables it to uniquely combine both space and manoeuvrability, which will set a new benchmark among small cars.

When launched, the car will be available in both standard and deluxe versions. Both versions will offer a wide range of body colours, and other accessories so that the car can be customised to an individual’s preferences.

Fuel-efficient engine
The People’s Car has a rear-wheel drive, all-aluminium, two-cylinder, 623 cc, 33 PS, multi point fuel injection petrol engine. This is the first time that a two-cylinder gasoline engine is being used in a car with single balancer shaft. The lean design strategy has helped minimise weight, which helps maximise performance per unit of energy consumed and delivers high fuel efficiency. Performance is controlled by a specially designed electronic engine management system.

Meets all safety requirements
The People’s Car’s safety performance exceeds current regulatory requirements. With an all sheet-metal body, it has a strong passenger compartment, with safety features such as crumple zones, intrusion-resistant doors, seat belts, strong seats and anchorages, and the rear tailgate glass bonded to the body. Tubeless tyres further enhance safety.

Environment-friendly
The People’s Car’s tailpipe emission performance exceeds regulatory requirements. In terms of overall pollutants, it has a lower pollution level than two-wheelers being manufactured in India today. The high fuel efficiency also ensures that the car has low carbon dioxide emissions, thereby providing the twin benefits of an affordable transportation solution with a low carbon footprint.
(For more information: www.tatapeoplescar.com )

About Tata Motors
Tata Motors is India’s largest automobile company, with revenues of US $ 7.2 billion in 2006-2007. With over 4 million Tata vehicles plying in India, it is the leader in commercial vehicles and the second largest in passenger vehicles. It is also the world’s fifth largest medium and heavy truck manufacturer and the second largest heavy bus manufacturer. Tata cars, buses and trucks are being marketed in several countries in Europe, Africa, the Middle East, South Asia, South East Asia and South America. Tata Motors and Fiat Auto have formed an industrial joint venture in India to manufacture passenger cars, engines and transmissions for the Indian and overseas markets; Tata Motors also has an agreement with Fiat Auto to build a pick-up vehicle at Córdoba, Argentina. The company already distributes Fiat branded cars in India. Tata Motors’ international footprint includes Tata Daewoo Commercial Vehicle Co. Ltd. in South Korea; Hispano Carrocera, a bus and coach manufacturer of Spain in which the company has a 21% stake; a joint venture with Marcopolo, the Brazil-based body-builder of buses and coaches; and a joint venture with Thonburi Automotive Assembly Plant Company of Thailand to manufacture and market pick-up vehicles in Thailand. Tata Motors has research centres in India, the U.K., and in its subsidiary and associate companies in South Korea and Spain.

– Kısaca bende özet geçeyim. Ülkemizdede bu fiyatla girmesi durumunda (hayal tabiyki) yollarda bu aracı göreceğimizden adım gibi eminim. Ucuz etin yahniside tabiyki herkesi etkileyecektir.Yurdum insanının modifiye tutkusu – aracın son hız denemeleri – var olmayan yakıt tüketimleri – bu araç neden şu kadar hız yapmıyor ne yapabilirim gibi soruları ile karşılaşmak olası. Ben olsam bu fiyata inanın bunu almam. 2500 dolar şu anki doları kuruyla 3000 YTLye denk geliyor ve bir miktar daha ekleyerek kaliteli bir motosiklet alırım.

Güncelleme: 27 Mayıs 2008 Saat:01:34

Kaynak: http://www.autoblog.com/2008/05/26/tato-wants-supplier-to-develop-10-airbags-for-the-nano/

– Bu haberede pes diyebilirsiniz ama gerçek. Bildiğimiz gibi otomotiv firmaları maliyetlerden kısmak amacıyla milyonlarca yol deniyorlar. Bazıları donanımdan kısarken bazıları ortak parça kullanılıyorlar. Tata firması ise (yakın tarihte hatırı sayılır bir fiyata Jaguar ve Land Rover markasını kendi bünyesine kattı.) 150 dolar olan havayastıklarını üretici firmayla konuşup 10 dolara üretip üretemeyeceklerini ve bunların üretilmesi durumunda araca takılmasını istediklerini bildirmişler. İşin garip tarafı ise bu hava yastıkları standart olarak gelecekmiş ama kapalı durumda olacakmış. yani kullanıcı istediği zaman açıp – kapatabilme özelliğinde. (Ulan 10doların hesabını mı yapacak millet. Kaza anında adam kendin mi kurtaracak yoksa hava yastığını mı aktifleştirecek.) Tata görüldüğü gibi Ucuz etin yahnisi sonra çıkar ahaste aheste hesabından gidiyor. Umarım bu araçlarla kaza yapanlar hatta satın alma gafletine düşenler hep boş yollarda kullanırlar araçlarını yoksa Tata’nın başı fena halde derde girebilir.

Güncelleme: 24 Temmuz 2008 Saat:01:04

Kaynak: http://jalopnik.com/

Jalopnik.com sitenin haberine göre dünyanın en ucuz aracı ünvanını elinde bulunduran Tata Nano, başka bir yeniliğe daha imza atmış gözüküyor. New York Times makalesinde, 2500 dolarlık Tata Nano, MDI motorla yani sıkıştırılmış hava ile çalışabilen motor ile satın alınabilecek. Bu seçeneğin ise en erken 1 ay içersinde duyurulacağı belirtilmiş. Tabiki gerçekliği kesin olmamakla birlikte, firma gerçekten bu araç ile hava kirliliğinin bir nebze azaltılması için de çalışıyor. Eğer MDI motor seçeneğide eklenirse, hem çevreye sıfır gram atık bırakılacak hem de 3 dolara dolan deposu ile 200kmlik gezintilere çıkılabilecek.
– Diğer açıdan bakılırsa böyle bir gelişme, otomotiv için milyar dolarların, lityum-iyon bataryalar, hibrit sistemler, ayrodinamik testler, düşük yuvarlanma katsayılı lastikler, hidrojenli motorların üretimi- geliştirilmesi için boşuna harcandığını kanıtlamış olacak. İnsanın aklına, bu hava ile çalışan motorların onlarca yıldır var olmasına karşın ve yakıt olarak kullanılan havayı da basit şekilde sıkıştırabilirken, neden bu kadar çok alternatif yakıt türetmeye çalışıyoruz acaba ? sorusu geliyor.

Güncelleme: 5 Ağustos 2008 Saat:01:04

– 2 bin 500 dolarlık Tata Nano, Hindistan dışında ilk defa 9-19 Ekim tarihleri arasında Türkiye‘de gerçekleştirilecek olan Auto Show 2008’de sergilenecek.

Güncelleme: 13 Eylül 2008 Saat: 19:57

– Bir ara Tata firmasının Nano modelini üreteceği fabrikanın bulunduğu bölgede çıkan olaylar nedeniyle bu aracın üretiminin kesinlikle durdurulduğunu belirten haberler gelmiş. Bazılarına göre (Bende aynı fikirdeyim) bu aracın kaza oranlarını bir anda tavana çıkaracağından endişe edilmesi üzerine bu tip protestoların olmasını gayet normal karşılarken ve aracın üretilmemesini isterken, bazılarına göre ise kesinlikle üretilmeli hatta pazara giderken bile bu araç kullanılabilir diye düşünenler de mevcut. Son olarak aracı ülkemize getirmeye hazırlanan Isotlar Gruptan açıklama geldi. Araç kesinlikle üretilecek.

İsotlar’dan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında Nano’nun üretim süreci ile ilgili haberler yer aldığı hatırlatılarak, Tata’nın Türkiye distribütörü ve partneri olarak, konuya açıklık getirmek adına bir açıklama yapma zorunluluğu doğduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği gibi Nano projesi, dar gelirli insanların da otomobil sahibi olabilmeleri için geliştirilmiş, kar merkezli olmayan bir proje. Bu nedenle de Hindistan’da ‘Halkın otomobili’ unvanı ile anılıyor. Ayrıca Nano, yaklaşık 4 senelik uzun bir süreç ve yüzlerce milyon dolarlık büyük bir yatırım içerisinde geliştirilen bir proje.

Bu süreç içerisinde bir yandan mühendisler ve uzmanlar Tata Motors’un Ar-Ge Merkezinde dünyanın en ucuz otomobilini geliştirirken, diğer yandan Hindistan’ın Batı Bengal Eyaleti’nde Singur’da tahsis edilen arazi üzerine fabrika kurulmuştur. Bu uzun ve yoğun çalışmalar sonucunda bugün Nano projesi, seri üretim aşamasına gelmiştir. Yaklaşık 4 yıllık proje sürecine karşın tam da seri üretim aşamasında bu tepkilerin ortaya çıkmasına dikkat etmek gerekmektedir. Sonuçta bu tepkiler, projenin aksamasına yol açmaktadır. Nano projesine ticari yaklaşımdan ziyade ‘Hindistan’daki dar gelirli halkın güvenli yolculuk edebilecekleri bir otomobil sahibi olmaları’ amacıyla yola çıkan, bu uğurda yüzlerce milyon dolarlık büyük yatırımlar gerçekleştiren, uzun ve yoğun bir çalışma sonucu projeyi hayata geçiren Tata Motors’un, tam da seri üretim aşamasında ortaya çıkan bu protestolara / eylemlere kırılması / tepki göstermesi de gayet doğaldır. Sonuçta bu eylemler, projede önemli aksaklıklara yol açmıştır. Tata Motors sözcüsü Sureş Rangaracan’ın açıklamaları da bu tepkinin net bir şekilde ortaya konmasıdır.

Ancak, Nano projesi; oldukça büyük yatırımla, uzun ve yoğun bir çalışma ile ortaya çıkan, dünya otomotiv sektöründe devrim yaratan oldukça önemli bir proje. Doğal olarak ortaya çıkan böylesine bir problem ise bir şekilde giderilecektir. Nano’nun üretimi için çeşitli alternatif opsiyonlar üzerinde çalışılmaktadır, ancak ne şekilde olursa olsun problem ve Tata Nano dar gelirli insanların otomobili olacaktır.”

Kaynak: http://www.modifiyem.com/haber/dar-gelirlinin-otomobilinde-son-gelisme-1502.htm

Güncelleme: 10 Nisan 2009 Saat:12:58

Tata Nano Resmi sitesinden alınan basın bültenlerinde aracın üretimi düşünülen tesisisnin bulunduğu bölgede büyük bir ayaklanma çıkmıştı. Bu nedenle firma Ahmedabad yakınında Gujarat bölgesinde Sanand fabrikasını kurmaya karar verdi. Yıllık 250bin araç üretme kapasitesi olan fabrikada opsiyonel olarak 500bin araçta üretilebilme potansiyeline sahip. Bu sayede minimum 10bin kişi istihdam edilirken dolaylı olarak 10000+ kişi iş sahibi olacak.

– Tata firması daha fazla beklemek istememiş olacak ki Mumbai ‘de 23 Mart 2009’da Nanoyu bayilerine göndermeye başlamış. Nisanın 2.haftası bu aracı yollarda görebileceğimizi belirtmekteler. Nano furyasını kısaca sitelerinin 30milyon gösterim yapması ve Nano bazlı 6000’e yakın topluluk kurulmasıyla belirtmekteler. 23 martta açıkladıkları listeye bakarak Hindistanın hangi bölümünde hangi şehrinde hangi Nno modeline ulaşabileceğiniz ve fiyat bilgisi olduğunu görebilirsiniz. Tabiyki bizler için bu bir anlam ifade etmemekte.

– Boyutları değişmeyen araca 2 adet 2 silindirli motorlar eklenmiş. DOnanım seviyeleri ise: Tata Nano Standard (BSII* and BSIII*), Tata Nano CX (BSII* and BSIII*), Tata Nano LX (BSIII*) olarak belirlenmiş durumda. Tata Nano, 18ay veya 24bin km garantili olarak 25 Nisanda yollarda olacak.

THE TATA NANO ARRIVES

Mumbai, March 23, 2009: Tata Motors today announced the commercial launch of the Tata Nano, keenly awaited across India since its unveiling on January 10, 2008. The Tata Nano is BS-III* compliant and comes with an all-new 2-cylinder aluminium MPFI 624 cc petrol engine mated to a four-speed gear box and will be available in three variants. The cars will be on display across the country at Tata Motors Passenger Car dealerships and other select authorised outlets from April 1st.

Speaking at a Press Conference, the Chairman of Tata Sons and Tata Motors, Mr. Ratan N. Tata, said, “The Nano represents the spirit of breaking conventional barriers. From the drawing board to its commercial launch, the concept, development and productionisation of the car has overcome several challenges. It is to the credit of the team at Tata Motors that a car once thought impossible by the world is now a reality. I hope it will provide safe, affordable, four-wheel transportation to families who till now have not been able to own a car. We are delighted in presenting the Tata Nano to India and the world.”

The Tata Nano is currently being manufactured at the company’s Pantnagar plant in Uttarakhand in limited numbers. The new dedicated plant, at Sanand in Gujarat, will be ready in 2010 with an annualised capacity of 350,000 cars.

THE THREE VARIANTS

The Tata Nano offers an incredibly spacious passenger compartment which can comfortably seat four adults. With a length of just 3.1 metres, width of 1.5 metres and height of 1.6 metres, the Tata Nano has the smallest exterior footprint for a car in India but is 21% more spacious than the smallest car available today. A high seating position makes ingress and egress easy. Its small size coupled with a turning radius of just 4 metres, makes it extremely manoeuvrable in the smallest of parking slots.

The three trim levels and their key features available at launch are:

Tata Nano Standard (BSII* and BSIII*): The standard version, in three colour options, single-tone seats, and fold-down rear seat;

Tata Nano CX (BSII* and BSIII*): In five colour options, with heating and air-conditioning (HVAC), two-tone seats, parcel shelf, booster-assisted brakes, fold-down rear seat with nap rest;

Tata Nano LX (BSIII*): With the features of CX plus complete fabric seats, central locking, front power windows, body coloured exteriors in three premium colours, fog lamps, electronic trip meter, cup holder in front console, mobile charger point, and rear spoiler. Many of these features are not available on current entry-level small cars in the country.

PERFORMANCE & SPECIFICATIONS

Performance: The 2-cylinder engine – delivering 35 PS @ 5250 rpm and a torque of 48 Nm @ 3000 rpm – enables the car to have a top speed of 105 kmph and negotiate inclines with a gradeability of 30%.

Fuel efficiency: 23.6 km/litre, certified by the Automotive Research Association of India (ARAI) under mandated test conditions, which is the highest for any petrol car in India.

Emission: The high fuel efficiency, coupled with a low kerb weight of 600 kg, ensures that the Tata Nano – at 101 gm / km – has the lowest CO2 emission amongst cars in India. The Tata Nano is BS-III* compliant and is BS-IV* ready. It is also available in BS-II* norms.

Safety: The Tata Nano’s safety performance exceeds current regulatory requirements – it passes the roll-over test and offset impact, which are not regulated in India. It has an all sheet-metal body, reinforced passenger compartment, crumple zones, intrusion-resistant doors, besides mandatory seat belts and complies fully with existing Indian safety standards. Tubeless tyres – among which the rear ones are wider endowing extra stability – enhance safety.

Warranty: 18 months or 24,000 km, whichever is earlier.

THE BOOKING PROCESS

In view of the expected significant demand and limited production capacity initially until the Sanand plant is fully ramped up to capacity, the Tata Nano will be available through a booking mode.

Tata Motors has entered into an exclusive agreement with the State Bank of India to manage the booking process.

The sale of application forms and acceptance of booking will start from April 9th 2009 till the end of day April 25th 2009. The application forms will be available at a price of Rs. 300, with a range of offers from select associate Tata Group companies. The application forms will be available at over 30,000 locations in about 1,000 cities through Tata Motors Passenger Car dealerships, State Bank of India and its branches, its subsidiaries and associates, other preferred financiers, and outlets of Westside, Croma, ‘World of Titan’ and Tata Indicom exclusive stores.

After collecting the forms, customers have two options. They can either pay the entire booking amount themselves or seek financing of the booking amount.

For those who seek financing, Tata Motors has entered into agreements with 15 preferred banks/NBFCs for the Tata Nano booking loan product. The booking product offered by these banks will enable a Tata Nano to be booked by paying an amount starting Rs. 2999/- only. Their chosen financier will directly submit their application forms to the State Bank of India on their behalf.

Those, who choose to themselves pay their entire booking amount, can submit their application forms to State Bank of India through 1,350 notified branches in 850 cites, and also at Tata Motors Passenger Car dealerships, Westside and Croma outlets. Option to submit bookings online is available at www.tatanano.com.

Within 60 days of the closure of bookings, Tata Motors will process and announce the allotment of 100,000 cars in the first phase of deliveries, through a computerised random selection procedure. These 100,000 allotments will be price protected for the launch prices till delivery of the cars but the booking amounts will not bear any interest for the customers. Deliveries will commence from July 2009.

Applicants have the option to retain their booking deposit, even if they do not get allotment in the first phase. Those who choose this option will be eligible for interest on their deposit, effective from the date of announcement of allotment of the second phase, at a rate of 8.5% for retention period between one year to two year and 8.75% for a retention period of more than 2 years. Allotment of retainees will be simultaneously communicated, along with the allotment of the first 100,000 cars.

PREFERRED FINANCIERS

Tata Motors has entered into agreements with 15 preferred banks/NBFCs for the Tata Nano booking loan product. The preferred financial institutions are: State Bank of India, Tata Motor Finance, State Bank of Patiala, ICICI Bank, State Bank of Travancore, State Bank of Mysore, State Bank of Hyderabad, State Bank of Bikaner and Jaipur, State Bank of Indore, Axis Bank, Punjab National Bank, Federal Bank, Corporation Bank, Indian Bank, and the Central Bank of India. The updated list and details are available at www.tatanano.com .

MERCHANDISE AND ACCESSORIES

The Tata Nano comes with an attractive range of accessories and merchandise. The range of merchandise includes a Nano phone, Nano watch, T-Shirts, etc. and will be made available online at www.tatanano.com as well at all Tata Motors Passenger Car dealerships, Westside & Croma outlets. Tata Indicom will also market the Nano phone and Titan the Nano watch.

Accessories include alloy wheels, body kits, decals etc., to customise the Tata Nano to individual tastes. Details are available at www.tatanano.com .

*Note: BS II, BS III and BS IV are the India mandatory norms for Nitrogen Oxides, Hydrocarbons, Carbon Monoxide and particulates. These norms are substantially aligned with the European norms Euro II, Euro III and Euro IV; the main difference is that the peak speed in the extra urban driving cycle is 90 km/h in India and 120 km/h in Europe.

Güncelleme: 15 Mart 2010

Tata Türkiye distribütörü İsotlar Otomotiv Satış Direktörü Cengiz Tiryakioğlu, 5 kapılı Nano’nun 65 beygir gücündeki bir litrelik benzinli motorunun Euro 5 emisyon normuyla Avrupa’da satışa sunulacağını belirtti.

Tiryakioğlu, şunları aktardı:

“AB standartlarına uygun tek hava yastığı bulunacak. Kurlarda büyük iniş çıkışlar olmazsa başlangıç fiyatının 7 bin dolar hatta altında olması için çabalıyoruz. A sınıfında bu seviyedeki fiyatla bir ilke imza atacağız.” Nano’nun daha üst donanım seviyelerinin de olacağına dikkat çeken Tiryakioğlu, satış rakamları için tahmin yapmanın erken olacağını dile getirdi. Sedan Manza ve SUV Aria modellerini de getireceklerini kaydeden Tiryakioğlu, Hindistan’da 10 bin dolara satılan İndica Vista’nın da ağustosta sürpriz bir fiyatla Türkiye’de satılacağını vurguladı. Geçen yıl 1.850 Tata satan firma, bu yıl 3 bini hedefliyor

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8002822.asp?gid=180&sz=98283
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=122190&uniq_id=1200396853
http://www.milliyet.com.tr/2008/01/10/son/sonyas06.asp?prm=0,5241925
http://forum.donanimhaber.com/m_20207466/mpage_1/key_/tm.htm
http://www.tata.com.tr/
http://otomobil.mynet.com/haberler/313-tata-dunyanin-en-ucuz-otomobilini-uretti
http://www.autoblog.com/2008/01/10/what-2-500-buys-in-india-tata-nano-unveiled/
http://www.tata.com/0_media/features/interviews/20080110_one_lakh_car.htm
http://www.tata.com/tata_motors/media/20080111_unveil.htm
http://www.milliyet.com.tr/7-bin-dolara-2011-de-yollarda/ekonomi/sondakika/15.03.2010/1211501/default.htm

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

30 Yorum - 2500 Dolarlık Tata NanoYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi