09 Eki
2007

Danıştay’ın onay kararını açıklaması ile birlikte yeni araç muayene istasyonlarının yapım ve işletimi ile ilgili yetki devri için geri sayım başladı. Özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan TÜVTURK, 18 ay içinde 189’u sabit 38’i de gezici olmak üzere en az 227 adet AB standartlarında yeni muayene istasyonunu işletime açacak.

Yetki devri ile birlikte TÜVTURK araç muayene istasyonlarının 20 yıllığına yeni işleticisi olacak. TÜVTURK, imtiyaz sözleşmesinin imzalanması ile birlikte ihale bedeli olan 552.2 milyon USD’ı peşin ödeyecek. İhale şartnamesi uyarınca, devir sonrası 81 il ve 88 ilçe merkezinde en az 189 yeni sabit araç muayene istasyonu inşa edecek ve bunlarla birlikte en az 38 gezici istasyonu da işletime açacak olan TÜVTURK, Türkiye çapında ilk yılın sonunda 1.500, sonraki dönemlerde ise artarak devam eden sayıda daha fazla kişiye iş imkânı yaratarak sektörde önemli bir istihdam da sağlayacak.
Trafik ve yol güvenliğine AB kriterlerinde araç muayene işlemi gerçekleştirerek katkıda bulunmayı hedefleyen TÜVTURK’ün faaliyete geçmesi ile birlikte, araç muayene oranlarının 20 yıl içinde Avrupa Birliği standartlarına yükselmesi bekleniyor. İş Ortaklığı modeli ile yapılandırılacak olan sistemin tüm Türkiye’de faaliyete geçmesi ise 18 aylık bir süreç sonrasında gerçekleşecek. Bu süreç tamamlanıncaya kadar olan dönemde ise Karayolları Genel Müdürlüğü mevcut muayene istasyonları ile hizmet vermeye devam ediyor olacak.

PERİYODİK TAŞIT MUAYENESİ

2006 sayılarına göre yurdumuzda;
Toplam Taşıt 12.2 milyon
Muayene Edilmesi Gereken 6.0 milyon
Muayene Edilen 3.6 milyon (*) (Oran %59)

Şu anda muayene edilmesi gereken taşıtların ancak %55-60’ı muayene edilebilmektedir.

TESİS FAALİYETLERİ
• Periyodik Taşıt Muayenesi
• Yola Uygunluk Belgesi
• Egzoz Emisyon Testi
• Tadil Montaj Yönetmeliğine Göre Uygunluk
Modern yönetim ve hizmet anlayışı ile TÜVTURK tesisleri günümüzdeki “Taşıt Muayene İstasyonu” imajını tamamen değiştiren yepyeni cazibe merkezleri olacaktır.
Binek arabalar her 2 yılda bir muayene edilecektir.
3,5 tondan büyük olan araçlar her yıl muayene edilecektir.

Muayene edilecek öğeler:
• Fren sistemi
• Direksiyon,aks ve lastikler
• Şasi, gövde ve ekipmanlar
• Farlar
• Çevreye etki

Kaynak:
http://www.tuvturk.com.tr/
http://www.akfen.com.tr/ca_tmi.htm
http://arabam.e-kolay.net/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=281139

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

13 Yorum - Araç Muayenesi TÜVTURK’e EmanetYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Benim daha yeni haberim oldu. Teşekkürler paylaşımın için

 2. Yorumcu / Hüseyin Cahit Dursun / 18 Aralık 2007

  Otomobilimi muayene ettirmek için beni kilometrelerce uzağa taşıyan, orada beni saatlerce bekleten düzeni kınıyorum.
  vatandaşlara bu eziyeti yapan ülkede yaşamaktan hicap dutuyorum.
  Hüseyin Dursun

 3. Yorumcu / 111 / 15 Nisan 2008

  Ben tüvtürk çalışanlarından biriyim.Tüvtürk Araç muayene istasyolarını İşortaklarına devrediyor(Alt işletmeci). İşortakları daha fazla para kazanmak adına calışanların üzerinde baskı kuruyor,Tüvtürk buna ses cıkaramıyor. Elazıda görev yapıpta işten cıkarılan iki arkadaşımız bunun örneğidir.Hiç istemiyorum ama eski karayolarından bi farkı kalmayacak bu gidişe dur denilmesse.

 4. Yorumcu / Abdulkadir ÇELİK / 29 Temmuz 2008

  Yer: Adıyaman Araç Muayene İstasyonu
  Tarih: Bugün (29/07/2008)

  Bugün aracımı muayeneye götürdüm.
  1997 model Renault Broadway yani 12 yaşında.
  Aradı taradı hiçbir kusur bulamadı.Kalorifer fanından başka.
  Arızalı diye ağır kusur verip güle güle dediler.Tamam da kardeşim araba 6.sınıf, ama 1,2 ve 3.sınıf araçlarda olmazsa olmaz denilen kusuru gitti geldi bizim arabaya yapıştırdılar. Sonrada yönetmelik böyle emrediyor deyip işi bitirdiler. Ben bunda iyi niyet göremiyorum. Dost ve hemşeriler gelince anlayışlı muayene yapacaksın, adamı tanımadın mı yönetmelik diyeceksin.
  Tüvturk’a iki adet posta gönderdiğim halde cevap bile verme gereği duymadılar. Ayrıca adam ilkyardım çantasını kontrol etmeden içindekilerin eksik olduğunu da rapora yazmış.Bu uygulamayı ve tüvturk’ü protesto ediyorum.
  Saygılarımla

 5. Yorumcu / Mahmut Topuk / 12 Ağustos 2008

  muayenenin ayni süre içinde bitmesi Avrupa standartlarına göre yapılması taraftarıyım. İnşallah tokatçıla muhtaç olmayız. başarılar

 6. Yorumcu / mehmet köse / 24 Aralık 2008

  Arkadaşlar bütün bu olanları bende üzüntü ile karşılamaktayım. Nedense devlet halkının işlerini kolaylaştıracağına ne hazindirki her seferinde zorlaştırıyor.Ben önce bizi yönetenleri kınıyorum daha sonrada böyle bilinçsizce hareket eden tüv. kınıyorum sorumluların eline fırsat geçtimiydi milletin hali ne olursa olsun kimsenin gözünün yaşına bakılmıyor.
  Yönetmelik böyle deyip keyfi gönderiyorlar. Ve bu çekilen çileleri, sağolsun devletimiz seyrediyor. Ondan sonra halkın karşısına çıkıp ben şunu yaptım ben bunu yaptım.. soruyorum neyi yaptınız bunumu şidetle kınıyorum…

 7. Yorumcu / bahattin / 28 Aralık 2008

  27.12.2008’de saat 07:45 te Haraççı’ muayene istasyonuna gittim.
  Saat 15:30 da ancak dış kapıdan içeri girebildim. İçeri girince artık
  tamam muayeneyi kısa sürede yaptırırız diye düşündüm ama yanılmışım.
  Saat 17:30’da bilgisayarlar arızalandı. Harç parasını henüz yatıramamış
  müşterilere istasyon müdürü tarafından açıklama yapılarak isimleri ve
  plakaları listeye yazıldı, bu listenin pazar günü açık olan Esenyurt
  istasyonuna faxlanacağı, oraya giderek sıraya girmeden muayenelerini
  yaptırabilecekleri söylendi ve istasyondan gönderildi. Ancak aynı
  istasyon müdürü yarım saat sonra merkezden bilgi geldiğini ve listenin
  yalnızca pazertesi günü için ve bu istasyonda geçerli olduğunu söyledi.
  Tabi o sabahtan beri bekleyen araç sahipleri çoktan evlerine varmışlar
  yarın sabah Esenyurt’ ta başlarına geleceklerden habersiz oturuyorlardır.
  Muayene harcını yatırmış olan 30 kadar müşteriye iyi haber 19:30 da geldi
  ve sistem çalışmaya başladı. Muayene istasyonundan ayrıldığımda saat 20:15
  idi. Yani bir muayene için 12 saaten fazla bekledik ve anca yaptırabildik.
  Geri dönmeden yaptırabildiğimiz içinde kendimizi şanslı saydık!

  Saat 15:30 da içeriye girene kadar tuvalet sorunu yaşadık. Bayan
  müşteriler için durum dahada zordu. Zaten içeri girdiğimizdede gördükki
  sadece 1 adet tuvalet var. Birde tuvalet kuyruğuna girdik. Görevlilere
  namaz kılmak için mescit sordum, oda yok! En yakın cami oldukça uzakta
  aracınızı bırakıp gitmek mümkün değil sıra geçer korkusu var.Yemek yemek
  ve beklemek için salon, malesef onuda bulamadık. Aç kalmak istemeyenler
  dışarıdaki hijyenik olmayan barakalarda satılan köfte ekmeklerle karnını
  doyurmaya çalıştı. Yediğimiz soğuk havayı ve ısınmak için arabasını
  çalıştırmaktan dolayı benzini bitenleri de eklersek tam 12 saatlik bir
  muayene çilesi çekdik. Yinede mutluyum kendi adıma. Ya sabahtan akşama
  kadar bekleyip te muayenesini yaptıramadan gidenlerin arasında olsaydım!
  Bahattin

 8. Yorumcu / v. / 11 Ocak 2009

  merhaba arkadaslar . tüm yorumları okudum ve sizlere yapılan araç muayenesi ile biz insan oğlunu alışkanlıkları ile ilgili bir yorum yapmak istiyorum . ilk olarak karayollarında seyir eden bizlewriz bizim eş dost ve akrabalarımız bu yüzden bence bu kadar gaddar olmayalım orada yapılan işlemler tamamen bizim emniyetimiz için yapılan kontrollerdir . örneğin önceden haberlerde hep duyardık frenleri boşalan kamyon pazar yerine girdi veya karşı seride geçerek onlarca suçsuz insanın ölümüne neden olmuştur.ama biz yaradılışımız gereği buna kader deriz SİZE SORUYORUM ARKADAŞLAR FRENLERİ SAĞLAM BİR ARACIN KARAYOLUNDA İLERLEMESİ NASIL BİR KADERDİR.tamam hepimiz kadere inanırız sen eşşeğini sağlam kazığa bağlamazsan bunu kader diyemezsin . Lütfen objektif olalım arkadaslar önceden alışmışız ver parayı al imzayı devrine ,şimdi sıra beklemek veya araçlarımızdaki kusurların yüzümüze vurulması hoşumuza gitmiyor.Uyanın arkadaşlar kendinize gelin verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz araçlarımızda bizim hayatımızı kurtaran kontroller yapılıyor normalde biz böyle birşeyi özel servislerde yaptırmaya kalksak tonlarca para öderiz .O yüzden elestiri yaparken bunlarıda göz önünde bulundurmalıyız Ve sistem olarak Türkiyede yeni oturan bir sistemde elbette eksiklikler olacaktır. bunlarıda hoşgörü ile karşılamalıyız. yeni açılan her müessesenin muhakkak eksikleri olacaktır bunlarda zamanla fark edilip düzeltilecektir.istasyonlarda bulunan iletişim kutularına d,lek ve şikayatlerinizi yazabilirsiniz . herkese kazasız mutlu günler diliyorum

 9. 34 **** 81 plakalı eşim adına kayıtlı aracı 12/01/2009 tarihinde Kavaklı istasyonunuza tekrar muayenesine götürdüm. Güvenliğin beni yönlendirdiği sıraya girdim.Tekrar muayene için kayıtlarımı tamamlayıp beklerken, orada benim gibi muayene bekleyenlerden birisi plakamı söyledi. (Güvenlik değil) Gittim baktım, muayene istasyonunun beni koyduğu sırada bir araç (kamyonet) geri gelirken benim farın yuvasını kırmış. Aracım zaten uzun farlar ayarsız olduğu gerekçesiyle tekrar muayeneye kalmıştı. Far sağlam. Ortada güvenlik ve o sahanın yetkilisi TUVTURK görevlileri yok.Neyse oradan birisi içeride amirle görüş yardımcı olurlar dedi. Gittim onlara bunun hesabını sormak ve problemimin çözülmesini istedim, hiç sorumluluk almadılar, birazda inatlaşınca rızam dışında aracımı zorla muayeneye aldılar, neredeyse dayak yiyordum. Başta amir olmak üzere 3-5 kişi üzerime yürüdü.
  Neticede içine gömülmüş bir far muayeneyi geçemeyeciği aşikar. Neticede bizim araç sınıfta kalmış oldu. Kalma gerekçesi de uzun far ayarsız.Ne ayarsızı daha 2 gün önce ayarlattım, ama siz parkınızda aracımı koruyamdınız, kayda girdi diyede zorla muayeneye aldınız. Bir dahaki muayeneninde parayla yapılacağı kaşeli olarak bir evrak aldım. Ayıp,ayıp,ayıp….

 10. Yorumcu / murat / 07 Şubat 2009

  Bazı arkadaşlarımız bakıyorum Tüvtürkün avukatlığını yapıyor. Normalde baktığınızda canım negüzel söylüyo bunun neresi yanlış diyeceksin ama konu o değil tabiiki arabanın tam güvenli olması muhakkak en önemli iş lakin arabanın kaportasında biraz çürkleşme olumusa ve bunu gösteripte hayır olmaz der vede oraya kalkıp tornavida soktumuydu işte film o zaman kopar adam resmen tavana tornavida ile vuruyo ve siz ne yapıyorsunuz sorusunada arabada çürük arıyormuş böyle bişi olabilirmi el insaf yada arabanda çizik varsa git boyattır buyrun elinizi vicdanınıza koyun ve o şekilde savunma yapın ben bu insanları bitürlü anlamış değilim. Size yine bi örnekten bahsedeyim arabanın camı alt köşeden catlamış muhtemelen taş çartığı için 20cm camda çizik olumuş verilen cevap bu araba ağır kusurlu camın değişmesi lazım beyfendi bunun ne önemi var cam kırık değil cevabına yetkili kişi nedemek cam kırık kardeşim görmüyonmu gibi itirazlar ve sonuçta söz tartışmasın ve arkasından yetkili kişi elindeki levye demiri ile cama vurum camı tamamen kırdıktan sonra pişkin pişkin bak gördünmü cam kırık hadi kardeşim yürü ….? bu nedemektir ben soruyorum bunun neresini sovunuyorsunuz ayıp çok ayıp daha fazla bişi demicem…

 11. Yorumcu / e. / 11 Mart 2009

  araç muayene tekrarında geçmedi diye aynıgünde 2.defa alınan 125 tl harçmı yoksa haraç mı? bunu bilen söylesin.

 12. Yorumcu / erhan / 10 Mayıs 2011

  s.a bu araç muayane iyi hoşta bu 2010 1977 model neden bir bir yapyo en fazla 100 km fala çıkamz diyeri yapyo 200 koymuşlar bi tane anadol jip neymiş tek seferde geçmiş o anadol aadama sıfır araç fiyatına mal olmuştur zaten eski arabalarla istesende basamasın kaza yapan arçalara dikkat edin çogu son modeldir arabam güzel deyip basıyo adam araba üstüne alacaklara tavsiyem spor ayakabalıarını giysinler trafik muayeneci lepegeci egzozcu
  sigortacı plakacı dosya krtasiye olmadı bi daha koş ben koştum 3 gün sürdü eski araba

 13. Yorumcu / ahmet / 24 Haziran 2011

  ben adanada öğreciyim para kazanmak için yabancı araçları muaneye götüyordum ama bır kımlıkle ayda bır daha olunca ıslerım bozuldu para kazanamıyorum ama tuv paso gıbı bırsey yapsa senelık 200tl dese alırım lutfen tuv dıkkatına

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi