– Bu haberi gerçek anlamda hazırlamak için tam 3 ay bekledim. Elimde sadece 2 satırlık bir yazı ve 3 adet fotograf vardı. Şimdi ise ETOX’un resmi sitesi, gerekli açıklamaları, diğer sitelerden haberler ve videoları bulunuyor. Gerçekten heyecan verici..

– Ertex araba dekorasyon şirketinin Türk tasarımcılarla çalışarak sipariş üzerine ürettiği %100 Türk tasarımı araba markasıdır. Şu ana kadar üretilen tek arabanın model ismi Zafer I’dir. Tasarım aşaması toplamda 14 ay sürmüş ve çalışmada 46 kişi görev almıştır. http://www.etox.com.tr/ adresinden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Galeri – Vidyoları – İletişim Bilgileri – Tasarımı ve Bu aracı tasarlama amaçları…

Neden Tamamen Türkçe İsim Değil De Etox?
– Etox markasının oluşumunda her harfin bir anlamı var. ‘E’ Ertex, ‘T’ Türkiye, ‘O’ Otomobil ve ‘X’ harfi ise Ertex’in oto dekorasyonda kullandığı kurumsal kimliğinde bulunan harftir.
Etox Nasıl Doğdu? Nerden Geliyor?
– Ertex Oto Dekarosyan firmasını bir yerlerden duymuşsunuzdur. Duymadıysanız Acı Hayat dizisindeki limuzin tarzındaki Volkswagen Transporter minibüs desem belki aklınızda birşeyler canlanmıştır.

– Ertex Oto firması sahibi Erkan Malkoç’un Türkiye’de düzenlenen otomobil fuarlarındaki bir izlenimi bu otomobili üretmenin temelini attı. Nasıl mı? Türkiye’deki fuarlara üst sınıf üreticilerden 3-5 tanesi otomobillerini getiriyor. Ancak sadece müşteri kitleleri ve isim yapmış kişiler bu araçları inceleyebiliyorlar. Bu lüx otomobil üreticisi dediğimiz firma yetkilileri biletini alıp fuara katılan diğer kişileri ise sanki 2. sınıfmış gibi değerlendiriyorlar. Bu duruma kim olsa sinirlenmez ki? (Lüx otoları inceleyebilenler hariç tabi).

– Erkan Malkoç Ertex Oto’nun tecrübesiyle bu aracı üretmek için harekere geçti. 1 yıla yakın bir sürede 46 mühendis ile tamamlanan projede Zafer adında bir otomobil ortaya çıktı. Dünyadan ortaklık teklifleri alan Etox Zafer için Erkan Malkoç bunları pek değerlendirmeye almıyor. Çünkü bir Türk otomobili ile bizi araçlarına yaklaştırmayan lüx oto markalarına KAPAK OLSUN diye.


Motor:

Silindir Hacmi (cm3): 1461
ÇapXStrok(mm): 76X80.5
Silindir sayısı: 4
Sıkıştırma Oranı: 18.8/1
Supap sayısı: 8
Maksimum Güç kw (bg): 60 (80)
Maksimum Tork nm CEE: 185
Maksimum Güç Devri (d/d): 2000 – 4000
Yakıt tipi: Euro Diesel
Yakıt Depo hacmi (lt): 40

Boyuları: (mm)
Uzunluk: 4215
Genişlik: 1980
Yükseklik: 1290
Dingil Mesafesi: 2575
Ön iz Aralığı: 1700
Arka İz Aralığı: 1698

Vites: manuel
Maksimum Hız (km/h): 185
0-100 Km hızlanma: 13 sn
Dönüş çapı: 10.7 m

Yakıt Tüketimi:
CO2 (g/km): 117
Şehir içi: 5.7
Şehir Dışı: 4.1

Frenler:
Ön: Hava Kanallı Disk (DV) (mm) : DV 280
Arka: Düz Disk (DP): DP 240

Ağırlık: 1420 kgForumlarda Yazılanlar:

KOD ADI ETOX
O BİR TÜRK
2006 yılının ortalarında ortaya atılan proje altı aylık yoğun bir süreçte sonuçlandı. ETOX adı ile piyasaya çıkış yapacak olan otomobil iki kapılı spor bir oto niteliğini taşımaktadır. Otomobilin tüm tasarımı Türk Tasarımcılar tarafından yapıldı.İlk görüntülerini sunduğumuz ETOX’un boyasının üzerinde duran jelatine aldanmayın,daha paketi bile açılmadı.
Ülkemize hayırlı olsun
110 Beygir
0-100 km ……8sn
2 Kapılı Spor
Önden Çekişli

haberi yayınlayan kişinin açıklaması: designer
ETOX Endüstriyel bir üründür.Endüstriyel olması uzun vadede seri üretim düşünülerek tasarlanmış ve tüm süreç belirlenen hedef doğrultusunda kontrollü olarak devam etmektedir.Resimleri sunulan Etox giydirme tersine mühendislik ürünü değildir.Lakin üretim aşamasında çeşitli denemeler testler yapılmıştır.Bu süreçte tersine mühendislik olarak tanımlanmasada çeşitli yöntemlere başvurulmuştur.İfade edildiği gibi aracın Türk üretimi olmasından öte kendi bünyesinde barındırdığı nitelikleri ilede ön plana çıkabileceği kanaati ve umudunu taşıyorum.Bir otomobil üretmek ve bunu seri üretime dönüştürmek hafife alınamayacak bir organizasyondur.Fakat karşılığında ciddi çekicelerde bulunmaktadır.Üretici firma yetkileri şu anda burda yayınlanan haberi görmüştür.

– Otomobilin Türkiye’de Türk Müdendisler tarafından üretilmiş olması ve bu tür bir istek ile harmanlanmış olması gerçekten çok güzel. Dikkatimi çeken iki nokta var. Motor Renault motoru 1.5 DCi muhtemelen tüm değerli uyuyor. Sıkıştırma oranı ile oynanmış sadece. Halen şu motor işine giremedik en çok ona üzülüyorum. Takıldığım ikinci nokta aracın ağırlığı. 1400 kg üstü bir araç – 80BG dizel ünitesi – hızlanma 13sn – son hız 185km/h ve tüketim ort. 4.8lt. Bu biraz garip geldi. Ayrıca aracın kaç vites olduğunu göremedim yada gözümden kaçmışta olabilir. Ama herşeye rağmen bu gelişmeler heyecan verici ve bu işle uğraşan tüm kişilere bu heveslerini kaybetmemelerini – daha iyiyi daha güzeli – %100 Türk Malı bir aracı tüm dünyaya tanıtmalarını diliyorum… Oleyyyyyy

Güncelleme: 28 Ağustos 2007
– Etox resmi sitesinde tüm bilgiler yenilenmiştir. Etox(S) modeli geliştirildiği fiyatının 85bin YTL olduğu açıklanmış. Yeni motor seçenekleri için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

2.sayfada Medyada Yer alan haberleri okuyabilirsiniz>>

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

16 Yorum - Türk Otomobili: ETOXYorum Yaz / Geribildirimde bulun

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi