15 Ara
2007

– Şu WordPress ile neler yapılabilir akıl almıyor. 1 yıl önce WordPress’te karar kılınca ne yapacağım diye düşünürken şimdi aklımda ki tüm fikirleri çok fazla bilgi bilmeden gerçeğe dönüştürebiliyorum. Grafiker olmadığım için tema renklerini pek iyi seçemiyorum. O yüzden belirli renkleri kullanarak temanın tamamını oluşturuyorum. Karşınızda Unknown Theme ….

Tema Hakkında Bilgi

Theme Name: Unknown Theme
Theme URI: http://otomot.net
Description: Pclabs ve Worldcarfans sitelerindeki resimli yazılardan etkilenilerek hazırlanmış Türk yapımı bir tema. Tasarım ve kodlama: Heytbecom tarafından yapılmıştır.
Version: v1.0
Author: Heytbecom
Author URI: http://otomot.net

Unknown Theme
http://otomot.net adresinde WordPress kategorisi altından ulaşabilirsiniz.

Temanın tüm hakları onu tasarlayan ve bu bölümde adı geçen kişiye aittir.
Bu bölümde yapacağınız herhangi bir değişiklikte üst bölümde yer alan tasarımcının adını yanlışlıkla da olsa silmemeye özen gösteriniz.

Ön izleme Adresi: Unknown Theme Önizleme
Tema Özellikleri:

 • Ana sayfa 3 bölümden oluşmakta. Üst – Yan menü ve Makaleler-Yorumlar-Etiket Bulutu
 • 3 adet yan menü yer almakta. 1.si index sayfasında diğerleri ise iç sayfalarda.
 • 3 adet eklenti kullanıldı. Page Navi yada benzer sayfalama eklentileri kendi seçebilmesi için o bölüm boş bırakıldı.
 • Yorumlar bölümünde, Yorum yapılan yazı ve yorum yapanların isimleri ve yorumlarından 120karakter gösterilmekte.
 • Arşiv ve arama sayfaları farklı yapıda oluşturuldu.
 • Temada sadece comment.php içersinde default temadan yorumları listeleme kodları olduğu gibi alınmıştır.

Benzer Temalar:
– Pclabs.gen.tr
– Worldcarfans.com sitelerinden esinlenerek hazırlandı.

– Güzel olsada olmasada – hatta hiç kimse beğenmesede, hatta ve hatta kimse bu temayı indirip kullanmasada kendim uğraşıp tamamen kendimin tasarladığı tek tema olduğu için benim için önemli.
Peki bu temayı neden yaptım?
– Bana iletişim yoluyla ulaşan kişilerin %60’ı WordPress konusunda destek yada istedikleri özelliği temaya ekleyebilir misin diye geliyorlar. Bende hiçbir karşılıp beklemeden – derslerim de olsa – zamanım olmasa da – sınavlarımda olsa mutlaka cevaplıyorum ve yardımcı oluyorum. Şu ana kadar kimseyi geri çevirmedim. karşılığında da sadece teşekkür bekledim. Bu yazıyı okuyorsa benim temalardan çarpma – çırpma yöntemle hazırladığımı ima eden kişi görsün. Bu kendisine Kapak olsun….

Tema Resimleri

.

Ön izleme Adresi: Unknown Theme Önizleme

Sonuç olarak bu temayı ne yapacağım:

Temayı Yorum Gönderen Kişiler arasından Çekilişle 2 kişiye Hediye Etmek istiyorum.
Çekilişe katılmak için:
– Gerekli alanları doğru şekilde doldurun. Adınız-Eposta Adresiniz-Web site adresiniz.
– Yorum bölümüne ise bu temayı sitenizde hangi konu içeriğinde yayınlayacaksınız. (Bilgisayar- Donanım-otomobil-günlük-haber)

Güncelleme

– Temanın henüz tüm İnternet tarayıcılarında denemeleri yapılmamıştır. Gördüğünüz herhangi bir bozuklukta bana bildirebilirsiniz.
– Temanın çekilişine SON KATILMA TARİHİ: 31 Ocak 2008 olarak belirledim. 1 şubat itibariyle kazanan kişileri açıklayıp burada ilan edeceğim. Daha sonra yorumlarda yazdıkları E-POSTA adreslerine temayı yollayacağım.
– Temanın bu ilk versiyonu olduğu için üzerinde pek durulmadı ama ilerleyen versiyonlarda ve yeni versiyonların ilk kullanıcısı olarak burada yorum yapan kişiler öncelikli olacaklar. Güzel tasarımlar ve fikirlerle ilerleyen versiyonları beklemenize gerek yok çünkü ben size haber vereceğim…

* 2 Şubat 2007 Tarihinde gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra Temayı açık kaynak kodlu olarak Tüm yorum yapanların mail adreslerine göndereceğim. gönderdim.

Tema Kurulumu

1 wp-content içersine kategori1 isimli klasör yaratın ve resimlerin hepsini bu bölüme yükleyeceksiniz. Eğer bu klasörün adını değiştirmek mesela uploads klasörü olsun derseniz 2. bölümdeki gerekli satırlardaki kategori1 yerine uploads yazmanız yeterlidir.

2 Temanın,
index.php satır 11,

 " class="res" width="125px" height="100px"/>

Yukarıdaki kodda görüntülenecek resim temanın üst bölümünde yer alan alanı yönetmenizi sağlar. Yükleyeceğiniz resim kategori1 klasörü içersinde yer almalıdır ve boyutları ne olursa olsun resim 125X100px olarak görüntülenecektir.

archive.php satır 39 ve index.php satır 46

" class="res" width="75px" height="75px"/>

Arşiv sayfalarında görüntülenecek kısmı ilgilendiren kod yukarıda görülmekte. 75X75px boyutlarında ve yine kategori1 klasörü içersinde resimlerden yararlanılarak resimler anasayfada ve arşiv safalarında gösterilir.

* İlk iki adımda kategori1 adlı klasör yaratılması yeterlidir. Eğerki resimleri başka klasöre yüklemek ve oradan çağırmak isterseniz yapmanız gerekenler anlatılmıştır.

3 Ana sayfamızda üst bölümde yer alan resim ve hemen altında yer alan yazı başlıklarının nasıl yöneteceğimizi ayarlayalım.

index.php satır 7; üst bölümde 1numaralı kategoriden çağrılan son 4 yazıyı Resim ve hemen resmin altında yazı başlığı ile görüntüler.

showposts=4: 4 adet yazının listeleneceğini belirtir.
cat=1: 1 numaralı kategorideki yazıları çağırır.

index.php satır 34;


   

array(3,4,5): 3 adet kategori numarasını görüyoruz. alt bölümde 3 farklı kategorinin yazıları listelenmektedir.
showposts=2: Yukarıda belirttiğimiz kategorilerdeki yayınlanmış son 2 yazıyı yani 3 kategori ve her birinden 2şer yazıyı , yazının resmi ve hemen yanında içeriğiyle beraber görüntüler.

* Kısaca bu bölümde kategorileri ve onlara ait yazı sayılarını ayarlamamız yeterli.

3 Resimleri yazıya ait olduğunu ise Özel Alanları kullanarak yapıyoruz. 1 ve 2. adımda belirlediğimiz klasöre resimleri yükledikten sonra son adım olarak bunları yazıyla ilişkilendirmemiz gerekmekte. Bunun için ;


.

Anahtar Kutuğuna: Resim
Değer Kutucuğuna: resim dosyanızın sadece adınız yazıyoruz. resim.jpg yada resim.gif yada resim.png yada resim.bmp – hangi tür resim dosyası yüklediyseniz direkt adını yazmanız yeterli.

Soru1 Klasör ismini değiştirmek istiyorum?
Cevap1: 1.seçenekteki satırlardaki kategori1 yerine siz kendi klasörünüzün adını yazınız. Oda olmadı alt klasörlere de resimlerinizi yükleyebilirsiniz. Cevabı 2.soruda…

Soru2 Yüklediğim resimlerin her zaman isimlerinimi yazmam gerekiyor?
Cevap2: Her zaman doğru şekilde ismini ve resim uzantısını doğru yazmalısınız. Ayrıca topladığınız klasörede dikkat etmelisiniz. Örneğimizdeki gibi kategori1 klasörü altında resimlerinizi topluyorsanız sadece resminadı.resminuzantısını yazmanız yeterli. Eğer kategori1/galeri/ uploads klasörü altında galeri klasörü açtığınızda içindeki yüklediğiniz resimleri Değer sekmesine : /galeri/resminadı.resminuzantısı şeklinde girmelisiniz.

Soru3 Özel alanlarda anahtar kelimesi olarak Resim yerine başka anahtar kelime kullanmak istiyorum?
Cevap3: Tabiyki değiştirebilirsiniz. Ama bu işlemi en baştan yapmalısınız. Belli süre yazı ekledikten sonra değiştirme yaptığınızda eski yazılardaki resimler görüntülenmeyecektir.
– Bunun için: Tema Kurulumu 2.adımındaki kodda Resim Gördüğünüz yere kendi istediğiniz kelimeyi yazınız. Tabiyki yukarıda belirtilen tema dosyalarındakilerin hepsini aynı şekilde değiştirmeyi unutmayın.

* Temanızın dosyalarıyla ilgili yapacaklarınız bu kadar. Artık son adım eklentileri etkinleştirin ve recent comments bölümünü aşağıdaki şekilde düzenleyiniz.

4 Yönetim Panelinden Tercihler/Recent Comments sekmesine tıklayınız ve

.

%comment_author: %comment_excerpt

Result Kısmına:

* Resimdeki düzenlemeleri yaptıktan sonra temanız tamamiyle kuruldu. Güle Güle Kullanın….

Güncelleme: 1 Haziran 2008 Saat:01:47

– Temanın 2. versiyonu hazır sizleri bekliyor:…
Adres: http://otomot.net/2008/05/31/wordpress-theme-unknown-themev2/

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

38 Yorum - WordPress Theme: Unknown ThemeYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Yorumcu / cem / 17 Nisan 2008

  Gerçekten mükemmel bir tema olmuş, bana da yollayabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ediyorum şimdiden saygılar..

  Heytbecom : e-Posta adresinize tema dosyaları gönderildi.
  Güle güle kullanın

 2. Merhabalar birşey sormak istiyorum bu kategorileri admin panelinden istediğimiz kadar belirleyebiliyoruz ancak sitede 5 tane gösterebiliyoruz.Tüm kategori bölümlerini nasıl sitemizde gösterebiliriz.?

 3. Yönetici / Heytbecom / 29 Nisan 2008

  Hangi kategoriler admin panelinden ayarlıyoruz?
  Sitede 5 tane ne gösteriyoruz?
  Tüm kategorileri nerede göstereceksin?

 4. Şimdi söyle izah ediyim KAtegoriler diye bir başlığımız ve altında şöyle bölümler örn : Günlük,Kariyer,Kullandığım Tek.,Sinema,web tasarım.Bu bölümleri yönetim panelinden girip isteğimize göre azalta biliyor isteğe göre de çoğaltabiliyoruz.Ancak ben sitemde ne kadar çoğaltsamda çoğaltiyim (bölümlere ek olarak : Programlama,Photoshop,tasarım vb. ) sitemde kategori panelinin altında sadece 5 tane gösterebiliyorum.Daha fazlası gözükmüyor.Php’de yeniyim.Asp.Net yada c Sharp olsa bu kadar zorlanmıcam.Cevabını bekliyorum.Siteniz bi harika..!

 5. Yönetici / Heytbecom / 29 Nisan 2008

  Bunun benim Unknown Temamla ilgisi bulunmamakta o nedenle o kadar soru sordum.
  – Kategorilerin içersinde yazı yoksa yada diğer değişle yazılarınızı yeni oluşturduğunuz kategorilere eklemediyseniz boş olan (içlerinde yazı bulunmayan) kategoriler görülmez. Kategorilere yazı eklediğinizde eklediğiniz kategori görünür olacaktır.

 6. tema çok güzel olmuş. ellerinize sağlık. download linkini banada yollıyabilirmisiniz.

  Yönetici Notu:
  – Haziran ayının sonuna doğru Wp 2.5.1 versiyonuna uyumluluk ve yeni stil dosyasıyla birlikte tanıtıma açacağım. Şu an için dosyayı paylaşıma kapattım. Temanın 2.versiyonunu çıkardığımda ilk olarak bu sayfada yorum yapmış kişilere göndereceğim. Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim.

 7. tema gerçekten güzel olmuş eline sağlık acaba banada gönderebilirmisin.İlerde başka bir web site açacağım ve böyle bir tema arıyordum bende

 8. Yönetici / Heytbecom / 01 Haziran 2008

  neyazsak
  Temanın 2. versiyonu çıktı güncelleme yazısı altında bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsin…

  NOT: Unknown Theme v1.0 için artık mail ile gönderim yapmıyorum. Unknown Theme V2 çıktığı için artık o başlık altından istekte bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi