01 Kas
2007

Erdal İnönü

Yazar: / Kategori: Gündem > GünlüK

Prof. Erdal İnönü (d. 6 Haziran 1926, Ankara – ö. 31 Ekim 2007, Houston), Türk bilimadamı ve siyasetçi.

İsmet ve Mevhibe İnönü’nün oğlu olan Erdal İnönü, 1926 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’ya giden İnönü, California Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Yurda dönüşünde Ankara Üniversitesi’nde asistan olarak işe başlayan İnönü, 1964-1974 yılları arasında ODTÜ’de profesör unvanıyla görev yaptı.

Bu üniversitede rektörlük de yaptıktan sonra 1974’te Boğaziçi Üniversitesi’ne geçti. 1983’te SODEP’in kurucu genel başkanı olarak siyasete atılıncaya dek bu üniversitede görev yaptı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde Bölüm Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğü gibi görevlerde bulundu.

Erdal İnönü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK’ın kuruluşuna katkıda bulundu ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü’nde kurucu müdürlük görevini yürüttü.

Arada kalan bölümü doldurmak için sayfalar yetmez. Sevilen ve Sayılan kişiler hiçbir zaman unutulmaz.

Erdal İnönü, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir süre kanser tedavisi gördü.

20 Ağustos 2007’de zatürre tedavisi için Houston’da bir kliniğe yattı. 31 Ekim 2007 günü kan kanseri tedavisi gördüğü hastanede, 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Cenazesi 2 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla Ankara’ya getirilecek. Definine ilişkin ilk tören 3 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de TBMM’de yapılacak; cumartesi gününe dek cenazesi GATA’da korunacak. İnönü’nün naaşı devlet töreninin ardından, doğduğu Pembe Köşk’ün bahçesine getirilecek. İnönü için burada da bir tören gerçekleştirilecek.

Daha sonra eşi Sevinç İnönü’nün isteği doğrultusunda İstanbul’a götürülecek olan İnönü’nün cenazesi, 4 Kasım Pazar günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanında toprağa verilecek.

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi