21 Ağu
2007

– Türkçe WordPress forumlarında sıkça sorulan sorudur Köşe Yazarları Bölümü nasıl eklerim? Yazarlık eklentisi var mı? Yazarlarıma resim atayamıyorum ne yapmam gerekiyor? Yazar profil sayfasında hata alıyorum? Aslında tüm bunlar html bilgisi hatta ona bile gerek kalmadan yaratılabilecek şeyler. Neyse bunlar için çeşitli örnekler hazırladım. Buyrun

Yazarlık eklentisi olmadan yapılacak köşe yazarlığı bölümleri örnekleri.

– Yapacağım örneklerin hepsinde tek bir yazar üzerinden anlatacağım. Gerekli olan yerlerde çoklu yazar olursa neler yapılması gerektiğinide yazacağım. CSS uygulayarak kendi temanıza göre düzenleyerek daha da güzelleştirebilirsiniz. Wp 2.0.X , 2.1.X ve 2.2.X sürümleri için geçerlidir.
1. Yazar Adı ve Mesaj Sayısı
2. Yazar Resmi ve Linki
3. Mesajının Yanında Yazarın Resmi

1. Yazar Adı ve Mesaj Sayısı :

– Kaç adet yazar varsa liste o şekilde uzun olacaktır.

SS:

Kod:


 • Yazarlarımız

 • RSS Ekledik:
  SS:

  Kod:

  
  
 • Yazarlarımız

 • 2. Yazar Resmi ve Linki

  SS:

  Kod:

  
  
 • Yazarlarımız

 • RSS İle Takip Etmek İçin:
  Kod:

  
  
 • Yazarlarımız

 • ?author=1 : 1 sayısı yazarın numarasını verir. Kaç adet yazar varsa ul etiketleri arasındaki kodu kopyalayarak çoğaltabilirsiniz.
  /images/yazar.jpg : Yazarınızın temanızın images klasöründeki resminin adını veriyor.

  3. Mesajının Yanında Yazarın Resmi

  – Her mesajın yanında 40X50px otomatik ufaltılan Yazarın resmi ve yazar sayafasına link verilir. Bunun için Profile-Picture eklentisini kullanmanız gerekiyor. (Ekten indirebilirsiniz.)
  – Eklentiyi indirdikten sonra wp-content/uploads/authors/ klasörü oluşturmak yada var ise CHMOD ayarlarını 777 yapmanız yeterli. Her yazar Profil kısmından resmini ekledikten sonra yazısında kendi resmi yer alacak. Eklenecek resimler jpg-png-gif olabilir. Gerekli ayarları Tercihler/Profil Pictures sekmesi altında yapabilirsiniz.
  Eklentinin Adresi: http://geekgrl.net/2007/01/02/profile-pics-plugin-release/
  NOT: Eklenti eski olduğu için eklediğiniz resmi Yönetim/Profil sekmesinde göstermez ama o yazar için o resim ilgili klasör altına kaydedilmiştir.

  SS:

  Kod:
  – index-search-archive.php sizin isteğinize kalmış Yazar resminin görünmesini istediğiniz yere ekleyiniz. Loop içersinde bir noktaya ekleyiniz.

  
  
  
  

  .jpg : Siz tek bir uzantıda karara varmalısınız. jpg olan tüm yazar fotografları otomatik olarak gözükür. Eğer png olarak yükleniyorsa png resimler yüklenmeli ve .jpg yerine .png yazmalısınız.

  – Yanmenülerde kullanılabilecek Resimli Yazar Listesi:
  – Otomatikman yazarın id numarasına göre sıralama yapar ve listeler.
  – Yazarınızın numarası: Mesela admin 1 numaradır diğer yazarlar uyelik sırasına göre numara alırlar. Gerekli klasöre 1.jpg 2.jpg olarak bırakmalısınız… Eklentiyi kullanıyorsanız sorun yoktur.

  SS:

  .
  Kod:

  
  

  Yazarlarımız:

   get_col("SELECT ID FROM $wpdb->users ORDER BY $order"); // query users foreach($user_ids as $user_id) : // start authors' profile "loop" $user = get_userdata($user_id); ?>
  • ID, $user->user_nicename) . '" title="Yazarımız: ' . $user->user_nicename . ' Hakkında Detaylı Bilgiye Ulaşın.">'; ?>


  .
  height=”100″ : Resimleri otomatik 100px yüksekliğe ayarlar.
  .jpg: Yukarıda açıklamasını yapmıştım.
  http://localhost/start/pressword : bu bölümü kendi site adresinizi yazacaksınız. 🙂
  .

  Yazar Profil Sayfaları:

  – author.php olarak UTF-8 kodlaması ile kaydetmeniz gerekiyor. Türkçe karakter sorunu yaşamak istemiyorsanız. Temanızın klasörü içersine kopyalayın. Öncelikle kendi temanızıa göre düzenlemeniz gerekiyor.

  1. Resimsiz Profil Sayfası:
  – Benim her zaman kullandığım yazar sayfam…
  SS:

  Kod:

  
  
    

  Yazar Adı : nickname; ?>

  user_url)) { ?>

  Website Adresi : user_url; ?>

  Yazar Hakkında :

  - description; ?>

  Kayıt Tarihi:

  user_registered); ?>

  E-Mail:

  user_email); ?>

  Yazarın (nickname; ?>) Mesajı Yayınlanmış :

  • : ( )

  Yazara ait mesaj bulunamadı.

  2. Resimli Profil Sayfası:
  – kullanılan eklentinin yapımcısı tarafından kullanılan resimli profil sayası örneği.

  SS:

  KOD:

  
  
    

  first_name); ?> last_name); ?>

  E-Posta: user_email); ?>

  Web Site: user_url); ?>

  Kayıt Tarihi: user_registered); ?>

  Hakkında: description); ?>

  Yazar (nickname; ?> ) tarafından gönderilen yazılar:

   Yazarın henüz yayınlanmış yazısı bulunmamakta.

  Yorumcuların Profil Linki

  – Sitenizde yorumcu olarak bulunan kişilerin yorumlarındaki isimlerine tıklandığında kendi profil sayfalarına ulaşmalarını sağlayan küçük bir link… Dikkat edilmesi gereken nokta ise dışarıdan yorum yapan kullanıcıların profil sayfası oluşmayacağı için sorun yaratabilir.

  comment.php içersinden bu kodu bulunuz…

  
  
  
          
 • id="comment-"> diyor ki: comment_approved == '0') : ?> Yorumunuz onay için bekliyor.
 • yerine bu kodu ekleyiniz…:

  
  
  
          
 • id="comment-"> diyor ki: comment_approved == '0') : ?> Yorumunuz onay için bekliyor.
 • Kaynak: WP Codex
  NOT:
  -Tüm işlemler default wordpress temada yapılmıştır. Siz kendi temanıza istediğiniz şekilde uyarlayabilirsiniz.
  – Yukarıda verilen eklentiyi illaki kullanmanıza gerek yoktur. Resimleri tek bir klasör altında toplayıp yazar numarasına göre düzenlemeniz yeterli. Ama ben bunlarla uğraşmak istemiyorum yazarlar resimleri yüklesinler resimler otomatik çıksın istiyorsanız kesinlikle bu eklentiyi kullanmalısınız.
  – Eğer yazar profil sayfası yapmak istiyorsanız Page Navi eklentisinin yüklü olması gerekiyor.

  Ekler

  [download id=45]

  Güncelleme: 13 Ekim 2009 : RSS ile Köşe Yazarları Bölümü Oluşturmak

  – Bu bölümün kısaca açıklaması şu şekilde. Feedburner.com adresinden aldığınız hesaba her yazarınızın rss adresini tanımlamanız gerekiyor. Bu tanımladığınız adreslere feedburner bir takip adresi vermektedir. İşte bu adresi aldıktan sonra :

  WordPress sürümünüz: 2.6 ve altında ise
  1 http://codex.wordpress.org/Function_Reference/fetch_rss
  2 http://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_rss

  adreslerindeki fonksiyonları kullanmanız gerekiyor.

  WordPress sürümünüz: 2.8+ için
  1 Feedburner.com hesabımıza her bir yazarımızı için bir feed adresi tanımlıyoruz.
  2 Her yazarımız için bir resim dosyası oluşturuyoruz. Tabiyki isterseniz gravatarda kullanabilirsiniz. hangisi kolayınıza gelirse.
  3 Yazarın son yazısını listelemek için ise: http://codex.wordpress.org/Function_Reference/fetch_feed adresindeki fonksiyonu kullanacağız.

  Yazar kadrosu

  get_item_quantity(5); // 0 dan başlayarak tüm rss beslemesindeki listeleri çekmeye başlıyoruz. $rss_items = $rss->get_items(0, $maxitems); //Yazarımızın resmi geliyor. ?> Yazarımızın Adı
   Yazı Bulunamadı.'; else // Foreach döngüsünü kullanarak her bir yazının detaylarını çekiyoruz. foreach ( $rss_items as $item ) : ?>
  • '> get_title(); ?>

  NOT:
  – Her yazar için bu sistemi tekrar etmeniz gerekiyor.
  – Yazar adı ve diğer bilgilerini girmek isterseniz get_userdata fonksiyonunu inceleyiniz.
  – CSS düzenlemesi tamamen size ait. 🙂

  Örnek1: Örnek olarak verilen kod 2 adet yazarın: yazar ad-soyad, gravatar resimleri, feedburnera kayıt olan rss adreslerinden çekilen son yazısının başlığını listelemektedir. Siz bunu istediğiniz kadar yazarı ekleyip çoğaltabilirsiniz.

  Yazar Kadrosu

  kodunu eklemek yeterlidir. // Get RSS Feed(s) include_once(ABSPATH . WPINC . '/feed.php'); //Yazar idlerini giriniz // Her Yazar için bir değişken girmeniz yeterli. // $uc = 35; $uc değişkenin adı, 35 ise yazarın idsi. $bir = 9; $iki = 30; //Yazar verilerini çekiyoruz // Üst bölümde girdiğimiz yazarın idsini burada yazar adı ve soyadını çekmek için kullanıyoruz. // $uc_bilgi = get_userdata($uc); $uc_bilgi değişkenin adı, $uc ise bir ust bölümde tanımladığımız user id. $bir_bilgi = get_userdata($bir); $iki_bilgi = get_userdata($iki); // Her bir yazar için tek tek girmeniz gerekmekte. $rss = fetch_feed('http://feeds.feedburner.com/otomotyazarbir'); $rss_s = fetch_feed('http://feeds.feedburner.com/otomotyazariki'); // Figure out how many total items there are, but limit it to 5. $maxitems = $rss->get_item_quantity(1); $maxitems_s = $rss_s->get_item_quantity(1); // Build an array of all the items, starting with element 0 (first element). $rss_items = $rss->get_items(0, $maxitems); $rss_items_s = $rss_s->get_items(0, $maxitems_s); ?>
  Hatırlatma: Köşe Yazarları Kadrosu yada Köşe Yazarları Sistemi

  – WordPress 2.7 + sürümler için hazırlanmış bir köşe yazarları fonksiyonu geliştirilmiştir. Henüz dağıtılması düşünülmemekte. İletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

  Fonksiyonun özellikleri:
  1 WP 2.7+ sürümünü destekler.
  2 Temanıza özel hazırlanmış css içerir.
  3 Yazar resmi (gravatar), yazarın adı-soyadı, rss adresi, yazarın son yazısının başlığı ve yazı içeriğinin bir bölümü çekilerek gösterilmekte.
  4 Tek bir fonksiyonu temanızda nerede yazar kadrosu gösterilmesini istiyorsanız o bölüme entegre ediyorsunuz gerisine karışmıyorsunuz.

  Reklam Alanı

   

  Benzer YazılarEtiketler

  31 Yorum - Köşe Yazarları Bölümü OluşturmakYorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. Merhaba, harika bi’ yazı olmuş pratik bilgiler çok işimie yarayacak…

   Ama şu var yazar sayfasını göstermişsiniz doğal olarak tercihler kısmından ana sayfada yayımlamak istediğimiz yazıyı kaç yaparsak yazar sayfamızdaki yazıları ya da başlıkları da o kadar sayı oluyor ama ben

   ana sayfada 5 yazı gösteriyorum, yazarlara tıkladıklarında bilgileri geliyor bu da güze suana kadar yazdıkları da süper ama ama ama aşağıda yazdığı yazıların başlıklarını listelerken 25 er 25 er listelesin istiyorum buna nasıl bi’ çözüm önerirsiniz?

  2. 25 yazısının görünmesini istiyorsanız: Tek yazarınız var ise çok güzel çalışacaktır ama birden çok yazarınız var ve 25den fazla yazısı yoksa mutlaka yazar sayfasında 25 mesaj gösterileceği için sorun yaratır ve o yazara ait olmayan yazılarıda yayınlar..

   Yazar porfil sayfasında: Yukarıdan da bakabilirsiniz.

   < ?php if ( have_posts() ) : ?>
   

   kodundan hemen önce aşağıdaki kodu ekleyin:

   < ?php query_posts('showposts=25'); ?>
   

   – Yazarın son 25 mesajı görüntülenecektir.

   NOT: Dün geceden beri yaşadığım kodları eksik gösterme sorununu çözdüm. Şu an tüm kodlar eksiksiz şekilde gösteriliyor. 3.şıktaki ilgili resimli yazar listesi birebir benim üretimim. Codexten loop örneği üzerine geliştirildi.

  3. helal olsun abi süpersin…

   Ama bana uymadı bi’ türlü çok yazar var ben de ve yazılarda sorun olacak tabi. ben bi yolunu buldum… yazarın diğer yazıları gibi istediğim kadar göstere biliyorum ama bi’ yazı eksik çıkıyor hep 30 yazısı varsa 29 gözüküyor 🙂

   misal : http://www.kitapblog.org/yeni/author/meral/ buradan bakabilirsin… kullandığım eklenti de budur
   http://www.dagondesign.com/articles/posts-by-author-plugin-for-wordpress/

   normalde yazdığı yazının altında çıkıyor ama ben onu aktif etmedim de yazar sayfasına ekledim kodları…

  4. Yorumcu / Levent / 01 Eylül 2007

   harikasin eline emegine saglik.bende ana sayfada sagda gösterdim http://www.cocktailshows.com/tr

  5. Yorumcu / Erkan / 05 Kasım 2007

   Muhteşem. Çok güzel yazı. Umarım hitleriniz 50k olur ve bu blogdan zengin olursunuz 😀

  6. Yorumcu / Alper Gezgin / 20 Aralık 2007

   Selamun Aleyküm hocam ve herkeze iyi bayramlar.
   eklentiyi kurdum yalnız ne hikmet ise üye profiline gelince resimi bulamıyor. özelliklerden resmin yoluna bakayım dedim şöyle link almş.

   http://blog.umutyolcusu.net/wp-content/uploads/authors/1.jpgProject-Id-Version:%20WordPress%202.3.1%20
   Türkçe%20dil%20dosyasıPOT-Creation-Date:%20PO-
   Revision-Date:%202007-10-28%2010:09+0200Last-Translator:
   %20Hasan%20Karaboga%20%3Chasan@teknoseyir.com%3E
   Language-Team:%20WordPress%20Türkiye%20%3C
   iletisim@wordpress-tr.com%3EMIME-Version:%201.0
   Content-Type:%20text/plain;%20charset=utf-8Content-Transfer
   -Encoding:%208bitX-Poedit-Language:%20TurkishX-
   Poedit-Country:%20TURKEYX-Poedit-SourceCharset:%20utf-
   8Plural-Forms:%20nplurals=1;%20plural=0;

   yani resmin yolu doğru ama1.jpg den sonra bu saçma sapan yazılar geliyor resim yüklüyorum oda yüklenmiyor ayarları 777 yaptım sorun ne olabilir.

  7. Bu hatanın sebebi WordPress Sürümünden kaynaklanıyor. benim hazırladığım bu dökümandaki kodlar WP2.0.X ve 2.1.X sürümleri için hazırlamıştım. Son çıkan Wp2.3.1 sürümünde bazı kodlarda değişiklik olduğu için yukarıdaki yazı ortaya çıkıyor. Wp2.3.X sürümü için bu yazıların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Tabiyki eklentilerinde…

   Düzeltme:
   Kullandığınız wordpress sürümüne bağlı olarak yukarıda kullanılan kodlardan bazılarının karşılık geldiği profil alanlarından ya bazıları boş bırakılmış yada geçersiz bir kod ekliyorsunuz. O nedenle bu tür hatalar ortaya çıkarıyor.

  8. Pingback: Wordpress K

  9. Yorumcu / abdullah / 27 Mart 2008

   Ya arkadaşlar acemiliğime verin de ben bu cod ve resimleri nereye ekleyeceğim hangi dosyaların içerisine.

   Şimdiden teşekkür ederim.

  10. Yönetici / Heytbecom / 27 Mart 2008

   abdullah
   Yazıyı amamen okudunuz mu? Çünkü tüm kodlar ve resimlerin nereye yerleştireceğiniz. Nasıl yazar sayfası oluşturacağınız yazılı.

  11. Yorumcu / Edebiyat / 31 Mart 2008

   Merhabalar, bu eklenti çok güzel her şey için teşekkürler… Benim edebiyat üzerine bir sitem var. ( http://www.edebiyatogretmeni.net ) Buraya wordpress 2.5 en yeni sürümü kuracağım ve amatör şairler – yazarlar bölümü oluşturmayı düşünüyorum bunun yanında geniş çaplı tanıtımlar yapmayı düşünüyorum. Benim sormak istediğim şu:

   Bu eklenti 2.5 ya da bir önceki 2.3.3 sürümünde hata verir mi ya da nasıl bir hata verir? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

  12. Yönetici / Heytbecom / 31 Mart 2008

   Wp 2.5i test etme şansım olmadı bu nedenle hiçbir şey yazamıyorum bu konuda. Ama notta belirttiğim gibi geliştirme yapacağım ve göresel olarak desteklemeye çalışacağım.
   * Wp 2.3.3’tede kullanılabilir bir eklenti. Eklentinin kullanılma nedeni ise kullanıcı numarasına göre resimlerin adlarını düzenliyor.

   – Bu yazı eski sürümlerde denediğim yazar bölümleri için hazırlamıyıp yayınlamıştım. Ama yeni sürümler için güncellemek gerekiyor. Eğerki eklenti ile problem çıkarsa http://wordpress.org/extend/plugins/user-photo/#post-2673 bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

  13. Yorumcu / hakan / 10 Nisan 2008

   Eklenti fotoğraf yüklemiyor. Kendi klasörüne de dahil ne kadar uğraştıysam olmadı. Ne kadar yazar varsa o kadar silüet fotoğrafı yükliyorsunuz 1..2..3.. diye sırayla yazarın ID numarasına göre fotoürafları isimlendiriyorsunuz o zaman oluyor. Aksi halde default fotoğrafı kullanıyor.

   Deneyen var mı başaran.. varsa bir çaresini yazsın.

  14. Yorumcu / Edebiyat / 16 Mayıs 2008

   Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ediyorum bu yardımınız için, benim yapmak istediğim şu:

   Yazarları yan menüde değil de ayrı bir sayfada alfabetik olarak veya yazı sayılarına göre listelemek istiyorum.

   İkinci olarak da bir yazarın yazısında “yazan: admin” olarak geçiyor ama bu link halinde değil bunu single.php den hangi kod düzenlemesi yaparak yazar sayfasına link verdirebiliriz. Teşekkürler…

  15. Yönetici / Heytbecom / 16 Mayıs 2008

   Bu yazdığım makale bayağı eskilerde kaldı. Genel hatlarıyla hala geçerli ama şu an ki bilgiyle çok daha güzel şeyler yapılabilir.

   Sorularınıza gelince:
   kaynak: http://codex.wordpress.org/Template_Tags/wp_list_authors
   1 Sayfa içersinde php kodu kullanmanız için bunu çalıştırabilen eklentiler mevcut onları kullanmalısınız. Run php – phpexec gibi. Ben run php eklentisini kullanıyorum. Sayfa Oluştur dedikten sonra aşağıdaki kodu (zengin metin editörünü kapatınız) kod editöründe yazıyorum. Sağ menüden php kodu çalıştırılmasına izin ver şeçeneğini işaretleyip kaydediyorum..

   Mesaj sayısına göre sıralama:

   < ?php wp_list_authors('show_fullname=1&optioncount=1'); ?>
   

   2 seçenek ise sayfa şablonu oluşturup dikrekt eklemeniz gerekiyor.

   – 2. sorunuza gelirsek admin yazan ismi değiştirmeniz için profil sayfanızı ziyaret edin ve Kullanıcı Adı bölümünü doldurun ve kaydedin.Daha sonra yine aynı sayfada hemen aşağıda açılır menüde görünmesini istediğiniz adı seçin. Artık sizin belirlediğiniz isim geçerli olacaktır.
   – Bu ismin link halinde olmasını isterseniz:
   Kaynak: http://codex.wordpress.org/Template_Tags/the_author_link
   * Tema dosyalarınızı tek tek açıp aşağıdaki işlemi uygulayınız:

   < ?php the_author(); ?>
   

   yukarıdaki kodu bulun ve bunun yerine

   < ?php the_author_link(); ?>
   

   yukarıdaki kodu yazınız.

   Detaylı bilgi alamak isterseniz:
   http://www.wordpress-tr.com/forum
   http://codex.wordpress.org/Template_Tags/
   adreslerini inceleyiniz…

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Reklamlar / Reklam Bilgi

  Facebook / Aramıza katıl

  Otomot Ağ / Hakkında

   

  © 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

  14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

  OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi