07 Tem
2007

– Yaklaşık bir kaç aydır aklımda olan ama hem derslerim hemde kendi sitemin temasıyla uğraşmam nedeniyle birazcık gecikti. Temmuz Ayındaki yeniliklerim diye açtığım başlığın amacıda buydu zaten. Dergi Projem ve Özenle Hazırlanmış Türkçe Temalar (Kişisel site temaları değil tabiyki..). CSS temamı çok önceden 14 adet birbirinden güzel temanın arasıdan seçmiştim. ne gariptirki en zor düzenlenen temayı seçmişim.

– Beğendiğim CSS teması oldukça garip hazırlanmış resmen tersten hazırlanmış diyebilirim. Biraz sorun çıkardı ama hem temanın kendi css stilleri hemde benim her zaman kullandığım stillerle gayet uyumlu oldu. Bununla beraber yaklaşık 10 farklı eklenti keşfettim ve tema dosyalarını aslında wordpress’ın kendi başınada oluşturabildiğini farkettim. Mesela temanızda comments.php dosyası yok üzülmeyin WP size kendi comments dosyasını sunuyor hemde sizin style.css dosyanızı kullanarak. Belki yanlış anlamış olabilirim ama WP2.2 üzerinde yaptığım denemelerde hep aynı sonucu verdiği için bunu söyledim.

– Şimdi gelelim esas Projeme, WordPress Tema Sitesi (kendim bu tür bir site kurmaya kesinlikle çalışmıyorum çünkü ilgilenecek vaktim yok.) çoğu kişinin istediği bir şeydi. Bunun eksikliğini halen daha yaşıyoruz. Her ne kadar Temaları bireysel olarak Türkçeleştirsekte parça parça oluyor ve ziyaretçiler bu tema hangi sitedeydi diye düşünebiliyor. Bu yüzden benimde katkım oldun istedim ve kendi stilime uygun bir Worpdress Tema Sitesi Teması hazırladım. Henüz tam olarak bitiremedim ama ben çok beğendim doğrusu.

Yapılan Değişikliklerin Listesi

10 Temmuz 2007
– Temanın tüm işlemleri bitmiştir. Yayına hazırdır.

Eksiklik Görülen Yerler:
– Servisler bölümü yeniden düzenlenebilir.
– Tema gönderme sistemi yapılacak.
– Beni Oku Dosyası tamamlanacak.
– SS eklenecek
– Bazı eklentiler Türkçeleştirilecek.

03 Temmuz 2007

Yaptığım işlemler:

– Bedava dağıtılan (6ay önceden neredeyse tüm bedava temaları toplamıştım zaten.) temaların arasından benim yapacağım Projeye uygun temayı seçtim.
– Temanın kağıt üzerinde şablonlarını tasarladım. (CSS temaya pek benzediği söylenemez ama çok şime yaradı)
– Bu temanın bir Tema Sitesi olabilmesi için gerekli eklentileri kendime göre topladım. Yaklaşık olarak 14 adet eklenti ile bu işi başarabilirsiniz.
– header, index, footer, single,page, 404, sayfalarını oluşturdum geri kalan kısım bekliyor daha.
– Eklentileri öğrenemem 1 günümü aldı. Ama sonunda öğrendim. Mükemmel bir İletişim Formu buldum ama WP’de hata veriyor (metin editörünü yok ediyor. Kodlarında bazı açık etiketler var galiba.)
– Geldiğim son nokta burası….

Yapılacak İşlemler:

– style.css dosyası düzenli hale getirilecek. Yazı stili göze hoş gelen Yazı Tipiyle değiştirilecek. (önerilerinizi bekliyorum)
– archive, searchform,
search.php dosyaları eklenecek.
– yazarlara link verilecek. Yazar sayfası ihtiyaç olursa oluşturulacak.
– reklam eklentisi entegre edilecek.

Sistemin Çalışma Mantığı:

– WordPress sistemi üzerinde çalışacağı için; WP 2.2 ‘de denenmiştir. Tema bittikten sonra 2.1.X ve 2.0.X sürümlerindede deneyeceğim.
* Ana sayfada 3 Farklı kategori gözükecek. Duyurular – Temalar – Servisler şeklinde. 1 adet Duyuru ve Ziyaretçi defterine link veren bir bölüm yer alıyor.

* Temalar bölümünde Temanın ekran görüntüsü 150X120 px boyutlarında Son 40 adet tema gözükmekte.

* Servisler, 2 adet Yan Menüden, 3 sütunlu yapıda bulunmakta. İhtiyaç duyulan tüm bilgiler tek sayfada karşınızda olacak.

* Sistemde Reklam uygulaması da içermekte. 2 farklı Reklam Eklentisi mevcut hangisini kullanacağıma karar vermedim daha.

* İç sayfalarda: Tema hakkında tüm bilgiler yer alıken. Etiket Sıralaması: Sütun adedi, yazar adı, tema adı, yan menü adedi/desteği, renkleri şeklinde sıralanacak…

Proje Durumu

.

* Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Henüz bu temayı ne yapacağıma karar vermedim bittirdikten sonra düşünürüm artık. Temanın SS’lerine yada Ön İzlemesine bakmak isterseniz buyrun… Sizlerinde katkılarını bekliyorum – Öneri – Eleştri – İsteklerinizi yorum bölümden gönderebilirsiniz…

.


Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

9 Yorum - WordPress Tema Sitesi TEMASIYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Yorumcu / seyahat / 07 Temmuz 2007

  Gerçekten bir tema yapma fikriniz varsa ve bu temayı bütün dünyanın kullanmasını istiyorsanız bence şu şekilde olmalı 4 tane sidebar olmalı bu tema 1024 768 olmalı . Sitede 4 tane sidebar olmasındaki amacı açıklayayım. Site adı ve sloganı sizdeki cumhuriyet mitingi kadar yer kaplamalı. onun altınada sidebar destegi eklenmeli buraya kullanıcı istediği bannerı ekleyebilir yada başka bir amaçlada kullanabilir. 2 sidebarda yanlara son sidebarda en alta eklenmeli buda işte link vermek yada baska amaclar için kullanılmalı. Mandigo temasını bir inceleyin derim.aslında dediğim gibi bir tema olursa super olur ve çoğu kişi kendi yönetebileceği için bu temayı kullanır.

 2. Yazınız için teşekkürler. Benim buradaki amacım kişisel temalar yapmak değil. (3.satırda belirttim) Sadece bir noktaya göre düzenlenmiş temalar yapmak istiyorum. Bütün dünyanın kullanmasından daha çok amacına uygun tek bir sitede kullanılması benim için kafi. WordPress Tema Sİteleri için özel olacak bu tema…

  – Aslında sürekli aynı temaları themes.wordpress.net adresinden görmekten bıkkınlık geldi bana doğrusu (sürekli aynı sistem – sol tarafta yan menü sağ tarafta son 5 haber üstte büyük bir başlık bölümü ve tema bitti). Bilmiyorum Bu adresteki temanın son durumunu incelediniz mi? Bu tema olmuş mu olmamış mı? Ya da bu tarzda hazırlanan başka bir tema gördünüz mü şu ana kadar?

 3. Yorumcu / seyahat / 07 Temmuz 2007

  Bu tarzda var yabancı sitelerde ama tam adresi aklımda değil ama wp için değil. Güzel bir düşünce. verdiğiniz adresi yorum yapmadan once bakmıştım. Bence guzel bir fikir. Aslında şuanki görünüşü iyibiraz daha renklerde canlılık yada flash kullanılırsa mükemmel olur.

 4. – O zaman en kısa sürede tüm eksiklikleri giderip temanın tanıtımını yapmam gerekiyor. Resimlerle olacak değil. Canlı canlı görülmesi gerek.
  seyahat, renklerle aram hiç iyi olmadığı için hazır şablon kullanıyorum yoksa sıfırdan yapardım temayı. 🙂 . Flash ile aram iyi ne gibi Flash ile destek yapılabilir. Ya da söyle sorayım bir tema sitesinde sen neler görmek istersin?

  * Temanın kodlarını sorunsuz çalıştırdığım için istenilen herhangi bir şablona rahatlıkla uygulanabilir durumu geliyor. Bir nevi Portatif oluyor. Bu da en güzel yanı…

 5. Yorumcu / amarat / 08 Temmuz 2007

  bence çok hoş olmuş , bu alttaki ve üstteki birbirleri ile baglantılı mı tma çıkaramadım ama alttaki görünüm harika.

 6. – Evet Duyurulara Tıklanınca ilk SS, Temalara tıklanınca 2.SS çıkıyor ekrana. Ön İzleme adresini verdim oradan resmin üzerindeki linklere tıklayarak temayı dolaşabilirsin..

 7. Yorumcu / TrWord / 01 Nisan 2008

  Paylaşım İçin Teşekkürler

 8. Yorumcu / Just / 21 Eylül 2008

  Teşekkürler, Başarılar ..

 9. tebrikler güzel oluyor başarılar diliyorum w3 uyumunu da unutmasan daha güzel olur tabi dikkatlisindirde istemeden de olsa bazen patlak veriyor :)(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi