30 Haz
2007

– Temaların bazılarında widgets destekler yazar ve bu bize oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Ama bazı temalarda, tema sahibi bu hazır widget bileşenin yerine kendi oluşturduğu YanMenü bileşenleri yerleştirir. Bunun sonucunda widgets desteklemeyen temalar çıkmakta. Eğer temanızı YanMenü bileşenine destekler hale getirmek istiyorsanız bu yazı tam size göre…

1 Öncelikle hangi WordPress versiyonunu kullandığınıza bakalım.

* Eğer WP 2.0.x ile 2.1.3‘e kadar bir versiyon kullanıyorsanız Widgets-ENWidgets-TR bileşenini indirip Eklenti sayfanızdan aktif yapmanız gerekiyor.

* Eğer WP 2.2 sürümünü kullanıyorsanız buna gerek kalmıyor. Çünkü bu eklenti bu sürümde WordPress’e entegre olarak geliyor.

2. Functions.php dosyasını oluşturmak.

functions.php dosyasını oluşturmak için isterseniz Dreamweaver isterseniz FrontPage isterseniz NotePad++ kullanabiliriniz. Eğer bu programları kullanmak istemiyorsanız Not Defterini açın ve içersine aşağıdaki kodu yazın ve Farklı kaydet şeçeneğinden functions.php şeklinde kaydedin. Temanızın dosyalarının yanına kopyalayın.


SAYI yazan yere kaç adet Yan Manü ekleyecekseniz numara olarak yazın. Buraya yazdığınız numara sayısı kadar Admin Paneli/Görünüm/Widgets yada Admin Paneli/Görünüm/Bileşenler kısmında o sayıda YanMenü eklenmiş olarak görebilirsiniz.

* Artık functions.php dosyamız hazır…

NOT1:
– functions.php dosyası temanızda yoksa oluşturunuz ve gerekli kodu içersine ekleyiniz.
– Eğer tema klasöründe functions.php dosyası var ise onu açıp en son satıra yukarıda verdiğim kodu ekleyiniz…

3 Temamızda İstediğimiz Yere Yan Menü Ekleyebilmek

– İlk akla gelen yer sidebar.php dosyası olabilir çoğunluklada bu şekildedir ama siz tek bir dosyaya tıkılmak istemiyorsanız sınırsız sayıda YanMenü bileşeni ekleyebilirsiniz.
* mesela index.php, archive.php,single.php,page.php,header.php dosyalarına. Görünmesini istediğiniz yere aşağıda verilen kodu eklemeniz yeterli…

SIRA NO kısmına kendi belirlediğiniz sıraya göre bir numara verin.

Örnek: Şimdi sidebar.php dosyasına 2 adet Yan Menü ekleyeceksiniz. Functions.php’de SAYI kısmına 2 yazın. Yukarıdaki kodu sidebar.php içersinde istediğiniz 2 farklı yere kopyalayın. Daha sonra İlk Yan menüye 1 diğerine ise 2 numarasını verin. Daha Sonra Admin Panelinden Görünüm/Widgets sekmesine girdiğinizde 2 adet Menü göreceksiniz. 1.numaralı bölüme ekleyeceğiniz içerik sidebar.php içersinde 1 numara verdiğiniz Yan menüde görünecektir. 2 numaralı bölüm içinde aynısı geçerli.

Sonuç

– Artık temanızın widgets desteği var ve istediğiniz kadar Yan Menü ekleyebilirsiniz. WP2.0.X-2.2 versiyonlarına kadar hepsinde denenmiştir. Ayrıca 30 tema üzerinde benim tarafımdan uygulanmış ve sorunsuz çalışmıştır.
– Bilmeniz gerekenler:
-Ben kodları nereye ekleyeceğim- php ve diğer kodlama bilgim yok diyenler için. Google’a girip HTML Dersleri diye aratmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Deneme – Yanılma yöntemi ile her zaman sizler kazanırsınız. Bir foruma mesaj bıraktığınızda sorunuzun cevabı en az 24 saatte belkide hiç gelmeyebilir. Ama siz kendiniz deneyerek – yanılarak – öğrenerek çok daha kısa zamanda bunu halledebilirsiniz.
Kolay Gelsin…

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

  • Benzer Yazı Bulunamadı.

16 Yorum - Temamıza Yan Menü EkleyelimYorum Yaz / Geribildirimde bulun

  1. bilgiler için teşekkür ederim. müsait zamanda inceleyeceğim detaylı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi