20 Nis
2007

SIKÇA SORULAN SORULAR

“Bizim Mucitler” yarışmasına kimler katılabilir?
Yarışmaya katılmak için üniversite mezunu olmak şart değil. Yalnız yarışmaya katıldığınız proje üzerinde ciddi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Yarışmaya katılacak projelerin bilimsel dayanağı olacağı için bu kriterlere uymayan projeler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.

Yarışmaya birden fazla projeyle katılabilir miyim?
Yarışmaya birden fazla proje ile katılabilirsiniz. Ön elemelerde jürinin en iyi bulduğu projeniz yarı finale taşınacaktır.

Başvurumun size ulaştığından nasıl emin olacağım?
Başvuru formunu başarıyla doldurduğunuz takdir de ekranda başvurunuzun bize ulaştığına dair bir uyarı görünmektedir.

Başvurumu yaptım. Şimdi ne yapacağım?
Başvurusunu tam ve doğru şekilde yapan herkes ikamet ettiği ile yakın bir bölgede yapılacak elemelere katılacaktır. Elemelerin olacağı tarih ve şehirler internet sayfamızda yayınlanmaktadır. Kendi bölge şehirlerinden yarışmaya katılmanız tavsiye edilir. Başvuru için o bölge elemelerini beklemenize gerek yok, başvurularınızı hemen yapabilirsiniz. Ön değerlendirmeden sonra telefonla ön elemenin yapılacağı yere çağrılacaksınız.

İkamet ettiğim ile başvurmak zorunda mıyım?
Ulaşım ve konaklama kolaylığı açısından yakınınızdaki ile başvurmanız tavsiye edilir. Konaklama ve ulaşım yarışmacılara aittir. Finale kalanların konaklaması ise tarafımızdan karşılanacaktır.

Yarışmaya fikir bazında bir projeyle katılabilir miyim?
Yarışmanın amacı uygulanabilir projeleri hayata geçirmektir. Bu nedenle adaylar, uygulanabilir fikir ve projelerle yarışmaya katılabilirler.

Fikir hırsızlığına karşı haklarım nasıl korunacak?
Patenti olmayan ürünlerin haklarının korunmasından KANAL D sorumlu değildir. Yarışmaya başvurmadan önce patent başvurusu yapmayan adayların noterden projelerini tescil ettirmeleri tavsiye olunur. Yarı finale kalan adayların patent başvurusu tarafımızdan karşılanacaktır. Böylece canlı yayına çıkmadan önce projeler koruma altına alınmış olacaktır. İlk üçe kalan finalistlerin ise başından sonuna kadar patent takipleri yapılacaktır. Ayrıca TUBİTAK patent konusunda projesi olanlara destek vermektedir.

Projem stüdyoya getiremeyecek büyüklükteyse ne yapmam gerekir?
Bu durumu başvuru formunda veya sizi telefonla arayan yetkililere mutlaka iletin. Yerinde çekim yapma olanağı olursa bu projeler değerlendirilecektir. Uygulanabilir ve hayata geçirilmiş projelere öncelik verilecektir.

İnternetteki sitenizde Ankara’da yapılacak olan yarışmanın son başvuru tarihi belli. Ancak diğer şehirlerinki belli değil. Onlar içinde bir zaman kısıtlaması var mı?
Bütün bölge başvuruları, yarı final tarihinden birkaç gün önce sonlandırılacak. Detaylı bilgi daha sonra internet sitemizden yayınlanacaktır. Siz başvurunuzu yapın. Zaten ön elemeleri geçerseniz yarışma koordinatörleri size telefonla ulaşacaktır.

Ankara yarı finaline çağrılmadım. Yarışma için hakkımı kaybettim mi?
Hayır kaybetmediniz. Mayıs’ın sonuna kadar(kesin tarih duyurulacaktır) başvuru alınacaktır. Bilimsel dayanağı olan, özgün ve uygulanabilir tüm projeler yarışama boyunca değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Değerlendirmedeki sıralama öncelikle başvurulan ile göre yapılacak ama adaylar, proje kalitesine göre diğer illerdeki yarı finallere çağrılabileceklerdir.Ama öncelik, yarı final hangi ilde yapılıyorsa o il ve çevresine verilecektir.

Projemin fikir hakları nasıl korunacak? Patent başvurum yapılacak mı?
Yarı finalistlerimizin projeleri ile ilgili patent başvuruları tarafımızdan yapılacaktır.

Bilgi Adresleri:
– http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=972&l=1
– http://www.kanald.com.tr/tv/gencbakis/yarisma.shtml
Başvuru Formu

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

13 Yorum - Abbas Güçlü ile Bizim MucitlerYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Yorumcu / Hakan / 25 Nisan 2007

  Bu tür yarışmalar son zamanlarda hız kazandı. Neden yıllardır farkedilmedi bu beyinler? Bu konu hakkında yazdığım yazıya bu adresten http://yartasi.com/mucitleri-kesfettik ulaşabilirsiniz

 2. Yorumcu / besil / 29 Nisan 2007

  ben küçüklüğümden beri bu yarışmalara ilgi duymuşumdur.Bu yarışmayı duyunca hemen başvurdum.Ama henüz bir haber gelmedi.keşke hem iyi hem kötü haberi erken iletseniz iletseniz.

 3. Yorumcu / merve / 16 Mayıs 2007

  ya bizim mucitlerdeki çocuklar ne yapmışlar o bu sitede yok.koyarsanız memnun olurum

 4. Siteye eklediğim yazıların çoğu bilgilendirme amaçlı olup olabildiğince yen haberler gelince eklemeye çalışıyorum ama hem zamanım hemde bu programları sürekli takip edemediğimden dolayı bu tür güzellikleri sizlerden beklemek durumundayım…

 5. Yorumcu / ahmetcan / 30 Mayıs 2007

  Ben İzmirden Ahmetcan programınızı beğeniyle izliyorum.Ama sizden ricam daha erken bir saatte yayınlanmanız,çünkü 10 yaşındayım ve okula gittiğim için erken kalkıyorum programınızın tamamını seyredemiyorum.Eğer yorumumu dikkate alırsanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

 6. Yorumcu / sibel coşkun / 18 Mayıs 2008

  ben 6. sınıfa gidiyorum ve bir projem var bu projem yarışmaya gidecek ilk bölümünüzde taptığınız gibi yine küçük çocuk yani bizim yaşımızdakileri çıkarırsanız beni çok mutlu edersiniz. bursada uludağ ünv.gelmeyi düşünürmüsünüz? saygılarımla sibel coşkun

 7. BEN DE KATILMAK İSTİYORUM AMA HİÇ BİR YERDEN ULAŞAMIYORUM. ÇÜNKÜ BEN NE ERZURUM’A NE DE ANKARA’YA SAMSUN HİÇ BİR YER OLMAZ AMA BİR YER OLUR ODA İSTANBUL KEŞKE HEP BURDA OLSA ÇÜNKÜ BÜYÜK ÖDÜLÜ BENDE KAZANMAK İSTİYORUM HERKES GİBİ KAZANACAĞIMI DA BİLİYORUM AMA OLMUYOR ÇÜNKÜ HEP BAŞKA YERLERDE YAPIYORSUNU SİZE ÇOOOK KIZGINIM HEMDE ÇOK BENİM BÜTÜN HAYALLERİMİ YIKTINI HEMDE HEPSİNİ .. BELKİ BEN KAZANACAKTIM SİZ BENİM BÜTÜN HAYALLERİMİ YIKTINIZ
  SİZİN YÜZÜNÜZDEN ÇOK SEVDİĞİM VEDE ÇOK BEYENDİĞİM MAMA SADECE BEN DEĞİL NEREDEYSE BÜTÜN GÜNEŞTEPE SEVİYORDU BENİM BULUŞLARIMI SİZİ BİR YANDAN EN İYİ KİŞİLER OLARAK SEVİYORUM BİRDE EN KÖTÜ KİŞİLER OLARAKTA SEVMİYORUM KEŞKE BEN DE KATILA BİLSEYDİM BANA SADECE BUNUNLA İLGİLİ BİR BULUŞ YAP DESELER YAPARIM Kİ HER ŞEYLE İLGİ BULUŞ YAPTIM SAYILIR.NE OLUR YA NE OLUR BARİ SEN DÜŞÜN UĞUR DÜNDAR ABİ NE OLUR YA!!!!!!!
  GÜNGÖREN GÜNEŞTEPE MH. YARIŞCI SK. İSTANBUL
  BANA BU ADRESDEN ULAŞABİLİRSİNİZ … HE YAŞIM::: 11 SİZİ BEKLİÇEM
  SİZE ÇOK TEŞEKKUR EDERİM BENİM KONUŞMAMI SAĞLADIGINIZ İÇİN.ÇOK TEŞEKKUR EDERİM. BAY BAY .İYİ GÜNLER , SAATLER DİLERİM UMARIM BÜTÜN HAYATINIZ BOYUNCA HEP İYİ İNSANLAR ÇALIŞKAN İNSANLAR BEKLİYORUM TÜM TÜRKİYE ADINA.
  HAAA ŞUNU DA SÖYLİYİM İÇİMDE KALMASIN. BENCE BOŞUNA TÜRBANI KONUŞUYORLAR
  BUNUN YERİNE KÜRESEL ISINMAYI DÜŞÜNMELİLER.ÇÜNKÜ BEN 4. SINIFA GİDİYORUM.VE ÇOK GÜZEL BİRDÜNYA İSTİYORUZ BİZ BÜTÜN ÇOCUKLAR…
  REYHAN AKKUŞ

 8. Yorumcu / sibel coşkun / 22 Mayıs 2008

  ben size yazdım geçenlewrde fakat benim msmn adresime birşey gelmedi ben yarın yarışmaya gidiyorum beninm iletimi dikkate alırsanız çok sevinirim.ben mustafa kemal paşadan size yazıyorum lütfen beni dikkate alıp bana ileti gönderin lütfen şimdiden teşekkür ederim lütfen benide çağırın lütfen. sizleri çok seviyorum.

 9. Yorumcu / sibel coşkun / 04 Haziran 2008

  ben anladım siz beni programınıza çıkarmıyacaksınız

  Yönetici Notu:
  – Burası sadee bir günlük sitesidir. İlgimi çeken haberleri her zaman yayınlarım ve bilgilendirmesini yaparım. Yayınladığım bu konuda da buraya atığınız mesajların program yapımcısına ulşamasını beklemenizde bi o kadar uzak bir ihtimal. Program hakkında Duygu – düşüncelerini – önerilerini – yazabilirsiniz. Eskik yönlerini – diğer okuyucuları bilgilendirecek yorumlarda bulunabilirsiniz ama arka arkaya bu tür mesajlar atarak hiçbir yere varamazsınız.
  – Kısaca bu program ile bu sitenin hiçbir bağı bulunmamakta. Sadece ilgimi çektiği için konu başlığı açtım.

 10. Yorumcu / coşkun / 05 Haziran 2008

  izmirde yapılacak program neden yapılmadı 4 haziranda
  televizyonda yayınlanmadı

  bilgi istiyorum

 11. Yorumcu / Erkan / 10 Haziran 2008

  Yorumları okudum da..
  İnsanlar daha nasıl katılacağının farkında değil,bir kısmı buradan yarışmaya kabul edilebileceklerini düşünüyor.Böyle düşünen insanlar nasıl birşeyler icad edebilir merak konusu.
  Belki bu merakı gidermek adına, belki de bir faydam olsun diye düşündüğümden ; eğer bir projeniz varsa aşağıya tekrar yazayım nasıl müracat edeceğinizi..

  http://www.kanald.com.tr
  veya
  http://www.atonet.org.tr
  ikisinden birine girin,oralara başvurun.
  Otomot.net isminde,otomot ve motosiklet ağırlıklı KİŞİSEL bir site burası..Siteyi yapan da sizin gibi biri..Kendisinin sizi kabul edecek veya etmeyecek bir yetkisi yok ki..
  Hoş bu tür sorular devam eder gibi gözükmekte.Nitekim bir haberi burda paylaşan birinin,paylaşırken “nerelere başvuracağınızı da” belirtmesine rağmen bunu okumayan sizler mi bu yazımı okuyup “haaa şimdi anladım” diyeceksiniz..
  Neyse .

 12. Yorumcu / candan / 13 Haziran 2008

  Benimde bir projem var size göndermiştim ama hiç kimse aramadı bedava elektrik üretme projesi sizden yardım bekliyorum projeyi hayata geçirebilmek için yardımınıza ihtiyacım var.

 13. Yorumcu / ismail / 21 Haziran 2008

  slm ben 15 beş yaşında orta okulu bıtırmış bır gencım projen YARIŞMASIN DA gec haberim oldugundan dolayı YARIŞMAYA GEC KATILDIM ONUN CIN EGER BANA YARDIM EDER SENİZ NE OLUR BANA YARDIM EDIN UGUR DUNDARA MILLI EGTIM BAKANLIGINA SESLENIYORUM NE OLUN BENIM DEPREMLE ILGILI BIR PROJEM VR NE OLUR BANAA YARDIM EDIN EGER PROJEM GERCEKLEŞSIN NE OLUR KIMSEDEN PARADA ISTEMIYORUM NE OLUR BANA YARDIM EDIN EV TELEFONUM ADRESIM *********** ************ NE OLUR BANA YARDIM EDIN

  Yönetici Notu: Kırıcı olmak istemiyorum ama bu okuyun şu yazıları yorumları. Lütfen. Burası ağlama duvarıda değil bir site ve bu yarışmayla uzaktan yakından ilgisi olmayan sadece tanıtım amaçlı yazılmış bir yazı. Başvuru adresleri yukarıda. Sizin burada bu tarz yazdığınız şeylerin bu yarışma programı ekibine ulaşma olasılığı yüzde sıfır.

  Heytbecom
  Otomot.NET Yöneticisi

  NOT: Bundan sonra bu tarz gönderilen yorumları yayına almadan sileceğim bilginize..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi