20 Nis
2007

Kanal D, Ankara Ticaret Odası (ATO), ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) i, Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak ileri teknolojilerin kapısını açacak “icat çıkaran Türkler”i; “Bizim Mucitler”i arıyor.

“Yeni bir fikrim, buluşum, yaşamı kolaylaştıracak ileri bir adımım var.” diyenleri, Kanal D’ de “Abbas Güçlü İle Bizim Mucitler” de yarışmaya çağırıyoruz.

Siyaset, iş, ticaret, bilim, kültür-sanat ve sahne dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin oylarıyla, Türkiye’nin mucitlerini gün ışığına çıkarıyoruz. Her jüride bir bilim insanı, bir bakan, iş adamı ve medya dünyasının tanınmış isimlerinden biri yer alacaktır.

Yarışmada dereceye gireceklere ve projelerini geliştirmek isteyen mucitlere büyük para ödülleri ile destek sağlıyoruz.

Nasıl katılacaksınız?

* Mucitler, www.kanald.com.tr ve Ankara Ticaret Odası (ATO)’ nın, www.atonet.org.tr, adresinden başvuruda bulunabilecekler.

* Başvurunuzu yaptıktan sonra ODTÜ’nün bilimsel incelemesinin sonucunda sonra sizinle telefonla irtibata geçilecek. Gerekli ek belgeler istenecek ve ön eleme tarihi ve yeri hakkında bilgi verilecek.

* Yarışmacılar 7 bölgede, 7 üniversitede bölge elemelerinden herhangi birisine katılabilecek.

Sponsorlar ve Destek verenler:
Tübitak
Türk Patent
Demirören
Vestel
Sanko
Gloria Jean’s Coppers
Meteksan
YDS
Ankara Patent

BÜYÜK ÖDÜL 150 BİN YTL

Nasıl yarışacaksınız?

* 1.TUR:
Mucitler, bölge elemelerinden herhangi birinde ön jürinin önüne çıkacak. Bölge elemelerinde ön jüri önünde bilimsel yeterliliklerini kanıtlayan en iyi ilk 10 proje, bir üst tura geçmeye hak kazanacak.

* 2. TUR:
ilk on proje, yarı finalde, “Büyük Jüri” önüne çıkacak.
* Bu turda birinci gelen proje, finalde yarışmaya hak kazanacak. Birinci olmasına rağmen, yarışmacının herhangi bir nedenle final turuna katılmaması durumunda ikinci gelen proje finalde yarışmaya hak kazanacak.

* ÜÇÜNCÜ TUR VE FİNAL:
Bölge elemelerini geçen 7 proje, finalde yarışacak.

Jüri Üyeleri:
1.YARI FİNAL JÜRİ ÜYELERİ

PROF.DR.URAL AKBULUT-ODTÜ REKTÖRÜ

Profesör Doktor Ural AKBULUT 1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.Daha sonra University of South Florida Kimya Bölümü’nde doktora yapan Akbulut 1979 yılında Orta Doğu Teknik üniversitesinde doçent oldu. 1985 yılında ise Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesörlüğe atandı. 91 makalesi uluslar arası yayınlarda yer alan , yurt içinde ve dışında birçok başarı ödülü alan Profesör Doktor Ural Akbulut, Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi rektörü.

SİNAN AYGÜN-ATO BAŞKANI

Sinan AYGÜN 1959 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan AYGÜN, İnşaat Malzemeleri ticareti yapmakta. ANKARA TİCARET ODASI Başkanlığı görevini 4 yıldır sürdüren AYGÜN, Kredi Kartları gibi toplumun büyük kesiminin mağdur olduğu sosyal konulardaki çalışmalarıyla dikkat çekmektedir.

HİLMİ GÜLER-ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI

Mehmet Hilmi Güler, 1949 yılında Ordu’da doğdu.İlk, ortaokul ve lise öğrenimini Ordu’da tamamlayan Güler, 1972 yılında ODTÜ’den Metalürji Mühendisi olarak mezun oldu. Güler, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora yaptı. Dr. M. Hilmi Güler, bazı üniversitelerde asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Daha sonra Türk Uçak Sanayii T.A.Ş-TUSAŞ’ta proje mühendisi ve grup başkanı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu-TÜBİTAK’ta uzman müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Güler, aktif olarak bilimsel ve teknik araştırma projeleri yürüttü.

Güler, Ereğli Demir ve Çelik Sanayii T.A.Ş, İGDAŞ gibi resmi kurum ve özel sektör kuruluşlarında yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Aza ve Genel Koordinatör olarak çalıştı.

Güler, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Etibank’ta Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Evli ve iki çocuk babası olan ve İngilizce bilen Dr. Mehmet Hilmi Güler, Araştırma ve Geliştirme, Yatırım, Proje Yönetimi, Şirketlerin Yeniden Yapılanması ile Etkinlik ve Verimlilik konularında danışmanlık yaptı.

UĞUR DÜNDAR

1943 Yılında İstanbul’da doğan Uğur DÜNDAR Vefa Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. 1970 yılında TRT’nin açtığı sınavları kazanarak televizyon prodüktörü olarak göreve başladı. Aynı yıl İngiltere’de BBC yayın örgütünün “Televizyonda Yapım-Yönetim” kursuna katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de Yapımcı, yönetmen, sunucu olarak değişik Tv proglarmalarına imza atan Dündar, 1978 yılı Sedat Simavi Vakfı ödülünü kazandı.

Uğur DÜNDAR sonraları İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitelerinde “Tv programcılığı” derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

TRT’de 20 yıl süreyle çalıştı . Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı olan Uğur DÜNDAR ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu.

Bugüne kadar sayısız yapıma imza atan Uğur DÜNDAR halen, soruşturmacı televizyon gazeteciliğinin Amiral Gemisi Arena’nın Genel Yönetmenliğini sürdürüyor.

*Prof. Dr. Ural AKBULUT (ODTÜ Rektörü) ve ATO Başkanı Sinan AYGÜN dışında geri kalan üç jüri üyesi her hafta değişecektir!

YARI FİNALLER

* 1. Yarı Final: Canlı yayın 18 Nisan Çarşamba günü Ankara’da yapılacak.

* 2. Yarı Final: 25 Nisan 2007 – Akdeniz Üniv. ANTALYA

* 3. Yarı Final: 2 Mayıs 2007 – Harran Üniv. URFA

* 4. Yarı Final: 9 Mayıs 2007- Ege Üniv. İZMİR

* 5. Yarı Final: 16 Mayıs 2007 – İSTANBUL*

* 6. Yarı Final: 23 Mayıs 2007 – Atatürk Üniv. ERZURUM

* 7. Yarı Final: 30 Mayıs 2007 – KATÜ TRABZON

* İstanbul’da yapılacak olan yarı finalin hangi üniversite’de yapılacağı ilerleyen günlerde bu sayfada duyurulacaktır.

Kim, ne kadar ödül kazanacak?

Bölge elemeleri ödülleri:
1.Gelen proje : 10.000 YTL
2.Gelen proje : Dizüstü bilgisayar
3.Gelen proje : Dizüstü bilgisayar

Final ödülleri:
1.Gelen proje : 150.000 YTL
2.Gelen proje : 50.000 YTL
3.Gelen proje : 25.000 YTL

Ayrıca kazanan projeye Uluslararası platformlarda gerektiğinde destek sağlanabilecek, uygulanabilir projelere de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı tarafından gerektiğinde proje destek kredisi verilebilecektir.

Büyük finalde ilk üçe girenlere 3 yıl boyunca ODTÜ Teknokent’te ücretsiz olarak projelerini geliştirebilmeleri için destek sağlanacaktır.

Sorularınız için irtibat numaramız: 0 (212) 413 52 69

Sıkça Sorulan Sorular ve Bilgi Adresleri 2.sayfada >>

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

13 Yorum - Abbas Güçlü ile Bizim MucitlerYorum Yaz / Geribildirimde bulun

 1. Yorumcu / Hakan / 25 Nisan 2007

  Bu tür yarışmalar son zamanlarda hız kazandı. Neden yıllardır farkedilmedi bu beyinler? Bu konu hakkında yazdığım yazıya bu adresten http://yartasi.com/mucitleri-kesfettik ulaşabilirsiniz

 2. Yorumcu / besil / 29 Nisan 2007

  ben küçüklüğümden beri bu yarışmalara ilgi duymuşumdur.Bu yarışmayı duyunca hemen başvurdum.Ama henüz bir haber gelmedi.keşke hem iyi hem kötü haberi erken iletseniz iletseniz.

 3. Yorumcu / merve / 16 Mayıs 2007

  ya bizim mucitlerdeki çocuklar ne yapmışlar o bu sitede yok.koyarsanız memnun olurum

 4. Siteye eklediğim yazıların çoğu bilgilendirme amaçlı olup olabildiğince yen haberler gelince eklemeye çalışıyorum ama hem zamanım hemde bu programları sürekli takip edemediğimden dolayı bu tür güzellikleri sizlerden beklemek durumundayım…

 5. Yorumcu / ahmetcan / 30 Mayıs 2007

  Ben İzmirden Ahmetcan programınızı beğeniyle izliyorum.Ama sizden ricam daha erken bir saatte yayınlanmanız,çünkü 10 yaşındayım ve okula gittiğim için erken kalkıyorum programınızın tamamını seyredemiyorum.Eğer yorumumu dikkate alırsanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

 6. Yorumcu / sibel coşkun / 18 Mayıs 2008

  ben 6. sınıfa gidiyorum ve bir projem var bu projem yarışmaya gidecek ilk bölümünüzde taptığınız gibi yine küçük çocuk yani bizim yaşımızdakileri çıkarırsanız beni çok mutlu edersiniz. bursada uludağ ünv.gelmeyi düşünürmüsünüz? saygılarımla sibel coşkun

 7. BEN DE KATILMAK İSTİYORUM AMA HİÇ BİR YERDEN ULAŞAMIYORUM. ÇÜNKÜ BEN NE ERZURUM’A NE DE ANKARA’YA SAMSUN HİÇ BİR YER OLMAZ AMA BİR YER OLUR ODA İSTANBUL KEŞKE HEP BURDA OLSA ÇÜNKÜ BÜYÜK ÖDÜLÜ BENDE KAZANMAK İSTİYORUM HERKES GİBİ KAZANACAĞIMI DA BİLİYORUM AMA OLMUYOR ÇÜNKÜ HEP BAŞKA YERLERDE YAPIYORSUNU SİZE ÇOOOK KIZGINIM HEMDE ÇOK BENİM BÜTÜN HAYALLERİMİ YIKTINI HEMDE HEPSİNİ .. BELKİ BEN KAZANACAKTIM SİZ BENİM BÜTÜN HAYALLERİMİ YIKTINIZ
  SİZİN YÜZÜNÜZDEN ÇOK SEVDİĞİM VEDE ÇOK BEYENDİĞİM MAMA SADECE BEN DEĞİL NEREDEYSE BÜTÜN GÜNEŞTEPE SEVİYORDU BENİM BULUŞLARIMI SİZİ BİR YANDAN EN İYİ KİŞİLER OLARAK SEVİYORUM BİRDE EN KÖTÜ KİŞİLER OLARAKTA SEVMİYORUM KEŞKE BEN DE KATILA BİLSEYDİM BANA SADECE BUNUNLA İLGİLİ BİR BULUŞ YAP DESELER YAPARIM Kİ HER ŞEYLE İLGİ BULUŞ YAPTIM SAYILIR.NE OLUR YA NE OLUR BARİ SEN DÜŞÜN UĞUR DÜNDAR ABİ NE OLUR YA!!!!!!!
  GÜNGÖREN GÜNEŞTEPE MH. YARIŞCI SK. İSTANBUL
  BANA BU ADRESDEN ULAŞABİLİRSİNİZ … HE YAŞIM::: 11 SİZİ BEKLİÇEM
  SİZE ÇOK TEŞEKKUR EDERİM BENİM KONUŞMAMI SAĞLADIGINIZ İÇİN.ÇOK TEŞEKKUR EDERİM. BAY BAY .İYİ GÜNLER , SAATLER DİLERİM UMARIM BÜTÜN HAYATINIZ BOYUNCA HEP İYİ İNSANLAR ÇALIŞKAN İNSANLAR BEKLİYORUM TÜM TÜRKİYE ADINA.
  HAAA ŞUNU DA SÖYLİYİM İÇİMDE KALMASIN. BENCE BOŞUNA TÜRBANI KONUŞUYORLAR
  BUNUN YERİNE KÜRESEL ISINMAYI DÜŞÜNMELİLER.ÇÜNKÜ BEN 4. SINIFA GİDİYORUM.VE ÇOK GÜZEL BİRDÜNYA İSTİYORUZ BİZ BÜTÜN ÇOCUKLAR…
  REYHAN AKKUŞ

 8. Yorumcu / sibel coşkun / 22 Mayıs 2008

  ben size yazdım geçenlewrde fakat benim msmn adresime birşey gelmedi ben yarın yarışmaya gidiyorum beninm iletimi dikkate alırsanız çok sevinirim.ben mustafa kemal paşadan size yazıyorum lütfen beni dikkate alıp bana ileti gönderin lütfen şimdiden teşekkür ederim lütfen benide çağırın lütfen. sizleri çok seviyorum.

 9. Yorumcu / sibel coşkun / 04 Haziran 2008

  ben anladım siz beni programınıza çıkarmıyacaksınız

  Yönetici Notu:
  – Burası sadee bir günlük sitesidir. İlgimi çeken haberleri her zaman yayınlarım ve bilgilendirmesini yaparım. Yayınladığım bu konuda da buraya atığınız mesajların program yapımcısına ulşamasını beklemenizde bi o kadar uzak bir ihtimal. Program hakkında Duygu – düşüncelerini – önerilerini – yazabilirsiniz. Eskik yönlerini – diğer okuyucuları bilgilendirecek yorumlarda bulunabilirsiniz ama arka arkaya bu tür mesajlar atarak hiçbir yere varamazsınız.
  – Kısaca bu program ile bu sitenin hiçbir bağı bulunmamakta. Sadece ilgimi çektiği için konu başlığı açtım.

 10. Yorumcu / coşkun / 05 Haziran 2008

  izmirde yapılacak program neden yapılmadı 4 haziranda
  televizyonda yayınlanmadı

  bilgi istiyorum

 11. Yorumcu / Erkan / 10 Haziran 2008

  Yorumları okudum da..
  İnsanlar daha nasıl katılacağının farkında değil,bir kısmı buradan yarışmaya kabul edilebileceklerini düşünüyor.Böyle düşünen insanlar nasıl birşeyler icad edebilir merak konusu.
  Belki bu merakı gidermek adına, belki de bir faydam olsun diye düşündüğümden ; eğer bir projeniz varsa aşağıya tekrar yazayım nasıl müracat edeceğinizi..

  http://www.kanald.com.tr
  veya
  http://www.atonet.org.tr
  ikisinden birine girin,oralara başvurun.
  Otomot.net isminde,otomot ve motosiklet ağırlıklı KİŞİSEL bir site burası..Siteyi yapan da sizin gibi biri..Kendisinin sizi kabul edecek veya etmeyecek bir yetkisi yok ki..
  Hoş bu tür sorular devam eder gibi gözükmekte.Nitekim bir haberi burda paylaşan birinin,paylaşırken “nerelere başvuracağınızı da” belirtmesine rağmen bunu okumayan sizler mi bu yazımı okuyup “haaa şimdi anladım” diyeceksiniz..
  Neyse .

 12. Yorumcu / candan / 13 Haziran 2008

  Benimde bir projem var size göndermiştim ama hiç kimse aramadı bedava elektrik üretme projesi sizden yardım bekliyorum projeyi hayata geçirebilmek için yardımınıza ihtiyacım var.

 13. Yorumcu / ismail / 21 Haziran 2008

  slm ben 15 beş yaşında orta okulu bıtırmış bır gencım projen YARIŞMASIN DA gec haberim oldugundan dolayı YARIŞMAYA GEC KATILDIM ONUN CIN EGER BANA YARDIM EDER SENİZ NE OLUR BANA YARDIM EDIN UGUR DUNDARA MILLI EGTIM BAKANLIGINA SESLENIYORUM NE OLUN BENIM DEPREMLE ILGILI BIR PROJEM VR NE OLUR BANAA YARDIM EDIN EGER PROJEM GERCEKLEŞSIN NE OLUR KIMSEDEN PARADA ISTEMIYORUM NE OLUR BANA YARDIM EDIN EV TELEFONUM ADRESIM *********** ************ NE OLUR BANA YARDIM EDIN

  Yönetici Notu: Kırıcı olmak istemiyorum ama bu okuyun şu yazıları yorumları. Lütfen. Burası ağlama duvarıda değil bir site ve bu yarışmayla uzaktan yakından ilgisi olmayan sadece tanıtım amaçlı yazılmış bir yazı. Başvuru adresleri yukarıda. Sizin burada bu tarz yazdığınız şeylerin bu yarışma programı ekibine ulaşma olasılığı yüzde sıfır.

  Heytbecom
  Otomot.NET Yöneticisi

  NOT: Bundan sonra bu tarz gönderilen yorumları yayına almadan sileceğim bilginize..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi