14 Şub
2007

Her çocuğa bir dizüstü’ndeki bilgisayarların tanıtımı—etkili bir öğrenim aracı olan 100$’lık laptoplar dünyanın en yoksul ve yoksun koşullarında yaşayan çocuklar için üretildi. Dizüstüler işbirliği dahilinde akademi ve endüstri alanlarındaki uzmanlar tarafından geliştirildi. Kar amacı gütmeyen bu insani proje için, yıllardır aynı alanı paylaşan sıradışı yetenekler biraraya geldi.Ortaya eşsiz bir ahenge sahip olan biçim ve işlev çıktı ;

Program Adı: OLPC – XO Projesi
Amaç: Gelişmekte olan ülke çocuklarına düşük maliyetli bilgisayarlar tasarlayarak daha hızlı öğrenmelerini- dış dünya ile bağlantılarını geliştirmelerini sağlamak.
Projenin Gelişim Süreci:
* 1967 : Wally Feurzeig, Daniel Bobrow, Richard Grant, Cynthia Solomon ve Seymour Papert , dünyada ilk kez çocuklara zel bir dille yazılmış programını tanıttı. “Logo”
* 1968 : Alan Kay, prototip laptopları tanıttı. (Kişisel bilgisayarlar)
* 1980 : Papert, Mindstorms’ u yayınladı. Çocuklar için bilgisayar teorisi.
* 1982 : Papert’in fikrine Fransa başbakanlığı sponsor olarak , okullar için Apple II mikrokomputerleri Dakar ve Senagal’de çocuklarla tanıştırdı.Bu gelişim Pakistan, Thailand, Colombia izledi.
bu projeden yola çıkılarak ; 1985 – 1988 – 1995 – 1998 – 2002 yıllarında gelişerek devam etti.
* Ocak 2005’te Nicholas Negroponte, Amd Ceo’suna gönderdiği e-mailde fakir çocuklar için 100 dolarlık laptop fikri yazılıydı ve Dünya ekonomik Forumunda da tanıtımını yapınca ilgi artmaya başladı.
* 2006 yılında projenin iyice gelişmesi ile bir çok dünya ülkesinden hem devlet bazında hemde kişisel bazda katılımlar artarak devam etti.
* 2007 artık herşey hazır durumda.

Projede Yöneticileri:
* Nicholas Negroponte, Chairman
* Antonio Battro, Chief Education Officer
* Walter Bender, President, Software and Content
* Michail Bletsas, Chief Connectivity Officer
* Robert Fadel, Director of Finance and Operations
* Mark Foster, VP of Engineering/Chief Architect
* Jim Gettys, Vice President, Software Engineering
* David Cavallo, Director for Central and South America
* Khaled Hassounah, Director for Middle East and Africa
* Mary Lou Jepsen,CTO
* Charles Kane, Chief Financial Officer
* Ivan Krstić, Director of Content Systems

SIKÇA SORULAN SORULAR

Her Çocuğa Bir Dizüstü Kampanyasının başkanı olan Nicholas Negroponte soruları yanıtlıyor.

100$’a Dizüstü Kampanyası tam olarak nedir?
Bahsi edilen 100$’lık dizüstü bilgisayarlar Linux temelli olacaktır. Çift çıkışlı görüntü, aynı zamanda tam renkli yayınlayıcı DVD modu, siyah-beyaz yansıtmalı ikinci gösterim seçeneklerine sahip olacaktır. Dizüstü 500 MHz işlemci hızı, 128 MB DRAM ayrıca 500 MB flash hafızası özelliklerine sahip olacaktır. Bu bilgisayarlarda hard disk olmayacaktır ancak dört tane USB girişi olacaktır. Dizüstü bilgisayarlar wireless broadband özelliğine sahip olacaktır ki bu diğer bilgisayarlarla ortak bir ağ oluşturup grup çalışması yapmaya elverişli bir sistemdir. Her bir dizüstü yerel ağ bağlantısı kurarak yakın komşusuyla konuşabilecek. Dizüstü bilgisayarlar yenilenmiş enerji kullanacaklar (rüzgar enerjisi dahil). Bu dizüstüler geniş bilgi saklama kapasitesine sahip olmanın dışında her şeyi yapabilecekler.

Gelişmekte olan ülkelerde ki çocukların neden dizüstü bilgisayara ihtiyacı var?
Dizüstü bilgisayarlar hem penceredirler hem de araçtırlar. Dünyaya açılan birer penceredirler ve düşünmenin araçlarıdırlar. Onlar bağımsız etkileşim ve keşif aracılığıyla öğrenmenin ve öğretimin harika birer yoludur.

Neden dizüstü yerine masaüstü bilgisayar değil, ya da —neden —yenilenebilir masaüstü makineleri değil?
Masaüstü bilgisayarlar daha ucuz ancak taşınabilirlik önemli. Özellikle dizüstünü akşamları eve alıp götürebilme olasılığını göz önünde bulundurursak. Gelişmekte olan ülkelerde ki çocukların en yeni teknolojiye ihtiyaçları var, özellikle gerçekten sağlam bir donanım ve yenilikçi bir yazılıma. Maine’de son zamanlarda yapılmış bir çalışma bir kişinin yaptığı tüm çalışmalar ve hatta oyun için bile çok büyük oranda dizüstü bilgisayarı kullandığını gösterdi. Dizüstünü eve götürmek ailenin de işine yarıyor. Çalıştığımız, elektrik olmayan bir Kamboçya köyünde aydınlanma için kullanılan diğer şeylerin arasında dizüstünün evi en fazla aydınlatan ışık kaynağı olduğu görüldü.

Yenilenebilir masaüstü bilgisayarlara gelince, eğer 100 milyon kullanılmış masaüstünün elverişli olduğunu varsayarsak her birinin yeniden bakımı, yeniden yükleme yapımı için bir insanın 1 saatini ayırması gerekiyor.Toplamda bu 45 bin çalışma yılına denk geliyor. Bu nedenle yenilenebilir masaüstü bilgisayarların kullanımını kesinlikle desteklerken, diğer yandan her çocuk için bir dizüstü kampanyası için çözüm olabileceğini düşünmüyoruz.

En düşük maliyeti sağlamak nasıl mümkün olur??
* İlk olarak maliyeti düşürmeye görüntüden başlıyacağız. Birinci nesil makinelerde bir yenilik olacak. LCD görünümde gelişmeyi temsil eden çift çıkışlı gösterimli görüntüler genellikle uygun fiyata DVD playerlerde bulunabiliyor. Bu görüntüler yüksek çözünürlükte siyah-beyaz ve —renkli olarak kullanılabilirler .Tüm bunların hepsi yaklaşık olarak 35 amerikan dolarına mal olacak.

*İkinci olarak dizüstülerin ebatlarını küçültüp, incelteceğiz. Günümüzde kullanılan dizüstü bilgisayarların ebatları çok büyüdü, obez boyutlara ulaştı.

* Üçüncü olarak dizüstüleri çok geniş bir alanda pazarlayacağız doğrudan Eğitim Bakanlıklarına dağıtacağız onlar da bu dizüstüleri okullara not defteri gibi dağıtacaklar.

Her bir çocuğun bir dizüstü bilgisayar sahibi olması neden önemli? İnternete ortak erişim merkezlerini kullanamazlar mı?
Nasıl ki topluluğun ortak bir—kalemi yoksa, çocuğun kendisine ait bir kalemi varsa dizüstü bilgisayarın da böyle bir işlevi var. Dizüstü bilgisayarlar çocuklar için yeterli olan ve pahalı olmayan bir düşünme araçlarıdır. Dizüstüler çalışma, oyun, tasarım, yazı yazmak ve matematik çalışmak gibi çok çeşitli alanlarda çocukların kullanabilecekleri bir araçtır. Bir bilgisayar da aynı işlevleri yerine getirir ancak bu çok daha güçlü bir yöntemdir. Dahası çocuklar için önemli olan başka bir sürü önemli şey vardırörneğin—futbol, bebekler, ya da—kitaplar bunların hiç biri daha az önemli değildir ve bunların da sevgi ve dikkat ile korunmaları gerekir.

Peki ya bağlantı? İletişim (telekominikasyon) servisleri gelişmekte olan ülkelerde pahalı değil mi?
Bu makineler kutularından çıktıkları zaman başka herhangi bir işleme gerek olmadan kendi kendilerine bir ağ şebekesi oluşturacaklar. Her şeyden önce bu MIT ve Media Lab.larında geliştirilmiş bir ürün. Yanı sıra internete ucuz erişim için sağlam bir kaynak arama çalışmalarımız devam etmektedir.

$ 1000 dizüstü modelinin yapıp $ 100 dizüstü modelinin yapamayacakları nelerdir?
Çok fazla farklılık yok . Amaç $ 100 dizüstü ile her şeyi yapabilmek arada ki tek fark bilgi saklama kapasitesinin daha sınırlı olması olacak.

Bu dizüstüler nasıl piyasaya sürülecek?
Dizüstü bilgisayarlar hükümetlere satılacak ve çocuklara. Her Çocuğa Bir Dizüstü. kampanyası çerçevesinde okullar tarafından dağıtılacak. Başlangıç görüşmelerine katılan ülkeler arasında Çin, Hindistan, Brezilya, Arjantina, Mısır, Nijerya ve Tayland yer aldı. Ayrıca makineler için belirlenen makul ödeme koşulları da diğer gelişmekte olan ülkelerin de kaynağını oluşturacak. Makinenin ticari uyarlaması benzer biçimde yapılacak.

Bu dizüstü bilgisayarların piyasaya ne zaman girmesini umut ediyorsunuz? En büyük engel olarak neyi görüyorsunuz?
Başlangıç takvimimizin dağıtım için hazır olan birimleri 2006 yılının son ayları ile 2007 yılının son aylarına denk gelmektedir. Üretim, 5 ile 10 milyon arası sayıda bilgisayar üretimi için sipariş aldığımızda ve ödemelerinin önceden yapılması durumunda başlayacaktır.

En büyük güçlük 100 milyon ya da daha fazla sayıda makine üretmek olacaktır. Sorun sadece stok zinciri değil aynı zamanda tasarım sorunu da var. Ulaşmak istenilen miktar düşünüldüğünde ürkütücü olabilir. Ancak kimi kampanyaların yaptıkları öneriler beni hayrete düşürüyor. Sadece kararlı olmak dahi sorunun yarısını çözmüş olma hissi uyandırıyor.

$ 100 dizüstü bilgisayarlarının özgün tasarımcısı olan firma hangisi?
Quanta Computer Inc. $ 100 Dizüstü Projesi için Özgün tasarıma sahip üretici firma olarak seçildi. Karar, yönetim kurulu tarafından teklif veren çeşitli firmalar arasından incelenerek seçildi.

Quanta Computer Inc. 1988 de Tayvan’da kurulmuş. 10 milyondan fazla satışı ile Quanta dünyanın en büyük dizüstü PC üreticisidir. Şirket yanı sıra cep telefonu, LCD ekran televizyon, sunucu ve depolama (saklama) ürünleri de üretmektedir. Yanı sıra Quanta yakın Bir zamanda yeni US $200 milyon R& D merkezi ile Quanta R& D kompleksi(QRDC) açmıştır.2005 te açılan Q3 birimi 2.2 milyon büyüklüğünde bir alan üzerine kurulmuştur ve 7000 mühendisi barındırabilecek kapasiteye sahiptir.

Bu girişim nasıl yapılandırılacak?
$ 100 dizüstü bilgisayar kampanyası Her Çocuğa Bir Dizüstüsü Derneği tarafından geliştiriliyor. Delaware temelli kâr amacı gütmeyen, MIT Media Lab. birim üyeleri tarafından oluşturulan bir örgüttür. Dizüstülerin tasarımı, üretimi ve dağıtımını sağlayan bu labaratuvar yeterince ekonomik koşullarda her çocuğa çağdaş eğitim anlayışıyla bilgi dünyasına girme imkanı tanımaktadır. OLPC temelli öğrenim teorisi Seymour Papert ve daha sonra Alan Kay öncülüğünde kurulmuştur. Yanısıra ilkeler Nicholes Negroponte’nin Dijital Olmak adlı kitabında yer almıştır.

İşbirliği yapan dernekler; Advanced Micro Devices(AMD), Brightstar, Google, Marvell, News Corporation, Nortel ve Red Hat.

Şubat 2006

Harita

(yeşil) Bu ülkeler ön çalışma yapmayı planladığımız ülkeler
(red) Bu ülkeler Planlarını yapmış ve göndermeye hazır bulunanlar
(turuncu) Bu ülkeler projeye olan ilgilerini eğitim bakanlığı ya da daha üst düzeyde dile getirmiş ülkeler.
(sarı)Bu ülkeler halihazırda hükümet desteği arayan ülkeler

2.sayfada 100 Dolar’lık laptopların özelliklerine ulaşabilirsiniz.==>>

Sayfalar: 1 2

Reklam Alanı

 

Benzer YazılarEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar / Reklam Bilgi

Facebook / Aramıza katıl

Otomot Ağ / Hakkında

 

© 2010 Otomot.NET - Otomobil ve Motosiklet

14 Aralık 2006 tarihinden beri yayındayız. Site Haritası

OtomotWeb Teması Uretgec.com - Tasarım Ofisi